Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

BathoryMan

Veru bol to tažký a nechutný film,ktorý nieje jednoznačne pre každého!Ale 5 krát som si zakrýval oči a to nehovorím otom že pri scéne zvracania mi takisto z toho hnusu prišlo zle!Režisér Pálfi je naozaj zaujímavý zjav na europskom filmovom nebi!Dokáže ukázat vo filme veci na ktoré by sa ostatni báli len pomysliet a nieto ich ešte realizovat!Zo všetkých troch osudov mi bol asi najsympatickejší ten tretí!Syn živiaci sa ako preparátor márne hladá pochopenie u žien a aj u otca bývalého majstra v prežieraní sa a tak sa oddá do rúk vlastnoručne zostrojeného stroja ,ktorý má naveky uchovat jeho telo!O bizardnosti tu nieje núdza len mi to chvílami prišlo samoúčelné so zámerom šokovat diváka!A to sa tvorcom podarilo znamenite! ()

in4mator

Takový film se hrozně špatně hodnotí, kromě toho co je opravdu vidět a slyšet, v něm každý může najít spoustu skrytých myšlenek a podnětů, ukrytých "mezi snímky". A nebo taky ne. Já jsem je tam sice našel, ale stejně mně ta forma s obsahem moc nesedla. ()

misakurt

Nemám nic proti naturalistickému vyobrazování skutečností i fikcí ve filmech, nic proti sexu, sodomii, zoofílii, zvracení, kuchání zvířat, lidí, lidských embryí, ale když je to všehno najednou na jednom místě, je toho přece jenom už trochu moc. Všechna ta chuť šokovat a ukázat světu něco nového dala vzniknout velmi kontroverznímu snímku, který dělí diváky na dvě nesvářené strany. Soucítím s těmi, kteří jej nenávidí a nejsem si úplně jistá zda chápu ty, co jej zbožňují. Velmi mě zaujalo mě herecké obsazení - herci byli odpudiví, oškliví a zvrácení - zkrátka měli to správné charizma. Jakmile jsem začala s halvními hrdiny sympatizovat, stihli se mi během následujících dvou, tří scén absolutně znechutit.. A tak jsem byla mrcha celý film pěkně přelétavá..až mi nakonec paradoxně zbyla postava pána, který si nechal "jenom" udělat klíčenku z lidského embrya... Sečteno podtrženo myslím, že se jedá o film velmi netradiční, žánrově nezařaditelný a pro mě procentuálně (i hvězdičkovitě) nehodnotitelný. (To jsem ráda, že jsem to tak rozřešila, rozhodovat se mezi odpadem a "plným počtem" se mi opravdu nechtělo) ()

CrazyLom

Magický realismus s notnou dávkou naturalismu a oděný do morbidně absurdního žánru mě bohužel nedokázal stoprocentně vtáhnout do děje, ale na pěkné hodnocení to stačí i tak ()

Puol

Za ten záverečný stroj by sa nemusel hanbiť ani samotný Jingsaw. Inak morbiďárna najhrubšieho zrna od naších južných susedov, ale veľmi efektne nakrútená. Veľké umenie by som, ale v týchto troch epizódach zo života takej normálnej maďarskej rodinky nehľadal. Tak 7/10. ()

Rockerman

To je absurdita!!! Film můžete mít rád nebo ho nenávidět,nic mezi tím!Nadržený voják za války "osouloží" vše,co mu přijde do cesty,včetně velitelovy ženy.Tím se narodí syn,který v dospělosti "sportuje".Je profesionálním žroutem v socialistickém Maďarsku. A jeho syn vše završuje v naší současnosti,vycpává zvířata.Je jasné,že tohle je film podle mého gusta.Ne,že bych byl tak úchylný,ale čas od času se rád podívám na něco,co překračuje tu pomyslnou hranici absurdity.Trochu mi to připomínalo filmy Emira Kusturici.Toto dílko je určeno jen pro "fajnšmekry" nebo pro ty ,co mají silný žaludek!!! ()

Rázlik

Tak to je asi ten nejodpornější a nejvíc nechutnej film co jsem kdy viděl!! Až ke konci mi došla spojitost všech tří příběhů, ale krom toho humusu všude kolem jsem v tom nenašel nic hlubšího, co by mě mělo donutit nad tím přemýšlet nebo by mě jakýmkoliv způsobem mělo zasáhnout. ()

JirkaLexa odpad!

Odporný, nechutný a nevkusný film. Nerozumím hodnocení, které film nese. Po většinu doby mě bylo na blití, film nedává smysl, je zvrácený. Nevím co a jak dále hodnotit, bylo mi šoufl po celou dobu filmu, jak z originálního znění, tak z průběhu děje. Opravdu mě to ani zdaleka nezaujalo a nemám ponětí, co na tomto díle lidé vidí, já to tedy zaručeně nevidím a jsem nejen zklamán, ale i pohoršen. Pokud tímto "filmem" chtěl autor něco divákům sdělit, tak to pro mne zůstává skryto a nepochopeno za tlustou čárou přehnanosti, nevkusu a vulgarity ... 0% ()

