Miss Potter

• Česko Podivuhodný svět slečny Potterové (více)

Anglická spisovatelka a kreslířka Beatrix Potterová (1866–1943) patří k úspěšným autorkám dětských knih, ve kterých se objevují především zvířecí hrdinové s antropomorfickými rysy, např. "Dobrodružství králíčka Petra" (1901, česky až 2010). U nás je ještě známá její pohádka "Krejčík z Gloucesteru" (1902, česky 2000). Její životní příběh se stal předlohou biografického filmu, nazvaného prostě Miss Potter (2006). Natočil ho australský režisér Chris Noonan, který se proslavil rodinným snímkem Babe (1995) o prasátku, jež se chtělo stát ovčáckým psem. Titulní role se ujala americká hvězda Renée Zellwegerová, oceněná za svůj výkon mj. nominací na Zlatý glóbus. Jejím partnerem v úloze nakladatele Normana Warnea je známý skotský herec Ewan McGregor. Film zachycuje její spisovatelské období, jež trvalo pouhých deset let na počátku 20. století, její život v doznívající viktoriánské společnosti, svázané přísnými konvencemi, a konečně její „útěk“ na venkov, do oblasti Lake District, kde se mohla věnovat svým dalším zálibám, botanickým kresbám a průkopnické práci při ochraně přírody. Tvůrci se vedle příběhu soustředili také na náležité vykreslení dobové atmosféry, jak promyšlenou volbou exteriérů, tak např. i použitím skutečných historických kostýmů. (Česká televize)

JimmyII

Když pohádku, tak takhle. Jen jsem měl pocit, že jsem se o osobnosti Beatrix Potterové mohl dozvědět víc. I tak je ale Miss Potter příjemný film o jednom složitém osudu. ()

Sfinkter

Slečna Potterová to neměla jednoduché, musela si projít mnoha křivdami a o to víc její mlaby člověka dojímají. Nakonec si prosadila to co chtěla, ale opět přišly jiné rány. Velká osobnost, žena co se spoléhá sama na sebe - role jako stvořená pro Renée. Kdo by řekl, že galantní muž s knírkem McGregor hrál vychrtlého Rentona v Trainspottingu. ()

Karush

Akoby na chvíľku som sa ocitla v nádhernom rozprávkovom svete so skvostnou prírodou, neodolateľnými malými potvorkami nakreslených pôvabnými ťahmi štetca a hlavne fantastická Renée, ktorej rola perfektne sadla, čo ale mi vôbec nesadlo, bola dramatická časť, ktorá sa akoby nikdy nemala stať ani dramatickou, ale inak prekrásny film, ktorý pohladí po duši nejedného diváka. Ak vás film zaujal, odporúčam Anna zo Zeleného domu. ()

elle

Škoda, že spisovatelka (zvlášť její osud) není u nás známější , ač o její tvorbě pro děti jsem četla. Nejednotný, ale milý styl vyprávění by pro mě měla podtrnout neokoukanější a méně manýristická herečka (Renée hraje pořád stejně...všechno). S postavou Renée Zellweger jsem se smířila až v poslední třetině filmu, kdy byla nucena sáhnout k dramatičtějším a hlubším strunám svého rejstříku. V této zajímavější, hlubší a jímavější etapě spitovalčina života je ale příběh utnut. V podání jiné herečky by film jistě patřil k těm, kte kterým se vracím. Škoda, že více prostoru nedostali moji oblíbenější herci Emily Watson a ano i Ewan McGregor. ()

July

Milé, poetické, příjemné a velmi anglické pohlazení na duši. A okolí Lake District bych si taky zamilovala... ()

Nutrička

Krásně barevné, kouzelné drama. Když jsem viděla první kresby, měla jsem dojem, že je od někud znám. A když pak přišla na řadu husa, došlo mi, že jsme doma měli knížku těchto příběhů, což mě nadchlo. ()

terunka003

Hezké, milé, pozitivní, úspěšné × uspěchané. Opět jsem od filmu očekávala mnoho, ale je pravdou, že nezklamal. Děj začal úspěšným nalezením vydavatele, který by vydal knížku pro děti s lákavým dějem a hezkými obrázky. Rychle pokračoval k nalezení přítelkyně a mladého muže, do kterého se naše hlavní hrdinka zamilovala. Zasnoubení. Láska. Úspěchy s dalšími a dalšími vydávanými knihami. Vše šlo až moc dobře... (divák co neviděl by neměl přijít o překvapení!) Líbila se mi nádherná krajina, (jednou se tam vypravím), krásné byli animace obrázků. Zpracování životopisu Beatrix Potterové je velmi milý pozitivní kulturní požitek. ()

Pajj

Úžasný životopisný film, půvabná Renée Zellweger, krásné kreslené postavičky. Celkově velmi povedené 90%. ()

Pavlínka9

Lehký a příjemný film o tom, jak se z dívky, které byla dopředu nalinkovaná budoucnost, řídila svými názory a postoji :) Film je působivý také z hlediska kreseb, které Beatrix provázely celý život a jejími nejlepšími přáteli byli zvířátka, s kterými byla již od dětství. A nezáleží na tom, zda byla živá či kreslená. Díky své představivosti a píly se právě díky tomu dostala tam, kam chtěla :) ()

Moogwi

Mírně nadprůměrný film který (u mně) shazuje Renée Zellveger, kterou bytostně nesnáším a mám vůči ní averzi všude kde se objeví.. tady bohužel opět "zazářila" .. ()

cross

Miss Potter je film jednoduše ale vpravdě líbezně odpočinkový... Chvílemi vás rozesměje, chvílemi rozesmutní, jindy vás bude těšit nechat se jen tak prostě unášet životním příběhem dětinské autorky pěkných ilustrací a příběhů... Co ho navíc dělá lehce nadprůměrným je poutavé filmové zpracování, nadmíru příjemné herecké obsazení, líbezná hudba a nevýslovně překrásná krajina Lake District (...která je ve skutečnosti ještě mnohem krásnější !!!!). Pokud se vám líbilo např. Cider House Rules, jehož poetika je s Potterovou velmi podobná, film nemůže zklamat... ()

KarKulA

Obyčejný a krapet smutný příběh zajímavé osůbky - podaný tak mile a bezelstně, že pohladí po duši (no je to teda krapet naivní, ale tak hezky). Oživení přináší obživlé kresby potterovských zvířatek, které jsou do filmu docela vkusně zasazeny a nijak neruší. Zellweger-McGregor-Watson jsou standardně dobří, a i když se nejedná o žádné výjimečné herecké výkony jejich kariéry, jsou jednoduše uvěřitelní. ()

jenik71

Celý film je postaven na skutečně výborném výkonu Renée Zellwegerové. Pochybuji, že by některá herečka ztvárnila tuto postavu lépe. Příběh se pomalu rozjíždí jako parní lokomotiva z nádraží a postupně nabírá na síle. Děj není nijak složitý, ale je skvěle zpracován. K dobrému dojmu přispívá i kvalitní kamera a také velmi dobrý dabing na DVD. Dabovaná Zellwegerová má podle mého názoru příjemnější hlas než její skutečný. Zaslouženě nadprůměrný zážitek. ()

Pecival

Na pitvořící jaksi ehm (pardon) opuchlou Renée jsem si musel chvíli zvykat a pořádně si nezvykl dokonce. Trochu to přeci jen zachraňovaly moje oblíbenkyně Emily a trochu i Ewan, akorát že se na plátně zrovna moc neohřál. Romantiky tu bylo jako v eroťáku na Nově. Nudil jsem se od začátku dokonce, nemělo to jediný silnější moment. ()

jefff

Hezký životopisný film, který je komornější než jiné žánrové lahůdky, ale i přesto se na něj hezky dívá. Kresby jsou nádherné, Renée hraje výtečně, příběh je originální, jen to přeci není kdovíjaký trhák. Od začátku filmu (spíše už od přečtění obsahu) je naprosto jasné, že nepůjde o něco na co v životě nezapomenete, z čeho si sednete na zadek a budete zírat s otevřenou pusou, není to nic světoborného, nic převratného, jen...zkrátka hezkého. ()

nightevan

Beatrix Potter je autorkou báječných knih pro děti a Miss Potter je báječným filmem, nechci říct pro děti, ale pro všechny ty, kteří mají rádi klidné pohodové filmy. A nemohu si pomoct, ale perfektně by se vyjímal po štědrovečerní večeři. Pohlazení na duši za 4*. ()

Rousse

Příběh zpočátku pohádkový, ovšem posléze už i lehce začíná připomínat, jak to ve skutečném životě opravdu chodí - a navíc velmi příjemně pohladí po divákově duši. ()

made1

"Nikdy nevíte, kam vás první slova příběhu zavedou. Ale je rozkošné nechat se jimi vést. Ať vás zavedou kamkoli." K tomu není co dodat, snad jen, že: "Její matka byla proti." ()