V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

Laxik

Fakt nevim, co to mají Američani za zvyk, že točí nejvíc válečných filmů o válce, ve které dostali na frak. Někdy mi přijde, že těmi superhrdiny v drsném prostředí chtějí říct: "My za to nemůžeme, že jsme prohráli, netušíme proč se to stalo." Na druhou stranu jim tyhle filmy dost často žeru. U Temného úsvitu se tak nestalo. Možná k tomu přispěla i nic neříkající kamera nebo pisklavý dabér Christiana Balea, ale ani jinak by mě film nepřesvědčil. Hlavní hrdina si na můj vkus až moc zachovává optimismus a jakmile mu nálada klesne, to když nad ním proletí vrtulník a ani si ho nevšimne, vždycky je další záběr, jak má ruce v dlaních a je zoufalý a v tom záběru po "srdceryvném" pláči je zase plný naděje. Bale je dobrý herec, ale tady mě nepřesvědčil. Ostatní z vězňů, hlavně Američani, jsou už mnohem uvěřitelnější. Film stojí někde na půl cesty mezi akčním filmem ve kterém se moc mluví a dramatem, ve kterém se nerozvíjí charaktery postav, takže u mě je to slabá trojka. ()

Freemind

Dobře natočená, syrová a realistická podívaná. Film po všech stránkách vydařený - až na přeslazený konec, jak již zde bylo řečeno. Film vznikal na základě paměti přeživšího Dietera, a jelikož dějiny píšou vítězové, tak si myslím, že skutečnost mohla být trochu jiná - tady je Dieter duší společnosti vězňů, srší nápady a dobrými skutky. To mu tak zcela nevěřím - a to ho také stálo hvězdičku. ()

blackrain

Hodně zajímavý snímek podle skutečných událostí. Christan Bale vdechnul své postavě duši a položil se do role. Tak to má být. No, měli to ukončit příletem vrtulníku, který Dietera zachránil. Nemuseli to dál prodlužovat. Ještě jedna malá připomínka, zajatecký tábor jsem si představovala trochu jinak,trochu více drsnější. ()

Makky

Za srdce chytajúci príbeh človeka, ktorý toho prekonal a prežil veľa, len vďaka svojmu pozitívnemu postoju k životu a vieru v seba samého. Film má svoje nedostatky, no Christian Bale v hlavnej úlohe je fenomenálny a dodáva filmu iný rozmer. Je radosť sledovať podobný výkon. ()

kaylin

Vzhledem k tomu, že byl příběh natočen podle skutečné události, tak i celkem kousnu ten závěr, který bych řece jen viděl temnější. Jenže v tomhle příběhu prostě jde o to, že se zachrání. Nakonec, je to jeden z mála lidí, který prošel džunglí a přežil. Neskutečně syrové v tom, co vidíte, intenzivní a nepříjemné. Christian Bale jasně dává najevo, že je skvělým hercem, který pro roli udělá opravdu cokoli. Hlavně jeho scény se zvířaty jsou skutečně hodně bizarní. K němu tohle patří. Kdyby se to odehrávalo jen v té džungli, film má ještě vyšší hodnocení. ()

Maq

Dobrodružný film z Indočíny natočený podle skutečné události - to slibuje brak. Tento film je výjimkou. Očekáváte-li Vietcong plný psychopatů a džungli hemžící se šelmami a jedovatými potvorami, budete zklamáni a uvedeni do střízlivé reality. --- Za nejcennější považuji nevšední líčení vlivu dlouhodobé izolace, strachu a hladu na skupinu válečných zajatců. Toto zachytit je jistě velké umění. Dieter Dengler vzdoroval reálným potížím, žádným vymyšleným potvorám nebo efektním udělátkám, zachoval si duševní sílu, a je tedy skutečným hrdinou. Klobouk dolů před ním i Wernerem Herzogem! ()

Remedy

Překvapivě málo akční, spíše konverzační a psychologicky poměrně propracovaný hrdinský snímek, který prezentuje „hrdinství“ jako obrovskou osobní touhu po svobodě, jako neutuchající snahu překonávat sám sebe až v takových mezích, kde by to ostatní vzdali či „podlehli“. Čekáte akční film s tématikou vietnamské války a dostanete místo něj lidský příběh (opravdu téměř bez akce) s obrovským srdcem. Musím říct, že z mého čistě subjektivního hlediska bych šel s hodnocením o hvězdu níže, ale zde opravdu oceňuji Herzogovu originalitu a koneckonců i velmi dojemný závěr. Podruhé bych si to ale nejspíš nepustil. ()

Aiax

Jen lehce nadprůměrný zajateckotáborový thriller, který nepřináší nic moc nového, nedokáže překvapit a mě osobně ani přimět k tomu, abych cítil s osudy hrdinů sympatie větší než jen opravdu malé. Bale zde předvádí svůj další velice dobrý výkon, ale opět je tu někdo lepší, tentokrát jej zastiňuje znamenitý Steve Zahn. Chudák Bale, jde vidět, jak strašně moc chce, že dělá opravdu maximum, ale podle mého soudu do té vytoužené nejvyšší ligy Opravdových Pánů Herců nikdy nepostoupí. Jo abych nezapomněl, za upozornění stojí ještě hudba a ani Werner Herzog si v žádném případě nezaslouží kritiku. Jen do příště bych si, být jím, vybral zajímavější scénář. ()

