Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

gemi

Famózní úchylárna. :-) 30. 7. 2022, druhé zhlédnutí. Tohle je tak absurdní, že se to nedá popsat, to se musí vidět. Důstojnický pucflek Morozgovanyi, mistrovství v jedení, preparátor Lájosz Balatony... Ale není to tak absurdní, že by to nedávalo smysl, protože to natočil nějaký vyhulenec, který ve skutečnosti moc netušil, co dělá, a nerdi by vedli ve filmovém klubu nad jasmínovým čajem vášnivé diskuse o tom, co to vlastně znamenalo. Kdepak, není to žádná Lynchovina! Je to absurdní i PŘESTO, že to smysl dává. Ale nejen absurdní. Taky erotické (místy explicitně pornografické), úchylné, dost nechutné, naprosto zvrácené... A ano, taky dost zábavné. Majstrštyk. ()

Polnoch

Pomerne zaujímavé, pomerne kvalitné, pomerne bizarné, no nič prelomové.Priznám sa, že som v každom smere čakal viac. Tematicky možno poburujúce ale audiovizuálne skôr komické. ()

neo93

Neobyčejný snímek, nad kterým budete ještě dlouho přemýšlet, cože jste to vlastně viděli. Celý film je rozdělen na tři části, v nichž v každé, se režisér zabývá něčím jiným. Kromě toho, že jednotlivé části propojuje rodinným pojítkem hlavních postav, kdy nejprve vidíme dědu, otce a syna, tak všechny tři kapitoly spojuje způsobem, jejž můžeme označit jako nechutné, odporné či zvrácené. Každý si v příbězích nalezne to své. Nejzajímavějším kouskem pro mě osobně byl druhý příběh o jedlících a jejích mistrovství, zvláště pasáž, kdy jsou trénováni malí jedlíci. První část mě naopak příliš nezaujala až na excelentní krouživý pohyb kamery, který zachycuje, jak se dají využít troky. A poslední třetí příběh mě také příliš neoslnil vyjma hromady lidského tuku či sebevraždícího mechanického nástroje smrti. Celý film rozhodně nabízí spoustu zajímavých nápadů a myšlenek. Určitě se jedná o vyjimečné dílo, které si mě však dostatečně nezískalo. ()

Jacques1

Taxidermia byla pro mě zklamáním. Je tam sice pár vtipných obrazů, pár zamyšlení, pár krásných obazů. Navíc Taxidermia je navíc vzorovým příkladem jak lze využít násilý a sex jako hlavní motivy filmu smysluplně, balancujíc na samé hranici přijatelnosti. Ale toto všechno v celém filmu leží vedle sebe, jaksi náhodně, bez čehokoli co by sjednocovalo. Klidně bychom mohli vynechat buď celou první, nebo celou poslední povídku, nic by se nestalo a stejně jsou na tom i části jednotlivých povídek. Txidermia se rozpadá pod váhou svých vlastních nápadů. ()

Threepwood

Na mě je to sice příliž explicitní a moc jsem nepochopil co tím chtěl autor celkově říct,ale jinak hodně originální,osvěžující a na evropský film vizuálně pěkně zpracovaný film.Celkově je to slušná úchylárna. ()

dEstr0y3r

Film silně ovlivněný dekadencí, u kterého budete buď zvracet, nebo se smát, nebo oboje. Film dokrášluje hudba Amona Tobina. ()

Bane

Kdyby spojili své síly Takeshi Miike, Tinto Brass a Passoliniho zvrhlá část, dopadlo by to pravděpodobně nějak takhle. ()

thestral

tebhle fim bezesporu zanechá v člověku hlubokou stopu, nedá se nějak obecně říct, jestli pozitivní nebo negativní, ale o stopě není pochyb. Myslím, že provázání tří dějových linií (tří povídek) je velmi umné, film dobře odráží dobu a lidské charaktery a je samozřejmě velmi velmi sugestivní... osobně bych se obešla bez jedné scény v první povídce, ale asi to nešlo. I tak ale hodnotím Taxidermiu velmi vysoko ()

ShiShinka

stotožnění s komentáři od Darrena, Livingdead a Gimpa...Film jsem pochopila. Bohužel, jen pro to, že se vymyká normám a že je plný hnusu, zoofilie, zvratků a jiných nechuťáren, nebudu tento film vyzdvihovat do výšin, abych vypadala jako mega hustá drsoňka, že se mi líbí šukání mrtvýho a vykuchanýho prasete. sorry. ()

Schneefee

Provokativní, nechutné, obscéní, zvrácené...přesto se nedokážete od tohoto filmu odtrhnout a jen s vytřeštěnýma očima a podivně sevřeným žaludkem čekáte co ještě přijde, tak takhle bych popsala Taxidermii. Nutno dodat, že mé dekadentní já si přišlo na své...Tento film doporučuje 5 ze 7 preparátorů. ()

Ronee

Je to veľmi šialený úlet jedného mladého sympatického maďarského režiséra. Veľmi nechutné, len pre silné osobnosti. Vydržala som to a pochopila som, že aj šokovať diváka je ťažké a tu sa to podarilo. Mne však šok nestačí, hľadám vo filme aj niečo hlbšie. ()

Hisnuklusi

Umm, to nebyl dobrý film. A ani mi nepřišel ničím chytrý. Nepřišel mi ničím zábavný. Bylo to takové utahané cosi, co vás má asi šokovat a fascinovat zároveň, se mnou to ale neudělalo ani jedno. První příběh je neskutečně nudný a vlastně v sobě nemá žádný nápad a myšlenku. Nebo spíš takhle, jako má, ale rozhodně pro mě nevyužitou a řekl bych až polovičatou. Druhý příběh už dává daleko lepší smysl, ale za to na mě zase pro změnu působí, že se snaží být velice vtipný, ale mně to přišlo spíš trapné. Až potom o třetím příběhu bych řekl, že se na něj dá dívat. A to je tak všechno. Něco mezi první maximálně druhou hvězdou a to převážně za tu poslední taškařici. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007