Pád

• USA The Fall (více)

Zraněný kaskadér, který leží v nemocnici v Los Angeles, vypráví pětileté Alexandrii fantastický příběh pomsty pěti dávných hrdinů z Indie. Chce však za to protislužbu a dívenka, toužící uslyšet příběh až do konce, mu za to nosí ukradené morfium.  Filmaři na železničním mostě natáčejí starý němý film, při němž se těžce zraní kaskadér. Tak začíná koprodukční film Pád, zasazený do fascinující nádhery indických paláců, jehož děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století v nemocnici v Los Angeles. K lůžku ochrnutého kaskadéra Roye Walkera přichází pětiletá dívenka Alexandria s rukou v sádře. Kaskadér jí začne vyprávět fantastický příběh o pěti dávných hrdinech, kterým ublížil zlý guvernér Odious, a oni se proto vydávají na cestu pomsty. Do těchto postav promítá Roy sebe, lidi z nemocnice i mrtvého Alexandriina otce. Když je vyprávění nejnapínavější, přestane a pokračuje dál jen tehdy, když mu holčička prokáže „službičku“ a přinese mu ze skladu s léky morfium, jímž chce Roy vyřešit svůj tragický osud. Koprodukční dobrodružné fantasy drama natočil indický režisér Tarsem Singh. (oficiální text distributora)

Myshkin

Ten, kdo má pro výtvarně vytříbené filmy slabost jako já, bude při sledování Pádu tleskat radostí. Úžasně natočené dobrodružné fantasy bere dech hned v pompézní otvírací černobílé scéně nepodařeného kaskadérského kousku, podtrhnuté Beethovenovou sedmou symfonií a nepřestává ohromovat po celou délku filmu. Scény z nemocnice se střídají s fantaskním světem vyprávěného příběhu pomsty, kde uvidíte skutečně dechberoucí obrázky: pestrobarevné indické paláce, rozsáhlé pouštní scenérie, malé písečné ostrovy uprostřed oceánu, plavající slon, tančící dervišové atd. Jednoduše řečeno skvělý film, ohromující, napínavý, emotivní, barevný a plný fantazie. ()

Zero_Signal

Audiovizuálny triumf, z ktorého sa jednoducho nedá sklopiť zrak. Úžasná pastva pre oči a dušu .. nedá sa adekvátne vyjadriť, ako silno milujem tento film! ()

TERRORDROME

Dáky chumaj vypráva v nemocnici dievčatku príbeh o bande exotov čo chcú zabiť zlého bossa aby mu ona na oplátku nosila fet z lekárne. Už som zrejme príliš skostnatený bastard na to aby som plne ocenil film ktorý okrem toho že je úplne o ničom a nemá hlavu ani topánku na ľavej nohe ešte aj neustále mení svoje vlastné pravidlá a postavy podľa toho akú mal v to ráno pán režisér stolicu. Scenár skrátka v rámci experimentu prešiel generátorom náhodných tvarov aby nič v ňom nemalo logické súvislosti. Spočiatku tá divadelná štilizovanosť a prekrásne farebné obrázky budia uznanie, ale čoskoro sa z tej preplácanej, lentilkami vypchatej torty začne človeku dosť brutálne grgať a má nutkanie prepnúť než hodí dúhovú šabľu doprostred davu dredovatých mystikov tancujúcich vo vysokej tráve. Tento film vlastne prešťal sám seba a jeho najväčšie tromfy sú zároveň aj jeho slabinami. Smrť dynamitového taliana Luigiho bola ale parádna, Ha-Ha-Ha...Boooom!!! ()

Disease

Na rozdíl od Cely tentokrát už absolutní vizuální onanie. Ale možná je to tím, že je pro mě přístupnější "jakobythriller" než "jakobyfantasy". ()

bloodcountes

Na tuhle vlnu jsem naskočila naprosto přirozeně a s nadšením, naprosto jsem splynula, rozumím každému záběru, obrazu, střídání scén, vizuálnímu pojetí, prostě během pár prvních minut mi bylo jasné, že jsem kápla na Úkaz, kterých není mnoho (nebo jsem je neviděla) a že mám zkrátka svátek. Absolutně všechno se mi na tom líbilo a Lee Pace miluju už dávno před jeho Thranduilem. Překrásný závěr - oslava kaskadérů, kteří kdysi riskovali životy pro pár záběrů a slávu někoho jiného. Asi pátý film s Beethovenovou Sedmou, ale jelikož ji miluju, tak mě potěší vždy a všude. Kecy o slabém příběhu, kýči a nekonzistenci architektury narativu a podobné rádobyintošské řeči, pro vás mám jediný vzkaz : gugli gugli gugli běžte pryč! :))) ()

KatRi

Na první pohled to tak trochu připomíná Čapkovu povídku Povětroň. Ovšem nenechte se mýlit, po chvíli je z toho skoro Tisíc a jedna noc, ovšem místo Šeherezády se lstivým způsobem svého snaží dosáhnout mladík zraněný ve válce. Jeho fantasmagorie svědčí o velkém rozpočtu, neb tu se ocitáme na Karlově mostě v Praze, za chvíli úplně někde jinde. ale nutno uznat, pohled je to mnohdy velmi pěkný. Navíc jsou to scény, za které by se nemusel stydět žádný hulič trávy či poživačný žvýkač opia. ()

simply

Nádherný křehký film s lehce surrealistickým příběhem. Hodně orginální snímek a to smíření s životem na konci filmu... ()

Yaan

Já nevím... Mám problém s indickou a čínskou kinematografií. Příliš mnoho barev efektů fotografických momentek a málo hloubky (příběhu, ale i dalších věcí); scénografie na úkor dramaturgie; jako leporelo. Na druhou stranu vzhledem k dětskosti a snovosti se to zrovna sem tak trochu i hodí. Dávám 3* a čtvrtou přidávám, jelikož jsem si vědom svých rezerv ve vhledu do této filmařské epistémé. (Jo, a taky za úvodní titulkovou scénu.) ()

Nethar

Nenáročný a příjemný příběh z nemocnice, ve kterém nutno hlavně vyzdvihnout skvělý uvěřitelný výkon malé herečky, se střídá s takovým nějakým podivným fantastickým cosi, které je většinu času o ničem (jo jasně, jsou to pararely se skutečným světem atd.) a normálně by mi to asi i lezlo na nervy, ale vnáší to do snímku vizuální parádu, ty obrazy a barvy, to je skutečně nádhera, to se jen tak nevidí. Ke konci se to tak nějak spojí, vygraduje scénou, kdy ten zmetek asi půlhodiny nechává brečet malou holčičku, což je svinstvo, nesnáším ho za to, ale filmový zážitek to je. Takže vizuálně a hudebně perfektní, dějově mírně pokulhávající. ()

Mikino00

Nádherně vypadající pohádka z nejznámější světových lokací, má svou sílu paradoxně v linii z nemocnice, odkud je příběh vyprávěn, protože ona pohádka tak nějak nikam nedospěje a je hlavně ke konci jen alegorií na myšlenkové pochody hlavního hrdiny. ()

krusty2

Po filme Pan`s Labyrinth dalsia pochutka.Toto je tvorba genia ktoru nepochopia iba Karlikovia,Pepici a zopar ritoliznych cobolakov.Odporucam vidiet kazdemu kdo ma rad dobru komediu,detsky film a hlavne dokaze pochopit detsky svet. Pre mna Oscarovy film a nie Dark Knight. ``Catinca Untaru oscar za herecky vykon = bravo`` V tomto roku sa zatial zazitkom vyrovnal film REC. ()

Gore

Velké očekávání, velké zklamání. Trailer mě namlsal natolik, že jsem se na to strašně těšil. Bohužel je to jako ve většině případů, když je dobrej trailer, tak film se nepovede a naopak. Není to vyloženě špatnej film. Tarsem Singh je vizuální kouzelník číslo jedna pořád, jen se mu příběh tentokrát rozplíval na všechny strany. I ta malá rumunka to herecky zvládla na jedničku. Ale to je všechno. Nádherný vizuální obrázky a jeden skvělej hereckej výkon. Na kraťas by to bylo nadstandardně dostačující, ale na celovečerák je to slabý. A navíc až příliš ubrečené finále. ()

daduza

Lee Pace mě okouzlil už v Soldier's Girl a Catinca Untaru hraje s dětskou upřímností a naprosto bezchybně. Když připočítám vizuální požitek a přiznám se k tomu, jak mě na konci dojal "nečekaný" zvrat v ději, dávám 75%. ()

El Loco

Vizuálne pôsobivá alegória od Tarsema Singha, ktorá svojím konceptom vzájomne sa prelinajúcich lineárnych príbehov pripomenie najmä Aronofskeho Fontánu. Tarsem však na rozdiel od Darrena nepracuje s premisou „Death is the Road To Awe“, ale hľadá ZMYSEL ŽIVOTA v priateľstve, či nádeji...Veď ako sa spieva v slávnom Tarsemovom videoklipe (R.E.M. – Losing My Religion) : „Life is bigger, it´s bigger than you and you are not me...“ ()

PhillM.

Tento film se vyskytuje v podezřele mnoho žebříčcích "top ten visually stunning films", toť byl pro mě důvod, proč jej vyhledat. A opravdu - kdyby se hvězdičkovaly vizuální orgie, pět by jich nestačilo. Jenže je třeba se na to dívat tak jaksi v globále, že... Tomuto kousku ustřelí jednu hvězdičku nudné pasáže, které se vyskytuj v obou liniích příběhu. Jinak je to opravdu pokoukáníčko, které se ke konci znatelně zlepší i z hlediska scénáře. ()

nonick1

Úchvatný vizuál...neokoukané nápady...lokace po celém světě - včetně Prahy (!)...prolínání několika příběhů... Tak proč to jako celek nefunguje a v čem je problém? Roztříštěnost? Samoúčelnost? Režisérovi se prostě přes veškerou snahu nepodařilo všechnu tu spletitost a všechno to prolínání nějak soudržně a přehledněji "ukočírovat" - tak jako se to naopak podařilo třeba Terrymu Gilliamovi v Imagináriu doktora Parnasse. Inu, ne vždy jsou skvělé ingredience zárukou stejně skvělé chuti výsledného koktejlu... A platí to pro barmany stejně jako pro režiséry. ()

Ulrich

Nádherné po vizuální stránce a správně lidsky dojemné v závěru. Moment, kdy je dovypravován konec Royova příběhu mě citově úplně sejmul. Dokonalá kombinace skvěle naaranžovaných scén, hudby a přesvědčivých výkonů obou hlavních představitelů. Obzvláště musím zmínit Catincu Untaru, protože takhle přirozený výkon jsem snad u dětské představitelky v jejím věkovém rozmezí ještě nikde neviděl. ()