Skip

Byl jednou jeden chlápek, americký pilot, kterého ve Vietnamu sestřelili, zajali a jemu se podařilo utéct. Podle příběhu tohoto vojáka natočil režisér Werner Herzog výborný film, který se chvilkami možná trošku vleče, ale na to se dá velmi rychle zapomenout, protože Temný úsvit patří v kategorii válečných filmů k tomu nejlepšímu, co bylo natočeno. ()

radektejkal

Další z útěkářských filmů, které není tolik nutno od sebe odlišovat podle doby a místa činu, ale především podle autorovy/režisérovy invence. Herzog ji - na režiséra jeho formátu - zde příliš nepobral. Navíc český dabing film pasoval na úroveň televizního bulváru. ()

fallangell

Christiana Bala si jako herce nesmirne vazim a hlavne kvuli nemu jsem koukl na toto nekonvencni valecne drama. Musim uznat ze pokud nekdo ma na zahrat 2 hodiny hladoveni, neni lepsi volby nez prave Bale a zde skvele hrajici Steve Zahn. Bohuzel filmu chybi jakykoliv hlubsi smysl, zkratka koncentrak jinak. Vietnamci jsou zde opet karikaturovani do opic. I presto vas libive zabery dzungle a volne plynouci kamera udrzi az do konce. Nic, jdu se najist:) ()

kalap

Utrapeny film bez potrebného náboja a patričnej iskry jednoducho povedané dosť som sa nudil,ale zachranila to aspon ta príroda. ()

Fanucci

Strašně prvoplánové, že jsem měl chuť přetáčet dopředu. Zajímavá psychologie postav, ale jinak jde o rozvleklý a nepřekvapivý film, který od průměru nezachrání ani Bale. ()

Sheldra

Tak trochu one man show. Nejzajímavější část v zajateckém táboře mohla být poněkud prodloužena na úkor plahočení se pouští. Na druhou stranu, Bale má charizma i talent, tak jim to odpouštím! ()

fmash

Nesourodě působící mix hurá vojenských nadšených výkřiků a lehce krutě beznadějného pobytu v zajateckém táboře. Další úhel pohledu na vietnamský konflikt. Nevím, jestli je na vině podivínské Baleovo ztvárnění Herzoga nebo něco jiného, každopádně mě to nijak zvlášť neoslnilo. Přitom to vlastně vůbec nebylo špatné. Nevím. 3½. ()

maverick10

Klaus Badelt je jednicka. On z toho filmu udelal zazitek, jeho hudba presne zapada do laoske scenerie. Bohuzel film samotny je takovy lehky nadprumer podobnych typu filmu.Kdyby nam tak pan Herzog priblizil vice o utrpeni v zajateckem tabore. Takhle jsem mel pocit, ze byli hosi spise ubytovani v marockem dvouhvezdickovem hotelu uprostred dzungle. Jedine co dozorci delali, ze rvali na lesa jako krava a strileli na buhvi co.To mi spis pripominalo moji dovolenou s tchyni a jeji kamaradkou na machaci. Skoda, vice dramatu v tabore a razem by to bylo daleko zajimavejsi. ()

Carlossss

Zajímavé drama o muži, který se nechtěl smířit s osudem vězně v laosském táboře pro válečné zajatce. Christian Bale je zde spíš průměrný, daleko výraznější je Steve Zahn, který konečně dostal pořádnou roli. Celým filmem prostupuje dusná atmosféra plná rýže a asijských nadávek, která přidává na autentičnosti a dramatičnosti. Chvílemi vám připadá, že si Bale odskočil od Mechanika(halucinace, vyhublost až na kost), ale celé je to precizně vyvážené. Což je možná škoda. Celý film totiž působí až neuvěřitelně staticky a uměle. Neškodila by ani kratší stopáž... ()

SonG

,,Empty what is full. Fill what is empty. Scratch when it itch.":-) Film o tom, jak člověk může být silný, aby přežil i ta největší muka...Silný děj, který podtrhává výkon Christiana Balea, který si nezaslouží nic jiného než potlesk!!!Výborný, nervy drásající film!!! ()

-Knight-

Dynamicky spracovaný dej, klasicky výborný Christian Bale, vynikajúci Jeremy Davis, kvalitný výkon Steva Zahna v nezvyčajnej roli a nádherne neemotívne emotívny :) záver. five stars ()

kagemush

(BACHA-SEM TAM SPOILER) Akční Herzog? No to mě rozsekni stehno a usekni hlavu ,vole. Třeba. Ovšem jinak vynikající film,kde to hlavně s tou dusnou a zaprášenou atmosférou v dusném a prašném prostředí mistrovy opravdu funguje. Ale ten konec!!! Už zase jsem se dozvěděl,že jediný opravdový přátelství mezi chlapci (mimo baru U Pavůka,Bratislavští vědí) je možný mezi mariňáky a na trauma z prožitého pekla je nejlepší stejk! Takhle zmrvit jinak výborný film umí snad už jen Špílberg. 60%,do háje.... ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků