Samotář Jim

• Česko Osamělý Jim (festivalový název) (více)

Návrat do rodných míst nebývá nikdy jednoduchý, a když se navíc jedná přímo o dům starších rodičů, nikdy není daleko k tragikomickým situacím, nešťastným komplikacím a zbytečným nedorozuměním. Jim, jehož ztvárnil Casey Affleck, se vrací do malého městečka na americkém Středozápadě, aby na čas našel nejen finanční zázemí, ale i smysl a cíl svého vlastního života. Když už se toto hledání zdá bezvýsledné, objeví se zázračná víla - místní zdravotní sestra, jejíž postavu si zahrála oblíbená Liv Tylerová. Třetí film režiséra a populárního herce nejen amerických nezávislých filmů Steva Buscemiho. (oficiální text distributora)

Blaogranas

Velice nenucený, nenáročný, milý, pohodový snímek. Ale žádné větší vzrušení nenabídne. Je vlastně jenom o tom, že Jim nechápe co na tom světě vlastně dělá. Jednoduché téma natažené na hoďku a půl, ale Buscemi to hold umí natočit tak, že se člověk nenudí a po filmu má vlastně docela dobrej pocit. PS: bodují i Casey a Liv. Odpovídajících 70%. ()

pjeer

pomalý film, dost odevzdaní lidé zde žijí své nudné životy, bez plánů a snů, kupodivu se vypořádávají s různými životnímy problémy celkem vtipně, ten laciný konec je poněkud překvapivý a do příběhu se hodí jako paradox, nedal se předpokládat vzhledem k apatické povaze jednoho z hlavních představidelů. Liv je kočička. ()

sanikope

Keď som mal 20 bol som lúzer, myslel som si že z toho vyrastiem. Dnes mám 34 a stále sa cítim rovnako. Mám dni kedy sa mi vôbec nechce vstať z postele a večer sa mi pre zmenu zasa do nej nechce a ak mám vykonať akúkoľvek aktivitu medzi tým hľadám výhovorky ako sa s toho vyvliecť. Dokonca i keď mám ubaliť jointa tak som občas lenivý a musím sa k tomu nejako dokopať. Niekedy sa mi však v hlave rozsvieti a ja som nakopnutý preskakovať rieky. A náš hrdina Jim patrí medzi podobných lúzrov. A pre tu podobnosť dávam 5 pretože ma Buscemi opäť pobavil a ja som sa nemohol prestať rehotať so všetkými tými podobnosťami a deja vú. ()

umbjaz

Nedal sem na rady kleopatry a pustil si film v hodně melancholické náladě.... Bylo to jako koukat do zrcadla, jen s pár rozdíly. Nežiju v USA a nesnažím se navázat vztah s elfkou z pána prstenu. Ovšem opět smekám před výtečnou prací Steva Buscemiho. ()

R.O.man

Slušný a kludný pohodový filmík s asi najväčšou pohodáčkou na svete Sally - Jimovou matkou. Kto hľadáte nejakú veľkú drámu s drastickým koncom tak radšej okamžite zaraďte spiatočku. ()

Coliseum

Nezávislym oparem obestoupenej film o jednom solitérovi a jeho kouli, na který je vyražený slovo „život“. Nemálo fragmentů tohohle díla je poměrně lehce aplikovatelných na život každýho z nás. Ruku na srdce, kdo aspoň jednou nečelil ataku bezvýchodný situace, léčitelnou jedině návratem ke kořenům, otočením se v sobě samým a pokusem o nastavení novýho kurzu? Tohle všechno v hlavní postavě je, prorůstá jí, i když je to, občas umně, občas kostrbatě, schovaný za prachobyčejnou apatii a alibistickou depresivnost. Generační rozkol, kterej po návratu logicky nastává, není, ke škodě, vygradovanej ab top. Pnutí mezi synem a otcem je cejtit z každýho záběru, scény o ten citovej výbuch přímo prosí, přesto se k tomu Buscemi neodhodlá a spíš chodí kolem a nenápadně popichuje vosí hnízdo. Znovuzrození za pomoci jedný hodný, milý holky je tak strašně patetický, až se musí líbit. Stejně jako snovej konec. Otevřenej, ale v duchu celýho filmu vymodleně očekávanej. Buscemi natočil lepší filmy, vo tom žádná, ale tohle nenápadný, komorní dílko o obyčejnejch lidech si pozornost zaslouží. Třeba v tom někdo najde návod, jak se těch kroků vzad vyvarovat a radši se ve sračkách plácat, dokud nepříjde odliv. Půl hvězdy za Liv, vy, co máte vkus to pochopíte, co? ()

Pokryvac

Dosť nepresvedčivý film. Kam sa to hrabe na Trees Lounge... Postava Liv Tyler, ktorá rozťahuje nohy po pár pohárikoch tu má predstavovať akúsi samaritánku, s čím som mal asi najväčší problém. Neveril som, žeby sa niečo podobné mohlo stať a to je pri filme, ktorý sa tvári, že je zo života, dosť problém. Koniec je neuveriteľne gýčovitý a bol som ním sklamaný. Inak to nie je najhoršie - Affleck je dobrý, atmosféra je fajn - škoda slabšieho a nedotiahnutého scenára. ()

kubilov

Klasika. Špinavý a zevlácký industriální vidlákov kdesi na středozápadě USA + syn, který se sem tak úplně nehodí. Až je to docela zvláštní, že hraje Casey Affleck většinou takový podivíny a mamlase, asi mu to hold sedne. Jeho Lonesome Jim je místy dost nudná melancholie, díky Marku Booneovi se však ta jednotvárnost občas rozplyne. ()

štěpule

Melancholický příběh o zdánlivě ztracené existenci. Jim se potlouká bez cíle životem. Smysl života najde paradoxně tam, kde ho vůbec nehledá. Kvůli finančím problémům se vrátí domů k rodičům, bere to jako nutné zlo, ale až tam zjišťuje, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, že je na tom v porovnání s ostatními vlastně docela dobře. A konečně začíná žít. Na můj vkus je tento film až moc americký, ale v jiném prostředí by to asi ani nebylo ono. ()

blamus

Buscemi je taký zvláštny človek, ako herec na mňa vždy pôsobil tak melodramaticky. Pri tomto dielku som si ho predstavoval ako sedí na režisérskej stoličke a usmieva sa tým svojim úžasným úsmevom. Film je o hľadaní úsmevu, v kope depresívnych sra... každodennej reality. No a dík za ten návod. No ten s tým cikaním ;-) ()

leonskennedy

Sem rád že se Vám to všem líbilo ,ale pro mě tedy docela velká nuda i má oblíbená Liv nic nepředvede u Afflecka hrůza jako vždy. ()

David_SVK

Nemám čo tomuto filmu vytknúť, Liv Tyler alebo skôr krásna sestrička výborná ako vždy a Affleck proste skvelý.Hral tam takého podivného chlapa ktorý trpí depresiami, miestami až vyzerá ako hlupák a to mu išlo veľmi dobre...Tento film ma pobavil, zaujal, na konci aj dojal a tieto veci sú pre mňa vo film tie najdôležitejšie.Som spokojný a vrelo ho každému odporúčam.... ()

naughtywom odpad!

Filmy tohoto typu mám ráda, ale tady mi pořád něco uniká. Mamánek se vrací domů s batohem a depresemi, bratra dovede k sebevraždě tím, že mu vpálí, že žije tragickým životem (to, že je sám tragéd jaksi nevidí). Nechce se mu pracovat, nemá peníze, v hlavě vymalováno, ale v nejbližší knajpě se seznámí (se zřejmě zoufalou) Liv Tyler. Tak to už mi vážně hlava nebere. Dorazil mne syn Liv Tyler, z kterého mne svěděla ruka. Nějak jsem postrádala slibovanou tragikomedii, dialogy raději nekomentuji. Nicméně, dle zdejšího hodnocení jsem se překonala a snažila se celý film přežít, stalo se a nikdo mi už ten čas nevrátí. Amen! ()

Sejkorka

Docela dobrý film s velmi dobrými hlavními představiteli, pochopitelně Liv Tyler je vždycky bonus. Ale některé pasáže děje docela skřípou, například pokus o sebevraždu Jimova bratra. 65% zaokrouhluju na 3*. ()