Slava4

Přiznám se, že mě tenhle humáč docela oslovil a některé scénky jaksi pořád nemůžu dostat z hlavy.. akorát v tom špatném slova smyslu.. koukat na tři generace nechutných a asi né příliš duševně zdravých chlápků jak si na plno libují ve svých úchylkách mě občas nutilo přemýšlet nad tím, jestli si pro případ fakt nezajdu pro ten kyblík na zvracení :)) První dementní pošuk - poskok jakéhosi generála na nějakém opuštěném smradlavém statku si libuje v opalování se plamínkem svíčky a v pozorování místních žen, při koupání, dovádění ve sněhu, nebo třeba když si odběhnou do kadibudky vykonat potřebu, když pak v neckách plných vepřového po zabíjačce ojede místní dvousetkilovou bertu, je zaděláno na potomka. Potomek, jakožto přeborník v závodním obžerství není žádný drobek, a fakt je na něj krásný pohled když do sebe lžící láduje co mu příjde pod ruku. Třetí a poslední část, o hubeném pobledlém vycpávači mrtvých zvířat, není až tak nechutná, ovšem scénky, kde se stará o svého přežraného mega otce a jeho tři přerostlé mega kočky, kde otec požírá čokoládové tyčinky i s obalem, jsou fakt humus.. a ten konec, kdy vycpávač sám sebe vykuchá, vycpe, zašije a následně si nechá useknout hlavu a uříznout ruku... to jsem teda fakt nečekal :D ()

Rathalos odpad!

Taxidermia je totalne nudna zalezitost,ktora neoslni nicim,ani sokovat nemoze,musel som pretacat,lebo by som od nudy zosivel...:-) ()

GMVajgl odpad!

Samoúčelná dekadence, degenerace, demence a demoralizace. Udělala na mě silný dojem. O několik let později jsem na KVIFF viděl ještě jeden maďarský a podobně debilní film. Fool me once, shame on you - fool me twice, shame on me. Maďary už raději ne. ()

medii

Design a fantazie... Pochválit je zde třeba především kameru (Gergely Pohárnok) - težko uvěřit, že by někdo i do extrémě syrových, s nechutností hraničících scén dokázal vnést eleganci, nebo že by se o to vůbec někdo pokoušel. Estetický dojem bych tedy hodnotila za 5*. Doufám jinak, že autorům povídek (Lajos Parti Nagy a György Pálfi) se jejich úchylná, leč velice barvitá fantazie nepromítá do reálného života :) Trochu se bojím, že se část průměrných českých diváků bude chlubit a naparovat, že TO TAKY viděli a film se stane víc kuriozitou, než respektovaným dílem... ()

kohut

kludne ma povazujte za vyvrhela vasej inteleguanskej spolocnosti, ale tento film je kde nic tu nic. sice ukazuje, ze vie 'ako' nieco povedat, ale bohuzial nema 'co' povedat. dve hviezdy davam za posobive vizualy a la otacajuce sa koryto. ()

Filmárik

Taxidermia nieje nič viac ako obyčajný trojgeneračný príbeh otca ,syna a vnuka. Dal by sa natočiť úplne štandardným spôsobom rodinnej drámy ibaže potom by sme tu mali len ďalší 100x videný otrepaný kolovrátok trpkého sledovania nudnej dejovej línie. Ibaže pán Pálfi si zvolil so všetkých možných ciest tú NAJextrémnejšiu a tak tu divákovi na inak jednoduchom príbehu servíruje jeden naturalistický detail za druhým bez akejkoľvek zásterky.Všetko je tu dostatočne viditelné ,nič sa autor nesnažil zakryť alebo iným zpôsobom "neukázať".(Obzvlášť delikátna je scénka preparácie z ultrazoom detailom na celý proces bez akejkoľvek hudby,kde počuť len cvendžanie nástrojov a mľaskot vnútorností).A ja môžem dodať už len toľko ,že na mňa to značne zapôsobilo. ()

Al44...

Tři příběhy zobrazující, tři generace jedné rodiny. Tři muži, které mají různá povolání, charaktery, tužby a úchylky. Autor filmu vše zobrazuje naprosto bez zábran a místy se plánovitě objevují opravdu nechutné situace. Nejlepší je poslední příběh, který celé generační putování zvláštním způsobem uzavírá. Bezesporu zajímavý film, který mě však až tolik neoslovil. ()

Kaučuk03

Nevím jestli jsem normální, ale mě ten film, velmi bavil a pobavil. 3 dobová dějství, z nichž syrovost, vulgárnost a hnusota jen kape, ale přesto si uchovávají jakousi uměleckou linku. Výborná hudba, z toho snímku dělá ještě větší psycho. Dokonalý výsměch všemu a všem- aspoň tak jsem to chápal já. Pokud v tom budete vidět jen tu obrazovost, asi budete znechucení, ale pokud to budete brát s nadhledem a i ronií, nemůže se vám Taxidermia prostě nelíbit. ()

SatanX

Tak tento dekadentní snímek nejde nepochválit. Aon, trošku pokulhává po příběhové stránce, ale to u mě vyvážila kamera a všechno to, co se v tom filmu vlastně odehrálo. Prostě se mi líbí takový druh filmů, které mohou jistou část populace pobouřit a myslím, že zrovna toto je ten případ. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007