Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiální text distributora)

jojinecko

Uf, ako tento nesmierne zaujímavý film hodnotiť stručne a jasne? Ťažko, preťažko...Hal Ashby mal čuch na originálne a nekonvenčné, ľahko provokatívne námety, každopádne Harold and Maude stále pre mňa ostáva neprekonaný! Being There má fantastický námet a famózneho Sellersa (nikdy ma nenapadlo, že to niekedy o tomto hereckom exhibicionistovi napíšem). Už dlho sa mi nestalo, že by som počas filmu pravidelne zažíval stavy absolútneho nastavenia, angažovanosti, inteligentného humoru, perfektných myšlienok, scény o ktorej si hovorím, že je geniálna ... a o chvíľu bol "nútený" pozerať naivné, simplexné a triviálne scény, ktoré síce chceli mať výpovednú hodnotu, ale výsledok bol rozpačitý. Ach jaj! Celkovo je Being There dobrým a hodnotným filmom, v ktorom však bohužiaľ myšlienka niekoľkonásobne predbehla formu...Je to nedotiahnutým scenárom, réžiou,...? Každopádne obrovská škoda, mohlo to mať oveľa väčšiu silu!!! Skôr 3,5*/5, aj za nezabudnuteľnú poslednú scénu... ()

Xmilden

Peter Sellers jak jej neznáte. Film je neskutečná satira, kdy jsem čekal kam až daleko se zahradník Chaucey Gardiner vyšplhá na pomysleném politickém žebříčku. Krásná ukázka toho jak se smazávají rozdíly mezi genialitou a hloupostí, záleží pouze na tom čemu věříme. Určitě se nejedná o film, který bych nutně musel vidět každý měsíc a nemohl se jej dosytosti nabažit. Tempo vyprávění je pomalé až plouživé stejně jako myšlenkové pochody hlavního hrdiny. 75% ()

Bigrambo

Pozvolna plynoucí satirický příběh o prosťáčkovi, který dobyl Ameriku aneb Amerika je opravdu země netušených možností :-) Velice pěkný film, po jehož zhlédnutí mi zůstal na tváři jemný úsměv. Trochu mi to připomínalo Forresta Gumpa, tentokrát ovšem v podání výborného Petera Sellerse, jež díky minimalisticky pojatému herectví podal velice přesvědčivý výkon! ()

Pepinec

Inteligence je relativní, zatímco lidská hloupost nezná mezí. Vidíme to, co vidět chceme a slyšíme, co chceme slyšet. Přes svou smyšlenou dokonalost se raději vezeme s ostatními, než bychom riskovali vlastní zesměšnění. Kdyby Chance v pondělí vstoupil do některé z našich univerzit, tak by díky své geniální slaboduchosti v pátek vyšel jako prominentní profesor vážený na celé akademické půdě. A nemuselo by to nutně být v Plzni. Vidíte? Snažíme si hrát na chytráky, abychom se ve finále stali stejnými hlupáky, jakými se mnozí rodí bez svého zapříčinění. Ke své smůle, či ke svému štěstí? ()

tron

Fakt dobrý film. Všetko v ňom je perfektné, ale najdôležitejším fragmentom je scenár resp. knižná predloha (vyšla aj u nás). Scenár je ukážkovo vyvážený lekárskymi váhami. Stačilo kúsok a prehnal by to tým, že by z hlavnej postavy spravil „geniálneho idiota“ alebo naopak „len“ proste idiota. Ale tak, ako je to napísané, je to majstrovské. On nie je idiot. Má psychickú poruchu a tá je nielen napísaná, ale i zahraná a zrežírovaná vskutku bravúrne a pritom minimalisticky, ale z toho dôvodu realisticky. Jedine že by to celé bolo inak: viď. šialená posledná scéna s jazerom. Peter Sellers je neopísateľný. Žiaľ „len“ nominovaný na Oscara. Šlo o jednu z jeho posledných rolí; v r. 1980 zomrel vo veku 54 rokov na infarkt. Súhlasím s tými, čo tvrdia, že titulková scéna je divná. Vôbec som nepochopil, prečo ju sem dali. Bral by som, ak by si na jej zaradení trval Sellers, ale on bol práveže proti. ()

• Henry B. Dawkins, který hraje rentgenového technika Billingse, byl opravdovým rentgenovým technikem. V 90. letech byl šéfem radiologického oddělení na Asheville-Buncombe Technical Community College v Severní Karolíně, kde se natáčelo. (džanik)
  • Peter Sellers se na roli Chance připravoval také tak, že si pořád dokola nahrával svůj hlas a experimentoval s různými styly a polohami. (džanik)