poster

Grizzly Man

 • USA

  Grizzly Man

 • Slovensko

  Grizzly Man

Dokumentární / Životopisný

USA, 2005, 104 min

Režie:

Werner Herzog

Scénář:

Werner Herzog
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Douglas
  ****

  Dokument o člověku, o němž by bez nešťastného konce, kterým se "proslavil", asi slyšel málokdo. S medvědy grizzly v divoké přírodě žijící Timothy Treadwell nebyl žádný bojovník jako Dian Fosseyová (jež žila mezi gorilami) a jestli něco z Herzogova filmu vyplývá, tak Treadwellova neschopnost existovat v civilizaci a vzdorovat jejím nástrahám (např. alkohol). Většina lidí z jeho okolí, které Herzog zpovídá (ať už kritiků, nebo adorátorů), potvrzuje fakt, že se nesnažil být ani tak člověkem mezi medvědy, jako se spíše toužil stát jedním z nich… ___ To ostatně potvrzuje i mnoho záběrů, které na svých pravidelných mnohaměsíčních osamělých pobytech v divočině natočil. Nenajdeme v nich prvky vědeckého přístupu (podle odborníků na medvědy grizzly jim svou přítomností spíše škodil), ale zato nesou stopy jakéhosi absurdního pokusu antropomorfizovat medvědy a aplikovat na jejich chování vzorce fungování lidské společnosti. Grizzly Man prokládá tradiční dokumentární metodu zpovědí a rekonstrukce života zkoumané osobnosti s dlouhými minutami scén Treadwellova "videa z divočiny". Hlavně ale nepředkládá portrét "jednoho jediného" Treadwella… ___ Pokud bychom u Herzogova snímku mluvili o filozofujícím nádechu, spočíval by hlavně v neustálém kladení otázek a nabízení různých přístupů k Treadwellově životu, práci a osobnosti. Nedává k dispozici jasně definovanou tezi, kterou by v průběhu stominutového filmu dokazoval. Jednotící tematická linie odhalující pozadí tragického úmrtí Treadwella a jeho přítelkyně pod tlapami agresivního grizzlyho se nakonec ukáže být když ne marginální, tak určitě jen jedním z řady dalších otazníků. Werner Herzog vzbuzuje naši pozornost a vytváří nejednotný obraz podivína, který ze sebe chtěl mít medvěda a z medvědů lidské bytosti.(11.4.2006)

 • anais
  ****

  Timothy Treadwell mi na první pohled k srdci příliš nepřirostl - tváří v tvář medvědům se choval jako k plyšovým hračkám. Chvíli se sice zdá, jako by si podstupované nebezpečí uvědomoval, ale občas je zřetelná i jeho šílená představa, že se svým chováním stal pro medvědy takřka rovnoceným přítelem. Jenže skrz Herzogovo přetlumočení jeho odkazu, jako by se objevovaly skryté významy. Herzog pojal film velmi osobně a poukazuje na nenápadné filmařské kvality Treadwellova materiálu. V jeho podání působí Treadwell jakon dítě, které se ze strachu před světem ukrývá za matčinou sukní. Jenže touto sukní byly medvědí tlapy. Troufám si tvrdit, že hlavně díky režisérovi stojí film za shlédnutí. V Treadwellovi a jeho umanutému cíly jako by se odrážel Kinského dobyvatel Aguirre ze staršího Herzogova snímku...(14.8.2009)

 • kleopatra
  ***

  Jestli ve mě něco převládá, tak jsou to rozpaky. Nemůžu říct, že by mi Timothy byl nesympatický, ale připadal mi trochu jak Michael"I love you, too"Jackson s tím bezmála šišláním na vůkol pobíhající zviřátka a ne odborník, do něhož byl víceméně sám sebou pasován. Vlastní opakované "jak mi sluší šátek" záběry, vzpomínka rodičů na kolaps, když nedostal roli v "Cheers", či neustálé omílání, že medvědy je třeba chránit (ale pozor! "medvěd vám může ukousnoust třeba i hlavu") mě jen utvrdilo v tom, že to byl pošuk, který za celá léta nepoznal, že medvěd je "lhostejná bestie, která se ochraní sama". I když je z jeho vlastního materiálu mnoho zajímavého, napadá mě, jestli Timothymu tímto dokumentem Herzog neprokázal spíš medvědí službu.(25.11.2006)

 • Kass
  ***

  Chvílemi je tenhle dokument obrovsky poutavý... předně v momentech kdy nás Timothy svou ruční kamerou přivádí na dosah své vášně... jsme doslova na dotek majestátním medvědům. Nebo když je nám taktně podáván jeho tragický konec. Bohužel (možná jen pro mne?) tenhle dokument není přímo o medvědech, ale hlavně o Timothym samotném... a i když jsou leckteré výpovědi jeho známých o něm zajímavé, povětšinou mi přišly hodně nudné. A Timothy v přírodě také zrovna filmařským umem neoplýval... čekal jsem, že se od něj o těch obdivuhodných a divokých zvířatech všude kolem alespoň něco málo zajímavého dozvím. Místo toho se mi z jeho úst dostalo jen "I love you, I love you" směrem k medvědům či přítulným liškám. Občas mi přišel jako afektovaný M. Jackson mezi čtyřletými dětmi. Nic to ovšem nemění na tom, že ty dva kroky od medvědů působily pokaždé hypnoticky...(20.5.2006)

 • Matty
  *****

  Tak dlouho se chtěl stát medvědem, až ho jeden pozřel. Timothy Treadwell byl možná magor, ale je příliš snadné tímto konstatováním diskuzi o jeho osobě ukončit. Za mnohem rozumnější považuji nejprve zhlédnout stominutový dokument Wernera Herzoga. Grizzly Man je fascinujícím portrétem jedné rozpolcené mysli, je to výpověď o střetu dvou odlišných světů, je to ekologicko-civilizační zamyšlení, je to jeden film dvou odlišných filmařů. Na jedné straně Treadwellovo nadšení místy zcela oproštěné od zdravého rozumu, hlas i naivita pětiletého dítěte, na straně druhé Herzogův cynický, v realitě ukotvený komentář (pronášený angličtinou se silným německým akcentem). Byl či nebyl normální? Měl či neměl právo na své činy? Šlo mu více o vlastní exhibici než o samotné medvědy? Je vůbec možné, aby žili lidé s divokými zvířaty v souladu? Záběr tohoto dokumentu se neomezuje na jeden příběh jednoho člověka, ale postupně mohutní do podoby globálního poselství. Je jako medvěd, který se nebojí postavit na zadní a pořádně zařvat. Předpokládám, že Herzogovým prvotním cílem bylo zpracovat více než sto hodin Tredwellem natočeného materiálu a teprve při bližším poznání této podivuhodné osobnosti došel k poznání, že by nebylo marné přidat vlastní názor na věc. Herzog neříká co je správné a co ne, jenom co si osobně myslí, vyhýbá se citové zainteresovanosti (úmyslně nezveřejňuje audionahrávku Treadwellovy smrti) a veškerý materiál lze tak považovat za stoprocentně hodnověrný, což není jev u dokumentů posledních let až tak častý. 90% Zajímavé komentáře: monolog, Aidan, Martyr(14.10.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace