Dokud ji nepoznal, byl štít jeho jediné lože a meč jedinou milenkou... Evropa jedenáctého století byla roztříštěna na mnohé malé útvary, kde se jen těžko dalo žít v bezpečí a harmonii. V této době posílá normanský vévoda Vilém svého nejvěrnějšího rytíře Chrysagona de la Crux (C. Heston) do Bohem zapomenutého kraje plného močálů a bažin, aby bránil zdejší poddané proti fríským nájezdníkům z moře. Dorazí právě včas, aby na poslední chvíli odrazil útok fríského knížete, jenž kdysi přivodil zkázu jeho rodině. Frís sice unikne, ale rytíř si ihned získá na svou stranu místní. Když se usadí, zamiluje se do prosté dívky Bronwyn (R. Forsythová), která má několik dní před svatbou. Chrysagon neodolá touze po dívce a dle místních zvyklostí se dožaduje svého práva první noci. V den její svatby je odvedena do jeho věže, ale za rozbřesku se jí Chrysagon nehodlá vzdát. Tím si znepřátelí své poddané, kteří si poté přivedou na pomoc jeho nepřítele… (Česká televize)

Martin741

Dalsi Velkofilm, tentokrat tematicky v 11. storoci, kedy v Zapadnej Europe /ale len tam/ mali stredoveke Ius Primae Noctis, ktore sa v nasich koncinach /Slovensko a Cesko/ nespomina nikdy - taxa zenich nasral na slachtu, ktora toto pravo si uzurpuje. Teda aspon vo filme si to uzurpovala., a to tak, ze velmi. Kazdopadne kulisy posobia dojmom praveho stredoveku, herci tiez navleceni v stredovekych stach, dialogy na urovni, Schaffner sa pred slavnou Planetou opic vydal na uspesny vylet do stredoveku, dopadlo to viac nez dobre. Tie suboje si treba vychutnat, kvalitne natocene to je : 60 % ()

mortak

Po Benu Hurovi další role Hestona, ve které objevuje podstatu křesťanství. I zde jde o mix romantické zápletky (dva bratři, pomsta, vášeň k ženě - trdiční propriety romantismu) s výkladem křesťanství (řetěz násilí přetrhne jenom odpuštění, ovládnutí svých vášní a vědomí viny), a to vše je prokládáno barvitými násilnými dobrodružnými scénami. Nevím, jak na jevišti vypadala původní hra "The Lovers", ale film vyznívá spíše jako pocta Nietszchemu (žena jako odměna bojovníka po bitvě - Tak pravil Zarathustra; vztah pána k poddaným - Genealogie morálky). Američané si s filosofií nikdy hlavu nelámali - jejich pojetí křesťanství je válečnické, militantní a hedonistické. Dnes ho propaguje například Stallone v Rambovi IV. ()

majo25

Skvelá "podívaná"...takto si predstavujem kvalitnú historicko-akčnú drámu. Skvelému (i ked v tomto prípade nie velmi sympatickému) Hestonovi sa pridávajú aj ďalší (napr. Boone, ktorého nepoznám zatiaľ), postavy sú silne uveriteľné. Prevedenie v exteréroch, akčné súboje, dobrodružná výprava, efekty s ohňom, scény s hračičkami ala katapult či baranidlo...proste paráda. I keď stopáž mohla byt o kúsok kratšia. Viac takýchto filmov. Hodnotenie: 90% ()

andrii

Lyrika harfy zní. Sen z moci srdeční ční. Nad epikou bubnů, drátěných košilí. Báj nebes má navrch, před ruchem krve raubířů z podhradí. ()

filmmovier

Další z klasických velevýpravných historických filmů, tentokrát opět s Charltonem Hestonem, ovšem v komornějším podání. Válečník nejspíš není tak známý, a přijde mi to škoda. Po dějové stránce to jistě není žádné veledílo, ale to vůbec nevadí, neb zpracování je skvělé. Opět tu máme skvostnou výpravu, parádní kostýmy i dobovou atmosféru (středověk!), perfektní herce i soundtrack a sympatickou dvouhodinovou stopáž. Milovníkům podobných filmů rozhodně doporučuji, jde o sympatický příspěvek do party. Rozhodně nevidím naposledy. ()

st.verka

Zub času tady opravdu zahlodal fest. Před čtyřiceti lety bychom film hodnotili určitě jinak, ale v atmosféře tehdejších let dost dobrý. Tehdy film patřil určitě k těm lepším a stojí za to podívat se a zavzpomínat či porovnat se současností. To podle data narození... ()

Mirokukii

K dívce láskou posedlý Charlton Heston zapříčiní už tak neodbitnou válku. Strohý historický film s trochou středověké atmosféry plynoucí pomalu v před. Závěrečné obléhání věže patří beze sporu k té lepší stránce filmu. Patřičně napinavé, se spoustou výborných souboju. Obléhacích strojů se tu po boku rytířů objeví hned několik. ()

JohnSmith

Po úvodní bitvě se čeká devadesát minut na druhou a poslední bitvu. Nic proti tomu, kdyby ta hodina a půl nebyla tak strašně o ničem a nudná. ()

ghatos

Mít svou zemi jako základní kámen existence v duchu doby, kde se tvrdě bojuje defacto proti všem. Zub času tam je, ale dá se...63%. ()

