Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šerif Rooster je zbaven funkce, protože ve službě příliš často sahá po zbrani, ale také po alkoholu. Soudce Parker ho požádá, aby našel a dopravil zpět vůz naložený zbraněmi a výbušninami, kterého se zmocnila banda psanců vedená obávaným Hawkem. Pokud je přivede živé, odznak mu vrátí natrvalo. Rooster spěchá k pevnosti Fort Ruby, ale Hawkův gang ho předešel. Sídlo v indiánské rezervaci přepadl, znásilňoval a zabíjel. Jeho obětí se stalo nejen mnoho mírumilovných Indiánů, ale také místní kněz, reverend Goodnight. Řádění bandy přežila pouze reverendova dcera a indiánský chlapec Vlk. Aby je ochránil, chce je nechat na blízké farmě, ale žena si nedá říct a jede s ním i s Vlkem chytat zločince. Roosterovi se podaří získat jen ukradené zbraně. V noci jsou ale přepadeni bandity... (Nova Cinema)

(více)

Recenze (46)

Petrus1 

všechny recenze uživatele

No a nebyla bych to já, kdybych se po Maršálovi, nepodívala na volné pokračování. Západ se sice mění, ale Rooster ne. Je pořád sešlej, pupkatej, přestárlej, impulzivní kořalečník. "Nenapil jsem se od rána." Ano, i stejně výbornej hláškař s výbornými nápady jak přelstít zločince. "Na to bych vsadil svého opilého kocoura." A i když ho chtějí poslat kvůli jeho přílišnému počtu zastřelených zločinců, které nedoručil soudu, do důchodu, nakonec ho stejně pověří úkolem, který by nikdo jiný nezvládl. Pochytat další skupinu banditů. A to by nebyl Cogburn, aby se mu zase nepověsil někdo na krk. Tentokrát to není drzá holka, ale bibli citující stará panna a mladý Vlk (ne zvíře, ale indián). Ale nejsou mu na obtíž, dokonce mu pomáhají...mají totiž taky kuráž. Vlk v Kohoutovi vidí svůj vzor a chtěl by se dokonce stát prvním indiánským maršálem. No a se slečnou Goodnightovou, jejíž věk sama označuje jako "řekněme, že už je po půlnoci", to dokonce jiskří o sto šest. Jenže Rooster je starej samorost, kterej se pořád rád předvádí při střelbě na chleba a rozhodně se nemíní nechat předělávat nějakou pánbíčkářkou. "Chcete mi vzít z ruky láhev a strčit do ní mýdlo. A do druhé nejspíš bibli místo pušky." A i když jde v podstatě jen o lehce okopčenýho Maršála a tenhle western by se dal právem považovat za upovídaný (což někomu může vadit), mě se asi právě kvůli tomu líbil. Bavila sem se! :-) ()

Šakalík 

všechny recenze uživatele

Na sklonku kariéry se John Wayne opět vtělil do jedné ze svých nejslavnějších postav – U.S. Marshala Roostera Cogburna – kterého poprvé ztvárnil v Maršálovi, za kteroužto roli obdržel v roce 1970 oscara. O pět let později se tak jednooký opilec znovu objevil na plátně, kde mu náramně zdařile sekundovala samotná Katharine Hepburn, tedy jedna z nejzářivějších hollywoodských celebrit (v roce 1999 ji dokonce Americký filmový institut (AFI) označil za největší ženskou filmovou legendu všech dob! Jen tak pro zajímavost – Wayne je v mužské kategorii 13.). Setkání těchto velikánů dopadlo takřka na výbornou. Samotný příběh sice již nemá takovou sílu jako True Grit, ale znovu těží z úžasně zahraného Cogburna coby starého křupana a ožraly, který má opět co dělat, aby ukočíroval ohnivý temperament své průvodkyně (rozdíl oproti True Grit je v tom, že mladičkou Mattie Ross vystřídala Eula Goodnight coby starší dáma). Western je to takřka klasický a nechybí v něm několik velmi zdařilých pasáží, především závěr na voru je opravdu bravurní. Dle dobrého zvyku většiny Waynových filmů je zastoupen také humor, byť snaha o napodobení úspěšného Maršála je zřetelná a divák má pocit, že všechno už někde jednou viděl. Ale jak se říká, dobrého není nikdy dost. ()

Reklama

Mariin 

všechny recenze uživatele

Po delší době zase jedno příjemné osvěžení klasickým americkým westernem, který je pro mne objevenou perlou, lepší než původní Hathawayův "Maršál". Zralý John Wayne ve své typické roli drsňáka s břichem, náchylností ke sklence alkoholu a přezíravým postojem k ženám. Ovšem dcera pastora, učitelka misijní školy Katharine Hepburn není žádná unylá bytost, která omdlévá, když na ni štěkne pes. Pěkný příběh, v mnohém podobný "Africké královně", v tomto případě zasazený na Divoký západ do doby, kdy opravdové chlapy již vystřídali právníci se svými paragrafy, kteří jsou však proti zločinu v praxi bezmocní. Ruben Cogburn (John Wayne) je takovým vzácným exemplářem hrdiny, který se s pomocí zdánlivých outsaiderů (ženy a mladistvého indiána) dokáže vypořádat s celou bandou zločinců, v tomto má film zase některé shodné prvky s klasikou "Rio Bravo". Dialogy jsou svěží a vtipné, krajinné scenérie romantické, vynikající westernová hudba! (soundtrack http://www.youtube.com/watch?v=BQO2otRjBdM).Trochu slabší bylo herecké obsazení zločinců, zejména jejich vůdce. Jinak ale velmi pěkné, přesněji 4,5. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Rooster Cogburn se vrací na scénu a ačkoliv tentokrát nemusí vzít opratě do úst a střílet z koltu v jedné ruce a s winchesterovkou v druhé, tak i přesto zažívá další dobrodružství, v němž mu společnost dělá Katharine Hepburn v roli věřící seveřanky a indiánský chlapec. Příběh je dekorován krásnými záběry na severoamerickou přírodu Oregonu a za tónů klasických westernových melodií a ideální délky jednotlivých scén (i celého filmu) pak divák nemá prostor pro nudu, jelikož hluchých míst je tu opravdu minimálně. Snímek Stuarta Millara sice není originální jako Maršál, sází se tu na osvědčený koncept, avšak to není na škodu. ()

Juto 

všechny recenze uživatele

Najlepším prínosom filmu sú jednoducho herecké výkony a chémia Johna Wayna a Katherine Hepburnovej, ktorí sú úžasní jednotlivo aj spolu, a zaujala ma aj pekná kamera, nádherné scenérie a strhujúca hudba. Sú tam aj momenty vtipného a zábavného dialógu. Naopak, film je dosť zdĺhavo režírovaný a taktiež sa film v niektorých miestach vlečie. Najslabšou prednosťou ,,Roostera Cogburna" je príbeh, ktorý je vyrozprávaný nemotorne. 6/10 ()

Galerie (134)

Reklama

Reklama