Vějíř lady Windermerové

• USA A Good Woman (více)

Současné filmové adaptace her Oscara Wilda, jako například Ideální manžel nebo Jak je důležité míti Filipa, se většinou věrně drží originálu a odrážejí reálie viktoriánské Anglie 19. století. Režisér Mike Barker a scenárista Howard Himelstein však důvtipně přenesli stejnojmennou Wildovu hru do komunity Angličanů a Američanů žijících ve třicátých letech na italském pobřeží Amalfi. Mladá lady Windermerová, v podání Scarlett Johanssonové, podezřívá svého manžela z milostné aférky s nově příchozí, skandály opředenou paní Erlynnovou (Helen Huntová). Sama však není daleko od toho, hodit za hlavu předchozí život a pověst a podlehnout milostným návrhům lorda Darlingtona (Stephen Campbell Moore). Záhadná paní Erlynnová má ale dobrý důvod jí v takové pošetilosti zabránit. Atraktivní, sluncem projasněné a vtipné drama nabízí překvapivý pohled na Wildovu klasiku a těží ze skvělých hereckých výkonů, mimo jiné Toma Wilkinsona a Mileny Vukotićové. (oficiální text distributora)

Remedy

Obraz Doriana Graye je samozřejmostí, ale od Oscara Wilda mám načtenu prakticky veškerou prózu zahrnující kromě tohoto jediného románu netradiční povídky a pohádky. V této filmové adaptaci divadelní hry lze nalézt klasické prvky Wildeova díla – touha po svobodném jednání a projevování se, jasné (i když samozřejmě vtipně podané) vymezení proti maloměšťáctví a jednoznačný rozpor mezi tím, co považují za důležité Wildeovy postavy a co považovala „za důležité“ tehdejší společnost. Helen Hunt vynikajícím způsobem ztvárnila ženu volnějších mravů, která je v tamní společnosti prakticky vyvrhelem a zároveň konkurencí a nebezpečím pro všechny zadané ženy, neboť svým bohémským projevem přitahuje nemalé množství mužů všech věkových kategorií. A co se mi moc líbilo, byla ukázka toho, že takovíto lidé (zdánlivě na okraji „slušné“ společnosti) mohou (skoro by se chtělo napsat, že často i opravdu mají) mít ve výsledku více taktu, morálky a opravdové slušnosti než ti, kteří o těchto věcech pouze demonstrativně káží. Moc příjemná a elegantní záležitost. ()

PogoJoe

"Manželství je jako místnost bez oken. Každým okamžikem je v ní těsněji. Zpočátku jen o centimetry, ale po čase se stísněnost stává nesnesitelnou..." Že tento výrok paní Erlynnové nemusí vždycky platit, se snaží dokázat snímek podle hry Oscara Wilda. A zároveň nám ukazuje, jak dotěrné a nechutné jsou drby, obzvlášť od dam vyšších kruhů, které nemají celé dny na práci nic jiného (kromě venčení svých psích mazlíčků). Přiznávám, že po poslední adaptaci Wildovy hry, kterou jsem viděl (Jak je důležité míti Filipa), která se dle mého názoru hrubě nezdařila (i přes pozitivní kritiky), jsem měl před shlédnutím mírné obavy. Ale na druhou stranu to vyvažovala účast mé oblíbené Scarlett Johanssonové, o které kdybych tu měl napsat, že vypadala skvostně, tak to zdaleka nevystihuje míru mého vnímání, takže jsem se na film zároveň těšil. Kromě nádherné a roztomile hravé, čestné a nevinně vyhlížející Scarlett mě zaujaly i výkony ostatního hereckého osazenstva. Navíc celý film je nesen v kvalitně vystřiženém dobovém duchu včetně výborné výpravy, dialogy jsou vypointované včetně několika výborných bonmotů a citátů, které stojí za povšimnutí. Tenhle film je velice příjemný a líbil se mi. Byla to vítaná změna oproti většině ostatních snímků a mohu jenom doporučit pro romanticky naladěné diváky. Režie: ****, Scénář: ****, Herci: *****, Výprva/Kostýmy: *****, Hudba: *** ()

Skip

Bylo to takové hravé, originální, konverzačně perfektní, herecky velmi dobře obsazené, jen u mojí velké oblíbenkyně Helen Hunt jsem měl z jejích replik chvílem dojem, jako by měla nějakou vadu řeči, nebo co. Ač strašně nerad, musím říct, že byla asi nejslabším článkem v řetězu, což mě moc mrzí. ()

