Svět podle Garpa

Svet podľa Garpa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 136 min

"Potřebovala jsem sperma."(11.10.2008)

Ukamenujte mě, ale knížku jsem nikdy nedočetla. Skončila jsem kdesi v první třetině, když jsem zjistila, že ani přeskakování všech Garpových povídek - které mi od počátku lezly významně na nervy - mě nedonutí prokousat se příběhem až do konce. Film jsem si pustila s jediným záměrem: konečně se dozvědět, jak tato Irvingova kniha nakonec skončí. Teď to vím a spokojeně se můžu přesunout zas o dům (film / knihu) dál. Jsem asi zaujatá, ale ani knižní, ani filmová verze se do mé síně slávy nedostane. Kniha prostě jen proto, že mi přišla nudná, film pro to, že mi přišel nezajímavý (asi už to automaticky vyplývá z mého subjektivního náhledu na knihu). Jednu poznámku na závěr si ale neodpustím. Pokud se nějaký fanoušek pana Irvinga bude v budoucnu pokoušet zfilmovat jeho nejslavnější dílo, bylo by možná lepší udělat z toho seriál, aby se nestalo, že celý život Jenny před narozením Garpa bude shrnut v úvodních pěti větách (včetně velmi zvláštní scény s otěhotněním). A taky by možná nebylo od věci obsadit do role matky a syna herce, které dělí víc jak pět let. Skutečně by to působilo líp.(21.12.2009)

• WANDRWALL

Svého času můj velice oblíbený román. I nyní do něho nahlédnu. A až nyní jsem pochopil, proč překladatel Nenadál o románu mluví, že je přesně na hraně umění a kýče... Film "Svět podle Garpa" je ale jen odvarem knihy. Zjevně šlo o snahu co nejrychleji využít popularitu knihy, která se i ČSSR prodávala v osmdesátých letech ve velkých nákladech. Je čtivá, je přitažlivá pro široké masy, neb s hlavním hrdinou se snadno ztotožňuje. Osobně se mi ale líbí vývoj a myšlení ženy GARPA, která patřila tehdy v mém dospívajícím věku k optimálnímu prototypu ženy, kterou bych si pro život přál. Ach, kde ty časy zmizely! Asi tam kde měly! Jestliže nic netrvá věčně, tak proč by měly ty mé představy, že?(23.6.2010)

Četl jsem knihu a je dokonalá, bohužel to samé se nedá říci o filmu. Ale taková kniha snad ani pořádně natočit nejde, je v ní spousta vedlejších rolí, které až moc ovlivňují i tu hlavní linii a všechno v jednom filmu zachytit je nemožné. Škoda, že nevím, jak bych film soudil, kdybych knihu nečetl, ale přesto je to slušný film a stojí za shlédnutí.(8.9.2007)

SpG je jednoznačně postaven na skvělých hereckých výkonech, ať už hlavních postav, tak i vedlejších a především na mistru v oboru, Johnu Irvingovi a jeho několikátém strhujícím příběhu. Další úžasný kousek do jeho sbírky, srovnatelný s Pravidly moštárny. Vývoj rodinky, která je jádrem celého příběhu, sice začal komickým početím Garpa, ale končí tragicky a dle mého názoru, až zbytečně. Vůbec tam to postřelení zvrhlou feministickou medvědicí Pú, už nemuselo být. Ale co už, to stejně nemění nic na věci, že byl film proveden jak nejlépe mohl a se svou obtížně zpracovávatelnou předlohou se popral výborně. Střídaly se u mě různé druhy emocí, jak už smutek, tak i pocit veselosti. Škoda jen, že je film tak přehlížený a vcelku i publikem nedoceněný.(9.3.2013)