Ironfood

Dobrá středověká atmosféra, jednoduchý a funkční příběh, dobré herecké obsazení. Osobně bych nicméně hlasoval pro realističtější a syrovější pojetí a dal bych větší prostor střetu mezi křesťanstvím a pohanskými rituály a naopak zkrátil dobývání věže. Sice tu byly pěkné scény při požáru, ale jinak mi tato pasáž až tak moc podařená nepřipadala (akce s kotvou mi přišla trapná a zbytečná, zarazila i přesnost střelby katapultu, vlastně i to, proč ho tam vůbec tahali). Taky bych asi vypustil scénu, kdy Heston brání hrad ve slipech, ale zřejmě bylo třeba myslet i na ženské publikum... ()

Han22

Žádný nablýskaný historický velkofilm, jen jedna zapadlá tvrz, malá vesnička a spousta lesů. Sem přijíždí rytíř se svou družinou, aby se ujal vlády a střežil hranice před výbojnými Frísy. Hlavní hrdina ale zatouží po dívce, která si má brát vesničana, čímž proti sobě popudí nejen vesničany, ale i Frísy, jehož náčelníkovi unesl v boji syna. Je to takový špinavý středověk a jak píší ostatní, dobývání věže s pomocí různých taktik je výborné. Jinak ale zbytečně dlouhé a moc tu nebylo komu fandit - dobyvačným Frísům nebo vesničanům kteří se s nimi spoji těžko a stejně tak těžko hrdinovi, který je většinu filmu typicky feudální šmejd. Takže 3*. ()

Hapretor

Dívat se po dobu jedné hodiny, jak Charlton Heston v roli omezeného lorda se zoufale snaží sbalit tamní krásku, a když vyjde najevo, že je tupý poleno, tak vyhlásí právo první noci - a po dobu druhé hodiny filmu sledovat nudnou bitku (asi sem zhýčkán "Pánem prstenů"), není to, co bych očekával od zábavného válečného filmu, byť tak dávno natočeného. Prostě není to můj šálek čaje/kávy. ()

agassi68

Skvelé boje medzi Normanmi a Druidmi prekladané trošku naivnými scénami romantickými. Tie bojové u mňa prevládli. Heston s otrasným účesom ma nezaujal na rozdiel od Stockwella.. ()

FeroFabus

One man show Charltona Hestona. Historický film ze starých dobrých časů, kdy ve středověku neustále nepršelo, všichni nebyli v černém a nenosili bezprsté rukavice a v bitvách proti sobě ve středověké Evropě nebojovali černoši a homosexuálové. ()

Titus

Dávám pět hvězdiček a sice za Charltova, za báječné kostými, vynikající příběh, skvěle zprcovanou bitvu a hlavně tu hudbu. ()

GoreManiac

Koukal sem na to v práci a nestačil sem koukat..:) na film z roku 1965 bomba. Taky se mi líbil poměrně realisticky vytvořený středověk (pravda, já ho nezažil, ale líbilo se mi to..). Bojové scény jsou věrné- žádných 150 000 lidí na každé straně, ale boj několika lidí s několika lidmi. I to beranidlo s obléhací věží bylo super. Navíc žádné přehnané gesta, prostě středověk. A je pravda, že film opravdu stojí na Hestonovi- ostatní mu stěží sekundují.. ()

ostravak30

Válečník nás zavádí do středověku. Moc by mě zajímalo, kde se opravdu film natáčel. Exteriéry vypadají dobře, což se už ale nedá říct o interiérech, které jsou natáčeny ve studiu. Charlton Heston je navíc nejlepším hercem filmu, nikdo další ho ale moc nepodpoří. Ono to zase tak originální není. Rytíř se zamiluje do své poddané a tím si znepřátelí celou vesnici. Těžko se dá říct, zda je to vyloženě kladná nebo záporná postava. Zpočátku je odpověď jasná, ale když původně nevyužitý nárok na právo první noci hodlá proměnit, lehce se pohled na něj mění. Vzhledem k tomu, že Franklin J. Schaffner jen o tři roky slavnou sci-fi Planeta opic a v 70. roce skvělého generála Pattona, tak dávám tři hvězdy. ()

PTuranyi

Film spočiatku pripomína historickú romancu o chrabrom rytierovi, ktorý sa zamiluje do obyčajného dievčaťa a je ním posadnutý tak, že využije právo prvej noci. Tu však veci nadobudnú celkom rýchly spád a rytier Chrysagon musí brániť svoju pevnosť proti proti Frízom a rozhnevaným dedinčanom. Bitka má výbornú atmosféru a napätie. Návratom Chrysagonovho ambiciózneho brata však film dostáva atmosféru priam shakespearovskú a jej vrcholom je bratovražedný súboj. Záver tvorí uzmierenie s frízskym vodcom, prepustenie jeho syna a baladický odchod zraneného rytiera odchádzajúceho vyjednať budúcnosť u svojho pána. Produkcia je veľmi dobrá no je na nej cítiť pátos Hollywoodu 60-tich rokov minulého storočia. Hoci sa dej odohráva na malej ploche vanie z neho duch veľkých historický eposov, s ktorými už mal výborný Charlton Heston v hlavnej úlohe skúsenosť napríklad vo filme Ben Hur. 75% ()