Aleee89

Wildeovy hry mají něco do sebe. Filmy dle těchto her mě nikdy nezklamaly a ani Vějíř lady Windermerové není výjimkou. Krásné kostýmy, miluju ty účesy třicátých let (podle mě vtipně převedeno do jiné doby). Výborní herci, postavy samy o sobě skvěle napsané. Každá má něco, každá vás baví. Nejednou jsem se zamyslela nebo zasmála nad hláškami, opravdu tleskám před Wildem i scenáristy. Celkem nemám, co bych vytkla. Ladný, pohodový film, který není jen pro ženské, jak by se na první pohled mohlo zdát, není to bezduché dílko bez myšlenky a dělané jen pro pobavení. ()

fmash

Elegance, vtip, lehkost, břitké dialogy i romantika. Náramně spletitá historka se spolehlivě klasickým rozuzlením, která skvěle zapadla do mého diváckého vkusu. ()

Hees

Nezdalo sa mi to film len pre ženy. Veď aj muži majú svoje dni (omg?) (omyl). Ale inak som to chcel ved aj muži majú cit a vedia, že dobre napísaný film je to pravé (no dalo sa aj lepšie). Dĺžka filmu je plusom a preto ani nenudí.(Hodnotenie 3,5) ()

Martin741

Osral Vidle a filmova adaptacia jeho hier - teda zase pardon, mne to uslo a chcel som napisat Oscar Wilde a filmova adaptacia jeho hry. Sluzi to jedine ako oddychovka, nemozno stale pozerat horory, lezu na mozog : 70 % ()

Elyssea

Popiska u filmu (alespoň na DVD) je naprosto zavádějící. Čekala jsem souboj v ženské rafinovanosti a ono nic. Nicméně nebyla jsem zklamaná. Vějíř je příjemná konverzačka, se sympatickou Johansson a stále dobře vypadající Hunt. Děj plyne pozvolna a občas potěší hříčkami v dialozích. Přesto zůstává mírně nadprůměrnou jednohubkou, která se z hlavy vykouří hodinu po zhlédnutí. ()

zuzinka2

Pro tvorbu Oscara Wilde mám slabost a tento film je zdařilá a velmi příjemná adaptace. 93 minut uteklo jako nic a já jsem se celou dobu skvěle bavila. Jako obvyklý Wilde velmi silné ve vtipných a inteligentních konverzačních scénách. 75% ()

DruidKarel

915. hodnocený film: 1. shlédnutý film v Chorvatsku: To, že je Scarlett Johansson nádherná ženská a že umí hrát jako pro mě nikdo, na to jsem si už zvykl. Že se ale vrhne ale i do snímku, kde bude hrát víceméně jen hloupou nanynku, to jsem ani nečekal a docela mě to zamrzelo. Vlastně spíš bych měl říct, že mě hodně mrzí, že se tenhle film nevyvedl a že mě i dost nudil. Žádná erotická scéna, žádné napětí, žádné dobré dialogy a ani monology. Prostě pro mě docela průšvih. 2* protože jsem ani nic nečekal. 2* ()

tomtomtoma

Na Vějíř lady Windermerové se příjemně dívá. Sympaticky se jeví snaha o přiblížení Oscara Wildeho současnosti. I když je dávný divadelní kus již bez potřebné údernosti a drobné změny ji navíc ještě výrazněji utlumují, má tato filmová adaptace stále vznešené kouzlo jízlivé škádlivosti. Celkové vyznění je slabodušší, než by na první pohled mohlo nezaujatému připadat, to ale při zachování představy důvtipné životní moudrosti nikomu příliš nevadí a nechávají se unášet proudem zdáním neposedně drzé dravosti. Inu, proč ne. Hlavní postavou kdysi provokativního příběhu z vyšších kruhů je paní Stella Erlynne (zajímavá Helen Hunt), tajuplná cizinka s ženským šarmem, který přitahuje starší ctihodné pány a bodavě dráždí vdané a klevetící paničky. Je jen jedno tajemství, kterého se nechce vzdát a pobaveně sleduje ochranný mumraj pomluv a žárlivosti. Druhou hlavní postavou je mladičká Meg Windermere (snaživá Scarlett Johansson). Uvěří zaručeným zprávám a koketuje se svou vlastní špatnou pověstí navzdory všemu a všem. Hlavní mužskou postavou je manžel mladé Meg Robert Windermere (velmi zajímavý Mark Umbers), úspěšný ideální manžel na úrovni s nevrlou odezvou na pomlouvačné hlasy. Důležitou postavou je mladý anglický lord John Darlington (sympatický Stephen Campbell Moore), průhledný sukničkář, vytrvalý ve svém vábení naivně útlocitné paničky. Výraznou postavou je postarší lord Augustus alias Tuppy (příjemný Tom Wilkinson), upřímný v pohledu na příjemně strávený podzim života. Z dalších rolí: neumdlévající klepna a ctihodná hraběnka Lucchino (zajímavá Milena Vukotic), či ctihodní členové lepší společnosti Cecil (Roger Hammond) a Dumby (John Standing). Je to pestré a snaživé, skotačivé a vznešené, Provokace nemá ten samý účinek a šokovat nemůže už vůbec nikoho, neboť skutečnost je mnohem více zkaženější. Tehdy i dnes. ()

