Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

tutkaha

Jak už někteří psali dříve: těžko škatulkovat hvězdičkami. Mám ráda stylizovanost, i manýrismus, když je v rozumných mezích. Tady už mnohdy tvůrci zacházeli za ty vytyčené hranice, to ovšem neznamená, že je to špatně. Ty scény vás nemají nechat klidnými, mají za účel šokovat a přitom současně kritizovat, zesměšnit etc. Rozhodně na tento film nelze jen tak zapomenout... Škoda jen, že měl klesavou tendenci. Alespoň mne čím víc ke konci, tím míň bavil. Přitom práce vycpavače by se dala ztvárnit tak skvěle morbidně. ()

vlnka

Ja sa nechutnostiam vo filmoch naozaj nebránim, ak majú dajaký význam. Ale tu som akosi žiaden hlbší význam bezuzdného grcania, onanovania nad mŕtvym prasaťom a porozmetanými vnútornosťami fakt nenašla. Režisér sa možno až príliš utrhol z reťaze a potom vznikla takáto zlátanina Jackass, dokumentu o bulímii a mierne úchylnými vsuvkami, čo malo za následok, že mi po dvadsiatich minútach začali klipkať oči. Ale veď gegen Gusto... ()

Phoeniyx

Tak tohle se mi nelíbilo už ze začátku mě to znechutilo a celkově film byl ujetý, trapný a blbý vydržím hodně ale asi pro tenhle výtvor nemám cit pro mě podprůměr a špatná komedie hvězda jen za tlustý kočky co sežraly to tlustý prase a synek co si usekl hlavu jinak v tom nic dobrého nebylo. ()

martan271

Takže chci poděkovat uživateli Tarantino za doporučení.Byl to pro mě těžký film,chtělo se mi zvracet a utéct ale něco mě k tomu filmu pořád poutalo.Líbila se mi práce s kamerou,originální nápad,embryo jako klíčenka pro mě jako matku bylo šokující,ale co teprve táhnoucí se střeva a samopitva.Už ho nechci nikdy vidět,ale jsem sakra vděčná že jsem to viděla ()

valdakubik

Ten film je prostě hnus! Ale to mel pan režisér asi v záměru. Jsou to Maďaři no tak co od nich čekat. Ale provedení ten nechutnych scén bylo téměř dokonalý a věrohodný proto 4 hvezdy. ()

Pokri

Výborný film, poriadne uletený, ale rozhodne nie samoúčelný. Natočené je to veľmi zručne, autori nás dokážu pobaviť i znechutiť. V podstate sú to tri poviedky, ktoré sa však prelínajú a každá z nich je geniálna. Dokonca by som povedal, že kvalita filmu postupne graduje až ku grandióznemu finále. ()

