Miss Potter

• Česko Podivuhodný svět slečny Potterové (více)

Anglická spisovatelka a kreslířka Beatrix Potterová (1866–1943) patří k úspěšným autorkám dětských knih, ve kterých se objevují především zvířecí hrdinové s antropomorfickými rysy, např. "Dobrodružství králíčka Petra" (1901, česky až 2010). U nás je ještě známá její pohádka "Krejčík z Gloucesteru" (1902, česky 2000). Její životní příběh se stal předlohou biografického filmu, nazvaného prostě Miss Potter (2006). Natočil ho australský režisér Chris Noonan, který se proslavil rodinným snímkem Babe (1995) o prasátku, jež se chtělo stát ovčáckým psem. Titulní role se ujala americká hvězda Renée Zellwegerová, oceněná za svůj výkon mj. nominací na Zlatý glóbus. Jejím partnerem v úloze nakladatele Normana Warnea je známý skotský herec Ewan McGregor. Film zachycuje její spisovatelské období, jež trvalo pouhých deset let na počátku 20. století, její život v doznívající viktoriánské společnosti, svázané přísnými konvencemi, a konečně její „útěk“ na venkov, do oblasti Lake District, kde se mohla věnovat svým dalším zálibám, botanickým kresbám a průkopnické práci při ochraně přírody. Tvůrci se vedle příběhu soustředili také na náležité vykreslení dobové atmosféry, jak promyšlenou volbou exteriérů, tak např. i použitím skutečných historických kostýmů. (Česká televize)

kwoky

Příjemný film se skvělou hudbou, který je vlastně docela obyčejný a nebýt Renée Zellweger, asi by mi připadal ještě obyčejnější. Oddychovka. ()

angloumene

Slibný rozjezd nabízel spoustu fantazie a seznámení se s životem aristokratů na začátku 20. století atp. Naneštěstí to, co následuje zhruba uprostřed filmu pouze čerpá z toho, co už bylo řečeno v úvodu. Díky tomu neuvidíte žádné nové vtípky ani situace, prostě nic. Co je ale ze všeho nejhorší je závěr, myslím, že většině diváků tak nějak dojde, jak to dopadne (zvlášť po té, co hrdinka dostane dopis od sestry jejího snoubence), ale i přesto je konec neuvěřitelně natahovaný a natahovaný a natahovaný.... Takže se ze sledování stává spíše utrpení. ()

peetriss

Milé a příjemné životopisné drama oplývající nesporným romantickým kouzlem a sympatickou Renée Zellweger, díky čemuž je film povedeným dobovým příběhem ozvláštněný líbivým obrázkovým půvabem z rukou titulní hrdinky. Na druhou stranu však Miss Potter nevybočuje z žánrové rutiny ničím inovativním či dramaticky nebo romanticky výživnějším, co by tento film povýšilo na něco nadprůměrného. ()

katchi

Oddechový film na deštivé nedělní odpoledne. Děj je poměrně neoriginální, ale Renée a Ewan tomu dodali jakési kouzlo a krásu, takže film mě opravdu chytil. Tolik jsem si přála, aby to těm dvěma hlavním hrdinům vyšlo a tolik mě zklamal konec filmu. Jak někdo může zabit Ewana? Toho, který celý film drží ve velkém nadprůměru? Od jeho smrti to pro mě ztratilo kouzlo. Ikdyž vím, že film se zabývá životem Beatrix Potterové a nejedná se jen o jedno lovestory, jako prosté lovestory by se mi to líbilo víc. Jednoduchý film, který by končil svatbou hlavních hrdinů by byl moožná příliš obyčejný, ale možná by získal větši kouzlo. 80% ()

aLPaC

Jednoduchý příběh, který jsme už možná viděla tisíckrát, ale pokud je to tak upřímně a krásně natočeno jako Miss Potter, neomrzí to. Zvláště, když se hlavní role zhostí vynikající Renée Zellweger, taková trochu vzpurná a zároveň nesmělá. Navíc, když vidím filmy z této doby, vždycky se pobavím, jak si lidé museli vykat, ptát se na souhlas svých rodičů a přetvařovat se a mít sex až po svatbě. Brrrrrrrrr! ()

Greg25

90% Miss Poter mě lákala především díky Reneé Zellweger, která předvádí herecký výkon hodný Oscara, navrch Ewan Mcgregor a vynikající herci ve vedlejších rolích, jako například Emily Watson. Životopis Beatrix Poterové připomíná vrcholná románová díla pozdně viktoriánské doby. Do té doby než jsem se vypravila na tento film jsem B.Poterovou neznala a musím říct, že po zhlédnutí jsem ráda, že tuto ženu znám, ani ne tak pro její dílo, neboť z pohádek o zvířatkách jsem již vyrostla, ale spíš pro její odhodlanost, nápady i záchranu přírody v její době činnost tak neobvyklou. Zkrátka pro to co dokázala si zaslouží uznání i úctu a já osobně před ní smekám a smekám i před britskými tvůrci tohoto filmu. ()

arcticsky

Dobře, ale opravdu hodně dobře "fungující" Renée...vedle ní to dost sluší i Ewanovi a hlavně Emily. Pěkný film... ()

ddf76

Kvalitni oddechovy film. Pripominal mi Hledani zeme nezeme, ale Miss Potter neni jen bezducha kopie :). Zellweger, McGregor a Watson jsou vyborni. Pekne scenerie a pekna hudba. Co vic si u takoveho odpocinkoveho filmu prat :). ()

Milwa

příběh slavné spisovatelky, kterou jsem dosud neznala, ikdyž musím přiznat, že kresbičky zvířátek mi byly nějak povědomé. Renée opět nezklamala, velmi přesvědčivě zahrála ženu, která si žila svůj sen i v době, kdy to nebylo zrovna "vhodné". Hezký životopisný snímek, který na můj vkus skončil moc rychle...škoda:-) ()

AnnaClark

Zvířatka, která kreslila, a pohádky, které psala, se určitě dětem líbíly, nám starším ale připadají kýčovité a kýčovitý byl bohužel i film. Nemohu jinak, i když úsměv Renée Zellweger je opravdu sladký a neodolatelný, jedna herečka (ať je sebelepší) film sama neutáhne a pak se její opakovaný úsměv stavá pouze kýčem. Bohužel. ()

Grizzly

Nemastny, neslany, o nicem...tenhle pribeh se dal natocit mnohem dramaticteji a emotivneji. Kombinace zivotopisu a pohadky neni uplne stastna volba. Ve vysledku nefunguje poradne ani jedno a vznika neosobni, nekorenena nuda...35% ()

missbee

Snímek Miss Potter plyne s tak okouzlujícím klidem a nakažlivou pohodou, že se člověk prostě jen zaboří do křesla, udělá si čaj a nechá se unášet na vlnách skutečného příběhu spisovatelky, kterou ztvárnila Renée Zellweger. ()

blazenka

Kouzelný film. Opravdu. Pokud se ovšem těšíte na krásnou Renée, zapomeňte. Renée hraje výborně - ovšem starou pannu a skutečně tak i vypadá. Obtloustlá, mastná a obstarožní - oproti propagačním plakátům. Nicméně je to životopisný film, tudíž pokud takto vypadala ona slavná autorka, pak je to v pořádku. Za příjemně klidný snímek dávám 75%. ()

allebra

Skvěle vystižená atmosféra té doby a vhodné herecké obsazení, role Renée Zellweger perfektně seděla. Moc pěkný životopisný film, takové pohlazení po duši! ()