Barevný závoj

„Myšlenka života ve světě svázaném přísnými pravidly, je stále aktuální. Na dvou lidech, kteří nalézají pokoru a učí se odpouštět jeden druhému, je něco dojemného...“ - Edward Norton.

Kitty (Naomi Watts) se musí neodkladně vdát. Proto si bere seriózního doktora Waltera (Edward Norton), se kterým odjíždí do Šanghaje. Protože se tady ale Kitty nudí, najde si milence. Walter nevěru odhaluje a jako pomstu přijímá práci v odlehlé čínské vesnici, kam bere Kitty s sebou. Teprve tady se mohou naučit jeden druhého chápat, milovat a odpouštět... Film vznikl podle stejnojmenného románu W. Somerseta Maughama, podle jehož knih bylo natočeno hned několik titulů (The Razors Edge, Being Julia). Snímek je zároveň remakem stejnojmenného filmu Richarda Boleslawskiho z roku 1934. Tehdy ztvárnili ústřední dvojici slavná hvězda Greta Garbo a Herbert Marshall. Nadějný režisér John Curran obsadil do hlavních rolí svého filmu neobyčejně nadané herce: Naomi Watts a Edwarda Nortona. Barevný závoj má již na svém kontě mimo jiné Zlatý Globus pro Alexandra Desplata za nejlepší filmovou hudbu. (oficiální text distributora)

Lichty

Zřejmě nejlepší romantické drama posledních několika let. Skvěle zahrané, dobře stavěné a podpořené tak krásným audiovizuálnem, že snad jediné oko při závěrečném "A la claire fontaine" nezůstane suché. Pátou hvězdičku obstarává opravdu skvěle vybraná ústřední dvojice, kdy Edward Norton i Naomi Watts svým vzhledem skvěle zapadají do celého příběhu. ()

polonius

Vynikající kamera , skvělá hudba , prvotřídní herecké výkony a jen zdánlivě prvoplánový děj. Najít sám sebe je úkol na celý život a odpuštění, tolerance a velkorysost jsou milníky na této cestě. ()

Nicolettes

Úžasný Norton a pro mě osobně ohromná nálož emocí. Víc k tomu bezprostředně po zhlídnutí filmu ani nedokážu napsat... ()

petka114

Příběh dvou lidí, kteří se vzali, potkali a zamilovali. To je sice motto ze Zelené karty, ale klidně by se mohlo použít i pro Barevný závoj. Ústřední dvojíce je zde také tak odlišná, že odlišnější být nemůže. Kitty baví večírky, zábavné hry a klepy o londýnské smetánce, rezervovaného a seriózního doktora Waltera zase bakterie a knihy. Může tohle manželství skončit jinak než nešťastně? Filmu se vyčítá předvídatelnost. Možná je to tím, že jsem zabedněný divák, a to, co je většině zřejmé už v půli filmu, zjišťuju až v závěrečných titulcích, ale já jsem film s napětím sledovala až do konce. Další častou výtkou je jeho odtažitost. S tím také nemohu, než nesouhlasit. Když jsem viděla Závoj podruhé a věděla jsem, jak to všechno skončí, řvala jsem už na začátku v tom květinářství:-) Možná je to tím, že mám slabost pro Nortona i první polovinu 20. století. Možná je to krásnou hudbou. Možná, že jsem citlivka. Pro mě je ale BZ jeden z nejhezčích romantických filmů, co znám. ()

Crazynka

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne, aneb příběh o tom, proč si vážit toho co máme, protože v následujícím okamžiku o to můžeme přijít. Plný počet nedávám pouze kvůli dlouhé stopáži. Nádherná krajina Číny, herci skutečně hrající své role, vkusná hudba a poutavý příběh. Super filmový zážitek. ()

Izz

Ono asi není nějak těžké filmu podlehnout,ale mě se to zkrátka nepodařilo.Fajn herci v kýčovitě podaném a až příliš klasickém příběhu v nikterak invenční režii a zajímavém prostředí.Z čeho že to mám být unešená,Wolvie? ()

karlee

Předloha si čtvrtou hvězdičku zaslouží, v záplavě dnešních filmů o ničem nebo o blbostech konečně nějaký s tématem morálních dilemat. ()

