Reklama

Reklama

Královna

Trailer 4

Obsahy(1)

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 4

Recenze (429)

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Nedokáži se představit, že by podobný film vzniknul u nás a jaký by způsobil humbuk, avšak Královnu můžu sledovat zcela nezúčastněně (ostatně má královna to není a Tony Blair nerozhodoval o mojich penězích). Tady ale o politiku vůbec nejde. Tento film, vnímám čistě jako drama o obyčejné rodině, ve které nebylo všechno zrovna v tom nejlepším pořádku. Intimní a sugestivní výkon Helen Mirren není opravdu tím jediným, čím mě snímek dokázal strhnout. Stephen Frears předvedl kus výborné filmařiny a řemesla. ()

dzej dzej 

všechny recenze uživatele

Stephenu Frearsovi se povedl pozoruhodný kousek - natočil film s citlivě prokreslenou posmutnělou hrdnikou plnou pochybností a nevyrčených tužeb. Už to by stačilo na nadprůměrný film. To, že onou hrdinkou je britská královna, je důvodem k zařazení snímku do kategorie nadnadprůměrné. To, že film NENÍ o princezně Dianě, je chvályhodné. To, že Helen Mirren královnu zahrála tak jak ji zahrála je pro vyznění filmu přinejmenším stejně důležité jako skvělý scénář a jistá režie. Alžbětu II. zná skoro každý člověk na naší planetě, ale těch, kteří o ní něco doopradvy ví nejsou ani desítky. Frears nám nabídnul fascinující interpretaci nedávné historie a jako správný poddaný prokázal své královně obrovskou službu. PS: v stánku na rohu londýnského Trocadera prodávají zvláštní pohled. Je na něm zachycena královská rodina sledující při jisté oficiální akci nějaký vzdálený, zřejmě komický objekt. Zatímco všichni ostatní mají obličeje zkřivené do normovaného konzervativního šklebu, Alžběta se procítěně a krásně usmívá. Její filmový obraz tak snad není příliš daleko od reality... ()

Reklama

Ernia 

všechny recenze uživatele

Necelých sto minut vlády Helen Mirren, která si mě naprosto získala. Akorát teď po skončení toho filmu si musim jít zjišťovat jak to všechno tenkrát bylo, protože sama si to nepamatuju (v tý době mi bylo asi 7 a o takovéhle věci jsem se vůbec nezajímala), takže vedlejším účinkem tothoto filmu na mě je, že mě donutil se zase o trochu víc vzdělat ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Peter Morgan .. Z tohoto filmu jsem měl velmi zvláštní pocit. Formálně nedrhne, ale nepodařilo se mi do něj proniknout tak, jak tvůrci zamýšleli - majestátně si totiž držel odstup od mých emocí a ani závěrečný citový nátlak nenese své ovoce, protože je dané poselství o hodnotách apod. podsouváno moc chtěně. Také škoda, že zpracovává pouze úsek z období úmrti princezny Diany, kde se promítá úděl této události na hlavu královské rodiny i na nově zvoleného ministerského předsedy. Celá tíha (filmu) leží právě na těchto dvou (skvěle ztvárněných) postavách, avšak jsou tak přívětivě vyobrazeny, až to působí jako vlezdoprdelkování (protože oba žijí a jsou ve funkcích). Nejpůsobivější stránkou tak kromě herců a několika nápaditých dialogů zůstává jen výborná kamera a okázalá hudební složka. ()

hippyman 

všechny recenze uživatele

bezesporu, herecký výkon Mirrenové byl skvělej (i když už jsem viděl i lepší, za který nikdo oskara nedostal)... no, pořád jsem si říkal, jestli je to film, nebo jen sestříhanej dokument s prvky filmu... strhává to k melancholii, vzteku, smutku, jo, dobrý.... ale... není to úplně můj šálek kávy... myslím, že těží víceméně z tragické smrti lady Di, ale to jako námět pro mě nestačí. jo takže +- 60% ()

Galerie (65)

Zajímavosti (30)

  • Film měl premiéru na festivalu v Benátkách, kde Helen Mirren za svůj výkon od diváků obdržela pětiminutové ovace vestoje. (Siriuss)
  • Scénář vznikl na základě mnoha rozhovorů s různými „zdroji blízkými královské rodině i premiérovi“, které se vzájemně tak doplňovaly, že bylo možné domyslet si dění v zákulisí. (Siriuss)
  • Elektrická kytara zavěšená na stěně Blairovy pracovny je odkaz na premiérovo mládí v rockové kapele. (Siriuss)

Související novinky

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Reklama

Reklama