Wormboy

Nicim nevnucujuca sa kostymova drama, ktora mi lahkostou rozpravania pripomenula Bozsku Juliu, naproti ktorej vsak nema skvely zaver, za ktory by som dal aspon ciastocne vyssie hodnotenie. Takze pre mna len dalsi pekne natoceny, dobre odohrany a slusne napisany pribeh, na ktory casom zrejme uplne zabudnem. ()

Radiq

Většinu času se tam nic zajímavýho neděje. Většinu času se tam nic neděje. Většinu času neděje. Většinu. Jo jo, jsou tam zajímavý dialogy a například mě ulpělo tohle: "Nejlépe svoje slovo dodržím tak, když vám ho nedám." Bylo tam toho víc. Celej příběh by se dal odvyprávět klidně za půl hodiny, takže mi to přišlo dost nudný a táhlo se to jak střeva afghánského sebevražedného atentátníka po silnici. Scarlett Johansson je sic koc první třídy, ale Helen Hunt nesnáším. Kdybych věděl předem, že tam hraje, tak se na to ani nedívám (je škaredá a nelíbí se mi její hraní). Celkovej dojem je ten, že to byla nuda a to, že to napsal Oscar Wilde mi koule nepohladí, chch. ()

daEmoNickY

Nakonec jsem mel takovy TEPLY pocit u srdce. Aby ne. Dej je vtipny. Neustale se to nejak zapleta a rozpleta. Dava to smysl a ma to hlavu a patu. Potesilo me, ze ten ritopich napsal neco o svem smutnem udelu. O tom jak je spolecnost pokrytecka a ze sodomie je fajn vec. Postavy chytre zvolene. Je jich dost aby kazda mela nejaky postoj a jeden se v nich vyznal. Humor ten chlap je genius http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Genius . Uvazovani toho delfinka co to napsal je kupodivu poslouchatelny. Hodil bych mu rybu, ale nechtel bych odsad pak vytahovat zaseklou kost. ()

kocik1

Jedny dveře se zavřou a druhé otevřou. Někdy docela nečekaně. V životě stejně jako ve filmu. Příjemná zábavná jednohubka na večer, kdy od příběhu čekáme jen pobavení a do divadla je to příliš daleko:-). 70% ()

vesper001

Miluju hry, humor a dvojsečné bonmoty Oscara Wildea, a vždycky mě potěší, když narazím na nějakou vydařenou filmovou adaptaci. Což je i tento zapeklitý případ cizího vějíře a vypečených vztahů. Helen Hunt je dokonalá, Mark Umbers neruší a být Scarlett Johansson sympatičtější, bylo by moje hodnocení kompletním souhvězdím. ()

andrii

Elegantní šepot místních chvil...Co dopřáno jest sluchu a zraku klevetníků, může být jen výsostný klam, titánský omyl. Vybájené historky velice rádi posílají čile v dáli. Nanesou pudru ještě více na dívčiny šťastné líce. Tak blízko od sebe. Kdo je ona "náhradnice?" Žena se stopou v minulosti pohne s osudy všech. Voda na mlýn obrácená v žert a šprým. Odlehčený půvab velkého třesku zajatců představ, nemravných myšlenek. Mosty spojující růže s trny, zlatý břeh s krajem sirén. Mosty spojující osudové setkání žen. Sladké odpouštění, romantika na počkání. Průzračná poetika, jemně delikátní radovánky, líbivá rozevřenost malých her. Dívka s perlou, Scarlettina laskonková pleť, rozpouštějící se v italské "belle époque" jako dech. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson