V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

Guran

Film nejvíce trpí samotným režisérem a celým štábem. Werner Herzog film odflákl ve všech bodech. Vzhledem k tomu, jak je dějová linie odehrávající se v zajateckém táboře doslova DLOUHÁ, tak začátek je na to až moc přestřihaný. S postavami nás děj ani moc neseznámí, vlastně skoro vůbec. Jenom jména, pár řečiček a jde se na věc. Naskočí do letadel, velitel rozdá rozkazy a nás hrdina bydu během půl minuty sestřelen. Samotná scéna sestřelení byla ubohá, až trestuhodná. Takhle špatně natočit sestřelení letadla v dnešní době snad ani nejde! Jakmile se hrdina ocitne v táboře, začne seznamovačka se spoluvězni, na kterých se mi nejvíce líbil Jeremy Davies, na něm mi ale fascinovalo, že jako jediný z nich měl čistý obličej, zatímco ostatní byli špinaví. Pak začne dlouhá dějová linie, spousta záběrů v táboře mohlo být vystřiženo. Snímek je jinak děsně nezáživný a herecký výkon Christiana Balea byl spíše komický, než vážný. Snímek se mi opravdu nelíbil, nuda, nezáživnost, hrozný Bale, žádná hudba a hlavně to zpracování. Bída! Herzogu, už nic netoč! ()

Pitryx

Tak Steve Zahn v roli Duana byl tedy asi nej herec z celého filmu. Myslím, že svým projevem zastínil i Baleho. Trošku mi připomenul postavu Degy z filmmu „Papillon“. Snímek je natočen velmi dobře, na profi úrovni, s obvyklými hluchými místy. Těch však není mnoho. Konec jsem trošku nepobral, jako tím únosem sledovali co? Vždyť přece CIA znala jeho (Dieterovo) jméno a kdykoli jej mohla najít později. No budiž. Snímek má spád, není zbytečně natahovaný, jen ke konci jsem už trošku ztrácel pozornost. Budiž hodnocen jako velmi kvalitní podívaná. Nutno připočíst skvělou hudbu. Nu a OST je také poslouchatelný. /////*** a půl////// ()

ostravak30

Temný úsvit není žádným akčňákem z Vietnamské války. Místy téměř dokumentárním způsobem vypráví především o zajetí a psychologii vojáka, který je též člověkem. Jako by na to hlavně vojenské kancelářské krysy zapomínaly. Film se zaměřuje na plynulost času, na to jak pomalu to utíká, kam směřují myšlenky zajatého apod. Charaktery lidí, kteří by se v civilním životě možná nikdy nesešli, najednou musí a chtějí spolupracovat, aby unikli nepříteli. Američané, ne poprvé, dostali ve Vietnamu na prdel a tato země to přežila, jako ostatně mnohé. Ovšem obyčejní vojáci a jejich příbuzní trpěli a v tomto světle jsou životy mrtvých a zajatých více než zbytečné. Další takový příklad ze současnosti je trapas při útěku z Afghánistánu. Těm nahoře to ale nevadí, oni do bojů nemusí. Film je skvěle obsazen, nevím přesně, zda se natáčelo v autentických místech, ale atmosféra je parádní, herecké výkony úžasné. Měl jsem cukání dát pět hvězd a nakonec jsem podlehl. Tohle je jiný film o Vietnamské válce než většina ostatních. Možná je to i tím, že ho nenatáčel Američan. ()

TomasB

Jsem hodne na rozpacich, zacatek byl takovy vselijaky - prestoze je film postaven na hereckych vykonech, tak ta havarie letadla byla teda hodne hodne odbyta.Zajeti a samotny pobyt v zajeti byl daleko lepsi nez fadni zacatek. Od uteku uz to bylo jen horsi a horsi. Film navic rozpracoval vedlejsi postavy, jejichz osudy nebyly dokonceny. Konec filmu...no teda jedna velka haluz:-( Hudebni doprovod film urcite zveda o hvezdicku. Celkove - nebylo to spatne, ale jednou stacilo. ()

Miloško

Až na ako vždy skvelého Ch.Baleho len čistý priemer,kde zajatci snívaju o navrate do vlasti,a vojaci Vietcongu sú tu ako vždy ukázaný ako zaostalé opice s pralesa.Nemožem si pomocť,ale na filme je vidno ozaj nízky rozpočet. ()

marosson

Dosť silný film, najmä keď uvážim, že to vyzeralo odstrašujúco už len z obrazovky, no nie? Nechcel by som tam upadnúť do zajatia, veru nie...a papať všakovaké dobroty od výmyslu sveta hmyzu...a loviť hady..priznávam však, že keby tam nehrá Bale, nepozeral by som to ()

kacir odpad!

