Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

ChandlerBing

Pokud dekadence znamená hledání krásy v ošklivosti, pak je Taxidermia vrcholné dekadentní filmové dílo. Zda-li v tom divák uměleckou krásu najde nebo je pouze znechucen, to už je o individualitě jednotlivce. Dát do každého záběru tolik lidské odpornosti podané v co nejnaturálnější a nejdetailnější podobě, to je odvaha, kontroverze, jistá úchylka a již zmíněná dekadence, která je vlastně součtem tří předchozích kritérií. Každá vteřina filmu nás bude znechucovat čím dál tím víc a pokoušet nás, co všechno vydržíme. Pomiňmě ale už obraz a zamysleme se nad hloubkou myšlenky a příběhu. Zdánlivě by to mohlo působit jako povrchní slátanina, musíme se však nad snímkem zamyslet víc, a když si zahrajeme trochu na filozofy, můžeme objevit mnoho zajímavého. Tak a teď už se pohodlně usaďte, připravte si kýbl pod nohy a vychutnejte si Taxidermii ve vší kráse. Třeba se naučíte porfesionálně zvracet. ()

michma2

Jednou a nikdy víc. Viděli jsme to na dovče a normálně jsme měli zkaženej (zhnusenej) večer, ale v porovnání se Srbským filmem je to rodinná komedie :) Jinak slušnej bizárek. ()

Sticks odpad!

No, som rád, že som na tom nakoniec v kine nebol. Hanbil by som sa vôbec z tej kinosály vyjsť alebo zostať. Vydržal som 40 minút... nechápem, ako do toho vôbec herci môžu ísť... ()

deizolator

Oceňuji každý film, který je originální. Pokud je ta originalita poutavě zpracovaná, pak je to bod navíc. Má-li člověk chuť o tom přemýšlet, další bod navíc. Kamera naprosto skvělá.. spoustu filmů by tohle zpracování posunulo o dimenzi výš, další bod navíc. Herecké výkony přesvědčivé.. další bod. Takže co spojovalo tři generace úchylů? Válka, tj. bída, nesvoboda.. čeho tedy může mít člověk dostatek? Co se jako jediné se dá realizovat naplno? Sexuální fantazie a jejich realizace. Nejmrzčí pud člověka, který je na dně a nemůže mít nic jiného... zbývá sex a násilí. Proč byl děda úchylák? Protože měl hlad. Komunismus - tj. opět nesvoboda, ale toho, co nejvíc chybělo dědovi, je dostatek - žrádlo. Tak se táta přežírá, protože toho může mít kolik chce. Dnešní doba (kapitalismus, tržní hospodářství, demokracie..?) - je svoboda, je jídlo... ale jídlo je synovi odporné, protože jsou rodiče tlusťoši, táta se přežírá a chtěl by to i od syna... kterému zničil sebevědomí. Tj. syn má touhu všechno vyvrhnout... Napadá mě - chce si snad vychutnat utrpení, které měl děda i táta v době nesvobody? Oni ho měli automaticky, takže jak si ho přivodit spolu s aplikací oblíbeného koníčku? Touží člověk po utrpení když ho nemá? Pryč s demokratickým kapitalismem?:-) Pro mě jednoznačně pět hvězdiček už za tu kameru.. tak si vyhrát s působivostí scény, to smekám.. ()

zdeci

Viděl jsem i horší věci, třeba navátého Kalouska v telce. Viděl bych i lepší věci, třeba vycpaného Mirdu v MAO (Muzeu arogance a ožralosti). ()

muti odpad!

to co bolo za s*acku? cely film sa pozerame na 3 generacie madarskych zrutov, ktori do seba pri valovoch sutazne zeru nejaky blivajz, ktory nasledne vygrcaju. to co bolo poslednych par minut som cakal ze bude od zaciatku. nielenze sklamanie, ale aj cele zle. taky odpad som uz dlho nevidel... plne hodnotenie pre tento film mi pripomina plnu misu zradla pre sutaziacich, ktori cakaju uz len na to ako si pridu na svoje. na rozdiel od uzivatela Shit sa filmu nebojim dat odpadove hodnotenie, lebo viem ze sa najdu mnohi co tento odpad zdvihnu a povedia si ze toto je presne ich salka pomyji ()

