Svět podle Garpa

World According to Garp, The

Svet podľa Garpa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 136 min

Přímočarý komediální nástup mne nadchl, romantický střed zdvořile nudil a dramatický závěr donutil k spontánnímu vypouštění výrazů, jejichž skutečný význam se ve slušné společnosti pouze odhaduje. Irvingův román jsem kdysi rovněž s nadšením rozhltal, ale cesta k jeho konci byla pro mne stejně složitá, jako ta filmová. Takže příště se pobavím prvních přibližně 40 minut a ve chvíli, kdy se Garp začne stávat spisovatelem, tak spokojeně zmizím do hajan s vědomím, že podruhé si náladu pokazit nenechám.(15.4.2012)

George Roy Hill, který se proslavil nestárnoucími klasikami jako "Butche Cassidy a Sundance Kid" a "Podraz" se spojil s -v té době ještě nepříliš známým- Robinem Williamsem aby natočili neobvyklý příběh o neobvyklém chlapci s neobvyklou matkou a vznikl z toho velice neobvyklý film, který je občas až škodlivě zvláštní. Williams sice prokázal herecký talent (v tomto případě ten nekomediální, který ho později proslavil, převážně u kritiků) a Glenn Close je úžasně divná (o Lithgowovi, kterého jsem poznal až ke konci filmu nemluvě) ale film je až zbytečně dlouhý a pomalý natolik, že mu to zbytečně škodí. O neobyčejných životech, neobyčejných lidí bylo natočeno mnoho lepších filmů (často mě při sledování napadal Forrest Gump a popravdě vůbec nevím proč).(21.1.2012)

Knihu neznám, ale film na mě docela zapůsobil. Herci byli skvěle vybraní a natočeno to bylo taky obstojně. Nejsilnějším momentem byla asi nehoda a to, co jí předcházelo i co po ní následovalo. Akorát mám takový pocit, že ta část po narození dcerky (asi posledních 20 minut) už byla jaksi navíc. Samozřejmě jde o přepis knihy na filmová plátna, ale mě už to ke konci nebavilo a celý vrchol filmu se odehrál podle mě ihned po nehodě. Přesto mám pocit, že jsem zrovna dokoukal něco víc než jen průměrného a proto hodnotím tak, jak hodnotím. 75%(31.7.2011)

Krásná záležitost, jaká se podařila Lasse Hallströmovi udělat z Irvingovy knihy Pravidla moštárny, vůbec nevyšla jeho předchůdci. Herci, pravda, hrají jako o život, ale snaha vtěsnat dějově velmi pestrou a obsáhlou knihu do 136 minut na úkor zobrazení duševních a emocionáních pochodů a motivací hlavních postav, o kterých kniha především je, se minula účinkem.(1.2.2005)

Tento tragikomický příběh podle adaptace knihy Johna Irvinga mě rozesmál i dojal..a to zároveň. Výborný nenucený výkon Robina Williamse v žádném případě neurazí a je příjemný celé dvě hodiny. Po přečtení knihy musím snížit hodnocení na 3*. Kniha Johna Irvinga je dokonalá.. a přestože byly některé pasáže filmu povedené, nešel do hloubky. Vymyšlené povídky a knihy mě zklamaly, chyběla Vídeň a především - především nejde odpustit absentující motivace postav, což je v knize prakticky to hlavní.(18.5.2006)