Tento příběh se odehrává ve Španělsku 17.století za panování krále Filipa IV., slabého a manipulovatelného panovníka. Alatriste (Viggo Mortensen) slouží Jeho Výsosti jako voják ve Flandrech a v mírových časech jako nájemný šermíř v Madridu a Seville. Miluje krásnou Maríu de Castro (Ariadna Gil), nejproslulejší herečku své doby. Slíbil svému umírajícímu otci, že se ujme mladého Iniga Balboa (Unax Ugalde). Marně se jej však pokouší zachránit před vojenskou službou a také před panovačnou a zneklidňující Angelicou Alquézar (Elena Anaya)! Příběh je plný intrik a zrady, krvavých soubojů a velkolepých bitev, lásky a nenávisti. (oficiální text distributora)

Matli

Tak nějak nezáživné, jediný co za něco stojí, je ten závěr, ale jinak je to prázdné jak ústa staré ženy :-) 32% ()

hazaba

Pokud bylo snahou ukázat Španělsko na vrcholu své slávy a jeho úpadek, to se nepovedlo. Pokud šlo o vyprávění osudu jednoho člověka (nájemného žoldáka), tady už moje hodnocení vyznívá příznivěji. Ovšem. Je zde rozehraných mnoho motivů, které na sebe buď nenavazují vůbec nebo jen velmi volně, či se tam vyskytly jakoby mimovolně (viz závěrečná scéna). Film byl dost dlouhý, ale kupodivu mi to ani tak moc nevadilo. Faktem je, že jsem byla zvědavá, jak to skončí, takže kdybych se to dověděla o něco dřív, taky bych se nezlobila :-) ()

solid

Co napsat? Je pravda, že zhlediska scénaře a režie se nejedná o povedený film ani v žánru dobrodružný ani thriller, ale akční to bylo pěkně a syrovost, která ke středověku/novověku patří se mi tady moc líbíla. Ale pravda je, že jinak není už skoro co chválit. Snad je práci kamery, kdy některé záběry, myslím tím hru světla a tmy, byly jak z Goyových obrazů. Něco podobného jsem ve filmu neviděl. Co dodat? Viggo je dobrý herec, ale umí si vybrat lépe a tenhle film prostě nezachránil. Dialogy návaznost scén, vlastně i celý příběh jsou plané nenavazují a člověk z nich nic necítí. Slušná výprava a šermířské scény jsou plus. Na jedno pokoukání se to dá, ale nezaujalo mne to. ()

Akana

Film je orámovaný dvěma velmi slušně zpracovanými válečnými sekvencemi. Bohužel mezi tím už zbývá místo jenom pro rozháraný scénář, postavy bez života a efektní historické kulisy. Ději chybí spád a schopnost vtáhnout diváka. Promarněná šance a peníze vyhozené oknem. 50% ()

DHDV

Velmi nedoceněný snímek a hodně podceňovaný. Film, který má úžasnou dobovou výpravu (opravdu nadprůměr) perfektní rytířské souboje a příběh, který je jako staré „románové“ story ze 17. Století. Pozorně si také všímejte některých záběrů kamery, nasvícení a úhel některých scén připomínají staré obrazy. Ale chápu, že film se může zdát být nudným, jelikož má dlouhou stopáž a docela pomalý střih! Prostě jako starý film.. ()

Heroine

Myslela jsem že půjde o zajímavý film z historického prostředí. A musím říct, že mne velice zklamal. Nejenom že je film strašně dlouhý, nudný, všichni tam vypadají stejně, takže se v nich nedá vyznat, pořád je tam tma, ale ještě navíc je to o prvotřídním dobrým chlapovy, který si přivydělává jako nájemný vrah. To samo o sobě mluví za všechno. Proč nám vykládají, že někdo prostě zabíjet může? Postavy jsou nesympatické, trapné a směšné. A život tohohle chlapa mne opravdu vůbec nezajímá. ()

Ombak▼Penari

Především neskutečně přepálená stopáž a celkové plynutí děje bez silnějších okamžiků činí ze sledování filmu nekonečnou nudu. Rozpočet zas tak moc vidět není, děj se tak nějak točí pořád dokola, postavy vcelku nezajímavé (ani ten Viggo tentokrát nic moc), celkově není na čem okem spočinout. Pokud to srovnám s podobnými národními eposy jako polské Ohněm a mečem, švédský Arn nebo i americké Alamo, vyhází z toho Alatriste jako dost nepovedená záležitost. ()

MickeyStuma

Intriky, podvody, zrady a hlavně bitvy. To slibuje ve své době nejdražší velkofilm španělské filmografie lákající především na Vigga Mortensena v hlavní roli. Po výpravné stránce není co vytknout, zato po té scenáristické to již přechází do ouvej. Kapitán Alatriste, jinak čtenáři přezdívaný jako španělský mušketýr, je několikadílná knižní série, kterou má na svědomí literární autor Arturo Pérez-Reverte a prvních pět knižních dílů bylo zpracováno do tohoto dvou a půlhodinového filmu. Ano, celkem pět knih, což je docela scenáristický majstrštyk. Jednoduše řečeno, příběh začíná v roce 1623, dále pojednávající takřka třicet dalších let osudů kapitána Alatrista, který je postavou španělského zlatého věku, opírajíc se o autentické postavy, jako je třeba španělský spisovatel Francisco de Quevedo nebo hrabě Duque de Olivares. Dále prochází mezi dobře známými intrikami Svaté inkvizice, královskými sekretáři a dalšími několika nejrůznějšími podivnými a zlověstnými postavami. Podle historiků se jedná o zdařilou reprodukci španělského období, kdy bylo světovou velmocí. No, dejme tomu. Ale jak to dopadlo z vytvořeným dějem? Vcelku rozporuplně. Zpracovat do jednoho pět knih je prostě moc a je to ve výsledku znát. Několik scén vyznívá dojmem nedomyšlenosti, takže události buď postrádají logiku, nebo vytváří dojem, jakoby něco určitého postrádalo. Nebo prostě obojího. Jako celek má dějový vývoj docela nevyrovnané tempo. Chvíli se to loudá, chvíli zase uhání, čímž z toho chvílemi číší uvolněnost, chvílemi zase patřičnou radikálností, což způsobuje nemalou nevyrovnanost v aspektu děje. Hlavní postavě, tedy kapitánovi Alatristovi, se tak vytrácí důležitá hloubka osobnosti. Jako epos dějové dost ztrácí, ale jinak v rámci atmosféry, vzniklé především velkou výpravou, zase naopak má co nabídnout. Snaha španělských tvůrců tedy znatelná. Ale jo. I přes scenáristické vady se snímek dá považovat za velkolepý. Jen asi předem raději všech těch pět knih nečíst. ()

farfalino

Viggo Mortensen se fakt umí tvářit,ale s tou svou vážnou tváří ani se šermířskou dovedností, ba dokonce ani jazykovou chraplavostí film neutáhne a proto tento guláš, kde se vše děje tak nějak od sebe a člověk ztrácí přehled doporučuji ještě jednou dosolit, dokořenit a pak podávat. Dobrou chuť. Nebo už nemáte hlad?To víte Španělská polívčička to není Španělský ptáček. :-) ()

Blaogranas

Příliš dlouhé s absencí nějakého hlubšího děje. Těšil jsem se na pořádnou bitvu, ale i ta chyběla. Přednostmi jsou určitě hudba, kamera a celkové vžití do tehdejší doby. ()

Dárius

Tohle je úžasná historická paráda.Pokud takto vypadal život za Španělska-tak bych v té době a tím kapitánem chtěl být.Tam totiž odvaha,přátelství,láska-nebyly jen slova. ()

Torpid

Dost chaoticky vyprávěný příběh, kdy jste si ale jistí , že ta roztříštěnost nebyla záměrem tvůrců. Hlavnímu hrdinovi fandíte, tak napůl a ostatní postavy jsou vám ukradené. Velké výpravy je vám líto, protože za ušetřené peníze mohlo vzniknout něco, co by nenudilo. Bezradnost tvůrců, lhostejnost diváka. xxxxx / Zabíjíme se / vždy jen / mezi sebou. /xxxxx ()

AloeB

Z filmu mám rozporuplné pocity, třebaže je to částečně moje vina, neboť jsem ho neshlédl ve vhodnou chvíli a má únava se na tom podepsala. Proto jsem se občas nechytal v ději, který, přestože je roztažený na více než dvě hodiny, jakoby postrádal některé scény. Atmosféra, výprava, lokace, ženské herečky a Aragornův španělský bratranec jsou takřka dokonalé prvky, těch pár ostatních postav ujde a ten Inigo skutečně vypadal jako Gael García Bernal, který jej měl původně hrát. Lze ale konstatovat, že hlavně po stránce dějové měl Capitan Alatriste mnohem větší potenciál. ()

E lan

Věrohodně brutální film, kterému chybí silný příběh a dobré ztvárnění. Divák se od začátku docela nudí a ani vcelku slušný konec nevylepší rozpačitý dojem z filmu. ()

HonzaMag

Zdlouhavý a místy nezáživný historický snímek, který nezachrání ani Viggo Aragorn-Mortensen v hlavní roli námezdného žoldnéře. Výprava je skutečně vidět, ale to zpracování! Opět škoda .... ()

Acrobat

Film drzi ducha historie, kulisy su famozne. Sme v Espana. Ulice su temne, tmave, drsne, spinave. Casting je vynikajuci, Suboje su osobitnou kategoriou. Ziadne "ikste" znazornenie blbych musketierskych subojov, ktore je badat u vsetkych spracovaniach Dumasa (to len zamerne prirovnanie). Su zradne, nechutne, zakerne, rychle, profesionalne. Radost pozerat na suboje s kordami v tmavych ulickach. Zaverecna bitka je sice trochu chaosna, ale drzi aky taky historicky diagram a vernost. Alatriste je alternativou v historicko-vypravnych filmoch. Nie je mainstream, ale ticha, duchaplna skryta alternativa. ()

Durgas

Je pravda že dej je hrozne rozvláčny a zároveň zložitý, väčšina postáv chabá, ale... ako šermiar a milovník histórie nemôžem tento film hodnotiť slabo. Úžasná historická presnosť aj v detajloch (zbrane, kostými, "dobové" chovanie ludí...) ma ohromila hneď v prvej scéne (útok z vody). Vigo v hlavnej úlohe perfektný a záverečná bitka pri Rocroi asi najlepšia filmová adaptácia vojnového konfliktu 30. ročnej vojny vôbec. Bežný divák to asi nazve nudou, pre mňa šmakovica. UPDATE - tie barokové kompozície scén som si všimol až na druhé pozretie. Paráda. Zdvíham hodnotenie na maximum. ()

Tiiso

Snímek je natočen stylem, který mě nedovolil více se do příběhu ponořit a tím se hlouběji seznámit s charaktery postav. Producenti vsadili na kostýmnost a vše ostatní nechali běžet. Vigo, si myslím dělá co umí, ale slabý scénář a levná realizace samotných scén mu nedovoluje naplno rozvinout svůj talent a tak výsledek celého tohoto filmového snažení přichází vniveč. ()

PaRi

Inu, ano, pro dnešního diváka telenovel a akčňáků naprostý propadák, jak zde jejich odsudky vypovídají. Mne tenhle film, dokonale přenesl do Španělska první poloviny 17. století a to především zásluhou kameramana, který v každém záběru maluje barokní mistrné obrazy v šerosvitu. Kameraman tohoto filmu by tu měl být uveden! Proč není? Je jím Paco Feménia. K tomu, abych se u hraného filmu dostal do doby, potřebuji, vedle přesvědčivého obrazu a výpravy, také herecké výkony, které mi dají zapomenout na herce a vnímám jen postavy. V tomto filmu tomu tak je. ()

Kolty versus dekolty

Kolty versus dekolty