Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

GrooveJump

Fim se dá chápat ve dvou rovinách. 1 Akčňárna, která nepostrádá jistě všem známou "gibsonovskou" kvalitu (Tam vlastně nemám výhrad). 2. Film, zabývající se etnografickou problematikou jednoho "unknow" národu. (zde dávám odpad) Sledovat jak si řeznou ránu stahuje pralesním hmyzem a další zhovadilé fóry, to se dá odpustit jenom Honzíkovi Rambovi, nikomu jinému..... ()

LadyDevil

Co bylo pro mě nejtěžší skousnout, byl přechod z nádhernýho pocitu, který se ve mně usadil ze začátku filmu: od překrásný harmonie, úžasný přirody přes krutost, strach, nenávist...hlavní hrdina (Jaguáří tlapa) je až hypnoticky uhrančivý a moc se mi líbí jeho postupná proměna vrcholící divokým útěkem přes prales. Některý pasáže mi připomínají Ramba (pasti v lese, tělo špinakvý od bažiny, ze kterýho svítí jen odhodlanost v očích) a Posledního mohykána, líbí se mi i odvaha ženy hlavního hrdiny, je to docela příjemná změna, když člověk vidí v každým druhým filmu ženskou vyobrazenou jenom jako šílenou hysterku, která vyskakuje při pohledu na myšku, pavouka a nesnesileně ječí. Samozřejmě je tu pěkně ukázán postupný rozklad Mayské civilizace...obdivuju taky, jak se pan Gibson vypiplal s herci - ty účesy, ozdoby...a co se týče konce, nemohla jsem si přát lepší:-) ()

honz

Po některých Gibsonových filmech (např. Statečné srdce) je Apocalypto velmi příjemným překvapením. Po zdánlivě zdlouhavém začátku nabere děj opravdový spád. V podstatě jednoduchý příběh s přímočarým dějem bez vedlejších zápletek zůstává až do konce skutečně napínavý, téměř nenechá diváka vydechnout ( jen vylodění Španělů v úplném závěru na mě působilo trochu křečovitě ). Hodně oceňuji také výtvarnou stránku filmu : záběry přírodních scenérií, velkolepé sídelní město mayské říše, masky jejich duchovních hodnostářů a nobility. Ani "brutální" scény při rituálních obětech zde nepůsobí jako samoúčelné násilí, naopak "zapadnou" do koloritu tehdy běžného každodenního života v mayské říši. Celkově - výborná a nevšední podívaná. ()

Cushing

Pokus o (alegorický) obraz zanikající, sebe sama požírající civilizace, ovšem myšlenku tu supluje spíš akce v pralese a všechno to vrcholí v rambovském úniku do srdce temnoty. Ten film měl být velkolepý, ale není. Měl být vážný, ale divák se až příliš často zlomyslně pochechtává a vrtí hlavou. Scénu, kdy k břehům Yucatánu připlouvají španělské galéry, dokázal předpovědět hned po první půlhodině tohoto natahovaného rádobyspektáklu, a pak už jen čekal, až Mayové začnou kromě vyrejpávání srdíček s nějakou jinačí exotickou zábavou -- třeba že si zazávodí v pšoukání na cíl. Ehm, jestli si nějaký film říká o krutou parodii, pak tenhle. ()

lennyd

Kmen mayských indiánů si žije svým poklidným životem (= celý den se baví šikanováním slabších členů), když je náhled napaden jiným kmenem. Spousta bojovníků umírá, ale většina z nich je odvlečena daleko do aztéckého města, kde mají být prodáni jako otroci, případně obětováni bohu Slunce. Ale Jaguáří tlapa (Rudy Youngblood) se musí ze zajetí dostat a vrátit se zpět, neboť těsně před útokem schoval svoji ženu a syna do hluboké jámy, kde nemají moc šancí na přežití... Mel Gibson chce (a umí) šokovat, jak to dokázal už předchozím Prokletím Krista, a nebojí se (stejně jako ve výše zmíněném filmu) natočit celý film v cizím jazyce (konkrétně jazyk Yucatec - asi aby si anglicky mluvící diváctvo taktéž vychutnalo sledování filmů s titulky). Celý děj filmu plyne relativně pomalu (být to ve standardním tempu, tak není po hodce a půl co řešit), ale režisérské umění Mela Gibsona dokázalo, že jsem se ani chvilku nenudil. Několikero věcí, které mi na filmu neseděly, bych sice našel (Španělé na konci filmu, ultra-moderní (a bezbolestný) porod do vody nebo krásně naplánované zatmění Slunce). Ale celkově je Apocalypto jeden z filmů, na které jen tak nezapomeneme, a který hned vyvolal sérii následovníků (10,000 B.C.).. ()

tnp101

Kdo bude čekat epické historické drama, je na omylu. Kromě faktu, že je snímek zasazen do historické doby, je nějakým způsobem poučný asi tak maximálně jako každý druhý akční film. Ano, akční film (resp. akční thriller) je asi to nejlepší možné zaškatulkování. V první půlce je sice tempo pomalejší, ale od poloviny se to rozjede na plné obrátky a je vskutku na co se koukat. Naháněčky bývají zpravidla velice vzrušující, pokud jsou tedy dobře natočeny a v tomto případě tomu tak bezpochyby je. Nebyl by to Mel, kdyby nás neobdařil jeho velmi naturalistickým pohledem na věc, takže diváci se slabším žaludkem budou mít s velkou pravděpodobností občasné závratě. Ty, co už mají alespoň něco málo nakoukáno, by však nic překvapit nemělo - třeba brutálnosti „Umučení Krista“ se ani neblíží. Velkým mínusem z tohoto pohledu je fakt, že všechen ten naturalistický pohled na věc působí strašně vynuceným dojmem, tedy stejně jako u Krista. Při hodnocení ostatních aspektů filmu si bohužel nemůžu odpustit jedno slovo - klišé. A tím myslím jako z učebnice. Téměř od začátku víte, jak to všechno dopadne a když k tomu přičteme občasné zkraty v hlavách postav, hromada diváků z toho nadšených vůbec nebude. Pokud však vypnete mozek, měli byste se bavit. Je to vizuálně zajímavá a zručně natočená jednohubka. Bohužel nic víc. 70% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: „Apocalypto“ vychází v našich končinách v regionální verzi, které si pro nás připravil „MagicBox“ a hned po spuštění to jde zřetelně poznat. Nečekejte žádné krásné animované hlavní nabídky. Vystačit si budete muset pouze se statickým menu se základními možnostmi nastavení. Sice bych to za nějakou zásadní chybu neoznačil, ale myslím, že u titulu za „velké“ peníze taková jednoduchost působí při nejmenším neplnohodnotným dojmem. Podobně se budete cítit ještě u jedné kategorie, ale k tomu až později. U přepisu filmu jsme byli naneštěstí oproti zahraniční verzi znovu ochuzeni a to rovnou o jednu celou vrstvu disku, takže datový tok videa je o něco nižší. V konečném důsledku jsem si však žádných známek komprese nevšiml, což je jediné štěstí. Obraz je prezentován přepisem s poměrem stran 1,85:1 (tedy plnohodnotným 16:9) a jedná se o skvostnou podívanou. Ostrost jako břitva a úroveň detailů fenomenální - hlavně v částech s obrovskými davy lidí, či na vegetaci, pozadu ale nezůstávají ani obličeje a podobně. Dalším pozitivem je podání barev. Ty působí velmi přirozeným dojmem a jejich paleta je ohromně široká. Lehkou výtku bych měl k černé. Ta sice ve světlých záběrech funguje bez problémů, ale v těch tmavších už to tak slavné není - navíc na to doplácí ostatní, jinak bezchybné vlastnosti přepisu. Obraz má velký smysl pro hloubku a v určitých částech si budete doslova připadat, jako byste sledovali trojrozměrný film. Zrno je v majoritní části stopáže pouze nepatrné. V určitých částech je ho však lehce víc a ne vždy působí příjemným dojmem. Malou výtku bych nakonec ještě měl k rozmazání při velmi rychlých pohybech a ne, není to problém obnovovací frekvence televize, ale „problém“ přepisu. Ono sice slovo „problém“ asi není až tak na místě, nejspíše se jedná o tvůrčí záměr, ale alespoň na mě toto rozmazání působilo vcelku nepříjemně. Je to však pouze na vkusu každého diváka. Zvuk v originální Mayanštině (resp. Yucatecčtině - omlouvám se za možné chyby) je zastoupen formou DTS-HD 5.1 MASTER. Velký důraz je v tomto případě kladen na basy, které sice občas docela přehlušují ostatní prvky, ale jinak je díky tomuto aspektu stopa velmi rázná. Prostorovost, ačkoliv se to na krátký poslech nemusí až tak zdát, je na přední reproduktory situována více, než je u dokonale prostorové stopy zdrávo. Zadní kanály sice potichu nezůstanou, ale po celou dobu kromě výjimek reprodukují pouze zvuky přírody a to k plnému pohlcení bohužel nestačí, i když jsou zde části, kdy už tomu tak téměř je. Úroveň detailů je průměrně vysoká, ale bohužel trochu doplácí na již zmíněném velkém využití basů a tak zní zbytek trochu utlumeně. Dialogy nezní nějak skvostně. Sice jsou relativně čisté, ale nezní zrovna rázně. Celkově je však zvuk povedený. Sice se nejedná o špičku, ale všichni by měli být víceméně spokojeni, až nadšeni. Jedná se o jedinou zvukovou stopu na disku, takže (naštěstí) nečekejte český dabing. Audiovizuálně se přepis povedl a obraz bych se nebál až na pár zaváhání označit za referenční. Nyní přecházím na již na začátku zmíněné zklamání a tím jsou bonusy. Na disku se bohužel žádné nenacházejí. Zahraniční verze na ně sice také zrovna bohatá není, ale minimálně ten komentář zde citelně chybí. Titul tudíž mohu doporučit pouze, pokud jej seženete za nízkou cenu. V současné době se dá pořídit za 299 Kč a v tom případě s doporučením nemám problém. 50% () (méně) (více)

noriaki

Historickou věrností Apocalypto neoplývá, především co se týká detailů. Předkolumbovská střední Amerika je ovšem vykreslená překvapivě přesně. Mayská civilizace prochází úmorným obdobím úpadku a po desítkách let otřesů se rozpadla na množství neustále válčících městských států. Příběh začíná u idylicky žijící skupinky indiánů, kteří dávno zapomněli, že jejich předkové vzešli z kdysi mocné říše. Mel Gibson působivým způsobem vykreslil šok jedince, kterému se jeho představa světa obrátila naruby. I kdyby z toho všeho vyvázl, jeho život už nikdy nebude stejný. Děj je jednoduchý, což rozhodně není na škodu, protože zbytečné odbočky by jen brzdily hektické tempo a ředily hutnou atmosféru. Několik nesměle zmíněných hlubších pasáží slouží jako výmluvná připomínka režisérových schopností. Síla Apocalypta leží v exotičnosti námětu, vynikajícím hereckém obsazení a našlapané akci. ()

Stodvacet

Zatim jsem od Gibsona viděl umučení krista a Statečné srdce a o Apocalyptu můžu v klídku říct že je to jeho nejlepší film!!!! ()

VasaX

Apocalypta jsem se po Ukřižování Krista trošku bál, ale o to více mě překvapilo, s jakou bravurností dokázal tuto tématiku a jeden malý příběh jednoho vesničana z džungle zpracovat. Dynamika děje, "realističnost" a povedený scénář mě opravdu velmi potěšili. Hodnocení je tím pádem nasnadě, 4 hvězdy plus jedna motivační a za odměnu za to, jak mě potěšil. ()

Tomesh

Proč se netočí víc těchto filmů? Jasně, jsou tam určité nejasnosti, ale na to kašlu. Akce a lá Rambo, ale s lehkostí a elegancí. Některé scény jsou brutální, ale ta doba byla krutá. Snad jediné, co bych vytknul, je běh hlavního hrdiny, který se dá přirovnat k úprku jaguára ovšem z prostřeleným bokem, nevím, nevím.. To mi ovšem celkový kladný dojem rozhodně nezkazí. 90% ()

Compadre

Dřív by mě ve snu nenapadlo, že starej akční ďábel Mel Gibson zcvokne z náboženství a natočí zrovna takovejhle "divnej indiánskej" film...ale nakonec můžu říct, že jsem se u Apocalypta fakt nenudil a po celou dobu jeho sledování jsem byl velmi příjemně napnutej. Navíc je vidět, že si dal Gibson na celým flilmu záležet a vůbec nic neodflák. Jednoduše je vidět, že ho na starý kolena tyhle starodávný věci zabavily bavit a věnuje se jim na vejvyšší úrovni. Po vizuální stránce je film skvělej, hlavně vzevření těch nepřátelských indiánů je parádní. Celej příběh je zajímavej a poutavej a navíc podpořen skvělými hereckými výkony. Takže spokojenost a jsem zvědavej, co z Gibsona vyleze příště :-). ()

ybuko

Pokud se vam uvodni handcamove natocena a chaoticky nastrihana lehce brutalni scena s lovem a nasledne pubertalni vtipkovani na tema pojidani varlat zdaji povedene, pak je tu sance, ze se vam bude libit i zbytek. Rozhodne ale necekejte perfektne nasnimany epos ve stylu Mannova Posledniho mohykana, ktery chtel mozna Gibson natocit, protoze Apocalypto se rezijne i scenaristicky (a i z dalsich hledisek) pohybuje spis nekde na pomezi ackoveho a beckoveho filmu. Nekolik napadu a scen je sice vybornych (namatkou treba jisty temny moment z uplneho konce filmu, ktery nebudu prozrazovat), na film trvajici 133 minut je toho ale trochu malo. Lidem zvedavym na tohle tema bych doporucil spis Malickuv o rok starsi Novy svet http://www.csfd.cz/film/188291-novy-svet-new-world-the/- , ktery by vlastne mohl zacinat tam, kde Apocalypto skoncilo. ()

Ceres

Sugestivní film, který 1h a 20minut buduje velice "pěknou" atmosféru, ale zbytek filmu už byl poněkud slabší. Škoda nevyužité příležitosti, protože jinak by to byl vynikající snímek, teda až na tu digitalní kameru. Ale i tak velice povedené. 75%. ()

sskrblik

Silný příběh starobylé říše, kontroverzní zpracování, které skoro až věrně vyobrazuje dřívější mayskou generaci. Závěrečný útěk hlavního hrdiny je velkolepou honičkou o život. Film celkově je velmi napínavý a zajímavý. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)