moikan

POZOR spoileri : Film TAXIDERMIA predstavuje príbehy troch rozličných mužov v troch rozličných dejinných aj časových obdobiach života, dalo by sa povedať štyroch, keďže postava jedného sa prelína do časovej línie aj druhého príbehu. Dej je chronologicky usporiadaný- od doby vojny ( prvý príbeh vojaka Morosgyovániho a jeho nadriadeného dôstojníka Kalman Miszlenyi) , v čase socializmu (syn Kalman ) a posttotalitnej dobe ( príbeh Lajosza ) Prvý príbeh, ktorý sa odohráva v dobe, ktorú pravdepodobne nikto z režisérov a scénaristov nepamätá, pôsobí dejovo odtrhnuto od zvyšných dvoch. Zo začiatku pôsobí dojmom starého päťdesiat-šesťdesiatročného filmu, čo treba jeho tvorcom uznať k dobru, avšak má to slabinu vo výtvarnom stvárnení, kde minulosť je zobrazená pridaním zelenej, čo síce pôsobí pošmúrne a historicky- prehnané prifarbenie je však na škodu krásnym exteriérom- kamenným múrom, zasneženej krajine, dreveným domom, nostalgii prostredia … Tématicky aj výtvarne je výborne zvládnutá scéna s korytom. Tu možno oceniť nápad, námet aj prácu s kamerou. Spredmetnenie deja/času v koryte ako symbole- dávnom drevenom ručne vyrezávanom koryte, ktoré sa používalo na rôzne účely od náhrady kolísky po koryto na kúpanie či koryto na nasolenie mäsa pri domácej zabíjačke ... Koryto tu predstavuje menenný prvok v cykle ľudského života, ktorý sa nanovo opakuje, ale s inými osobami, čo je utvrdené ( empahasovane )pridaním medziscény vystretého mrtvého na posteli v tvare koryta. Výtvarne dobre pôsobia aj pohľady kamery zúženým priezorom – imitácia pohľadu ľudského oka akoby z podhľadu. Škoda, že zopár takýchto kamerových scén nie je aj v ďalších 2/3 filmu, bolo by to pekné výtvarné aj vizuálne ujednotenie. Ešte by som poznamenala podobnosť v maďarských filmoch: možno sa autori oceneného „O tele a duši “ 2018, inšpirovali aj týmto starším filmom, kde je práve sex či jeho nemožnosť spájaná s prostredím bitúnku ( zabíjačky), rozpoluplnosti nežného a surového a zvieracích analógii k ľudskej . Druhý príbeh zasadený do obdobia socializmu pôsobí vyslovene nechutne, je plný scén prejedania sa, vracania a zase vracania, žráčskych súťaží, rýchrožrania, žuvaní a tučných ľudí. ( Bela stále niečo zajedá a žuvá, aj keď vyznáva lásku, aj keď žiada o „romantický útek“). Červené tepláky pri tréningu, červené saká na svadbe, nechutné červené kravaty na obéznych bruchách. Je jasné akú analógiu tým autor naznačoval- socializmus(červená) bol ľuďom nechutný a nedalo sa to ani vysloviť. Aj tu sa však nachádzajú milé scény, ktoré majú diváka zmiasť- dvaja tuční zamilovaní sa vznášajú na vode, romanticky sa bavia o svojom budúcom dieťati- aké meno mu vybrať. Je tučnota ošklivá alebo krásna ? Nie sú aj títo tučkovia so svojimi citmi rovnako zlatí ako množstvo mladých ľudí v ich veku ? Tretí príbeh je najzmätenejší a najzložitejší z celej série. Možno tým, že je to nedávna doba, je ťažšie ho reflektovať. Najprv sa vykysnutie socializmu so všetkým hnusom prejavilo v prvých rokoch posttotality – ako tučný vykysnutý otec zavretý v byte s troma mäsožravými agresívnymi mačkami, ako symbol skrývania sa (skrývanie svojej predošlej identity, svojich socialistických a netredovych, nepriznaných vecí za ktoré sa teraz hanbíme) .... a zároveň nemožnosti si s tým sám poradiť, ale s nostalgoiu spomínajúci na „krásne časy “ a neschopnosť zúčastenosti dnes. Nechutnosť scény, kde očakáva divák rez, useknutie hlavy, ale nepredčí zhnusenosť s okom v Andalúzskom psovi. Aj tu sú ukázané paralely a metafóry doby : v kapitalistickej spoločnosti už nie sú nechutnosti skryté, sú obalené do beloby a predkladané ako umenie. Scény sú plné postáv v bielych kostýmoch, výstavná sieň je biela, umelec-rečník je snehovo biely a otvorene hovorí o zabití a samovražde len ako o zážitku slúžiacemu k vytvoreniu diela. Recipient tak nevníma smrť a tragédiu ako nešťastie ale len ako naturalizovanú zložku umenia reflektujúcu dobu. Divácka otupenosť – anestetika- je vyjadrením súčasnej doby ako ju opisujú sociológovia - apatia, narcizmus, ľahostajnosť a mix protikladných entít ... Z môjho pohľadu je témou filmu: skaza vlastnou vášňou. Prvý- škaredý vojak s ráštepom túži po splnení svojej vášne -sexe. Druhý príbeh- nemožnosť odpútať sa od vlastnej predstavy ideálu či posadnutosti. „Dieťa je dieťa. Vykŕmime ho.“ Táto skazonosná fixná idea je plne dovŕšená koncom tejto postavy v tretom príbehu. Odmieta uznať syna , jeho prácu, jeho osobnosť a túžby a vôbec mu na ňom sebecky nezáleží, tak ako mu nezáležalo na rodine a žene a svoju vášeň k súťaživosti a predstave vlastnej úspešnosti aplikuje aspoň na mačky, čo mu je aj osudné. Identifikovať tretiu vášeň je ťažké – ale najviac dominuje, že postava tragicky túži po uznaní rodiča. Film obsahuje aj bežné klišé : škaredý ľudia sú zlí, kto robí v práci nechutné veci je sám nechutný. Pokiaľ by film mal byť celostne postmoderný- nebolo by na škodu viac výrazu venovať ambivalencií vecí. V druhom príbehu je to explicitne zobrazené viackrát, v prvom príbehu s vojakom sa film spolieha len na divákovú odozvu- po chvíľke spoznávania sa s postavou môžeme očakávať jej pochopenie, okrem pocitu nechutnosti aj určitú ľútosť k nemu, že nemá šancu naplniť svoju vášeň, že je bezmocný, týraný a nakoniec zabitý. Surovosť aktu výstrelu pôsobí na všetky predchodzé nechutnosti vojaka až ospravedlňujúco a katarzne. Problém postmodernych filmov, ktorý nútia diváka k zamysleniu, často na úkor jasnosti a zmätenosti, je ten istý ako u expresívneho umenia. Je veľkým umením podať expresiu nie jednostranne negatívným spôsobom. Bez surovosti, strachu, bez ostrej dôrazovosti, bez nepríjemných pocitov, bez nechutných konotácií... akoby iné ako ako pocity, pri ktorých nás strasie, neboli dosť vznešené či skutočné. () (méně) (více)

