Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

vilik

Víte, co čekat. Víte, jak to skončí. Víte, co se mohlo stát. Nevíte, jakou odvahu pasažéři museli najít, aby se černý den nestal ještě černější... Dozvíte se ve filmu. Jen si nedávejte po filmu s nikým sraz. Budete sedět v sále, zírat na černé plátno a čekat, až se vám podaří zavřít ústa a rozmrazit tělo. Trvá to dlouho. ()

waltosin odpad!

Můj názor je že američany zas chtěj vydělat na katastrofe jako je tahle!!! Bohužel jsem vydržel do půlky filmu, protože poslouchat lidi jak se pořád překřikujou to podle mě není film. Ani mě nezajímalo co bylo v druhé polovině filmu, protože by to filmu stejně moc nepomohlo. Mě takový film nebavý a nic mi jiného nezbývá! 0 %!!!! ()

nikkittka

Absolutně nedokážu pochopit,jak se Paulu Greengrassovi povedlo zachytit jednu z největších tragédií moderních dějin absolutně bez patosu,jakýchkoliv samoúčelných citových scén,jen s neznámou partou lidí,aby na mě měla skoro stejný emoční dopad,jako tragédie samotná.Faktem je,že Let číslo 93 je dokonalou ukázkou toho,že skvělý filmař potřebuje k úspěchu jen dvě věci - silné téma a svůj talent.Film,na němž se nedá najít jediný nedostatek. ()

FREEWHEELER

Už 100 krát som si povedal, že nebudem pozerať smutné, drastické filmy, ale vždy sa okabátim. Prečo 5*? Lebo - má niekto pripravenú lepšiu poctu zosnulým? ()

vodkasesemte

ty vole, koukám, že ste letěli taky, konzumní dojem, co se úchýlí k záchraně, až když vážně těče do bot. bohužel ne včas a ne dost rychle. proč to ti TERORISTI vlastně dělají, možná je nikdo nevzal do DISNEYLANDU a místo cukrové vaty v mládí okusovali plast kolem vodiče, aby si vyrobili vlastní kalorickou bombu. no, a proč kradou zrovna letadla nacpaný americkou, shodou okolností také kalorickou posádkou, která jim ve skutečnosti překážela o trochu víc? už to mám, aby vznikl nezapomenutelný dokument o západním obžerství, kde vedle sladký kukuřice kvetou i lidské city, teda dokud nepřekročí pomyslnou hranici v místním zmrzlinářství a islamisti z toho nedělají drama. ()

route60

Skvělé natočena rekonstrukce Letu 93 Paula Greengrasse tak jak to asi doopravdy proběhlo, lze se jen sklonit před těmi lidmi v tom letadle, nikdy nezapomenu na reakci publika v kině těsně po konci Letu číslo 93 kdy všichni seděli potichu a nikdo neodešel až do konce titulku to se předtím ani potom nestalo, neznámi herci jen umocnili zážitek celého filmu, úžasně natočený film na který asi nikdo jen tak nepřekoná. ()

walmezak

Filmy o skutečné události mne většínou nebaví. Člověk se u nich nudí, neboť ví jak to dopadne. Pak ale příjde nějaký pán Greengrass a lidem jako já naprosto otevře huby. ()

Daggeron

Ak čakáte heroizmus a hrdinské činy amerického ľudu, zostanete veľmi príjemne prekvapení. United 93 v podstate ani nie je film, ale dokument. Greengrass iba reprodukuje udalosti tak, ako sa stali, alebo tak, ako sa pravdepodobne stali. Nestavia sa na žiadnu stranu, nevynáša súdy, nesnaží sa diváka presvedčiť o jednej konkrétnej pravde. Prináša nám krátky úsek onoho tragického letu a to, čo si už o tom pomyslíme my, necháva na nás. A v tom spočíva jeho veľkosť. Žiadna trápna propaganda o americkej obeti, žiadne rozprávky o tom, ako nejakí zlí Moslimovia napadli dobrosrdečný národ, ktorý bojuje za svetový mier a ktorý by ani muche neublížil. United 93 je prostým prerozprávaním známeho príbehu, ktorý všetci poznáme a o ktorom všetci vieme, ako dopadne. Napriek tomu šokuje ako máloktorý iný film a v závere dokonca vystupňuje emócie do takej hladiny, že to budete len veľmi ťažko predýchavať. Greengrass využíva dva odlišné postupy - najskôr prostredníctvom záberov na jednotlivé riadiace centrá a dispečerské strediská parádne nastoľuje atmosféru chaosu. Existuje pravdepodobnosť, že sa začnete strácať a prestanete mať prehľad o tom, kto je vlastne kto, kto volá komu a kto sa čo chystá urobiť. Ale presne o to ide - aby divák na vlastnej koži pocítil, aký neskutočný chaos jedenásty september vyvolal. V druhej polovici autor zjednocuje priestor natáčania a sústredí sa na udalosti v lietadle, ale to vôbec nevadí, pretože vás vďaka svojej typicky roztrasenej kamere opäť zaručene dostane. Greengrass je jednoducho majster podobných počinov, kedy vás prekvapí aj tam, kde si myslíte, že vás prekvapiť nemôže. United 93 je v podstate dokonalý film, ktorý vás ku koncu totálne odzbrojí a kde sa do samej chvíle snažíte uveriť, že sa to osobám v lietadle nakoniec podarí, aj keď každý vie, že pokusy pasažierov budú márne. Film však má jeden problém - a to je práve nevyvážená úvodná polovica. Možno keby sa sústredil od začiatku iba na udalosti v lietadle, výsledný efekt by bol pozitívnejší. Zakomponovanie riadiacich stredísk samozrejme nie je zlým krokom - len nie každého môže zaujať natoľko, aby mal z filmu päťhviezdičkový dojem. A dojem chaotickosti vás môže urobiť apatických voči väčšej časti deja. Ale ten záver je fenomén, aký tu dlho nebol a asi ani nebude. U mňa podobný pocit ako pri Kapitánovi Phillipsovi - nevyvážený úvod, odzbrojujúce rozuzlenie. Akurát tu má čosi viac do seba. Tie osoby v lietadle, pomyslenie na to, čo by sme robili my, keby sme zrazu niekoľko kilometrov vo vzduchu vedeli, že máme pred sebou posledné chvíle života. Brr. Mrazivé. Úžasný počin, kde štyri hviezdy nevypovedajú o tom, že by nebol dostatočne dobrý, ale že iba spočiatku išiel tak trochu mimo mňa. Bez pochyby však zostane ďalším dielom, ktoré Greengrassa zaraďujú medzi velikánov svetovej réžie. A to, kde triumfuje on, tam sa mu nepriblíži žiaden iný tvorca. ()

maxcold

Vždycky, když procházím security na letišti, stačí si vybavit tento film a člověk lépe pochopí tu buzeraci. Co ale člověk nemůže a ani nesmí pochopit, je to zlo a ubohost teroristů. ()

Selous_Scout

Bezpochyby jde o jeden z nejlepších filmů s politickou tématikou, který byl kdy natočen. I technické provedení je bezchybné, a celek doslova bere dech. Mám však jednu zásadní námitku. Proč právě v tomto případě chce být režisér morálně, o okatě, neutrální? Proč tomu tak není i jindy, kdy je v případě "establishmentu" důsledně podvratný a rozhodně nezakrytě angažovaný? Důvod: dokonalý řemeslník, ale jako celý Hollywood, salónní bolševik. ()

fimler

Mysle jsem, že to bude spíš víc o tom co se děje v letadle a né mimo letadlo to už si dokáže představit asi každý, ale to co se dělo v tom letadle to už je pro mě problém.Protože jsem si nečetl popisek velice jsem doufal, že to bude o tom co se dělo v letadle.Posledních 20 minut tento film zachránil od udělení tří hvězd. ()

dynamic_duo

Jestli něco nesnáším, tak hnusáky se srostlým obočím. Mrdat Alláha nebo jak se to prase jmenuje a s ním i celé tzv. "náboženství" známé jako islám. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión