Grbavica

• Bosna a Hercegovina Grbavica (více)

Grbavica je příběh ze současného Sarajeva… Svobodná matka Esma chce své dvanáctileté dceři Saře splnit přání a poslat ji na školní výlet. Doklad o tom, že byl Sařin otec válečný hrdina, by ji opravňoval k získání slevy. Esma však žádný doklad neshání a dotazům na něj se vyhýbá. Raději za výlet zaplatí plnou cenu. Věří, že když zatají pravdu o Sařině otci, ochrání tím nejen sebe samu, ale i svou dceru. Když Sara ve škole zjistí, že její jméno nefiguruje na seznamu potomků válečných hrdinů, zoufale se snaží spolužákům vysvětlit, že její otec zemřel nedaleko městečka Zuc, když odmítl opustit zákop. Doma však přinutí mámu, aby ji řekla úplnou pravdu... (oficiální text distributora)

markotter

Ve filmu proběhne jenom jedna ZÁSADNÍ scéna - přibližně v 80 minutě, tedy skoro na konci. Do té doby se NIC neděje. Jenom sledujeme Esmu, jak shání peníze na výlet dcery a jen tušíme, že má nějaký důvod nezažádat o příspěvek obětem válečných zločinů. Filmů o válečných zločinech a traumatech z nich vzešlých je docela dost a tenhle by klidně mohl zůstat jen v hlavách tvůrců. ()

Lokran

měnící se tempo filmu nwbylo na škodu, příběh sice nemá na konci nijaké zvlášť šokující a překvapivé finále (jak tu někteří píší) ale finále dobře zvládnuté po všech stránkách a hlavně pozitivní. závěrečný monolog esmy mnou hodně pohnul... 85% ()

sovereign

Film so sucasnej Bosny o matke a dcere a zlych snoch z minulosti, na ktore je lepsie zabudnut a ktorych by sa v tejto tazko skusanej krajine dalo najst neurekom... Lahko predvidatelne, ale skvele, naozaj... ()

nula87

Film o obyčejných lidech snažících se žít své obyčejné životy, ale musí žít s hrůzami jejich minulosti. Film je staven a gradován asi přesně jak by měl na takový příběh (a pointu) být, ale vzhledem k tomu, že jsem pointu prohlédl cca po půl hodině (a myslím že každý kdo o válce v bývalé Jugoslávii něco ví), závěr pro mě nebyl tak silný a mrazivý, jak tvůrci zamýšleli. Ale i tak má film svoji sílu a rozhodně stojí za zhlédnutí. 70% ()

Pierret

Tenhle film vůbec není pro každého. Chybí mu akčnost, výraznější dějové posuny a hlavní myšlenka jen sem tam probleskuje nenápadně mezi rozvalinami Sarajeva, aby nakonci vykoukla ven v šokujícím svědectví Esmy. Příběh najednou získá smysl. Určitě šel stejný námět natočit mnohem lépe, ovšem je sám o sobě dost silný, aby to celé utáhl. Právě kvůli němu stojí za to se na Grbavicu podívat. ()

Pisoarec

Velice zdařilá simulace života, s kterou by těžko zápolili i legendární Simáci od EA. Jasmila Zbanic je asi hodně inteligentní žena. Nevím přesně, jak je na tom bosenská kinematografie, ale přílišné rozdíly mezi tou naší bych tu neviděl. Stejně tak jako bosenský film, tak i ten náš by měl těžit hlavně ze silných, lidských dramat. Na jiné filmy my prostě nebudeme mít toliko prostředků a když už, v našem podání se bude jednat spíše o komické dílo. A tohle je přesně případ Grbavici. Obyčejný příběh o jedné obyčejné chudé rodince. (matka s dcerou) Dcera má někdy pocit, že jí její matka příliš nerozumí a že jí snad ani nemá ráda. Nakonec se vše přes velmi dramatickou a zajímavou záplatku vysvětlí a vy už jen můžete sledovat, jak se bude dále vyvíjet tento rodinný vztah. Díky zcela přirozenému herectví snad všech herců, co ve filmu vystupují, získáte pocit, že svět, ve kterém ti lidé žijí, je vlastně skoro stejný jak ten náš, není to film, je to život. A o to ve filmech jde. Grbavice se to podařilo výborně. Jasmila nám tak naservírovala velice silné drama a vyžaduje po nás jen jediné, aby jsme se pevně ponořili do jejího světa a devadesát minut žili s jejími postavami a jejími osudy. Ona nás naoplátku odmění tu mrazivou , tu vlídnou zpovědí, jednoho bosenského města....Grbavici ()

obscurus

O kvalitách tohto filmu niet pochýb. Bolo ich tu už mnoho spomenutých. Čo mňa najviac zobralo bola sila príbehu, jeho vierohodnosť a tiež finálne "rozuzlenie". Trocha mi tu nesedeli niektorí herci, ale to už by som bol priveľký detailista :-) Dávam 8/10. ()

david666

Velice silný příběh, ale u těchto filmů mám problém v tom, že mám pocit, že většinou si za danou situaci můžou osoby (národy) samy. Tím myslím válku v bývalé Jugoslávii, ne problém přímo ústřední hrdinky. Takže proto slabší hodnocení. ()

kedluben

líbí se mi dramata beze zbraní. mám je rád. ale s tímhle filmem jsem se nějak minul. téma velké. nenechal ale ve mně stopu. herecké výkony asi moc dobré. ale... ()

Kkahunaa

Pohled na jeden z balkánských konfliktů z bosenské strany. Film je dosti jednostranně zaměřen, Bosenci zde figurují pouze jako oběti. Příběh je opravdu velice silnou zpovědí matky Esmy (Mirjana Karanovic) a dcery Sary (Luna Mijovic). Jedna přišla o manžela, druhá o otce. Avšak duležité je, že to samé se dělo i na srbské straně. Nejvíce překvapivá je ta skutečnost, že představitelka matky je původem z Bělehradu. ()

Chlo0opek

Celej film se v podstatě čeká, jak to je s otcem Sáry-jen mi to přijde, že to není zrovna nejzáživnější formou.. Na pozadí tohoto "pátrání" se ono toho zas moc neděje. ()

josmart

Kruté téma působící o to víc, že se zakládá na realitě - není to příjemný pocit. Příběh problémové rodiny, matky a dcery, zasazený do období po válečném konfliktu. Představitelka hlavní role (Esma, není zde uvedena na prvním místě, tak nevím, kdo ji hraje, že by Mirjana Karanovic?) hrála dokonale, věřil jsem ji každou emoci. Jen tři hvězdičky dávám proto, že to prostě není ten typ filmu, který bych si dokázal užít na 100%. ()

BaseDallas

Grbavica je jeden z tých filmov, ktorý vo vás zanechá trvalú stopu. Je výnimočný svojou autenticitou, nič neprifarbuje, scénami diváka citovo nevydiera a predsa má silu. Krásny a úprimný film s dobrými hercami, odporúčam. 5 hviezd ale nemôžem dať, lebo v žánry je ešte zopár lepších peciek. ()