Faktótum

• USA Factotum (více)

Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném "volném stylu", se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi. (MFF Karlvy Vary) (oficiální text distributora)

demented

Keďže som s Bukowského tvorbou dôverne oboznámený (v určitých etapách mojho života som k nemu nahliadal ako k životnému vzoru :) ), nadšenie väčšiny nezdieľam. Adaptácia je to síce pomerne verná, aspoň čo sa týka dejovej stránky, ale v ostatných smeroch bohužiaľ zlyháva. Hlavným nedostatkom je prílišná umiernenosť a krotkosť, s ktorými sa v knižnej podobe či už Faktóta alebo iných Bukových diel nestretnete. A tak Chinaski vo filme skoro vôbec nepije, nešuká a nedajbože aby povedal nejaké sprosté slovo. Zatiaľ čo knihy ma svojim svojráznym humorom dostávali do kolien, u filmu som sa len mierne pousmieval :) Taktiež mi trochu vadil Matt Dillon. Nieže by to nezahral dobre (ten jeho apatický a "mám vás všetkých v pi*i" výraz a postoj boli výborné), ale obsadiť do úlohy Chinaskyho (škaredý a zjazvený vágus) takého fešáka akým je Dillon, to je trochu na zamyslenie :) ()

Master19

Příběh protivného loosera, který si zajde pro podporu, pak si s přítelkyní střihnou čtyři čísla a jdou se navečeřet lívanců dělaných nasucho, protože na víc nemají. Zajímavý je styl vyprávění. Sledujeme dlouhé záběry a scény, které nikam neústí, na druhé straně zásadní seznámení s Jen se odehraje pouze ve slovním komentáři hlavního hrdiny. Chyběla mi zde větší naléhavost a uvěritelnost. V Bukowského knihách jsou emoce hmatatelnější. Korunu všemu navíc nasazuje český dabing - jeden z nejhorších, co jsem kdy slyšel... ()

zaseprd

S hlavním hrdinou bych si mohl podat ruce. Stějně jako já miluje ženy a chlast. V žádné práci dlouho nevydrží, válí si šunky a hnije. ()

fefee

Rovnako ako starší Štamgast je aj Faktótum kvalitatívnym pokračovateľom v hĺbaní neuznanej a poflakovačskej spisovateľskej duše Chinaskiho s adekvátnym jemu podobným prostredím. Palec nahoru. ()

jitrnic

Ten film je průšvih, byť zřejmě dobře míněný. Tohle v žádném přžípadě NENÍ Charles Bukowski (ani Henry Chinaski). Obsazení hezounka Matta Dillona do role ve skutečnosti hnusáckého zhýralého chlapa mě uráží, celkově bych uvítal daleko více syrovosti a špíny, vkládat Chinaskimu do úst jakési úvahy o Bohu je vyložená zhovadilost, ale HLAVNĚ co proboha ve filmu o zhruba čtyřicetiletém Bukowském (tedy v období kolem roku 1960) dělají počítače, auta ze souičasnosti a otázka "Budete platit kartou nebo hotově?" ()

spikey1

Bukowského životopis s Marisou Tomei a Mattem Dillonem, Matt mě tu opravdu překvapil, jeho hraní tu skutečně dominuje. ()

Sheffield

Je jen málo filmů, které jsou prequelem, remakem i pokračováním najednou. Tenhle film je přesně ten případ. Nejde tak do hloubky jako Barfly, jako spíše do šířky. Tento film mi také dodal překvapivě hodně inspirace k tomu něco dělat a dokonce i k tvůrčímu psaní. Člověk může vzít jakoukoliv práci a potom z ní odejít, když ho přestane bavit, ale asi by to nemělo být hned v první pracovní den. Po probdělé noci hodně vydařený otvírák do nového dne. ()

DeLaMorte

Bukowského knihy fakt zbožnuji a Faktotum je natočen ve stejným underground stylu jako právě jsou psány knihy.Výbroné vidět takovou knihu rozpohybovanou a to velice povedeně! ()

ethos

Film, ktorý bol pre mňa strašne odpudivý a nakonci som si nebol vôbec istý čo chceli tvorcovia tím to filmom povedať asi nič. ()

ArdathBay

Bu(ka)kowski je pro mě spisovatel, od kterého jsem přečetl jednu či dvě povídky a přiznávám - není to šálek mého Té. Říkal jsem si, že třeba film to změní, ale bylo to v podstatě to, co jsem čekal (dějově) - Chinaski pořád pije..no spíše chlastá, pigluje koho jen může a hlavně se fláká a lže sám sobě tím, že si JAKO hledá práci. Po filmové stránce ovšem film získává bodíky - obstojná kamera, pěkně nasvícené interiéry a hlavně Dillon. Mohl být sice víc "ugly" než jen zarostlý a červený, ale hraje suprově. Co mi ovšem vadilo asi nejvíc bylo, že se mnohem, mnohem více neužívaly vulgarismy, protože knihy jsou jimy více než prosyceny (nekecám, vím od kamaráda - zdravím P.Č. :)) P.S. FAKTOTUM - (zastarale,hovorově) - kdo všechno dokáže obstarat, pravá ruka někoho (ze slovníku cizích slov) - nepochopil jsem, proč se tak film jmenoval. Asi jsem dummy. ()

BMAJTZ

Pro me nic jineho nez jeden zivotni pribeh alkoholika a ubozaka. Vubec nic mi ten film nedal ale vzal 90 minut zivota. Dialogy byly prazdnejsi nez lahev whiskey v 6 hodin rano a vubec cely pribeh byl ulne nekde jinde, pokud se tomu da rikat vubec pribeh. Kdyz uz jsem se zacal tesit na konec prisel naprosto divny zaver ktery to vsechno snad jeste vice pohrbil. Nicmene za tu alkoholickou melancholii si to neco zaslouzi a hlavne je na svete spousta horsich filmu a na tohle se aspon dalo koukat. ()

