Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Mickey17

"Jsi....krásná...." Tento klenot japonskej (aj svetovej) kinematografie by si zaslúžil vyššie rebríčkové umiestnenie na ČSFD a väčšiu popularitu vo svete. Nikdy som si nemyslel, že animovaný film dokáže tak nádherne vyjadriť emócie a donúti sa zamyslieť. Uveriteľné postavy, ktoré konali podľa rozumu a nie podľa toho, či sú na strane dobra alebo zla(aj keď postavy našťastie takto zaškatuľkované neboli), krásna filozofická myšlienka o koexistencii ľudí a prírody, zaujímavo ukázaná láska medzi Ašitakom a San, ktorá sa nedávala do popredia a skôr bola v náznakoch a v závere niekoľko nezodpovedaných otázok. Klobúk dolu a veľké uznanie pre pána Miyazakiho a štúdio Ghibli, neuveriteľne talentovaní ľudia, ktorí dokážu niečo podobné vytvoriť a v neposlednom rade skvelá hudba pána Hisaishiho, ktorá dokreslovala atmosféru celého príbehu. Jednoznačne treba vidieť, slová na opísanie nestačia. ()

Matamoroz

Podmanivý příběh z časů, kdy přírodní síly byly daleko mocnější a lidé od nich nebyli tak vzdáleni jako dnes. V každém případě tohle není Západní produkce a někomu nemusí sedět, protože film je to opravdu trochu zvláštní. Minimálně pro náš kulturní okruh. Kdo ale četl Pověst o Ulenspieglovi od Charlese de Costera a líbila se mu, pochopí Princeznu Mononoke asi snáz. ()

Skytavka

Snad si nemusím připadat jako idiot, když řeknu, že tomuhle nejsem schopna porozumět a tím pádem si ani nedovoluju ohodnotit. Celý děj mi připadal jaksi podivně rozplizlý a na konečné scény moje fantazie zdaleka nestačila. Ale já to tušila:-) Možná je to díky odlišné mentalitě autora, nevím.... Objektivně bych dala tak 4 hvězdy, ale proč být objektivní, když po shlédnutí tohoto filmu mé srdce nevzplanulo? Ba né. To je to, proč jsou zdejší hodnocení tak přesná!:) ()

Glukoza

Skvost mezi filmy, nejen animovanými. Mám pocit, že jsem ty scenérie s Lesním duchem znala ještě dřív, než jsem film viděla. Ve filmu je úplně na konci *spoiler* jeden krásný moment, který mě stál dva kapesníčky. Když z lesů odejde božstvo a přírodní síly, objeví se tam někde na větvičce mezi stromy jeden maličký Kodama. Ráda bych toho ještě hodně napsala o síle, velkoleposti, propracovanosti, kráse a složitosti Princezny Mononoke, jenže to neumím. Spolu se Zámkem v Oblacích a Cestou do fantazie tvoří Mononoke pro mne silnou Miyazakiovskou trojku. ()

elCarda

Perfektni a silny pribeh, ktery idealne kombinuje klidne pasaze, kdy se clovek kocha detaily a krasnou poetikou kazdeho "zaberu" s napinavymi akcnimi pasazemi, kdy si bezdechu uzivate prvotridni akci. Film Vas vtahne do deje a nepusti. ()

muti

okrem boja medzi lesom a ludmi sa mi tam pacilo dost vela veci. rozne druhy zivocichov ako opice, vlci alebo lesne bytosti, prirodni kami a demoni, alebo legendarni elementali, ktori sa po smrti zmenili na temne stvorenia... ten posledny battle stal za poslednu piatu *. ()

Jastřabík

Etický ideál Dobra a nejlepší popis Zla. Dobro zde znamená nenásilí, není to Západní "fight back" motiv a hrdina, který vesele masakruje pro Ideál od sebe nerozeznatelné stvůry. Dobro je jednak naivita ospravedlněná odvahou a jednak odpor k nenávisti. Zlo pak není výlučně konkrétní zájem, nebo aktér, ale je to nové prostředí, důsledek konfliktů zájmů přežít, řetězců odplat a nenávistí zakonzervovaných skrze hrdost a neústupnost. Je to těžký opar, černá améba, která má život o sobě a která chce růst. A to zde není pouze poetická metafora, ale systémová povaha (tzn. život) ideologií nenávisti, které prahnou po všem, co je posílí, mají tendenci se množit a trousit spóry (to mě napadá, když vidím na autobusové zastávce načmárané "Nenávidím cikány." - Jaký jiný smysl může mít takové patetické sdělení?). Co může, to zahubí (tzn. zneviditelní, utiší) - každý drobný čin, který by nenávist mohl utišit. Mononoke není ekologický brainwashing, protože zde je příroda zobrazena krutě a její neoddělitelnou součástí je smrt, zatímco Eboshi, která chce násilím rozšířit Železné město na úkor Přírody, pomáhá těm, kteří by jinak nenašli ve společnosti místo - malomocní a prostitutky. Konec není smír, hegemonie (dominující jednota), ale vykoupený mír - a snad i uznání - mezi nesloučenými stranami .... Snad je zřejmé, jak je vůči tomuto sdělení takový Avatar primitivní. ()

Crybaby

Vyzeralo to veľmi nádejne. Zdanie občas klame, ale prostredníctvom mystiky ktorá bola asi najlepším prvkom tohto filmu sa to všetko vyvinulo v nadpriemerne kvalitnú záležitosť. Sem tam som sa síce strácal v deji, ktorý ma zaujal len z časti, hlavne keď sa dej posunul k duchovi lesa, ale zvyšok ma sklamal. Neviem či to bude tým že mi celý čas meškal zvuk k obrazu alebo proste nevyužitým potenciálom ktorý určite vedeli autori dotiahnuť. ()

Liger

Absolutní vrchol studia Ghibli. Jedná se emociálně založený film, jehož všechny aspekty, od kresléného zpracování přes příběh až po hudbu, jsou dotaženy téměř k dokonalosti. Pro milovníky animovaných filmů, nejen z japonských dílen, se může snadno stát nejlepším filmem jejich života. Lidé s přirozeným odporem nebo nezájmem k anime stylu, by měli dát tomuto kousku šanci a přesvědčit se, že nemusí být ohromeni pouze filmem se skutečnými herci. ()

nikus120

Prvý japonský film, ktorý sa mi naozaj páči. Určite ho neodporúčam deťom. Má skvelú myšlienku, spracovanie ale aj príbeh. Jediné mínus dávam koncu, hodila by sa tam aspoň ešte jedna scénka, skončilo to tak neurčito. ()

Alex126

Ne všechny animované filmy jsou pro děti. Přestože jsem si jistý, že i Vaší ratolesti se film bude veilice líbit, tentokrát to nebude jen nekonečné čekání na konec pohádky. K filmu jsem se dostal až ke konci roku 2013 ( tj. 14 let od jeho premiéry ) a filmová technika pokročila nesmírně, přesto jsem zatím neviděl film propracovanější a dojemnější než tento. Za zmínku stojí především nečernobílé postavy, u kterých si divák není nikdy jist, kam je vlastně má zařadit. ()

Marwe77

Můj nejoblíbenější film z Mijazakiho dílny. Příběh tentokrát zasazený do samurajského období, které já osobně mám rád. Film není ani tak pohádka pro děti, jako spíš hluboký film pro dospělé :) A jak to u Mijazakiho filmů bývá, je i zde úžasná hudba.... Nejlepší animovaný film jaký jsem kdy viděl ()

mArtinko5MB

Som jediný, komu námet zväčša pripomínal Avatara? Možno si z Mononoke Hime predsa len niečo vzal (nepripadá mi to ako náhoda :) ). Príjemné pozeranie. Hodnotenie: 80% ()

baron27

sice to není můj Mijazakiho nejoblíbenější film, ale jistě se může řadit mezi stěžejní díla. Poselství, které film nese, vás očaruje a celkové zpracování hodnotím velmi povedeně. ale co si budem...Mononoke patří mezi základní anime. ()

Drozdo57

Geniálne. Miyazaki bol ekoterorista ešte než to bolo cool. Jeho filmy ale nútia k zamysleniu. Žiadna strana nie je odsúdeniahodná. A to všetko v najlepšie nakreslenom animovanom filme všetkých čias. Disneyovky pri tom vyzerajú ako Vaša kresba na okraji zošitu z matematiky. Aj keby niekto nenávidel celý film, ako to len ide, nemôže dať menej ako 2* kvôli tej fantastickej hudbe a čírej umeleckej kvalite celého tohto diela. ()

x_ander

Tady není o čem. Mononoke považuju za nejlepší anime, nejlepší animovaný film vůbec a jeden z nejlepších filmů obecně. Příběh Ashitaky a San umí napínat i dojmout a kdykoliv uslyším hlavní znělku, tak brečím jak dítě. Princezna Mononoke je jedna z legend, které by měl vidět každý. ()

maverick080

Veľkolepé dielo a jeden z najlepších anime filmov, ktoré som mal česť vidieť. Mijazaki je proste zaujímavý a úžasný tvor so skvelou fantáziou, a to sa mu musí nechať. Práve Princeznou Mononoke ukázal svoju pravú stránku a to, aký úžasný človek to je. Nádherná animácia, nádherný príbeh, nádherné postavy, nádherné spracovanie, nádherná hudba. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)