Být šťastným – to je to pravé životní dobrodružství... Příběh podle světového bestselleru Johna Irvinga začíná v roce 1944, kdy se zdravotní sestra Jenny (G. Closeová), co se nechce upsat manželství, ani být nijak vázaná na muže, vyspí s umírajícím vojákem T. S. Garpem, aby počala dítě. Z tohoto aktu vzejde syn pojmenovaný po otci Garp (R. Williams), který své dětství prožívá s matkou na univerzitním kampusu a sní o tom, že se stane pilotem jako jeho otec. Poté co vyroste, se však rozhodne stát spisovatelem a odejít do New Yorku. To namotivuje i matku, a ta začne psát o vlastním životě. Její debut se svérázným pohledem na život a sexualitu se stane hitem a feministickým manifestem, co z Jenny učiní kult. Garp se také snaží, ale jeho knihy nejsou ani zdaleka tak úspěšné jako ty matčiny, z jejíhož stínu se není sto vymanit, to mu však nijak nebrání hledat životní optimismus a užívat si života, tak jak to jen jde, i přes nástrahy osudu… (Česká televize)

ex.it

Myslím si, že zrovna tato knižní předloha nebyl titul, který by natáčení filmu usnadňoval. Někdy se najde kniha, kterou se vám podaří na plátně vyobrazit skoro dokonale, ale když jde o postmodernistickou "knihu v knize", kde se mísí styly a žánry a navíc je důležitá vlastní interpretace děje čtenářem, není to vůbec lehký úkol, ba dokonce bláznivý, snažit se vtěsnat všechny důležité informace do dvouhodinového filmu. I když herci podávají skvělé výkony, Robin Williams dokonale vystihuje postavu Garpa, už ze základu prostě není možné vyrovnat se knize. Ale pokud bych Irvingovu knihu úplně vynechala a hodnotila film sám o sobě, čtyři hvězdičky by získal. ()

yVANs

Opravdu nepatrny zlomek knihy. Vzdycky je pro mne obtizne hodnotit film jehoz knizni predlohu jsem cetl. Jestli film knihu prevadi do filmu aniz by ztratila sve kouzlo - tady to je bohuzel naprosto jednoznacne spise pro ctenare knihy, kteri si atmosferu jeste dobre pamatuji. ()

siloalampa

Knižnú predlohu nepoznám, ale musí byť veľmi dobrá, keď tu všetci rozoberajú aký je ten film oproti nej nepodarený... Mne sa páčil a strávil som príjemné chvíle plné obrazu skutočného života z pohľadu jedného celkom sympatického týpka. ()

medii

Zmatené houpání mezi zábavou, dojetím a smutkem. Jen co vás příběh rozesměje, už už se na plátně děje tragédie, ale ani herci sami nemají prostor na truchlení, protože následuje další vtípek a ten je střídán dojemnou scénou, a hop zase zpátky... A nakonec to není ani komedie, ani drama, ani romantika. Nebýt skvělého Johna Lithgowa, nedokoukala bych do konce. ()

Bird_house

Kupodivu to poměrně věrně odpovídá knižní předloze.. Až na nějaký detaily, který tam nebyly zobrazeny.. Jen mi tam chybí část, kdy žili ve Vídni a taky ta druhá půlka byla dosti zrychlená - jakoby přeskočili snad sto stran..;) ()

tranquill

Poslední dobou jsem viděl několik filmů s Robinem Williamsem, tenhle pro mne ale nebude patřit k těm významnějším, ne kvůli Robinovu výkonu, ale scénář po odlehčené úvodní komediální části, bohužel, sklouzl k dramatu, které mne až tak nezaujalo. ()

anitae

Knihu jsem nečetla, film mě i před svou délku bavil, zvláště komediální začátek, ale ke konci mě to už míjelo - takové konce nemám ráda. Matka Garpa byla zahrána skvěle, celkově se na hezky koukalo, ale za srdce mě to nevzalo. ()

CliffLee

Předem zmiňuji že jsem knihu četl a že je moje nejoblíbenější, tudíž jsem se na tento snímek vcelku těšil a to také kvůli Robinu Williamsovi a Glenn Close, ovšem nakonec jsem byl trošku zklamán. Velké mínus je obrovské zkrácení děje a tudíž i velké skoky v něm. Nadruhou stranu zde výborně hrají už zmínění Robin Williams a Glenn Close a k tomu bych snad ještě vyzdvihl Johna Lihtgowa a Mary Beth Hurt... rozhodně by filmu výrazně pomohlo kdyby scénář napsal sám autor John Irving a neuškodilo by pár minut přidat. Kdybych neměl tak rád (nečetl) knihu dal bych 5/10, takže jí doporučuji před shlédnutím (nebo aspoň po něm) přečíst... 7/10 ()