DonBraso

Vizuálně naturalistické ve třech příbězích a pěně po Maďarsku.No perkelt a három deci s krásnou kamerou.Bohužel jsem se zastavil napůl cesty.Říkat si,jestli byl film prvoplánový,tak si myslím,že nepochopil tu podstatu věci.Bohužel já se těšil na ty ohavnosti a různé srdcervoucí účinky nechutností a tam jsem byl zklamán.Ono je to spíše umění v pravém slova smyslu a všechno už bylo i vícekrát viděno.První příběh,co má čobol sny tak erotický,že je to víceméně slušná výplň o prasnici jako takové a jméno Morosgoványi zůstane snad už vždycky v mém srdci.Druhý a třetí příběh je už scenáristicky celkově založen a hlavní příběh je přežírání a být nejlepší,plus narození synka Lajose,který má své záliby taky v merku a stará se už o trochu tunového tátu Kálmána,který už jenom sedí a háže moudra o tom,jak on je šampión.Táta pohrdá svým synem a syn se sám díky stroji amputuje,jelikož jeho tátu jaksi sežrali jeho micinky a skvost se představí na jedné vernisáži,kde je vlastně,Táta,syn a kočky v jedné proporci. Marc Bischoff je prostě Němec jak poleno a mě naháněl snad největší hrůzu už jeho face než co dělal.Celkově zajímavý film,který nutí člověka zamyslet nad společností sobě vlastní,na druhou stranu, ne každého diváka zrovna veme za srdce svou stylizací. ()

LittleWing

Wau. Taková dekadentní jízda se jen tak nevidí. Podivná satirická metafora. Tři časové roviny: válečná onanie, komunistická nenažranost a laxnost současnosti. (V závěru kritika součásného umění?) Tři osudy členů jedné bizarní rodiny. Odvážné scény, tělesnost, živočišnost... Skvělé po vizuální stránce. Scéna, kdy se kamera otáčí kolem vany je boží! Nemůžu jinak než vyblít pět hvězd. ()

Mamutol

Nějak extra mi to nebavilo, bylo to ujeté a bizarní zároveň. Hodně jsem posouval a ani sebepitva na závěr mi nepřišla nějak šokující. Tohle je prostě veledílo o zvracení, úchylech a opravdu ošklivých a nechutných lidech. Někoho to možná šokuje, mě však nikoliv. ()

sus

K tomu není co dodat, takový typ filmu jsem snad ještě neviděl. Dost dobré, syrové naturalistické záběry, které zachycují každý detail. Musím říct, že ze začátku jsem se ve filmu dost strácel a nevěděl pořádně která bije. Záběry z jedlíckých závodů jsou překvapivě až moc detailní a nedoporučuji při filmu večeřet a konec filmu s mistrem preparátorem nemá absolutně chybu. ()

AleXtreme

Zábavné? Pro mně vůbec... Akorát to bylo dobře udělaný, jinak já dekanenci nepovažuji za umění... No ale je pravda že jsem se nenudil ani chvilku, jenom jsem hodněkrát odvracel oči.... Za zpracovní a nápad 3*. ()

ElFifo

Ničím objevné, kdo potřebuje vidět za snůžkou nechutností nad primitivním příběhem něco originálního tak vzhůru do toho. Jestli to má ještě jinou dimenzi, kterou nevidim..tak sorry. ()

david666

K tomuhle "filmu" opravdu nevím co bych napsal. Je to úchylárna. Ani nevím jestli se mi to líbí nebo ne - dávám neutrální ***. ()

lizardking

Překrásná maďarská komedie. Nejkrásnější je prostřední povídka.Sport, v němž je hrdina(otec) šampionem, nám připadá bizarní, ale nejsou nakonec ostatní, reálně existující vrcholové sporty podobnou zbytečnou a leckdy nechutnou bizarností? Není nesmyslná existence vrcholového sportu samotná? A není ten sport vlastně disciplínou, která je v konzumní společnosti sportem nejběžnějším? Co nejrychleji co nejvíc zkonzumovat, pak to vyzvracet, aby bylo možno dále soutěžit s ostatními konzumenty?Není rychlá konzumace místo konstrukce klíčem k sociálnímu postavení v moderní společnosti?Co nejvíc nového značkového oblečení, aut, dovolených na druhém konci světa? Není to podstata konzumní společnosti. Není celá moderní společnost na tomto sportu postavena? ()

Koky666

Úchylný? to jo... Prasárna? To taky...ale to leckdy prostě nestačí, na filmu jsem postrádal zejména větší hloubku... ()

lehkoživka

Pěkná úchylárna, to nemohu říct..., nicméně ten obraz všech tří období je úžasně trefný. Líbí se mi tenhle druh humoru, a nejen to - vizuální ztvárnění, muzika... Je to chytré, vtipné, celkově strašně moc povedené. Ty soutěže v přejídání jsou fakt nechutnost, ale "ducha" komoušské doby vystihují tak dokonale, že i přes zvedající se kufr jásám... ()

Insomniac

Príbehy, ktoré chceli a asi aj mali šokovať, no nestalo sa. Je to o tých horších stránkach ľudí, ale čakal som niečo viac - hlavne teda scenáristicky. Čo by som pochválil je naozaj skvelá kamera, tá ma držala v kresle v podstate celý film. No nič viac... ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007