futislav

Jedna hvězda za umělecky ztvárněnou dekadenci, jedna za kameru a jedna za nápad. Odmyslíme-li si předchozí tři položky, pak už toho moc nezbývá. Kuřatům a lidem to nesahá po kotníky. Jako kontroverzní film to jistě splnilo účel a o to šlo zřejmě autorovi nejvíc. Kupodivu je zde dost pasáží, kdy se divák nudí. ()

Gr!mReefer

Komedie?! Každou vteřinou sem si říkal, že nechutnější už to nebude... Samozřejmě to bylo ještě nechutnější... Pokud čekáte "normální film", tak známka 1* přinejlepšim, ale pokud ste natěšeni na hodně nechutnej film, tak si to užijete za 5* minimálně. Já bohužel čekal "normální film". ()

corax8

mne to přišlo úchylný od začátku do konce. Zároveň dobře natočený. Nejvíc si pamatuji na příběh otce, který je mistr v požírání. Jinak jsou popstavy postižené vnitřním pnutím, které musí nějak ventilovat. Touží po naplnění svých snů a velmi úchylně je také docilují. Jen tak dál. ()

JoudaCZ

První myšlenka po shlédnutí filmu byla: WTF?!? Film byl rozhodně vizuálně zajímavý, občas až úžasný (necky, leporelo), místy vtipný. Ale vyznělo to tak nějak jalově... Kamera neuhne, ale že by mě to znechutilo, to ne. Podobné záběry už jsem viděl podány nechutněji (Passolini) i zábavněji (Švankmajer). Zkoušet takto, co divák unese, mi dnes přijde jako anachronismus. A hledat za zvratky, střevy a semenem něco hlubšího se mi asi nechtělo. ()

paja78

I tímto způsobem lze nahlížet na smysl života a věřím, že někdo ve filmu může nacházet filozofickou hodnotu. Masturbační, obžerské ani morbidní scény mě nepohoršovaly, ani se mi z nich nedělalo zle. Snímek mne prostě neoslovil, a už vůbec vnitřně ničím neobohatil. Dvě hvězdičky dávám za pár dobrých záběrů (vana) a závod na začátku druhého příběhu. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007