Dokumentární / Životopisný

Werner Herzog

Werner Herzog

Joe Bini
  • charlosina

Ani nevím, jak tento dokument hodnotit. Jak to tak pročítám, tak se tady hodnotí spíš postava Timothyho Treadwella než dokument Wernera Herzoga. U tak kontroverzní postavy to snad ani jinak nejde. Sama jsem z něj byla na rozpacích. ___ Timothy Treadwell se rozhodl žít mezi medvědy, zkoumat jejich způsob soužití a stát se jedním z nich. A to vše ve snaze chránit je. Zní to zřejmě podivně a člověk se musí ptát, o co tomu týpkovi vlastně šlo - skutečně pomáhat medvědům? A to tím, že se jim "vetře" do jejich teritoria? Nechtěl se spíše zviditelnit? Ukázat světu, jaký je "borec", když se dotýkal tak nebezpečných zvířat? -- A jsme u toho: ťukat si na hlavu nebo obdivně zhlížet? ___ O medvědech nevím nic. Jen to, že na pohled vypadají hrozně mile, ale taky vzbuzují obrovský respekt. Vždyť to jsou sakra velká zvířata, která nemají slitování. NO hlavně: jsou to zvířata, která se řídí instinktem, nikoliv rozumem. Timothy T. toho věděl mnohem, mnohem víc. Věděl, jak se k nim chovat, jak se k nim dostat blízko. Věděl, jak sám má vyvolat jejich respekt vůči němu (vždyť s nimi žil tak dlouho a... a stále žil). Ano, na jednu stranu jsem si řekla: To je fakt blázen! On se koupe v řece s medvědem!! On sahá na medvíďata, i když je tam jejich máma!! On je v blízkosti dvou rozzuřených medvědů!! A na druhou stranu jsem si říkala: Ten má ale odvahu! On se dokázal sblížit s grizzly! Upřímně si myslím, že jeho smrt, resp. způsob jeho smrti moc nepřekvapil, spíš to většina lidí očekávala. Včetně jeho. Sám moc dobře věděl, do čeho jde, a i když vnitřně zřejmě doufal, že ho přijmou mezi sebe a že se mu podaří nemožné, stále však věděl, co je grizzly zač a že každou chvíli může být jeho potravou. ___ Nechci na něj koukat jako na muže bez sebemenší špetky pudu sebezáchovy; jako na nějakého idiota, který se řítil do záhuby a narušoval teritorium medvědů. A který k tomu "stáhnul" i svou přítelkyni Amie, která za to rovněž zaplatila životem (mimochodem ta dívka je pro mě taky záhadou, bála se medvědů, ale s Timothym se tam stejně vracela). Spíš na něj nahlížím jako na někoho, kdo pro svůj sen dokázal obětovat vše. ___ Když jsem se dívala na ty záběry, tak se ve mě probouzel ten hlas strachu a nepochopení, ale pak jsem se snažila odpoutat od toho, že koukám na televizi a představovala jsem si, jaké to je asi ve skutečnosti. Jaké to asi je, být tak blízko grizzly, sahat na grizzly, dostat se takhle daleko (a tedy tak blízko). Vím, že tohle nikdy nepoznám. Ostatně asi by mě to ani tak neuspokojovalo, jako Timothyho. Nejsem člověk, pro kterého medvědi znamenají víc než vlastní život. Ale pro něj ano. ON si splnil svůj sen. Dokázal jít přes veškeré hranice za tím, co ho táhlo. Ano, choval se jako "zvíře" - minimálně v tom, že následoval svůj pud, který ho bezmezně táhl do divočiny, mezi nebezpečná zvířata, která tak obdivoval. Prostě: On to d o k á z a l . Na konci jeho (pro mnohé nepochopitelné) stezky ho zabil grizzly. Stejně jako jeho přítelkyni Amie, která s ním byla doslova do posledního okamžiku, i přes svůj strach z medvědů. (Jestli je Timothy Treadwell v očích veřejnosti jako blázen, pak ona musí být považována za psychopata). ___ Co se mi na dokumetnu Wernera Herzoga nelíbilo je skutečnost, že jsem z něj měl dojem, že Timothyho ukazuje ve světle "blázna", naprosto nepochopitelného idiota, který chtěl slávu. Bylo tam hodně málo řečeno o tom, co ho za tím vším táhlo proč to vlastně dělal. Taky jeho osobní záběry, které Herzog zveřejnil, spíš podtrhovaly domněnku o jeho "slaboduchosti". Jen se tam řeklo, že měl rád medvědy a chtěl je chránit. Poté několik prohlášení, že vlastně jim spíš škodil. Rozhovor s maminkou a tatínkem, že jejich syn měl jisté problémy se začleněním do společnosti, atp. A taky že vlastně kvůli němu zemřela i nevinná dívka. Taky tam dál záběry, kdy se Timothy sám natáčí a "vyhazuje" ze sebe své myšlenky, pocity, nálady. A nikde žádný komentář, žádný úhel pohledu. Ano, diváka hned napadne, že to prostě byl cvok, jehož smrt byla očekávaníhodná. Možná to jeho přítel Herzog udělal nevědomky, ale jeho výplod na mě působil opravdu tak, že ho ani on nepochopil. -- Možná by stálo za uvážení, kolik sil a nervů to Timothyho vůbec stálo. Možná by stálo za to vžít se do jeho pozice - vžít se do pocitů člověka, který sáhl grizzlymu na čumák. Který usínal v divočině v plátěném stanu. Který si z lišky udělal mazlíčka. Možná by stálo za to uvědomit si, že byl několik měsíců mimo civilizaci, a jelikož je člověk tvorem společenským, tak se jeho samota podepsala na jeho chování (jak jsme viděli na jeho monolozích, kdy sám sebe nahrával). Možná by stálo za to uvědomit si, že dívka Amie s ním šla do divočiny sama a dobrovolně, i když měla strach z medvědů. Že tam byla i ve chvíli, kdy grizzly napadl Timothyho a stejně zůstala při něm. A možná by stálo za to si to všechno promyslet dřív, než o Timothym Treadwellovi napíšeme, že to byl idiot, blázen, ničitel (a jak zde někteří nejmenovaní píšou) i vrah. ___ Herzog mu prokázal službu? Možná ano, zřejmě bychom se o něm ani nedozvěděli a jeho činy by zůstaly zapomenuty. Ale možná nám ho taky mohl ukázat jinak.(9.6.2009)

Dokument zaujme především jako osobní výpověď, či spíše konfrontace dvou osobních výpovědí na téma vztahu člověka k přírodě. Jeden pohled představuje Timothy Treadwell - muž, o kterém je tento snímek vyprávěn. Tento podivný Američan najde po několika životních ztroskotáních své poslání na Aljašce mezi medvědy grizzly. Žije v jejich bezprostřední blízkosti, povídá si s nimi a chová se k nim jako k lidem (přičemž skutečnými lidmi uprostřed civilizace opovrhuje). Obraz přírody v jeho hlavě je plný opravdovosti, lásky a něhy. A pak je milý Timothy jednoho dne roztrhán medvědem na kusy. To je výchozí bod pro režiséra Herzoga, který za použítí materiálů natočených samotným Treadwellem, vypráví jeho příběh a nezdráhá se přitom sdělit, v čem podle něj hrdina jeho snímku udělal chybu. Herzog vidí v očích medvěda jen netečnost a chlad; příroda je pro něj absurdní a krutá - můžeme ji obdivovat, ale ne se s ní přátelit. Divákovi jsou tak představeny dvě kontrastní intepretace a je jen na něm, aby si udělal názor. Co mě však na tomhle tomhle přemýšlivém filmu rušilo, byly mnohé z výpovědí lidí, kteří Timothyho znali. Byly často tak afektované, tak směšné, tak daleko za hranicí kýče, že jsem se - provinile a proti své vůli - musel těm lidem smát. Postavy byly skutečné, představovaly jen samy sebe, a přesto jsem jim jejich role nevěřil. Tyhle jedovaté pocity mi dokázaly film do jisté míry otrávit.(7.12.2006)

Zvláštny a čudácky chlapík ,ktorému láska k medveďom prerástla cez hlavu.Dokonca až natoľko, že porušil vlastné pravidlo,ktoré vraví, že medvede nikoho nepotrebujú a vystačia si sami.Jeho posadnutosť ho nútila ísť stále bližšie a bližšie, až sa mu to stalo osudným.Asi nikto nepochybuje o tom ,že ak by si prial smrť, tak určite by si prial zomrieť práve takto.Zaujímavý dokument, ktorý má jediný problém a to ,že s týmto čudákom musíte stráviť takmer 100 minút. . To , že nebol úplne v poriedku si asi počas sledovania povedali mnohí. Inak Herzogovi ťažko niečo vyčítať. 60%.(27.7.2009)

Werner Herzog dokáže za devadesát minut změnit svět. Grizzly Man je geniálně poskládaný obraz jedné rozbité mysli. Je to úžasný střet fascinace a reality, který sahá, jak je u Herzoga běžné, daleko za svůj námět.(30.10.2011)

Mrazivý a dojemný dokument, který sice všechno, co chce, řekne během první poloviny, ale ani potom nijak zvlášť nenudí. Obešel bych se bez scén s hodinkami a popelem, ovšem jinak jsem spokojený. Příběh Timothyho Treadwella by se dal snadno okomentovat některým z mnoha notoricky známých rčení (Kdo s čím zachází... Tak dlouho se chodí se džbánem... Pýcha předchází... atd.), jenže v tomto případě by to asi bylo zbytečně cynické. Osobně si myslím, že člověk by nikdy neměl ztratit respekt a zábrany. Nikdy by si neměl myslet, že může dělat všechno, na co si vzpomene, a že pokud se toho nebojí, má na to právo. Taková nezdravá nafoukanost a takové bezohledné sobectví prostě v žádném případě nemůže dobře dopadnout. Nejpůsobivější scény: Koronerův monolog o tělech a audionahrávce, lišky, přivolávání deště, poslední záběr.(20.8.2011)