Kracken

Mám moc rád tyhle příběhy z ulice s chlastem a se vším co k nim patří. Matt Dillon hraje přesvědčivě ikdyž na můj vkus byl až moc velkej elegán. Přesto klobouk dolů. I Lili Taylor předvedla kvalitní výkon podobně jako Elisabeth Shue v Leaving Las Vegas. Nejvíc se mi ale ve filmu líbil hůmor který je u Bukowskího obecně znám. Zkrátka někdy se prostě musíš vychcat do umyvadla :) ()

keoma26

jsou asi jenom dva spisovatelé, od kterých jsem přečetl všechno - Bukowski a Čechov - a až při sledování tohohle filmu jsem si uvědomil, jak jsou si tihle dva přes všechny rozdíly podobní, alespoň pro mě, a nemyslím tím zrovna tu všeprostupující melancholii, ale hlavně jednoduchost a umění nekonečně krásných variací na základní témata života. Bál jsem se romantizujícího podání, jenže alkoholismus a psaní bylo popsáno přesně tak jako v knížkách, prostě jako každodenní nutnost, jako součást metabolismu těla, ne jako nějaká samoúčelná revolta vůči tradici, vzpoura proti společenským konvencím nebo čistá sebedestrukce, zde je oboje bytostnou funkcí člověka stejně jako chození, jedení, milování ... proti životním i uměleckým stereotypům a klišé se bojuje mnohem jemněji, rafinovanějšími způsoby, bez nějakých velkohubých gest, prostě se třeba jen při setkání dvou lidí v baru vynechá obligátní jak se máš, co děláš ... ()

BluT

Jelikož žeru Bukowského tvorbu, Faktótum se mi líbilo, ale bylo tam pár drobností, který mi kazily absolutní zážitek. Tak především byl hlavní představitel originálnímu Chinaskimu naprosto nepodobnej. Čekal jsem ošklivýho násosku se špinavejma hadrama, chrlícího urážky a dostalo se mi jen uhlazenýho frajírka, kterej si na Chinaskiho hrál. Tak to jako wtf. Ale teda stejně se mi to líbilo, páč předloha je dokonalá. ()

BlackTom

Bukowski na papieri je klasa, no na plátne to funguje ešte lepšie. Sledovať "držku" Matta Dillona v akcii (resp. v neakcii) je božie sústo, zvlášť keď sú mu do úst vkladané suché Bukove hlášky. Marisa Tomei rovnako za jedna. A to som sa naozaj bál, čo z toho vzíde. Zbytočne. ()

Nemik96

Již podle mého avataru lze poznat, že Charlese Bukowski je pro mě ikona.Je to můj nejoblíbenější spisovatel od kterého jsem přečetl vše co šlo. Faktotum je jedena z mnoha povídek o Henrym Chinaskim,ale jedná z mála podle které se natočil film. Matt Dillon který se zhostil hlavní role byl výbornou volbou total luzer ze vším všudy. Pro diváka který postavu Chinaského nezná z knížek, myslím že nebude mít takovou hodnotu jako pro jeho fanoušky. Uděluji 4**** se přáním ať se do budoucna dočkáme většího počtu sfilmovaných děl CH. Bukowskeho. ()

honzii

Nedokážu si ani představit, že by měl film rychlejší tempo a chytlavější příběh. Nějaký promyšlený filmový děj by byl akorát proti poetice a tématům Bukowského. A ten nikdy nešel obyčejnému čtenáři naproti, tak proč by měl být film jiný? Je mi líto těch, kteří se přes svůj obyčejný život a pohled na svět nedokáží ani trochu napojit na Chinaskiho, protože podle mě je trocha z Hanka v každém z nás. Moc dobře ale chápu, jestli ho v sobě někteří popírají. Chinaski/Bukowski představuje holt takový protiextrém pro obyčejné lidi, že je asi těžké ho přes všechen ten chlast a filcky pochopit (bez doslovnosti a vodění za ručičku). A ještě něco: Mickey Rourke spolu s Mattem Dillonem, každý v jiném filmu, hezky doplňují toho druhého ve filmovém portrétu Hanka Chinaskiho. A stojí za to vidět ten portrét celý. ()

bruceman7

Viděno s dabingem. Zajímavá záležitost, nicméně se nechci pouštět do většího hodnocení - knihu jsem nečetl. Snad poté. ()

cab

Henry Chinaski (Matt Dillon) ma jedinou ambici sveho zivota a tou je, vydat knizku u vydavatele kam neustale posila svoje kratke povidky. Ostatni veci jsou mu ukradene. Kuprikladu laska pro nej neexistuje, praci strida tak casto jako zensky, nejlpepsi kamarad je plna flaska chlastu a nejzabavnejsi cinnosti je valeni a nebo sazeni na koniky. Tim chce rict, ze clovek ma jit za svym snem az za hranici unosnosti. Topeni se v alkoholu a zenskych klinech se opakuji, ale diky fenomenalnimu ztvarneni hlavniho hrdiny by si je narocnejsi divak nemel nechat ujit. 70% ()

showxman

Henry Chinaski zde představuje bohéma jak má být. Na jednu stranu si nebere servítky, na druhou stranu je to flegmatik, kterého nerozhodí naprosto nic. Charismatický hrdina se protlouká životem a je mu jedno, jestli ho pravě vyhodili z práce nebo ho opustila jeho některá z jeho nahodilých známostí. Toliko o obsahu tohoto sympatického filmu, který plyne naprosto poklidným tempem. Jako celek působí Faktótum uceleně a uvěřitelně. Matt Dillon zaslouží pochvalu. ()