Arequipa

Pokud bych měl na film nazírat jako na adaptaci výborného Irvingova románu asi bych nemohl dát více než ***. Knihu jsem přečetl před mnoha mnoha lety, což mi umožnilo mít při sledování filmu patřičný odstup a NEPOROVNÁVAT. Nevím, jestli je možné román vůbec zfilmovat a uspokojit přitom jeho skalní fandy. Natolik je komplikovaný a rozsáhlý. Já tleskám za citlivý, emocemi nabitý snímek, který nepatří do žádné mé Top, ale rozhodně neurazí a mohu ho doporučit. Radek99 a Rawen mi mluví z duše. P.S. Zajímalo by mě, jaké je průměrné hodnocení filmu uživatelů, kteří knihu četli a těch ostatních. No, nebýt druhé skupiny, asi bychom tady měli film v modrém (aktuálně 71%). ()

maddictive

Pomineme-li fakt, že kniha je kniha a film je film, jiná média a jiné vyjádření, můžeme přestat nadávat a můžeme hodnotit samotný film. Obrovský barvitý román se spletí jedinečných charakterů je zfilmovatelný mnohem hůře než Pravidla moštárny, která podle mnohých dopadla lépe....Nicméně Garp stojí především na výborných hereckých výkonech; Robin Wiliams vás dokáže přesvědčit, že je naivní prosťáček, který miluje svoji rodinu nadevše a dělá věci tak, jak to považuje za správné, ačkoliv je to mnohdy dost specifický způsob (ano, stejně jako jeho matka...oba jsou...specifické osobnosti, které to myslí dobře.) Situace, které v knize působily už dost absurdně (ona zvláštní autonehoda,...) ve filmu působí celkem přirozeně a ne přehnaně. A slabší povahy jako já tu najdou pár silných okamžiků, které jsou otevřeně a prvoplánově kýčovité a strašně klišoidní, ale nedá se jim ubránit....protože to prostě někdy tak je. Jedinou výtku mám proti dost nejasnému konci...není příliš jasné, proč tam Cushie vtrhla a.... Nicméně Garp je velice citlivý, film, patřící do kategorie těch laskavých, které v divákovi probudí pocit, že lidi jsou hodní a láska vítězí. ()

Petulka88

Film bych rozdělil na dvě části. Ta první je úděsně nudná, natahovaná, nezajímavá a navíc i docela podivná. Když se pak ještě ke všemu ve filmu začne mluvit o feminismu, začínal jsem Svět podle Garpa odepisovat a chystal se, že rázně utnu tohle utrpení. Jenže pak jakoby film vyměnil režiséra a stane se z něj zajímavá podívaná, u které jsem se přestal nudit. Podařilo se mu mě párkrát rozesmát a i když je to pořád docela podivnost, díky dobrým hercům a taky díky tomu, že asi někdo konečně dočetl knižní předlohu a dopsal scénář, se mi to začalo i líbit. Nebýt té katastrofální první půlky, určitě by bylo hodnocení o hvězdičku vyšší, ale takhle je to za 3. ()

Brinkley

Ač se scénáristé drželi knižní předlohy s urputností buldoka a Robin Williams rozhodně nehrál Garpa špatně, veškerá poetika i kouzlo románu byla pryč. A já nemůžu nesrovnávat, jelikož Irvingův Svět podle Garpa patří mezi moje top ten. ()

VeeDee

Když se mě někdo zeptá na to, jaká knížka, kterou jsem četla, byla podle mě ta úplně nejlepší, neváhám a odpovídám: "To je jasný, Svět podle Garpa od Irvinga!" ...miluju jeho zvláštní humor, jeho styl... ta knížka je tak dokonalá, že nejde smrsknout do filmu, ač se o to pokusili. Myslím, že kdo knížku nečetl, nemůže film pochopit. Skáče po jednotlivých útržcích, aniž by vysvětlil, co se vlastně stalo a proč. A tak je film spíš jen vzpomínkou a připomenutím několika bizardních situací z knihy pro ty, kteří ji četli. ()

josieaddms

Patetický, ošmikaný od všeho zajímavýho, uhlazený, nepravděpodobný, líbivý. Opět další zklamání. Kniha je to dokonalá, film je to podprůměrný. Hodně se mi líbila Glenn Close v roli Jenny, ale jinak se mi vesměs nelíbilo nic. Filmaři nikdy neumějí to, co umí dobrá kniha. Nevystižená atmosféra, nevýstižný obsah. Hrozně přímočaré, prohlédnutelné. Hlavně ať si lidé nemyslí, že když nečetli knihu ale viděli film, že ví o čem to je. Je to totiž ve skutečnosti o něčem úplně jiném. Z knihy ve filmu zůstala hlavní kostra a jména, jinak nic moc. Čekala jsem toho víc, hlavně že si musel scénárista vymýšlel svoje nápady..... ()

radeckator

Nečíst nejprve knihu, řekl bych, velmi příjemný film. Ale jelikož jsem, asi díky bohu nejprve četl, musím říct, že je to takový ,,vykastrovaný" film. Těžké zfilmovat takto obsáhlé romány, ale již jsem viděl lepe zpracovaná na filmové plátno nepřeveditelná díla. ()

Dr.Gonzo

Viděno po přečtení předlohy, film má oproti knize strašně málo času, proto taky vyznívá ve výsledku tak plytce i přes opravdu dlouhou stopáž a skvělé herce. ()

Marator

Jasně, kniha je bravurní a do filmu se 570 stran bez nudné pasáže nedá vlézt. Pokud se ale odprostím od spojitosti s knihou (já to zvládl), myslím, že to byl skvěle natočený výcuc, s vynikajícími hereckými výkony. ()

touchud

Knižní předloha patří mezi moje nejoblíbenější knížky a hodně dlouho jsem hledal odvahu na to, abych se na film mrknul. Tak obsáhlá kniha přece nejde zfilmovat, možná seriál dlouhý jak Ordinace by z toho mohl být, každý díl o jedné postavě. Musím říct, že obavy byly plané, film se povedl, i když knížku nahradit nemůže, chybí milión věcí, ale duch knížky se ve filmu objevil, všechny postavy herecky skvělé. Výborný zážitek. ()