Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Toto je vskutku mytologický epos, ve kterém Mijazaki dokazuje, že animovaný film poskytuje velké a pestré možnosti vyjádření. Tentokrát na odvěkém střetu člověka s přírodou. V romantickém prostředí dávného mytologického příběhu. Přírodní svět je plný zvířecích bohů. Majestátních, moudrých a odhodlaných bránit svůj svět a místo k životu. Lidský svět je plný ambiciózních jednotlivců, toužících pokořit vše. Všechno známé i neznámé. Ovládáni touhou po moci a bohatství, přivádějí svět na pokraj katastrofy. A tak princ Ašitaka se svým věrným losem, hledající svoji záchranu, a princezna Mononoke, odkojená vlčicí, mají plné ruce i nohy práce. Velice zábavná podívaná s napětím, příjemnou fantazií a tajuplným až hrozivým lesním duchem. A hlavně úctu k životu a k přírodě především! ()

C0r0ner

Pěkně temná řežba z prostředí japonských legend, která k tomu ještě nabízí celkem emotivní příběh dvou nadlidských hrdinů. Já mám akorát vypěstovanou nějakou averzi vůči těm anime, které jsou mi nepříjemné na pohled a proto se mi asi nikdy žádný takový film nebude líbit za 5 *. Nedovedu si totiž představit něco lepšího, než Princeznu Mononoke. 85% ()

pakobylka

Neskutečně průzračný, čistý příběh, který nesrazil na kolena ani nepovedený, odfláknutý český dabing. Film, jehož síla je kromě propracovaného výpravného děje a nádherné hudby v animaci, díky které jsou pro mě všechny postavy naprosto reálné, skutečnější než v mnohém hraném filmu. Ve fantastickém světě Hayao Miazakiho dobro a zlo nejsou jednoznačně oddělené, bájné i lidské bytosti mají své osudy i svou motivaci a podle toho jednají - přičemž sobečtější a bezohlednější jsou ve všeobecné rovině - jako vždycky - zájmy člověka. Paní Eboshi poskytuje útočiště padlým ženám i malomocným, ale její Železné město je jako ostrov v nepřátelských vodách plných válečných konfliktů - a tak jde tvrdě za svým cílem, doslova i obrazně kácí les a se svými spojenci je připravená k nelítostnému boji s pradávnými mýtickými tvory, kteří ho obývají. Kromě malých Kodamů a Ducha lesa jenom nezaujatý příchozí - princ Ashitaka, sám prokletý a odsouzený k pomalému a bolestivému umírání - dokáže vidět konflikt "očima nezastíněnýma nenávistí“, chápe obě znepřátelené strany a snaží se ze všech sil zabránit tragickému střetu lesních bohů a lidí. "Princezna duchů", kterou miluje od prvního setkání, je divoká dívka San, vychovaná vlčí bohyní Moro, živená nenávistí k lidem a především k paní Eboshi. Sled událostí už nelze zastavit, ale dokud existují hrdinové, kteří se nevzdávají a do posledního dechu a bez ohledu na vlastní život jednají podle svého svědomí, má svět ještě naději. ()

zette

Velice dobra animace, atmosfera, hudba a namet. Pribeh byl na muj vkus ale az prehnane fantasy, coz je tedy muj problem. Jinak ale fakt slusny film. ()

campix

Prostě Miyazaki, nemusíte být zrovna expertem, ale jeho styl poznáte okamžitě. Vlajková loď všeho anime. Rozhodně ty nejkvalitnější snímky a musím říci že jeho první cesta do fantazie s názvem Princezna Mononoke je daleko lepší než Cesta do fantazie. Sice je zde lehce bržděna jeho kreativnost a fantazie, ale i tak to spíše pomáhá. Protože u Miyazaky pojem bržděná kreativnost znamená, že na poměry ostatních se povede nadmíru kreativní dílko. Abych to shrnul, asi nejlepší japonské anime, které jsem viděl a těším se na jeho další snímky. ()

DominikV

Já opravdu nemusím japonský zbůsob natáčení animovaných filmů, jenže příběh tohoto filmu je tak silný, že mně to bylo všecko jedno a hltal jsem každou vteřinu. ()

forsythia

Když animovaná pohádka, tak od Miyazakiho. Nevšední pohádkový příběh plný napětí i poezie, nádherně vykreslený snový svět se svými zákonitostmi, možná pro nás "západní" diváky nepřežvejkanými, a tudíž někdy těžko srozumitelnými, ale na pocitové rovině přesto uchopitelnými. Tam se budu vždycky ráda vracet. ()

laik_60

tak som sa nechal zlákať hodnoteniami a po čase som si pozrel (bez deti a vnukov) aj niečo animované. :). Musím povedať, že scenáristicky sa mi to veľmi páčilo. Pripomínalo mi to knihy Michell Paverovú a jej príbehy o Torakovi a vlkovi. Aj preto tento film hodnotím pomerne kladne. Trošku dávam za pravdu Kleopatre že mi tam chýbali výrazy tváre a aj pohyby boli také "japonské "trhané" (asi je to súčasť techniky) ale grafika a zobrazenia prírody lesa hôr, zvierat boli famózne. Dobre sa na to pozeralo. Som zvedavý ako na to zareaguje mladšia populacia mojej rodiny:). Dávam 4 b. ()

animaxis

První anime, které jsem viděl a které ve mě vyvolalo mánii na anime všeho druhu. Viděl jsem to jako malý a pouště jsem si to skoro každý den. Příběh, animace a poučení je prostě skvělé. Nejlepší anime film jaký jsem viděl! Jinak k tomu snad ani nejde říct víc. ()

mortak

Rozhodně stokrát lepší než západní generické animáky, které jedou podle jednoho mustru (be yourself). Jedno ze základních témat fantasy, jak příchod lidí do magické země a jejich racionální rozpínavost a sebestřednost tuto magii ničí, je zde vyprávěn pomocí environmentální metafory. A bohužel právě ta Mijazakiho svazuje v rozletu, a kvůli ní zapomíná na postavy. Je škoda, že paní Eboši a její město, či potulný mnich, a nakonec i Mononoke, jsou jen postavy bez minulosti a emocí, sloužící jen k vyjádření různých environmentálních postojů. Jedině Ashitaka má v sobě něco víc. Proto je pro mě tento film z Mijazakiho filmografie nejstudenější. Krásný, ale odtažitý. ()

kubin.

Ta hudba, ta hudba, naprosto překrásná. Joe Hisaishi se zase jednou vyznamenal. Ale k filmu: nádherné fantasy s mnoha různými lesními tvory a tvorečky, kteří jsou neméně důležití jako hlavní postavy. I když to byly pouze animované postavy, tak mi stejně přišlo, že Ashitaka a San prostě patří k sobě. Miyazaki to ovšem vyřešil jinak a o to mistrovštěji. Velkolepý epos, který aspiruje v případné anketě na nejlepší animovaný film (od Miyazakiho by nebyl jistě jedinný). ()

tom88

Neskutočne hlboký filmový zážitok. Myslel som, že nie je lepší animovaný film ako Cesta do fantázie, ale toto je možno naozaj lepšie aspoň o percento. Povedal by som, že toto nie je vôbec pre decká takisto ako Cesta do fantázie. Je to asi maximum čo sa dá vyťažiť. Mijazaki je neskutočný. 93% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)