Psychologický či nepsychologický, tak či tak nudný. Je to obrovské sklamanie. Občas si myslím, že niektorí ľudia dajú viac hviezdičiek, pretože traja ľudia pred nimi ich dali tiež a tak vzniká vysoké hodnotenie. ()

Nupaky

Tak tohle na mě udělalo opravdu dojem. Je to další film, kde Bale opět exceloval a po Mechanikovi další šílená role. Jinak samotný film, je natočen opravdu přesvědčivě a ani na chvilku jsem nelitovala, že jsem si ho pustila. Opět se ukázalo, jak je lidská rasa falešná a nikdy člověk nemůže odhadnout komu věřit. Určitě je to film,který stojí za to... ()

Weirdman

Až osviežujúco pôsobí fyzickosť a špinavosť tohto filmu. Hlavne zaverečná polhodinka je v tomto úžasná. Aj herci zo seba vymlátili maximum. Ale strhujúci okamih sa akosi nedostavil. Navyše sa miestami dosť skracuje a drasticky strihá, a film pôsobí akýmsi epizódkovým dojmom, čo u mňa vyústilo k tomu, že som hlavne v polovici filmu dosť očami tlačil čas dopredu. Škoda. Potenciál bol parádny... (●) ()

Apoxyomenos

nebolo to zlé, ale nemozem si pomoct mna vojnove z azijskeho prostredia strasne nudia keby tam nehral bale tak to asi nedopozeram a dam nizsie hodnotenie pre mna tak na 50% ()

mangui

Výborné... Nijak přehnaně natahované... Do žebříčku mých absolutních nej se to asi nezapíše, ale podíváná to byla slušná... Bale má skutečně charizmatu na rozdávání :) ()

Deadmann

Viděno s českým (katastrofálním) dabingem, v originále by to bylo možná lepší. Ale já se vlastně stejně nudil... ()

papuchalk

Jsem rád, že se pořád najdou tvůrci, kteří točí filmy o charakterech, a ne o digitálních efektech. I když už jsem to kdysi viděl, rád jsem se podíval znovu. Skvělí herci! Musím však zkritizovat historickou nepřesnost. Doporučuji přečíst wikipedii Dieter Dengler a zejména potom vyjádření pozůstalých po ostatních vězních. Je tam pár podstatných detailů, které bůhví proč tvůrci vynechali, nebo ukázali uplně jinak. SPOILERY ::::: Samozřejmě Dietera ukázali jako největšího hrdinu, zatímco ostatní vězni jsou nepodstatní, nebo slabí. Ve skutečnosti měli plán útěku připravený dávno před zajetím Dietera (stejně jako pomůcky na otevření pout a schovávání rýže). Stráže nepostřílel Dieter, ale thajský vězeň Pisidhi (taktéž hlavní organizátor útěku). Postava DeBruina je ukázána jako charakterově a morálně zkažená, nevěřící v život ani v záchranu. DeBruin přitom měl už jeden úspěšný útěk z vězení za sebou a byl i jedním z hlavních organizátorů útěku Dietera Denglera. Původně měli všichni 3 američani utíkat džunglí společně, po opuštění tábora se však DeBruin rozhodl vrátit pro čínského spoluvězně, který ostatním nestačil kvuli horečce. Obětoval se pro záchranu čínského (!!!) spoluvězně... DeBruin byl poté znovu zajat a další věznění již nepřežil. I ostatní vězni popisovali DeBruina jako obětavého člověka, který ostatním pomáhal, dával jim své příděly jídla, učil je angličtinu atd. Bohužel, tyto historické kolapsy se na můj vkus stávají až příliš často u filmů založených na pravdivé události. Temný úsvit je střídání geniality s občasnou nudou, proto jen slabší čtyři. ()

xpaja

Raději než tento film doporučuji Herzogův starší dokument ( http://www.csfd.cz/film/43121-maly-dieter-chce-letat/ ). Film sám o sobě není vůbec špatný, dlouhou dobu se i úspěšně vyhýbá typickému americkému patosu. V závěru bohužel vše "napraví". Ve srovnáni s výše zmíněným dokumentem ovšem postrádá emocionální sílu, která mě u "Little Dieter Needs to Fly" posadila na zadek. ---== 75% ==--- ()

Fugito

Miestami sa mi páčil humor režiséra :D trošku heoricko americký koniec- pri Band of brothers som mal až zimomriavky ako to zvládli :) no na druhej strane sa mi páčil kontrast medzi vzťahom človeka a vojny / vzťahom človeka a prírody. Po hereckom výkone veľmi kvalitné. ()

mkee

Koho iného si lepšie predstaviť vo filmoch, kde ešte pred natáčaním treba poriadne zabrať? O tom ako chudnúť by mohol režijne osvedčený Christian Bale už čo to povedať. Preto ničím neprekvapil, keď zhodil „iba“ 25 kg v porovnaní s preslávenými 45 kg v Mechanikovi, v ktorom zistil kde sú hranice jeho možnosti. Charizmou ma milo prekvapil aj Steve Zahn a celkovo tak film pôsobil veľmi solídne. Chýbalo mi ale viac prírodnej scenérie, na ktorú si myslím priestor bol, a ktorá býva vo filmoch tohto žánru často nepostrádateľná. P.S. Radosť vidieť ten hodnoverne pošetilý vyraz na Christianovej tvári, keď konečne nasadá do záchranného vrtuľníka preč z džungle. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků