Pururambo - prales, kde se zastavil čas

• Česko Kamera na cestách: Pururambo - prales, kde se zastavil čas (více)
všechny plakáty

Nová Guinea je najväčší tropický ostrov sveta. Pod nepreniknuteľným zeleným závojom pralesa aj v dobe satelitov sa ukrýva zem tajomstiev, povier, a neobjavených záhad. V labyrinte neprívetivých močiarov žijú ľudia vysoko na stromoch v primitívnych podmienkach tak, ako v dobe kamennej. Títo ľudia ešte nestretli bieleho človeka, dokonca ani neprišli do styku s výdobytkami našej civilizácie. Vstup na ich územie je nebezpečným dobrodružstvom. Sú to miesta, o ktorých sa hovorí potichu a s rešpektom. Tam podľa misionárov žijú kanibali... (oficiální text distributora)

Z0oMb3E

Barabáš a spol sú magori. Pretože len podobné indivíduá si bez obavy ľahnú vedľa vášnivého zberateľa ľudských lebiek po tom, ako ohŕdli dusené krysy. Len úplní magori v kľude spia v 20 metrovej výške s Baligarom, ktorý má oči po otcovi. Doslova! Ak sa však podarí vystihnúť ideálne postavenie démonov a tú správnu konšteláciu hviezd, donesú do hranolkovej civilizácie nádherný dokument. Dokument o dobrodružstve, ktoré je tak neuveriteľné až ho človek sleduje zo zatajeným dychom. Vitajte v Novej Guinei! ()

lillien

Borec z toho dokumentu má naprostou pravdu..vysíláme průzkumné sondy do vesmíru, archeologové se pižlají s oprašováním každého úlomku kdejaké blbé kosti a přímo před nosem v naší přítomnosti nám on-line probíhá na Nové Guinei doba kamenná, přičemž život, zvyky a myšlení těchto lidí máme zmapované minimálně. Na druhou stranu je to dobře. Es kommt der tag, kdy se jim do stromových chýší tak dlouho budou cpát misionáři s DVD o umučení Krista, až jim nakonec tu pohádku taky našroubujou do hlavy, přinutí je vnímat jejich nahotu jako hřích a naženou je do zděného baráku s křížem vytleskávat aleluja. Díky za každý den, kdy ještě nepronikla podělaná civilizace do posledního nedotknutelného muzea přirozenosti. Život lidí za kanibalskou zónou na Papui nám může místy připadat šíleně zvrácený, ale co je vlastně větší zvrácenost..lít do sebe hektolitry chemicky obarvených a uměle vytuněných sraček a dohnat své chuťové buňky k absolutní otupělosti, nebo sníst čerstvého tlustého syrového červa?:) Většina života lidí v kmenech této džungle se ostatně točí kolem jídla. S ničím jiným kromě jídla a ochrany svých teritorií proti vetřelcům si vůbec nelámou hlavu. Kdo z nás má míň stresů, kdo z nás je vlastně šťastnější? my, s našimi notebooky, 12hodinovou pracovní dobou, civilizačníma chorobama, strachem ze stárnutí a věčně pod masírkou kultu těla, pod tlakem medií, zmanipulováni umělým strachem našich vládních zlodějských komand, nebo oni, jejichž jedinou vymožeností je nůž ze stehení kosti kasuára a kteří prostě jen ze dne na den žijí.. ()

tron

"Pohasína svet a my s ním." Nová Guinea. Najväčší tropický ostrov sveta. Boh ju vraj stvoril v posledný deň, keď už sa veľmi ponáhľal. Barabášove dokumenty boli vždy adrenalínové, ale snáď ešte nikdy expedícii nehrozila taká malá šanca na prežitie. Ľudia zo stromov, Lovci lebiek a močaristá dusná džungľa... to už bol skutočne hazard so životom. Ak ste si doteraz mysleli, že Dobu kamennú v modernej dobe z Barabášovej série najlepšie vystihlo TAJOMNÉ MAMBERAMO, asi zmeníte názor. Pavol Barabáš vo vrcholnej forme. Pururambo. ()

JASON_X

Dokument podněcující diváka ke spoustě starých známých úvah na téma "část lidstva létá do vesmíru, zatímco jiná část žije ještě v regulérní době kamenné". Pozorovat polonahé divochy kácející mohutný ságovník kamennými sekerami stejného typu, jaké známe ze všelijakých pravěkých muzejních expozic, bylo fascinující. A pevně doufám, že tvůrci filmu po svém "vejletu do džungle" nerozdali tamním domorodcům s nejlepšími úmysly své hrnce, nože, mačety, zapalovače a jiné propriety, čímž by radikálně uspíšili konec jejich dosavadního způsobu života. Na druhou stranu ten je ovšem tak jako tak stejně neodvratný, už jen kvůli spoustě fanatických misionářů s mesiášským komplexem. A taky si říkám, jestli je vůbec důvod je kvůli jejich budoucímu zákonitému zcivilizování litovat, když celý jejich život vlastně spočívá v obstarávání si žrádla a občasných bitkách se sousedními kmeny. To už mohl člověk zůstat zvířetem a nemusel se vyvíjet, pokud by tohle byla z karmického hlediska dostačující úroveň sebeuvědomění. Primitivní civilizace mě zajímají a přitahují, pokud už mají aspoň nějaký vyšší stupeň uspořádání a aspoň trochu hlouběji propracovaný světonázor, ontologii, metafyziku, jako třeba severoameričtí Indiáni. Tihle Papuánci mě ale svou bezbřehou primitivitou a tmářstvím popravdě spíš odpuzovali než přitahovali. ()

esopesokeso

Zaujímavý dokument.Dnes som sa na P.Barabáša nasral!Vo chvíľke sentimentálných prejavov som sa rozhodol vytiahnúť vo vlaku rožok a ked som ho chrúmal..tak som skoro pogrcal jednej babke sukńu.Začali tam žrať termity, lebo to musia, ináč bz mohli prísť o život..hady, potkany.. jednoducho že vraj na Novej Guiney sa stáva, že ak neopáčite jedlo, ktoré vám ponúkne domorodec, tak môžete prísť aj o život!A mne sa dokonca raz aj stalo v Čadci, že som kvôli mojej skromnosti bol ohovorený skoro na smrť... óch, aký je ten svet malý.. ()

• Hneď ako sa Pavol Barabáš vrátil z expedície, podstúpil operáciu kolena. Po nej sa pustil do spracovania materiálu. (Jadro)

Barabášova víťazná výprava pokračuje

Barabášova víťazná výprava pokračuje

29.04.2007

Slovenská kinematografia je pojem, ktorý sa pomaly presúva do abstraktnej roviny, vedľa ktorej je severokórejská demokracia bežná realita. Napriek tomu je tu jeden tvorca, žiada sa priam povedať… (více)