Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

anyonecek

Když by se mě někdo zeptal o čem byl tenhle film, vlastně bych ani nevěděl odpovědet, ale byl to skvělý filmový zážitek. Tak nějak se to vše slepilo dohromady a na venek z toho mám všelijaké pocity, které je těžké popsat. Je to opravdu velice zvláštní film a každý člověk si z něj asi odnese svoje, někdo tu malou komedii, někdo to veliké drama s velice dobrými dialogy a hereckými výkony a někdo třeba nic. Každopádně Mads Mikkelsen stejně jako v Hannibalovi a nebo v Honu, naprosto skvělý herecký výkon. ()

rezeň

Dlouho, opravdu dlouho mě nic tak nepobavilo jako tato komedie. Byla jsem již unavená z klasických amerických komedií typu Prci, prci prcičky, Hot Shots a další. Proto když jsem narazila na komedii původem dánskou hned jsem po ní sáhla. A udělala jsem dobře. Pouštím si ji teď pravidelně a zatím mě neomrzela. Doporučuji! ()

konysua

Stejně jak absurdně to začíná, tak to i skončí. Mads zde stvořil jeden z mých nejoblíbenějších charakterů, což je úctyhodné, když Le Chiffre je můj další. 9/10 ()

teba

Koukám, že jsem dala tři hvězdy i Blikajícím světlům... Mně zkrátka ty Seveřani činěj potíž v tom, že jim vůbec nerozumim, takže se s nima těžko sžívám. Ale humor maj teda říznej, to se jim musí nechat :o) ()

darthvader77

Zábavný, leč velice smutný film, který ukazuje, že i když je všechno ve sračkách nemáte přestat věřit. Nejlepší je asi ten skvěle vypointovaný konec :D ()

LukeKiller

Toto je tak severský film, že by mohol definovať toto slovo... Aspoň u mňa sa zažilo pomenovanie severský film, pre niečo, čo je dobre natočené, sucho divno desivo vtipné a mierne absurdné. Tento film to splnil do bodky. ()

koblenzer53

Adams abler ....Dlouho jsem uvažovala, který první film okomentuji a začnu mým oblíbeným.Protože miluji severskou tvorbu, miluji Madse a tento film byl opravdu skvělý, mělo to perfektní černý humor a samozřejmě herecký výkon Madse byl perfektní.Každý máme nějakou víru a je třeba v něco věřit a já opravdu věřím, že se tenhle snímek musí líbit a že severská tvorba je opravdu ta nejlepší.Skoro jsem si sama zamilovala ten jablečný koláč ! Taková drsná, černá komedie.Krásný film ! Pokaždé, když slyším How deep is your love od Bee Gees, vidím Madse v autě. ()

0verseer

Unikátny dánsky film, ktorý sa slovami dá len ťažko opísať. Svojím spôsobom rázovitá ”tragikomická dráma” s nápadito pestrou paletou postavičiek ilustrujúcich rôzne skupinky modernej spoločnosti, ktoré sú spojené zvláštnou (ne)priazňou osudu. Aj na prvý pohľad smutné situácie dokážu vďaka značnej dávky absurdity zanechať divákovi nenútený úsmev na tvári, čo podmieňuje vskutku nenapodobiteľnú atmosféru filmu. ()

adamix

Unikátny a netradičný spôsob zobrazenia boja dobra so zlom v podarenom komediálno-dramatickom obale, ktorý rozosmeje a pohrá sa s emóciami. Mikkelsenov farár a ozbrojený islamista sú na celom tom bláznivom kolotoči to najlepšie. Zaslúžených 5* ()

SAINTS

Čo je pre tento film určujúce je politicky nekorekné narábanie so spoločensky citlivými témami ako incest,telesné postihnutie,smrtelné choroby,prisťahovalci atd.Jensenov mrazivý sarkazmus všetko rámuje a ekvalizuje,čiže dostáva na rovnakú úroveň,nič mu nie je sväte.Vzniká tak istý odstup umožnujúci pragmatické vnímanie sveta ako tragikomického divadla so všetkými jeho smiešnymi nádejami a bolestami.Jensenov humor je čistou esenciou súčastnosti.Na filme sa dá dobre pobaviť. ()

Cermicek

Absurdum dokonalis!! Ani si nevzpomenu, kdy naposled ve mně jakýkoliv film vzbudil tolik emocí najednou a v takový kadenci!! Na mistra Jensena jsem narazil díky Rytířům Spravedlnosti a jen mě to utvrdilo v tom, že od tohohle pána si určitě dám celou jeho tvorbu! Miluju originalitu/neotřelost a jablka!!!👏🙌 ()

PlysovyMacko

Vobec som nepochopila o com tento film bol. Mads ako naivný farár odtrhnutý od reality bol na začiatku zlaty, ale inak ma to totálne minulo. ()

iz67

Tahle geniální hříčka o dobru a zlu, obsahuje moře skvělých věci. Řekl bych, že na samé špici je Thomsen s naprosto úžasnou mimikou, v které se neodehrava nic a přitom všechno. ()

Gottfried

Postavy farara, Adama aj araba vykradajuceho pumpy istej spolocnosti su priam dokonale, film sa nesie ladne k cielu. Ked si uz myslite, ze viete, ako to je a dopadne, opat sa stane nieco neocakavane. Hlaska: "Are you fucking crazy? I got the gun!" 90% ()

samuelsson

Film o dvoch pohľadoch na život: pozitívnom a negatívnom, aj toto predstavujú Adamove jablká. Dlhé dialógy nečakajte, pretože to je hlavne o symboloch a názorných ukážkach. Keď už som pri tom, režisér nemá problém ukázať hocičo. Ani rozstrelenú hlavu, z ktorej vyteká mozog. V každom prípade je to veľmi originálny film, a každý si z neho zoberie niečo iné. Uvidíte, aké „následky“ môže mať sila vôle, že aj nemožné sa môže stať skutočnosťou. Tiež môžete vidieť, že všetky ideály sa dajú zničiť, ale znova aj navrátiť. To isté platí aj pre vieru. Dá sa zavrhnúť, ale môžeme sa k nej znova vrátiť. Dej je pomerne jednoduchý a krátky, takže nemáte príležitosť začať sa nudiť. Okrem toho sú Adamove jablká miestami komické a akčné (priam až brutálne, viď vyššie). Neodporúčam pozerať ak trpíte depkou, ak ale chcete mať dobrý námet na premýšľanie, potom je film Adamove jablká ten pravý. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima