V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

aLPaC

Výborné výkony všech zúčastněných až na samé hranici fyzické snesitelnosti. Bale potvrzuje pověst herce, který všemi rolemi vyloženě žije a i komik Steve Zahn je výborný. Válečný film v tom moc nehledejte, bojových scén zde mnoho není, hledejte spíše psychologické drama. ()

KM Phoenix

Zajímavý film z prostředí války ve Vietnamu (i když většina děje se odehrává v sousedním Laosu) založený na skutečných událostech. Film oplývá solidními hereckými výkony a to nejen u Christiana Balea. Co film naopak trochu trápí, je jistá rozvleklost, kterou nerozptýlí ani perfektní řemeslnost (a to nejen u kamery). Při dané stopáži je to potom určitý problém, který dost ovlivnil moje výsledné hodnocení. Jsou to lepší tři hvězdy a film jako takový mohu jenom doporučit. ()

Klajnik

Shadwellův komentář je skvělý - kopíruji: "V závěru pronese jeden z vojáků větu: „Vyprázdněte, co je plné, a naplňte, co je prázdné“, a není to jen takové plácnutí do vzduchu, jelikož s identickým (podvratným) konceptem pracuje celý film. Kde by totiž divák čekal, že bude Herzog zbytečné scény vypouštět a vystříhávat, tam pečlivě snímá, a kde by měla být velikášská akce a katarze, tam sledujeme cosi neuspokojivého a neefektivního, takové gentlemansky distingované zpracování. Herzog se snaží ukázat, jak taková událost mohla skutečně probíhat." ()

Phillo

Vyrovnané a emocionálne silné aj bez zbytočných kecov a výkrikov. Film, ktorý celé 2 hodiny nenudí (aj napriek takmer nulovému príbehu) a po nádherných dvoch hodinách ázijských exteriérov a stiesnených táborových interiérov prichádza nanešťastie do americké finále, ktorá dáva veľkú facku, tomu čo film predtým rozviedol. Ak by film skončil vo vrtuľníku, dokázal by som dať 5*. Takto však aj napriek opäť bezchybnému Baleovi musím dať len 4 a byť šťastný spolu s ním. ()

CamperCz

Velmi silný film, u ktereho mi kupodivu nesedlo jedine (kdyz si odmyslim strasne animace letadel) - obcas az krecovity vykon CHristiana Balea. Neverim ale, ze by sam o sobe hral spatne, spis ho reziser / scenarista nutili prilis se stylizovat do napsane role, coz mu uplne nesedlo. tak to aspon vidim ja. Za dusivou atmosferu a silny zaver - 4* P.S. A to, ze uz podruhe zhubnul az na kost je kapitola sama o sobe. Tomu rikam oddani se svemu remeslu. ()

kluk z Na

Chvílema výjmečné drama a chvílema patos, tak mi přišel snímek Rescue Dawn. Bale patří k mím hereckým oblíbencům, ovšem zde se mi zdálo, že poněkud tlačil na pilu. ()

Illy

Excelentní Bale a překvapivě i výborný Zahn, skvělá atmosféra dělají tento film nadprůměrným. ()

Thomm

Je to tak mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Díky Baleovi spíše čtyři, kvůli příliš dlouhé stopáži a dost pomalému tempu a předvídatelnosti spíše tři. Přikláním se ke třem, protože když mě film nudí, nezaslouží si nadprůměrné hodnocení. ()

Sundance23

Dlouho jsem nevěděl jestli dát tři nebo čtyři hvězdy,nakonec jsem dal čtyři.Denglerova (Bale) klesající váha je opravdu hnus. ()

punk_zero

Bale ma sklamal. Ešte som sa tak nenudil. Najme prvých 30 minút. Ďalšie 20 som prespal. Niekedy počas pozerania tých prvých 30 minút som sa hanbil za tých hercov, čo to tam vyvádzali. To je veľký Shit. ()

El Loco

Džungľový survival (založený na skutočnej udalosti) o americkom pilotovi, ktorého v roku 1965, po zostrelení nad Laosom, zajala miestna vojenská jednotka a umiestnila ho v zajateckom tábore, kde stretáva skupinku svojich krajanov, zajatých v tábore už dlhšiu dobu. Z tohto krátkeho náčrtu je jasné, že sa jedná o podobný príbeh ako bol spracovaný napr. v THE BRIDGE ON THE RIVER KWAI (1957), ale menšou výpravnosťou by som to porovnal skôr s TO END ALL WARS (2001). Temný úsvit je one man show, točiaca sa celkom okolo hereckého umenia Christiana Balea (napr. evidentne prehrávajúci Zahn nesiahal Baleovi ani po členky), ktorý má už dostatok skúseností z takejto centrálnej pozornosti (ako sa mu dostalo v American Psycho, či v The Machinist) a opäť nám ukazuje s akou vervou sa vie vžiť do svojích postáv. Napínavý boj o prežitie môže začať... ()

Kratoc

Nakonec dojdete k tomu, že sebelepší válečný film je stejně ten, který napsal sám život. Stejně jako příběh sestřeleného pilota US Navy ve Vietnamu (resp. Laosu) Dietera. A jeho cesta zpátky za svobodou. Rozhodně to není drsňák, který vezme větev a tou vymlátí půlku Vietcongu. Naopak, jeho životní pouť za svobodou je plná překážek a tužeb, které máme všechny. Christian Bale byl vybrán velmi dobře a na jeho herectví je postaven celý úspěch filmu. A to nemluvím o ještě lepším sekundatovi Steve Zahnovi. Takže pokud hledáte akční řežbu, tak se poohlédněte někde jinde, pokud chcete vidět skutečný příběh z nehezké války, tak neváhejte. ()

kamil.i

Realistický fyzický i psychický ultimate survival v laoskom pekle, ktoré lepšie ako kulisy a reálie inscenujú výborné a hlavne uveriteľné herecké výkony. Vôľa prežiť ako ústredný motív filmu charakterizuje každú scénu. Škoda toho patetického záveru a niektorých nedotiahnutých momentov v scenári. ()

Maura

Kvalita tohto filmu spočíva v tom, že ponúka práve to, čo by od neho nik nečakal. Kam sa podela dunivá sakrálna hudba, dokumentárny štýl a krutá a trestajúca príroda? Po polhodine je jasné, že Herzog nám servíruje kvalitné a príjemné dobrodružstvo, ktorým sa treba nechať unášať. Nechýba mu optimizmus, nádej, nadhľad a pocit súznenia prírody a človeka. Veľké príbehy silného ľudského odhodlania a vzdoru Herzog neprestane hľadať asi nikdy. ()

Hepy13

Good escape! Výborně zahrané, komorní, realisticky silně působící. Christian Bale hraje skoro stejně dobře jako ta hudba. Predátora na ty rejžožrouty a nebo radši Arnieho. ()

TheSpearCZ

Nemůžu neskrývat lehké zklamání z filmu, přišlo mi totiž, že to bylo takové odfláknuté, hlavně co se týče detailů, do kterých se zde vůbec nezacházelo, a upřímně si myslím, že kdyby se z toho teď udělala několikadílná mini-série na Netflixu, tak by to byla daleko větší bomba. Každopádně respekt pro Christiana Bale-a a pro ostatní, kteří kvůli své roli (včetně režiséra) zhubli okolo 20kg (Bale přes 25kg), je to král. Čisté 3* ()

Grizzly

Parada. Christian Bale si zopakl roli valecneho zajatce a opet ji zvladl dokonale. Nemuzu si pomoct, ale tenhle herec ve mne evokuje svojim xichtem slizkou svini. Presto ho vsak mam rad a na jeho excelentni herecke vykony se moc dobre kouka. Zvlastni. Kazdopadne, az na trosku zrychleny zacatek, kdy se film snazil dostat k vlastni zapletce zajeti, je Rescue Dawn brutalni sonda do zivota na same hranici smrti. ()

Šmoula

Válečný drama to bylo perfektní, tolik bolesti a nesnáze ze situiace, do který se dostal jeden voják letectva... ale ... nevím kdo to stříhal, že tomu tak dal na prdel! Úplně mi zkazil dojem z dobře rozjetýho filmu. Jednou běžej, pak náhle rychlý střih a seděj v trávě, zase rychlej záběr a tak to šlo pořád do kola. Kdyby děj nechali trochu plynout udělali by o dost líp. Dávám 65% ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků