Fullmetal Alchemist

• Česko Fullmetal Alchemist - hledání kamene mudrců (více)
Japonsko, (2003–2004), 21 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Hiromu Arakawa (komiks)

Rie Kugimija, Romi Paku, Hóko Kuwašima, Džun'iči Suwabe, Nana Mizuki, Fumiko Orikasa, Hidejuki Tanaka, Kazuko Sugijama, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu (více)

Epizody(51)

Bratři Edward a Alphonse použijí alchymii, aby oživili svou matku, ale spustí tím chemickou reakci, která roztrhá jejich těla. (Netflix)

Xeelee

Z FMA mám dost rozporuplné pocity. Začátek mě vůbec nebavil a byl plný pro mě nepochopitelného infantilního humoru. Prostě šónen. A pak to postupně graduje do dechberoucího závěru. Infantilního humoru ubývá, ale když se objeví, tak o to méně se tam hodí. A následný film z nacistického německa mohl být zajímavý, ale skončilo to jen nelogicky a překombinovaně. Asi nemá smysl se nějak detailněji rozepisovat, když mé pocity obsáhle vystihl DaViD´82 v recenzi u Brotherhoodu. ()

Dr_Bilo

Moje první seznámení s anime dopadlo nanejvýš dobře. Když jsem byl mladší , tak jsem docela hodně hltal všechny možné x svazkové fantasy ságy plné intrik, epických příběhů a vůbec po všech stránkách do posledního detailu promyšlených fantasy světů. Vždycky jsem chtěl nějakou takovou ságu vidět zfilmovanou. Moje dětské sny se naplnily. ()

Kristusazapad

Početnejšia skupina síce vyzdvihuje novšiu verziu, čo je očividne zapríčinené najmä grandióznejším záverom, koherentnejším fiktívnym svetom, lepšou kauzalitou príbehu (“každá postava má v príbehu svoje miesto”, “všetko so všetkým súvisí”) a pod., ale ja mám oveľa radšej staršiu verziu. Kým v staršej sa o “záporáctve” tých hlavných zloduchov dozvedáme tesne pred koncom a celú konšpiráciu odhaľujeme spoločne s hlavnými hrdinami, v novšej poznáme tieto informácie už od začiatku a ide len o to, akým spôsobom sa záporné postavy podarí poraziť. Rozdiel by sa dal metaforicky ukázať na žánroch detektívky (staršia verzia) a kriminálky (novšia verzia). Čo je však podstatnejšie - hrdinovia staršej verzie si zachovávajú morálnu ambivalentnosť (Scar zabije tisíce vojakov; Lust, Gluttony a Sloth sú silne citové postavy; van Hohenheim má svojich synov rád; samotný Edward dospieva), v novšej verzii sú proste klaďasovia fakt kladní (Elricovci, van Hohenheim) a záporáci buď fakt krutí a záporní (Otec), nemysliace príšery (Sloth, Gluttony), alebo zázračne premenení záporáci na klaďasov po patetickom príhovore Alphonsa Elrica či inej postavy. To je prípad Scara, Greed, či Envy.  Motivácie postáv sú v staršej verzii viac uveriteľné (aj Teória chaosu “sivej eminencie” v závere), pravidlo rovnocennej výmeny i snahy oboch bratov omnoho viac relativizované a odpovede sú ponechané výlučne na divákovi, zatiaľ čo v novšej verzii je morálka klaďasov nespochybniteľná a na konci potvrdená Bohom. Brotherhood teda odpovede na otázky podáva a moralizuje, kým FMA tieto otázky len nadhadzuje, ponúka rozličné stanoviská (skvelý príklad predstavuje záverečný rozhovor Edwarda s Dante) a necháva odpovede na divákovi. Na základe toho si trúfam povedať, že staršia verzia sa snaží byť realistickejšia, čo vyplýva jednak z rozporuplného charakteru spomínaných postáv, ale aj z vyústenia príbehu, kde sa dozvedáme o “ľudskom” pôvode homunculov (alchymistické “nechcené deti”) a o tom, že fiktívny svet FMA je len alternatívnym svetom k tomu nášmu. V Brotherhoode sa naopak nachádza Boh a samotné postavy získavajú silu porovnateľnú s božskou, homunculovia sú stelesnením hriechov (Al a Ed ich však zmenia k lepšiemu) atď. Celková otvorenosť, ambivalentnosť a väčšia realistickosť staršej verzie ma skrátka potešila omnoho viac. ()

HellFire

Překvapivě ne úchylné japonské anime se zajímavou myšlenkou s alchymií, kolem které se rozvíjí rozvětvený příběh s mnoha výbornými postavami. Škoda, že většina soubojů je předvídatelných a v konečném důsledku Edward většinu prohraje nebo ho někdo zachrání v poslední okamžik. Na druhou stranu je to příjemné a návykové sledování, zasmějete se a závěr seriálu je prostě krásný a naplňující. ()

Marius

Ľudia nemôžu nič získať, bez toho aby najprv niečo dali ako odplatu. Aby sme dostali, musíme stratiť niečo rovnakej hodnoty. To je prvý zákon alchýmie – zákon rovnej výmeny. Vtedy dávno.....sme skutočne verili, že je to jedna jediná pravda o svete. Ibaže Edward Elric a jeho brat Alfonse zabudli, že človek nie je len organizovaným zhlukom presne navážených prvkov a v zármutku nad stratou milovanej mamy sa pokúsili z ekvivalentnej hmoty transmutovať matku späť na tento svet. Porušenie základného tabu alchýmie a dôsledná aplikácia zákona rovnej výmeny zobrala Alovi celé fyzické telo a záchrana jeho psyché uzavretím do starého brnenia stála Eda ruku a nohu. Navyše to, čo stvorili behá niekde vonku a rovnako ako oni sa snaží získať Kameň mudrcov –jediný artefakt , umožňujúci porušenie prvého zákona alchýmie a možnú cestu k veciam, ktoré v rámci rovného obchodu stratili. Úvodné epizódy (asi prvých sedem, akonáhle Tucker vyrobí svoju hovoriacu chiméru seriál poriadne potemnie) slúžia len na oboznámenie sa s hlavnými aktérmi príbehu. Tu ma trochu zarážalo preskakovanie časových rovín, avšak i toto má v rámci seriálu svoju nosnú funkciu – pripraviť “dosky” na neskoršie dejstvá príbehu; často sú tieto úvodné epizódy omnoho spätejšie s hlavnou líniou než sa zdá. Príbeh je pomerne originálny a to tak zasadením do akejsi paralely rakúskouhorskej či nemeckej monarchie pred prvou svetovou vojnou , ako i prvkom využívania alchýmie, okolo ktorého sa celý seriál točí. Morálno-etická nevyhranenosť postáv príznačná pre anime je prítomná i vo FMA. Každá z postáv má svoje traumy, ktoré ju formovali a svoju vlastnú motiváciu, odlišujúcu sa od ostatných postáv alebo ich skupín. Seriál výborne pracuje s vývojom postáv (najzreteľnejšie je to u Eda) a s postupným odhaľovaním ich psychologického pozadia. Napríklad “teroristu” Scara budete zo začiatku odsudzovať, následne po tom ako sa odhalí jeho minulosť a úloha v rámci príbehu, stane sa pre vás jednou z najvýraznejších a najobdivovanejších postáv seriálu. Priaznivci anime zaťažení na charizmatické ženské postavy si však tiež užijú – mechanička Winry, Izumi sensei, poručíčka Hawkeye a rozporuplná homunkulka Lust sa jednoznačne môžu zaradiť do siene slávy “silných ženských hrdiniek v anime”. Bez čoho by však FMA nebol nikdy tak úspešný a obdivovaný je jeho varovný protivojnový podtext. Nečakajte filozofické eseje, skôr popkultúrne vyjadrenie názoru, že (hoci to s náboženstvom skutočne vôbec nesúvisí) všetko utrpenie z vojen vzniká kvôli tomu, čo sa tradične nazýva siedmymi smrteľnými hriechmi ľudí. Je len málo vecí , ktoré by som mu vytkol a ktoré nebudú vadiť všetkým. Sú to hlavne superdeformácie pri niektorých narážkach a možno na môj vkus trochu uponáhľaný koniec. Rozhodne však patrí k tomu najlepšiemu čo som videl 10/10 P.S. Chcel by som vidieť crossover FMA a Slayers kde sa stretnú Ed s Linou Inverse a kým jej Ed nadáva, že je plochá ako žehliaca doska, Lina naň vrieska že je “chibi”.....stávky na toho kto to prežije prijímam výhradne 1.4.2407. P.S. 2 Ak je váš miestny Führer divný, treba ho zosadiť, inak bude po prdeli. () (méně) (více)

• Přibližně v polovině se seriál odklání od své manga předlohy a vydává se vlastní cestou, oproti tomu verze seriálu Fullmetal alchemist: Brotherhood (od r. 2009) se své předlohy drží celou dobu. (Hannibal92)
  • Nápis, který má v tomto seriálu Eduard vyrytý na vnitřní straně svých kapesních hodinek, zní "Don't forget 3. Oct. 10", ale u remaku seriálu Fullmetal alchemist: Brotherhood (od r. 2009) i u mangy, která byla použita jako předloha pro natočení obou seriálů, se objevuje nápis "Don't forget 3. Oct. 11". (Hannibal92)
  • První ze čtyř závěrečných písní „Kesenai Tsumi“ nazpívala zpěvačka Nana Kitade. Ta druhá „Tobira no Mukou e“ je od kapely YeLLOW Generation, třetí „Motherland“ je od zpěvačky Crystal Kay a čtvrtá „I Will“ je od zpěvačky Sowelu. (CarnTheNunya)