Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

Rakosnicek77

Pro mne zase jednou pětihvězdičkový film. Dokonale nadávkované vše, co ve filmu čekám. Zápletka, romance, rozumná akce i herecké výkony. Nemůžu říct ani popel, od začátku do konce, to pro mne byli rozumně vynaložené dvě hodiny času. Jak říkám spokojenost. ()

slunicko2

Žánrově neurčitý snímek připomíná šestákový román modré knihovny. 1)  Ano, film má švih, napětí, drama i svérázný (inu, holandský) humor. Nesporně je příjemný ke sledování._____ 2)  Scénář je ale eklektický, přeplácaný, chvílemi vyloženě bulvární. Z krizových situací vyprovází postavy deux ex machina._____ 3)  Zajímalo by mě, jak moc podle skutečnosti je dílo pojato a v čem tato skutečnost spočívala. Režisér Paul Verhoeven a scenárista Gerard Soeteman dostali nápad na film během přípravných prací na snímku Oranžský voják (Soldaat van Oranje, 1977). Napsat scénář jim zabralo téměř dvacet (!) let. Řadu problémů s dějem vyřešili tak, že nakonec určili za hlavní postavu ženu. Původně to snad byl muž? S lehkou potměšilostí si říkám, jaký nesporně neobvyklý a zcela nečekaný obsah by film získal, kdyby německého kapitána sváděl pěkný mladý chlapec._____ 4)  Výstižný koment: gudaulin**. ()

Desperado

Každá európska krajina, ktorej sa dotkla 2. svetová vojna, sa snaží vysporiadať so svojou temnou minulosťou rôznymi spôsobmi. Holanďania v tom nie sú žiadna výnimka, ich nedobrovoľná spolupráca s nacistami ohľadne vlastného židovského obyvateľstva ich máta doposiaľ. Takúto citlivú tému že dostane do rúk jeden z najotvorenejších a najkontroverznejších režisérov svetovej kinematografie, ma prekvapilo. Ale nenudil som sa, a to bola stopáž pekne dlhá.. Verhoeven od samého začiatku kašle na typickú psychologizáciu, ktorá je tak vlastná vojnovým melodrámam, záber strieda za záberom, takže divák nemá čas sa zamýšľať nad tým, čo práve pred pár sekundami v deji videl, a ihneď má pred sebou ďalší silný moment, a nepotrebuje z diváka ždímať emócie pomalými zábermi okorenenými s emocionálne podfarbenými motívmi za každú cenu. Verhoevenovým trademarkom je aj zobrazovanie naturalistických scén, proste krv a sexualita mu nikdy neboli cudzie, a ani tu sa starý provokatér nezaprel. Ale nutno dodať, že snímku to neškodí, naopak, decentne to do celku zapadá. Najväčším režisérovým trumfom je však bezpochyby hlavná predstaviteľka Carice van Houten v roli ťažko skúšanej Rachel. Jej energia, charizma a zmyselnosť nenechá žiadne mužské (nielen) oko bez záujmu, a okrem príbehu s rýchlym akčným spádom je ďalšou dôležitou devízou Čiernej knihy. Jediným relatívnym mínusom filmu, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti, je až thrillerovská záverečná tretina, kde sa zvraty striedajú ako na bežiacom páse a diváka to prinúti rozmýšľať, koľko k tomu skutočnému príbehu tvorcovia pridali pre konečný efekt. ()

PogoJoe

9/10. Realistické válečné drama z nizozemského prostředí podle výtečného scénaře a s vynikajícími hereckými výkony. A pro mě příjemné překvapení. ()

swed

Paul Verhoeven se musel vrátit zpět do vlasti, aby zde natočil svůj nejlepší film! "Černá kniha" je nesmírně napínavá podívaná s množstvím zvratů a akce. Nechybí zde režisérova typická záliba v sexu a brutalitě, také se dočkáte mnoha naturalistických scén, které by mu Hollywood s jistotou zamítl. Klíčové bylo obsazení titulní role, té se zhostila neznámá Carice van Houten, která si tímto výkonem zadělala na pozvánku do zámoří a já musím říct, že zaslouženě. V náročné roli skloubila fyzické přednosti s hereckými a všechny tím přesvědčila o svém mimořádném talentu. Z dalších herců pak vyniká Sebastian Koch, jenž svému nacistickému důstojníkovi dodává přesně to charisma, které je potřebné pro dopad na diváka. Po obrazové stránce je film pastvou pro oči, neboť filmu dominují syté a výrazné barvy, jenž jsou v protikladu s drsnými scénami. Verhoeven také uplatnil nesmírný smysl pro detail: Mnoho rekvizit je v průběhu vyprávění použito jen tak mimochodem, ale v poslední třetině filmu se ke slovu dostanou znovu, tentokrát však s fatálním dopadem. Je nesmírně vzrušující sledovat tyto maličkosti a stejně tak i celý film. 10/10 ()

MATADOR

Nemyslel bych si, že to bude zrovna Paul Verhoeven, který natočí takovýto příběh na pozadí druhé světové války. Namísto jeho obvyklích potoků krve zde najdete něco jiného (podle traileru určitě poznáte). A jaké mi bylo překvapení, že jsem ani netoužil po přestřelkách a jen sledoval příběh židovky Ellis de Vries. I když je Černá kniha stopáží nad průměrem nenudil jsem se ani chviličku. A k tomu ta německá hudba, zkrátka válečný snímek se vším všudy. Velmi povedené překvápko a ani nebyli za potřebí známí herci. * * * * * ()

Damiel

80 % - Když jsem viděl stopáž + příběh ze II. světové, trochu jsem se ošíval, jestli se nezačnu nudit. A jaké bylo překvapení, že se to nedostavilo. Pozvolna se ubírající příběh graduje ve finále, kdy se jeho postupné budování a odkrývání jednotlivých charakterů vyplácí. Verhoeven tomu sice dal punc jisté americké velkoleposti, ale jen v umírněných mezích, takže mi to nevadilo. Carice van Houten byla skvělá a Sebastian Koch, jehož jsem si oblíbil ve filmu Životy těch druhých, jakbysmet. ()

vanadium

Strhující a syrový příběh odehrávající se v Holandsku na konci 2. světové války. V době, kdy někomu věřit znamenalo rozsudek smrti. Zvláště pokud jste Židovka pohybující se na nebezpečně tenkém ledě mezi svou blonďatou fiktivní identitou a skutečnou totožností, jejíž odhalení před nesprávnými lidmi by znamenalo smrt. Díky retrospektivě víme, že hlavní hrdinka nakonec přejde ono tenkým ledem zamrzlé jezero ukrutností války a dojde na druhý břeh: přežije. Což ovšem předpokládá, že budou umírat jiní. A nebude jich málo. Verhoeven se s tím opravdu neštve, střílení obětí a mučení zobrazuje se syrovou reálností. Taky se neštve s nějakými kamerovými ústupky, aby tak nezobrazil intimní části nahého těla, což v případě Frankena mělo kýžený naturalistický efekt. Za vyzdvihnutí stojí dokonale propracovaný scénář, kdy do sebe přesně všechno zapadá. Není divu, když je to příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Hodně drsnými skutečnými událostmi. A také je potřeba vyzdvihnout herecký výkon Carice van Houtenové, která zvláště nervově vypjaté scény zahrála mistrovsky. Velmi vydařený film s nacistickou tématikou z nizozemského pohledu. ()

Raketka29

Druhá světová válka opět z jiného pohledu. Mám ráda filmy tohoto stylu kde jako v Habermanově mlýnu, poukáží tvůrci na to že válka nebyla nutně černobílá. Zajímavá zápletka filmu která mohla být více vytažena do popředí a vztahy mohly být více propracované ale rozhodně to není ztráta času. ()

Helo

Skvostně strhující druhá polovina a skvostná van Houtenka, která, krom toho že má skvostná prsa, tak i skvostně hraje, až mi přijde škoda, že v GoT pro ní mají téměř jen vyhrazené (skvostné) nahé scény. ()

Aiax

Velice povedené drama z druhosvětového Holandska, kterému vévodí absolutisticky a rukou něžně pevnou úžasná Carice van Houten. Díky ní jsem nejen přetrpěl mdlý začátek, ale zvýšil hodnocení na plných pět. ()

Derek

verhoevenov navrat do rodneho holandska a k teme druhej svetovej vojny (s ktorou v podstate zacal uz u hviezdnej pechoty), ktora pre vela holandanov kvoli spravaniu sa k domacim kolaborantom predstavuje palcivu temu. verhoeven stale reziruje s istotou vdaka comu ma film spad a rychle tempo (i ked zo zaciatku mozno az prilis rychle a ocakava od divaka ze ma nejake vedomosti o tom ako to pocas vojny v holandsku fungovalo so skryvanim zidov a wermachtom v holandskych mestach) a s lahkostou opat mixuje krutu realitu a ironiu. filmu dost pomahaju i vynikajuce herecke vykony carice van houten ako tazko skusanej rachel a sebastiana kocha ako nacistu muntzeho, ale i zvysok vobec nezaostava za nimi. i ked je skoda ze je to opat na dlhsiu dobu nejaka verhoenovka, lebo vzdy ked sa paul utrhne z retazi a nakruti film tak to stoji za to! ()

willow666

No teda... Mně se to teda mainstreamové nezdálo vůbec! Napínavé, to v první řadě. Zajímavě vymyšlené, jak už to u nizozemských filmů bývá. Taky dobře zahrané, natočené... Jen pár výtek k občasné neuvěřitelnosti děje nebo, chcete-li, k podivně častým náhodám. Ale Carice van Houten je v tomhle snímku opravdu krásná. ()

Foma

První půlka skoro na pět, druhá skoro na tři. Verhoevenovi se přece jen nepodařilo udržet skutečně vynikající úroveň první poloviny filmu (až 2 třetin), která je realističtější, logičtejší, napínavější, tak nějak zajímavější. Ale pořád to je výbornej film, u něhož pro mě byli objevem půvab a herecký schopnosti hlavní představitelky. Myslim, že i odvaha se dívat takhle kriticky (a zároveň konstruktivně) do vlastních řad je cenná. ()

Toj

Tak tenhle film šel mimo mě... Není to nuda, ale zábava taky ne... Film ve kterém se stále něco děje, ale jen málokdy mě to nějak zasáhlo. Byl jsem překvapen, jak nezábavné může střílení do lidí být a vlastně ať v průběhu filmu byl zabit kdokoliv, ať byla hlavní hrdinka ponížená sebevíc, nikdy to u mě nevzbudilo silnější citovou odezvu, jenom jsem se z toho cítil otráveně... Nějak netuším, čím film chtěl být... Dramatická výpovověď o zvěrstvech druhé světové války? Akční jízda ve stylu Indiana Jonese, či Pirátů z Karibiku? Romantický doják? Profil nizozemska? Tématizace lidského pokrytectví? Špionážní film? Prsa Clarice van Houten? Nic z toho moc nefunguje. Nejdražší nizozemský film? To mi je líto, občas jsem měl pocit, že koukám na nejdražší televizní film (který by měl snad raději být seriálem)... Jinak moc nerozumím tomu, že na začátku je uvedeno, že film je založen na skutečných událostech, ale v zajímavostech se tady (a i na imdb) píše, že Verhoeven se rozhodl po dvaceti letech přepisování scénáře, že nahradí hlavního hrdinu za ženu. A vzhledem k tomu, že celý film je jenom o jejích románcích, tak by mě zajímalo, co je podle skutečného příběhu. To že se nacisti nevyhnuli Nizozemí? ()

Skip

I když to chvilkami zavánělo romantickým naivismem, přesto to byl film, na který se moc dobře koukalo. ()

Vědma

Jeden z nejlepších filmů o válce a odboji, který jsem viděla. Jsem odchovaná na sovětských válečných filmech, ve kterých bylo zcela jasné, kde jsou ti dobří a kde ti špatní. Tohle bylo, jako by se to točilo v pokřiveném zrcadle, kde skoro nikdo není takový, jaký se zdá být a být by měl. Pohnutky a činy jsou pravda občas podivné a nereálné, opravdu to chvílemi připomíná červenou knihovnu, ale jako celek mě to uchvátilo, jako už dlouho nic. A Carice van Houten je jako obrázek. ()

Dont

Podle mého soudu vydařené válečné melodrama, které mě i přes dlouhou stopáž bavilo po celou dobu. Zajímavým oživením byly nizozemské reálie, s filmy na téma holandského odboje za války se často nesetkávám. Ta jejich chrchlavá „němčina“ je chvílemi až úsměvná. :)) Největší mojí výtkou je zbytečný spoiler, kterého se Paul Verhoeven dopustil hned v úvodní scéně. Zákonitě pak chyběla jistá část nezbytného napětí, protože osud hlavní hrdinky, jakkoli spletitý a trnitý, byl vlastně zřejmý již od začátku. To pro mne asi bylo horší, než občas zbytečně na efekt přehnané scény, nebo právě ty hrátky osudu, který ale byl zejména ke konci možná až příliš okatě veden rukou režiséra. Asi nejen pro mne zcela neznámá, ale velmi hezká Carice van Houten svoji roli zvládla výborně, Sebastiana Kocha již nějakou dobu vedu v patrnosti a i jeho účast hodnotím kladně. ()

Fanucci

Některé dialogy a polopatické scény alá Bathory mi přišly na režiséra Verhovenova formátu vyloženě trapné. Tempo je zvláštní, místy extrémně rychlé, jindy ukrutně pomalé a nudící. Vztahy mezi postavami nejsou rozebrané a detailní, což filmu ubližuje...zklamání - 70% ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)