Pád

• USA The Fall (více)

Zraněný kaskadér, který leží v nemocnici v Los Angeles, vypráví pětileté Alexandrii fantastický příběh pomsty pěti dávných hrdinů z Indie. Chce však za to protislužbu a dívenka, toužící uslyšet příběh až do konce, mu za to nosí ukradené morfium.  Filmaři na železničním mostě natáčejí starý němý film, při němž se těžce zraní kaskadér. Tak začíná koprodukční film Pád, zasazený do fascinující nádhery indických paláců, jehož děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století v nemocnici v Los Angeles. K lůžku ochrnutého kaskadéra Roye Walkera přichází pětiletá dívenka Alexandria s rukou v sádře. Kaskadér jí začne vyprávět fantastický příběh o pěti dávných hrdinech, kterým ublížil zlý guvernér Odious, a oni se proto vydávají na cestu pomsty. Do těchto postav promítá Roy sebe, lidi z nemocnice i mrtvého Alexandriina otce. Když je vyprávění nejnapínavější, přestane a pokračuje dál jen tehdy, když mu holčička prokáže „službičku“ a přinese mu ze skladu s léky morfium, jímž chce Roy vyřešit svůj tragický osud. Koprodukční dobrodružné fantasy drama natočil indický režisér Tarsem Singh. (oficiální text distributora)

Helmut02

Vizuální orgie. To je to hlavní (ale ne jediné), co mi utkvělo. Úžasná stylizace, krásné exteriéry. S tím souvisí i výtečná kamera a hudba. Příběh možná trošku slabší, ale ve výsledku to stejně vůbec nevadí. Jediné co tedy lze konstatovat je, že jsem byl zcela spokojen. ()

shereen

Za nádherné obrazy Tarsema Singha by si film zasloužil 5 hvězdiček... kam se na tohle hrabe Avatar. Za scénář jednu ubírám. I tak to je silný filmový zážitek, těším se až budu mít možnost tento film vidět v kině. ()

TMaR

Mnoho vizuálně vytříbených scén (moje nejoblíbenější byla asi vyrojení psích stráží ze schodovitého amfiteátru, exteriér silně připomíná obrázek z nějaké knihy optických klamů), dobře zvolení herci a zajímavá hudba, pořád se mi ale zdá, že příběhu chybí jakási jiskra, která by měla mé hodnocení zvednout na pět hvězdiček. I tak se mi ale film zdá nedoceněný... ()

Fionor

Tempo vyprávění je zvláštně rozvláčné, ale to tak nějak patří k dětským příběhům - a tenhle JE viděn očima dítěte. Přesto ani vnitřní poetika děje, přenádherná kamera a výkony herců nezachraňují celkové hodnocení. Děj (nejen) v nemocnici je místy příliš pomalý a určitě by mu neškodila spíše 90 minutová stopáž (i když - které scény vypustit a zkrátit? Já bych se nedokázal rozhodnout pro žádnou)... Na celých 5* to není, výrazně nadprůměrné 4* musí stačit. ()

*JIN

Božský trailer je zárukou vynikajících střihačů. To jest pravdou o které se přesvědčuji dnes a denně. Ovšem pokud je film daleko lepší než-li trailer sám, kráčíme si po zelené pasece někde v ráji. Proč pláčou želvi - netuším, ale osud opičáka Wallace mě rozněžnil jako už dlouho nic. Každičký obraz mě nasytil. A jako třešnička na poháru byl pro mě nadějný konec. Malá okouzlující copatá baculka si dostála svého přesně jako já. ()

Acrobat

Obzrela sa neskoro a pri tom padla. Prekliate Mazarénové orgie konané na počesť mĺkvych duší odoberajú posledné lúče červeného slnka. Láska je harmónia v košatej korune stromu, ktorý ak nerodí dobré ovocia, vytnú ho a spália. I vidno tie mechanické jablká ako nepadajú ďaleko od stromu a smejú sa Newtonovi priamo do jeho noblesnej novovekej tváre. Ľadovec Malaspina sa pohol a nedáva pozor na spravodlivých a nespravodlivých, tnie sa nad obzorom, loví pohľadom gestá smotánky modernej i tej staromódnej. Vrcholné veže sa zosypali, privodili svätcom nutkanie úžery, ale odolali a teraz sami označujú vyvolených. Ten sarkastický rumunský teritoriál nabáda k sekulárnosti a voľnom behu prériou. Generál už rozdal svoje posledné rozkazy a Lois L. neunikne svojej dominancii v prevteľovaní. Lotos zhnil a pohltil ho tibetský záujem o mladé panny. Apetít vytučnených Jozefových kráv stratil na svojom gentlemanskom charaktere a pasie stáda kaskadérov. Roja sa ako nebotyčný Babylon. Dámy s ovinutou boou okolo krku odklepávajú svoj predposledný "doutník" a stavajú manéž pre Shakespearového klauna. Nohavičky Elisabeth sú vydražené a predtým vyprané. Blúdim snehovou búrkou v snahe nájsť jedenásť hnilobných mesiačikov, na ktorých mám pripravenú flámsku mušketu. Zmyselné jahody mi nemôžu naklásť do úst, ležím doráňaný a dobitý v indickom lôžku. Z okna útržkovito vidím kovové a chladné obruče okolo černošských hláv, ktoré stoja v zástupe, aby započali svoju cestu smrti do Južnej Karolíny. Bezbranný nemôžem hádzať molotovové prsné koktaily. Zrania nevinných a kanadskej ambasáde to nevysvetlím. Pri tanci domorodcov ma opantáva marazmus, erotičné dusno a mystéria, ktorým žiaľ nerozumiem. Vyplavený na púšť sadám na chvíľu na červenú valendu vopred pripravenú. Múmia ma necháva na pokoji, mám Singhov talizman. Porazím púšť aj úlysných beduínov, dostávam sa z rúk domorodcov, Chárona prinucujem preplaviť ma ponad more, odolávam egyptskému Slnku Ra, prijímam občerstvenie od amazonských žien, vykrádam mexické pyramídy a kľačím na Severozápad, žmurknem na ženu z kmeňa Inuitov - obzrela sa a pritom padla....Ty kaskadér jeden!! (čestné miesto v DVD zbiekre) ()

GodKnows

Tarsemovu Celu milujem. A tento film ma taktiez ocaril. Opat vyborny vizual spojeny s fantastickou hudbou (maestro beethoven dakujem) a aj dejovo je to celkom prijemne. No a detsku predstavitelku si zamilujete. ()

ljukyljuk

Vizuál, scenérie, obrazové nápady a celkový "výzor" super, hudba nápodobne. Ale film má najslabšie miesto v príbehu. Prvých asi 30 minút som len čakal, kedy ma to konečne chytí. Našťastie ten moment prišiel a dej začal mať rýchlejší spád. Ale napriek tomu nemôžem ohodnotiť vysoko, lebo tento film je jednoducho pre mňa len na jedno použitie a druhý krát by som už asi zaspal od nudy. Na 4* to u mňa nemá a nepomôže tomu ani tá najroztomilejšia hlavná hrdinka, ale tie 3* sú zaslúžené. 65% ()

bono22vox

Pád je především ,,autorskou oslavou autorství". Příběhem vypravěče, který už přestal věřit svým příběhům, a aby opět uvěřil, musí najít vhodného posluchače, jenž ho nakonec donutí ukončit happy endem historku, jenž je záměrně bez naděje i jakéhokoli poučení... 80% ()

teddinka1

Asi to není nejlepší film, který kdy uvidíte, ale pokud máte rádi maličkosti, jste plni fantasie a máte slabost pro lidský příběh, pak je to film přesně pro vás :-) ()

markotter

Po počátečním uchvácení vizuálem přichází chvíle, kdy člověk hledá nějaký děj a ten je dost chatrný. Chápu to, protože režisér si mění příběh dle libosti a asi tak to musí být. Ale po spáchané sebevraždě to už začíná s tím fantazírováním přehánět a z filmu se stává hotový galymatyáš. Ale i tak ve mně film nechal díky výtvarné stránce a hudbě lehce nadprůměrný dojem - 70 % ()

kratina

Tak nádherné příběhy jí vyprávěl a tak děsivou a hnusně sobeckou motivaci k tomu měl! Ve chvíli kdy mi to došlo mi běžel mráz po zádech... Jeho bezohlednost k malé Alexandrii mnou otřásla. S takovou jizvou na duši by se jí pak žilo hodně těžko, poznamenalo by ji to na celý život. Velice surový příběh o zneužití světa dětské fantazie. ()

1985lula

Fantaskný príbeh o živote a smrti, o priateľstve a láske... Vizuálny skvost s nádhernými scenériami, ktoré vnímate všetkými zmyslami. ()

degster

Bolo to tu povedané sto a jedenkrát a ja musím súhlasiť: príbeh a napätie nie je, obraz a zvuk jedna nádhera. Treba si to pozrieť. ()

SatuPeka

Tarsem Singh vykrádá sám sebe v tomto vizuálně zajímávém, ale jinak docela prázdném a nudném filmu. To, co alespoň pro mně fungovalo v "Cele", tady už nefunguje. Asi v půlce mě to přestalo bavit a začal jsem si místo sledování hrát s naší kočkou. ()

Yahey

Pěkné barevné obrázky s naprosto nepřesvědčivým příběhem. Kdyby bylo vyprávění autentické (a proč by nemohlo?, stačilo by to lépe napsat, nápad nebyl špatný), mohl to být parádní film. Konec v sobě určitou smysluplnost má. Dojde k proměně vypravěče skrze projekci do vyprávěného - jakási narativní terapie - takže se mi to vytáhlo na tři hvězdičky, jinak by to bylo mnohem slabší. Přesycené barvy se vlastně snaží vykompenzovat vnitřní chudobu vyprávění. Je to jako když někdo vypráví něco banálního, až trochu smutně prázdného, ale ten někdo je hezká slečna s výstřihem v růžovém tričku, a za ní trčí tádžmahál. Někdo se nechá svést (a mám pro to pochopení!), někoho to znechutí a někdo se nad tím smutně pousměje. Ach to promrhané bohatství - je cítit, jak vysoko by tento film mohl vzlétnout!. Odtud ta hořkost. Jen když už je to o síle vyprávění, fantazii a vizualitě, mělo by být alespoň CO vyprávět. Krásné tělo bez duše. Film, který se snaží být poctou fantazii je vlastně zcela bez fantazie. Od diváka vyžaduje, aby se své fantazie vzdal, dokonce ji potlačil, a nechal se pasivně unášet bez myšlenek volným pádem. ()

vojta1

Do konce dotažené chápání filmu jako pohyblivých obrázků. V případě filmu Pád jsou to spíše pohyblivé obrazy. Děj není tak slabý, jak se mnohokrát v komentářích objevuje. Vztah zraněného kaskadéra a malé holčičky tak slabý není. Navíc vzájemné ovlivňování reality nemocnice a fantazie 5ti hrdinů není krystalicky průhledné, protože divák v druhé půlce neví, jak se bude dále vyvíjet. Film naštěstí nechává otevřenou i možnost kaskadérovy smrti. Zajímavá je Tarsemova inspirace starými vzory. V Mahábháratě moudrý učitel Bhíšma na konci dlouhé bitvy propíchán stovkami(s indickým citem pro přehánění možná tisícovkami možná miliony) šípů, na které ulehne přesně tím způsobem jako černý otrok, po několika dnech filosické debaty, zemře. Tarsem si z příběhu vzal pouze nápad lůžka z šípů a tam jeho inspirace končí. Můžeme ho obviňovat z mělkosti, ale o víc mu asi nešlo a nemuselo jít. ()