V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

ti88na

Jedna z mojich obľúbených vojnových drám, kde absencia akcie vôbec nevadí, práve naopak. Ide o drámu zo zajatia ako sa patrí so zvláštnym hlavným hrdinom (v dobrom slova zmysle) v podaní výborného Christiana Bala. Jeho príbeh boja o záchranu života v totálne nehostinnej krajine som sledovala od začiatku do konca zo záujmom, dej je plný zaujímavých situácii takže vôbec nenudí a prepracovanosť jednotlivých charakterov a ich psychologické rozpoloženie je veľmi kvalitne spracované. Podľa môjho názoru nespravodlivo príliš nízko hodnotený film. ()

Paity

Jako fanda Christiana Bala jsem zpozorněl. Celkově mi ten film ale nepřipadal jako nějaký extra. Ano, je ot drsné, vypadá to skutečně, ale pořád se nemohu zbavit dojmu, že tomu něco chybělo. Možná drsnější protivníci. ()

SpaceOdyseus

Moc se mi libi, jakym style Herzog film natocil. Hojne pouzivani rucni kamery (ale ne zbesile rozklepane) a dlouhe zabery bez strihu dovoluji postavam opravdu vyniknout a my se muzeme pokochat skvelym herectvim vsech zucastnenych. Diky tomu a nataceni v opravdove dzungli jihovychodni Asie je cely film az neprijemne opravdovy a dvouhodinova stopaz utecene jako nic. ()

Ještěřák

Nezapomenutelná vietnamárna s mimořádně špatným (českým) titulem, slabým (rozjuchaným / americkým / limčoidním / whatever) koncem, super džunglí, super CHRISTIANEM BALEM v džungli (ach, Ch. Bale zaperlil ve filmu, jak překvapivé, ha ha) a... eh, zobecníme a nebudeme ještě spoilerovat, hromadou breberek. Musím se přiznat, že mě tento útěkářský filmeček, ač docela dlouhý, vyjma onoho epically baaad za-to-bych-Herzogovi-ustřihnul-koule konce ani vteřinku nenudil. (SPOILER) Ad mekongské pijavice - šmarjá, Ch. Bale by si snad kvůli roli nechal uřezat i nohu. Smutně krásný. ()

Prochy38

Už mi to trošku přijde jako klišé. Voják ponechaný napospas nepřátelskému prostředí. Ale Rescue dawn není vůbec zlý snímek. Ch. Bale hraje právě to, co se od něj očekávalo. Hrůzy a následky vietnamské války nám film popsal moc hezky. Poměry v zajateckém táboře mluví za vše. Spokojenost - 60% ()

venom14

Na tenhle film jsem začal koukat jenom proto,že byla zapnutá televize a nelituju toho.Celkem dobře jsem se bavil,ale v zajatecký tábor mohl být trochu drsnější a ne že měli furt vycházky.Dal bych 3,ale za ty herce si to minimálně tu jednu navíc zaslouží,protože to co předvedli je opravdu něco. ()

ondrula

Jooo, tohle byla pecka. Tenhle film má všechno, co se dá čekat od filmů o vietnamské válce (ač se odehrává v Laosu). A Christian Bale v hlavní roli je jako vždy výbornej. ()

DannyBoy80

Útěkový film podle skutečnosti, kdy jeden pilot zdrhá z vězení v Laosu. Bale hraje lehce nadprůměrně. Lokality jsou výborné, děj odsýpá. Clkově situaci tomu člověku nezávidím. Boj o život v neznámém prostředí, kde jde vše proti Vám. Nakonec to bylo vítězství morálky nad fyzickou silou, i když i té morálky bylo na konci už velmi málo. Bavilo mě to. ()

Ixbalanke

Bez atmosféry. Nesouhlasím s válkou ve Vietnamu a proto jsem nepojímala pražádnou lítost s pilotem a nechápala jsem jeho chování. Amíci tu jako obvykle vykresleni jako ti správní a Vietnamci ti špatní, krutí mučitelé. ()

Schuldiner

Tak.. ..musim říct, že debilnější film jsem už moooc dlouho neviděl. Kdybych měl vypisovat všechny debility v ději a chování postav, strávil bych tim fakt věčnost! Tam neni ve svý podstatě vůbec nic logickýho nebo normálního nebo snad pravdivýho. To vypadá jako neskutečně vážně braná parodie na vietnamskou válku.. To je tak moc blbej film, že je mi skoro líto to nedokoukat :-) Protože se opravdu strašně bavim tim, jak může mít tady na ČSFD něco takovýho 75%. To, že Bale, kterej je bezpochyby prvotřídní herec, vlezl do tohohle, si vysvětluju jednoduše tak, že ho někdo musel vydírat. Chudák! Musel podstoupit tohle filmový utrpení a ponížení... Nevim do jaký šlamastiky se dostal a kdo na něj co věděl, ale musela to bejt síla, aby ho to donutilo hrát v tomhle.. Panebože proberte se!!! Ten scénář muselo psát dítě. A dialogy trochu větší a trochu chytřejší dítě. A fakt jen o trochu... PS: Tohle je úplně novej žánr - draparodie! Ale vlastně proč ne? A má to i jasnou definici - drama tak moc absurdní až je vyloženě směšné, které má jasný cíl - pobavit (ve smyslu humorném). PS2: Tak jsem to po několika dnech úspěšně dokoukal.. Žádnej zajateckej tábor určitě nevypadá tak jako v tomhle filmu. Tohle byl takovej drsnější letní dětskej tábor, kde se každej den podnikla nějaká ´´bojovka´´ nebo bobřík šeptání. Po útěku to bylo přeci jen lepší a alespoň se na to dalo koukat, takže jsem na chvíli přehodnotil to moje odpadní hodnocení a chtěl dát jednu hvězdu. Ale zas ten konec... PROBOHA! Možná to neni klasickej odpad, ani tak jak já si filmovej odpad představuju, ale prostě musim.. protože tohle je vážně tak moc nadhodnocený, že je to až neuvěřitelný! PS3: A tak jó, dobře, dám tomu tu jednu hvězdu.. za Balea a za úžasnou přírodu.. ()

janesX

Od kedy som o tomto filme počul, vedel som že to musí byť pecka. V recenziách som si našiel iba všetko to kladné, ten zvyšok som asi nejak "preskakoval". Potom som si prešiel na čsfd komentáre, ale zase som videl len dobré, no a napokon, po 100 rokoch, som si tento Temný úsvit konečne pozrel. Teraz chápem že menej ako *** sa tomu nedá dať, ale som mierne sklamaný. Prepáčte za spoiler ale to vážne ten nemecký Američan tam ani raz nedostal päsťou?A tí jeho bratia čo s ním ušli z tábora, najprv ich nechal v džungli a potom po nich ani neposlal? koniec spoilera No, žiadnu knihu ja čítať nebudem, a vo filme o tom nič nie je.. Hlavná hviezda síce zhodila 25 kíl, ale od Steva Zahna sa v tomto filme mohla učiť - Steve bol jednoducho oveľa lepší a uveritelnejší. ()

Macik

Pan režižér nám úvod včele se sestřelením odhrká, že než se nadáte máte Batmana v džungli ani nevíte jak.. Já a to se přiznám, už jsem docela zblblej ze všech těch filmů a tak když mi tam napíšou "based on a true story" beru to vážně asi jako když mi řeknou, že Paris Hilton to všechno jenom předstírá a ve skutečnosti je členkou společnosti Mensa.. Proto, jakmile se cokoliv objeví na scéně, vždy to dávám do srovnání s realitou a hlavně s logikou.. (např. objeví-li se odněkud znenadání Vietnamčíci, ptám se, kde se tam vzali?) a tak to jde celý film, tudíž jakmile nám našeho netopýra zajmou, mám sto chutí to vypnout se slovy, že tohle nemá s realitou ale pranic společného.. a to je OMYL!! Není to totiž příběh vymyšlen a napsán nějakým pisálkem z hollywoodu a čím déle se na tenhle film díváte a uvědomíte si to, tím víc budete mít tenhle snímek rádi.. příklad: Při útěku zahodí oba svoje samopaly, člověk zdegenerován tím, že chce mít ve všem nějaký smysl si řekne, co to proboha dělají, tak jsou normální?? A ani zdůvodnění, že jim jsou na nic, že jsou to zbytečně hlučné zbraně, mi zrovna nesedí.. Samozřejmě to, že to byla chyba jde vidět hned v dalším záběru.. A tak si tak sedím před televizí, piju vychlazenou Plzeň, cpu do sebe anglickou slaninu a koukám na televizi, kde někdo jí syrovýho hada a říkám si, saprlot teda, vlastně proč by ne? Proč by nemohl udělat vysílenej, hladovej člověk tohle?? Verdikt: Realistický snímek u kterého nezpochybňuji nic co se tam stalo, protože jen jeden člověk, ví co se tam doopravdy odehrálo a já to dnes Dieterovi věřil.. ()

Pafl

Za samotné řemeslné zpracování by se asi slušelo dvoj- nebo troj- hvězdičkové hodnocení, ale nebylo by to spravedlivé. Holywood je plný netalentovaných nýmandů, kteří můžou točit akční slátaniny jako je tahle. Werner Herzog to dělat nemusí, naopak, je to strašné plýtvání jeho časem; časem, kterého mají vždycky géniové málo. Tohle je naprosto tuctové a nezajímavé akční drama, ve kterém není ani kousek toho, co dělá Herzoga Herzogem. Ruce pryč. ()

dehlie

pripomínalo mi to biele peklo. bez christina balea a by ten film bol polovičný. záverečný trošku patetický záver mi nevadil. ()

Vejrrr

Z filmu bylo cítit, jak moc se tvůrci chtěli držet reality, aby to čistě tak jak jim to příběh Dietera Denglera kázal. Ten hnus, který museli američtí zajatci prožít je ve filmu dobře znázorněn a touha po svobodě zrovna tak... Tvůrci neukázali o nic míň ani o nic víc než bylo nutné. Přišlo mi, že to šlo celý nafouknout a ještě víc "zamerikanizovat", ale zde šlo pouze o zobrazení lidský touhy po svobodě a o přežití. A to se mi velice líbilo. ()

conery1

" Myslel som si, že pomôžeme juhovietnamským papalášom vytlačiť narušiteľa a bude to trvať maximálne pár týždňov." Príbeh o prežití, ktorý sa skutočne stal. Príbeh o jedení červov, len aby človek prežil, príbeh o kvasenom nápoji z lariev hmyzu, ako o prípitku k narodeninám a teda o delikatese. Príbeh o na kosť vychudnutých väzňoch a hlavne o chuti žiť. ()

Mikino00

Takový podivný příběh z vězení, který je velice komorní a snaží se působit drsně, ale moc mu to nejde. Celé to podtrhuje velice rozpačitý výkon Balea. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků