Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Macek1979

Tohle byl také můj první Mijazaki, samozřejmě už před lety, ale rád se k němu stále vracím. Krásný příběh a mistrné vykreslení zejména přírody, které až bere dech. Dále musím vyzdvihnout samozřejmě hudbu, která celý zážitek ještě umocňuje. ()

Osemhodin

Do riti ja som nedýchal. Toto je ten najlepší animák akú som mal tú možnosť vidieť! Do anime komunity som vstúpil relatívne nedávno takže som toho videl pochopitelne málo ale toto je zatial to najlepšie čo mi toto médium predalo. Určite sa to za pár mesiacov zmení ale zatial to cítim takto: Princess Mononoke je anime ktoré ma svojím dejom odfajčilo o mnoho viac než polovica filmov ktoré som v živote videl. Dokonalá záležitosť. ()

HJ-FILIP

Právem jeden z nejlépe hodnocených filmů. Možná právě pro nesmírnou tragičnost příběhu je tento film tak působivý. ()

Sleeper

Môj prvý film od Mijazakiho a možno aj môj najobľúbenejší film vôbec, ktorý navždy ovplyvnil moje vnímanie kreslených filmov (nie len anime) a filmov celkovo. Nikdy ma neprestane udivovať, čo sa Mijazakimu podarilo vytvoriť. Mononoke som videl mnohokrát a vždy to bol pre mňa dychvyrážajúci audiovizuálny a silno emočný zážitok. Nikdy nenašiel čo i len jednu scénu, ktorá by mi vadila, či by som ju chcel zmeniť. Skutočne dokonalý kúsok. Hisaišiho hudba je nezabudnuteľná. ()

SimcaJB

Nejúspěšnější japonský film všech dob z dílny slavného animátorského studia Ghibli.     Za dávných časů, když byla ještě země pokryta lesy....sídlili zde již odnepaměti Duchové bohů.. Takto začíná jeden z nejlepších japonských filmů, který dává hold všem klasickým Anime filmům, který jednoduše převálcuje všechny americké filmy, nejen hrané, ale i animované. Je škoda, že se k nám dostává pouze do televize, když ve vlasti svého vzniku se stal slavným, a v celém světě je dost populárním.       Autorem tohoto animovaného filmu je Hayao Miyazaki, který se o kterém se v Česku nevědělo do té doby než dostal letos Oskara za Cestu do Fantazie,jako nejlepší animovaný film. Ale před tím natočil mnoho, už dost kultovních filmů jako je My Neighbor Totoro nebo Castle in the Sky. Uvádím právě anglické názvy, protože se do Česka vůbec jeho filmy nedostaly. Do filmové distribuce pouze Cesta do Fantazie (Sen to Chihiro no kamikakushi - Miyazaki’s Spirited Away) a do VHS distribuce pouze Princezna Mononoke (Mononoke-hime (1997) - Princess Mononoke).      A teď, právě zítra jde v České televizi překrásná pohádka o lásce, bozích, bojovnících, princích a princeznách, o všech živých tvorech na zemi. Je to příběh o tom, jak princ Ashitaka se svým losem Yakulem je zraněn, když brání svoji rodnou vesnici před  obrovským prasetem, který je změněno na zlý přízrak, který kolem sebe táhne liány, ničící všechno kolem sebe. Aschitaka není jenom zraněn, ale je nakažen všemi zlými bakteriemi a prokletími,že musí zemřít, pokud nenajde řešení, jak se uzdravit. A tak se vydává na dalekou cestu, poradila mu to vědma vesnice, za bohem, za Duchem lesa, který může dát život, může ho i vzít. Ten kanec mu také předá několik svých vlastností, který mu umožní v některých chvílích přežit.      Cestou potkává mnoho osob, se kterými se spřátelí z mnoha lidmi. Například s paní Eboshi, která vládně nad kovárnou, ve který pracují hlavně ženy a muži se starají o lov, s princeznou Mononoke, která žije ve smečce divokých mluvících vlků, se samuraji a jinými lidmi.  Během své cesty zažije i mnoho setkání s duchy lesa, jako jsou například Kodamové, malí tvorové, jejichž přítomnost označuje, že je les zdravý a ničím nezkažený.      A co Vám o tomto filmu napsat dál? No nevím, je to úžasný film, plný lásky, plný porozumění, plný citů. Který dokáže nadchnout, uzdravit unavenou psychiku, proste jeden z překrásných filmů, který musíte mít minimálně ve své videotéce. Více v naší recenzi. ()

Thane

Pristupoval jsem k tomu s velkym ocekavanim a i tak jsem byl prekvapen. Uz od sameho zacatku je jasne ze to neni bezna zapadni pohadka na ktere jsme zvykli. Nakonec neni to ani tak pohadka jako spis mistrovske dilo. Neco tak dospeleho aby clovek pohledal napric zanry. Jinak uz delka naznacuje ze to neni uplne pro deti ale moji 5 lete dceri se to moc libilo a porad opakovala ze to by na to chtela nekdy koukat znovu. Tak uz jsme to videli dvakrat. Cili neni to tak ze by to pro deti bylo nekoukatelne nebo nestravitelne at uz delkou nebo nezvyklym grafickym zpracovanim. Nebudeme na to koukat porad jako na jine. Tohle je totiz za odmenu a je treba na to koukat v klidu a vychutnat si to. Mimoradne 👍 ()

zombiiik

Aj keď je v názve princezná, vo filme by ste si prvoplánovú princeznú ťažko hľadali. Celkovo prvý plán ako plán uniká tomuto spracovaniu - práve naopak, je to originálne spracovanie starodávnych japonských mýtov, ktoré má však čo povedať aj v 21.storočí. Príbeh boj dobra a zla sme mali znázornený x-krát, no Princezná Mononoke sa s tým nepára - dopriala si pekne dlhú stopáž, kde tému rozobrala do posledého detailu, krásnu hudbu a celkovo jedinečné zobrazenie mýtického sveta. Anime z tohto súdka nie je pre každého diváka vyrastajúceho na západnej produkcii, ale svoju fanúšikovskú základňu bude tento animovaný film budovať určite aj naďalej. ()

DiableBlanc

Za mě prostě "dospělácká" pohádka s realistickým pohledem na svět ...hlavní hrdina není jednoduchý, přímočarý - bojuje s tím, na které straně stát - téma ničení přírody a sobeckost lidí je sice dost ohrané, ale tu funguje ...za jedničku stojí i grafika! ()

Loiza

Na anime jsem ujetý a každý, kdo je stejně ujetý, zná Princeznu Mononoke. Spojení přírody, Bohů, lidí, mluvících zvířat je fascinující. Krásné animace, hluboká atmosféra a naprosto krásný soundtrack. Řekl bych, že tento film nemá konkurenci a je to jedinečný film plný odhodlání, poselství, oddanosti a občasné náznaky erotiky (ženy ve městě). Každý si zde najde to svoje, ale jinak bych řekl, že to je pro Japonsko takový typický příklad zpracování (myšleno v tom nejlepším). Doporučuji ke shlédnutí! ()

Par.agon

Mijazaki je bůh. Jeho animované filmy jsou si ztvárněním velmi podobné, ale světy které nám ukazují, jsou neskutečné a často tak bizarní, že jen kroutíte hlavou nad geniální myslí, která je tvoří. Příběh Ashitaky je cestou za poznáním zla v lidech a podstaty přírody. Je to místy až děsivé a krásné zároveň. A není to pro děti. Miluju i jeho další filmy, a že jich je. Moje žena to neviděla a zatím ani nechce. ()

Erosenin

Toto anime bylo mé první. Jako malý kluk jsem ho viděl a naprosto jsem byl fascinován. Zde vznikla má láska k anime. Samozřejmě především ke tvorbě mistra Miyazakiho. Pokládám to za mistrovská díla. Mononoke taková královna všeho, dále Laputa, Howl’s moving castle, Spirited away, Naušika atd. ()

kluviM

Jedna z mojich obľúbených anime. I s istými nám nepochopiteľnými japonskými anime postojmi a uvažovaním. Som ovplyvnený vizuálnou stránkou démonov. Pár rokov predtým som v jednej desivej osobe z reálneho života videl vizuálne skoro to isté. Náhoda.. ()

Puxina

Ok po víc jak dvacetiletech jsem se na tenhle film podíval a zvýšil jsem hodnocení. Jen by se neměl jmenovat Princezna Mononoke, ale Princ Ashitaka, protože ten to tam celé odmakal a byl hlavní postava.  Jinak se mi na Mijazakiho filme líbí, že je těžké určit, kdo je zlý a kdo hodný a že charaktery mají jisté důvody a je tam důraz na nějakou tu rozumnou rovnováhu mezi oběmi stranami. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)