Hollister

Dávám 4.5*. I když příběh nepřináší nic převratně nového je vyváženě zpracovaný bez zbytečného množství patosu a siláckých gest. Děj se odehrává v zajímavé době a v úžasné lokaci. Záběry panoramat jsou naprosto fascinující. Velmi se mi také líbíli herecké výkony obou hlavních představitelů, kterým dobře sekundují i ostatní herci a ne úplně obvyklá kamera ()

curfew77

Poctivá filmařina z filmu kouká snad už od okamžiku, kdy se podívate na plakát... a první dojem skutečně nelže. Barevnému závoji nelze po žádné z profesních stránek vytknout byť jen náznak fušeřiny. Kamera pracuje podle potřeby tu majestátně, tu příslušně intimně, hudba činí v zásadě totéž a Edward s Naomi prokazují příslušnost k naprosté hollywoodské extralize. V čem je tedy problém? Především v tom, že zápletka "kterak namyšlená panička v daleké cizině k rozumu přišla, ale ke štěstí stejně ne" je otřepaná až hanba. Pravda, Curran sice nabízí jako bonus několik opravdu mrazivých či vypjatých scén (na letmo zopakovanou sekvenci seznámení ústřední dvojice bych se vydržel dívat snad desetkrát a pořád by bylo na co). Jenže ani to nestačí, aby se z téhle koprodukční podívané stala událost kteréhokoli televizního týdne, o celé sezóně ani nemluvě. Za vidění Barevný závoj rozhodně stojí, ale chybí mu moment překvapení a také špetka realismu. Všimli jste si, že jedinou trochu zápornou postavou (nepočítáme li dav bezejmenných násilnických vzbouřenců) je Schreiberův záletný manžel/diplomat? Dávám 80 % a to ještě s vědomím, že kdyby si místo Nortona s Wattsovou navlékl Barevný závoj někdo jiný, bylo by to téměř jistě o dvacet procent míň. ()

MarkHoppus

Naomi Watts je hodně slavné jméno, ale musím říct, že do tohohle filmu jsem ani pořádně nevěděl kdo Naomi Watts je. Na The Painted Veil jsem se však podíval hlavně kvůli Edwardovi a dobře jsem udělal. Oba zmínění herci předváděli parádní výkony. Na filmu se doslova vyblbl i scénárista, jehož psychologicky skvěle propracovaný scénář podle mého názoru patří mezi to nejlepší co se vůbec dá vidět. Tenhle film je navíc skoro pro každého diváka, protože je plný lásky, napětí, zklamání, akce a mnoho dalšího a navíc je hodně chytře natočený, prostě ideální dílo. ()

HM

V rámci zkouškového období jsem se rozhodla shlédnout nějaký oddechový filmek - kýčovitou romantiku, u které není potřeba myslet, a na jejímž konci bude jasné, že všichni žili štastně až do smrti. Barevný závoj byl první film, na který jsem při svém pátrání narazila, a potěšila mě přítomnost Edwarda Nortona. Na druhou stranu mi přišlo na mysl, že zrovínka tento herec nehrává v odpadních filmech a už vůbec do nich neinvestuje společně s Naomi Watts. Asi tušíte, kam tím mířím... E. N. je v roli inteligentního a stydlivého bakteriologa skvělý, N. W. krásně povrchní a znuděná a od začátku jsem neměla problém jim jejich vztah věřit, stejně jako jeho další vývoj, který je ovšem poměrně předvídatelný. I když o to víc je vám možná potom smutno... V pozadí hraje nádherná hudba A. Desplata, ze které jsem měla často příjemné mrazení a která vám umožní ještě víc si užít krásnou přírodu Číny, ta hluboce kontrastuje se vzhledem města a nemocnice... Jediné, co bych filmu vytkla, je epilog po pěti letech. Zdůrazňovat něco, co bylo viditelné již předtím, a ještě takovým způsobem, je trestuhodné, za což strhávám jednu hvězdičku. ()

nula87

Příjemné romantické drama, které sice v první polovině je příliš neosobní, ale hlavní devizou jsou výborní Norton a Watts v citlivě nepateticky vyprávěném příběhu o znovunalezení vzájemné úcty a lásky (?) na pozadí epidemie cholery. ()

RobbieM@N

Na první pohled opravdová delikatesa. Ani nevadí, že po shlédnutí moc velký dojem nezanechá a hlubokost snímku je tedy pochybná. Ačkoli režisér exceluje a kamera taktéž, nezvládá úplně dramatické rozuzlení, přijde zčistajasna a silné emoce vyžadovány nejsou. Norton i Naomi Watts jsou nesmírně důležití, oba patří k top-hercům a je to vidět. Typ filmu, jež se bude líbit hlavně ženám a nenechá jejich kapesníčky nepoznamenané. ()

han.ci

Ona má za manžela Edwarda a podvádí ho?! Jinak.. docela jednoduchý příběh, zasazený do zajímavého prostředí, pěkný, ale mě neoslnil. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem