Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Jaňo

Asi začnem úplne gýčovo, ale toto je Nááádhernnýýý film!!! Del Toro na mňa zapôsobil neuveriteľne a prekrásne. Ani poriadne neviem opísať ten pocit, ktorý vo mne narástol, keď som dopozeral túto Úchvatnú Vec (naposledy som niečo také zažil pri Fontáne). El Laberinto del Fauno je ďalší "nieAmerický" film, ukazujúci ako sa vypaľuje rybník a predvádza skutočné filmárske umenie, uveriteľné efekty a príbehy (ach tie) príbehy... Smútok a cit nad tragédiami každodenného života. Žiadne veľké vlny, ničivé zemetrasenia alebo terorizmus, nie... Príbehy o strate krásy, nehy, o zabudnutých rozprávkach. Nádhera po všetkých stránkach a ja nemôžem ohodnotiť inak... Skutočne, stále viac a viac si u mňa získavajú pozornosť španielski scenáristi a režiséri... Obrovská poklona! ()

Vraccas

Vynikající film, velmi působivá, oslňující hudba, napínavý příběh, vynikající obsazení i přes velký počet neznámých herců, alespoň pro mě, strhující závěr, vynikající pozadí španělská občanská válka k tomu krásně sedí. A to vše vzniklo pod rukami Guillerma del Tora. ()

Cedr

Povedený mix válečného dramatu s netradičním fantasy světem. Skvělá, místy až pohádková, visuální stránka nádherně kontrastuje s syrově naturalistickými scénami. Rozhodně nejde o příliš veselý snímek, což ale není definitivně jeho záporem. Guillermo del Toro prostě podobné věci umí. ()

maxxxim

Svet očami malej dievčiny, alebo tiež ako si urobiť aprobáciu v anatómii človeka bez jediného zápočtu, či prednášky. Nápad vcelku zaujímavý a inovatívny , ale určite nie dotiahnutý do detailov, ktoré si zaslúži. Veľkým faux pas je bez pochýb postava despotického otca malej "princezny", ktorého činy a správanie sa nelíši od činov a správania Ariberta Heima v dobe najväčšej slávy. Ako urobiť septoplastiku fľašou od vína/piva to sa dozviete v jednej z prvých scén oného cholerika, pacient síce neprežije ale operácia sa podarila, pretože jeho nos dosiahol veľkosť parcely na novostavbu kdesi v Pobaltí. Nasleduje zopár prešľapov v podobe zmeteného pobehovania španielskych komunistov v tlupe okolo sídla, úlohy Fauna, či podivuhodný odboj páru konfidentov. Potom prichádza na radu doktor a záber ako zbavuje jedného partizána jeho končatiny malou zlodejkou priamo do zhnitej tkaniny. Riadne zbytočný záber, ktorý som doteraz nepochopil. Ďalším záberom rovnakého druhu je prerezanie líca mačetou s chirurgickou presnosťou, či popravy partizánov vojakmi štýlom random do ksichtu alebo hlavy. Na pozadí týchto čistiek sa odohráva dej trochu "kľudnejší", ale svojím spôsobom tiež brutálny. Keď malá plní jednu úlohu za druhou aj keď nie úspešne, keďže víly, ktoré jej boli pridelené ako eskorta, ktorá ju má sprevádzať podivnou krajinou, prídu nešťastnou náhodou o hlavu. A to tak, že doslova. Boli im urvaté hlavy tým najbrutálnejším spôsobom, keďže nebola núdza o natiahnutú krčnú tepnu, či lietajúce ohryzky. Ďalšie lahôdky nebudem rozoberať, pretože vás nechcem odradiť od diela, s určitosťou to zvládne samo. Na koniec môžem len skonštatovať, že ide o manifest masochizmu, ak nie sadizmu. ()

LeoH

Ale jo, beru. Jsou to tedy vlastně dvě pohádky propletené do sebe – vošklivá andersenovská o děvčátku mezi vojáky a partyzány a hezká grimmovská o princezně mezi fauny, vílami a podobnou havětí –, ale koho včas napadne vypnout většinu dospěláckých závitů (krom centra otrlosti vůči brutalitě), ten uvidí hezký magicko-poetický doják. Škoda, že příběhová logika je tak železná a čechovovské ručnice na zdi tak nápadné, že člověk po pár minutách dokáže poměrně přesně říct, kam se to bude vyvíjet a jak to dopadne, nebo aspoň mně se to bohužel přihodilo, ale kvůli tomu se přece nebudu tvářit, že mě pan del Toro emocionálně nedostal. Dostal. A zažehnul ve mně malou jiskérku naděje, že Hobit bude první zfilmovaný Tolkien, ve kterém si budu umět najít to, co v knížce. P.S.: (Kon)geniální muzika. ()

chelseaman22

Smíchání španělských nacistů a kouzelných bytostí mě nikterak neoslnilo. Na stranu druhou, je velmi odvážné produkovat tento film. Osobně si myslím, že ani sám režisér G. Toro netušil, jaké bude mít jeho snímek ohlasy. 60% ()

filmmovier

Neskutečně nádhernej film, naprostá fantazie. Guillermo je opravdu Tim Burton Evropy. Fantastický scénář, dokonalý mix pohádky, hororu, fantasy a válečného dramatu a naprosto neskutečná atmosféra. Prostě epická záležitost. U mě jasně vedla ta fantastická část, v "normální" válečné lince to trochu ztrácelo kouzlo, ale labyrintovská část nabízí nádherné obrazy, luxusního fauna, ještě luxusnějšího okáče Douga Jonese a naprosto geniální finále, ty poslední minuty byly fakt vynikající. Myslím, že mi docházejí superlativy a tak tenhle komentář raději ukončím. Tohle mysteriózní/drama/fantasy/horor prostě musíte vidět... Pecka. 100%. ()

mr.kliky

depresivní zasněná pohádka, která perfektně využívá konfrontace tajemné pohádkové linky s velice ponurým prostředím venkovského španělska ke konci druhé světové války. trochu mě mrzí že jsem film neviděl jako menší, což by podle mě výrazně umocnilo zážitek, protože by se mi patrně snáz přehlížela jistá samůúčelnost některých drastických scén, které chvílemi působí až moc jen pro efekt.. nevím.. i tak to ale na čtyři hvězdy zcela bohatě stačí . ofelie je kouzelná a kapitán douchebag mimořádně odpudivý. ()

David.Darco

Faunov labyrint je úžasná spleť niekoľkých žánrov, ktoré sa navzájom nevylučujú, naopak spoločne sa namotávajú jeden cez druhý a vytvárajú pestrofarebné klbko vlny. Už po pár minútach si divák uvedomí že zámer tohoto filmu nebol zarobiť veľké peniaze, že nechcel kráčať po vyšlapanom chodníčku, naopak šlape si svoj vlastný a fascinuje svojou vytváranou stránkou, detskou predstavivosťou a hravosťou ohrozovanou reálnym svetom príliš skoro. ()

Motinski

Surová dráma s prvkami rozprávky. Napadlo by vás že to môže fungovať? Ani mňa nie. Také niečo sa len tak nevidí a už vôbec nie v podobnej kvalite. Koniec je veľmi silný, s metaforickym presahom a výprava ani nehovorím. Herecky ma najviac dostal Sergi Lopez a nakoniec ide o jeden z najoriginálnejšich filmov aké som kedy videl. Faunov Labyrint sa nedá jednoznačne žánrovo zaradiť, vie vyvolať nepríjemne pocity aj slzy šľastia a Del Toro už asi nenatočí nič iné čo by ma takto moc zasiahlo. ()

plechulka

Původně jsem chtěla napsat: DRSNÁ POHÁDKA PRO DOSPĚLÉ, ale pak mi došlo, že se tímhle výrazem obvykle označují filmy Tarantina a jeho klonů - a nic není vzdálenějšího, než např. PULP FICTION a FAUNŮV LABYRINT.Na první pohled má blíž k pohádce LABYRINT - jiný svět, víly, Faun..., ale svět kolem hlavních postav je opravdovější, uvěřitelnější a bohužel hrůzostrašnější tady. V obou filmech žijí sadistické zrůdy a teče spousta krve, ale zatímco Quentin na nás skrze díry do hlavy šibalsky pomrkává a jeho postavy po prožitém mučení nepřestávají cedit kultovní hlášky, tady je bolest opravdovou bolestí, jakou všichni známe a bojíme se jí. Tíseň a bezmoc prochází celým filmem a (pro mne narozdíl od očekávání) scén z jiného světa bylo podstatně míň, než se z upoutávek zdá - i když fantastických! Tenhle film je nádherný, ale nádherně smutný a rozhodně stojí za shlédnutí! ()

bondgirl

Hrůzy boje, bezpráví a smrti očima dívky, která našla spásu a únik díky své fantazii a víře v dobro. Strhující příběh, který vás zevnitř spálí na popel a zanechá pouze bezmoc dospělosti. ()

LordSnape

Před návštěvou kina jsem se pořád těšil na skvělou pohádku, ale bohužel se tak nestalo. Faunův Labyrint by se dal popsat jako sociální drama s letmými fantazy prvky. I postav bylo málo. Když pominu víly a žábu, tak dvě. Faun a luxusní požírač dětí. Čekal jsem, že Del Toro nám ukáže celou podzemní říši kde se to bude všemožnými potvůrkami jen hemžit, ale bohužel... Škoda. Jinak by to bylo za pět *. ()

Magneto

Del Toro je podľa mňa hispánsky Spielberg (seňor Spielbergo). Každej scéne filmu je venovaná pozornosť a je úžasné sledovať ako sa celý štáb s filmom pohrával. Výborná atmosféra dýcha zo všetkých strán a aj napriek tomu, že polovička filmu je celá situovaná do fantaskného sveta malej Ofélie, drsná realita reálneho sveta preniká aj do jej hlavy...Toto nieje film pre malé deti, surovosť a brutálnosť Španielskeho kapitána, ktorý bojuje proti partizánom mi zvierala žalúdok. Odporúčam každému, kdo má rád filmové umenie a vie si vychutnať každý aspekt filmového sveta. ()

markuc

Hezky film, ale neprijde mi zase nejak super, jak vsude pisou a jeho vynaseni do nebes je trosku prehnane. Kazdopadne film prekypuje originalitou a Del Toro se ukazal jako skvely reziser, ale u toho filmu musim hlavne vystihnout strih, sestrihano je to brilantne. Film je napinavy, misty kruty, kazdopadne s vybornou hudbou, ktera udrzi Vasi pozornost az do konce. Neni to zdaleka pohadka, i kdyz k tomu mozna nektere popisy svadi! ()

Belbo

Nejde být jednou prdelí na dvou posvíceních. K dokonalosti tomu chybělo cosi zamluvené a přebyté válečnou línií. ()

Wall-E

Ještě jsem neviděl tak perfektní skloubení dvou žánrů. Drsný film z války a zároveň nádherné fantasy. A Guillermovi to funguje na jedničku. A s pěti hvězdičkami! ()

Gothar

Veľmi zvláštny film...prvá polovica bola veľmi dobrá, no mám pocit, že potom to zbehlo trochu do nudnejšej oblasti a aj ma to mrzí, pretože zo začiatku som to videl na jasných 5*. Len potom som si uvedomil, že som sa poriadne nedokázal vžiť do deja a to je pri takýchto filmoch pre mňa veľmi dôležité. Takže: prvá polovica 5*, druhá 3, čo sú vo výsledku 4. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia