Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

tomkat

Zvrácená originalita s poselstvím. Tak jak se vám pozdává tohle sousloví, tak taky přijmete tenhle film - je to ve vás a na vás. Což ovšem nemění nic na tom, že maďarský film zas válí. ()

HanLiuKun

Horor? Ne! Komedie? Ne! Drama? Ne! Je to čistá dekadence. Z popisu filmu jsem toho moc neodhadla a tak jsem byla opravdu překvapená a současně šokovaná. Nesmála jsem se, občas jsem zavírala oči a třetí příběh mě opravdu okouzlil. ()

mombasamomo

O nechutnostech tohoto filmu již bylo řečeno víc než dost, je pravdou, že po zhruba 15 minutách jsem chtěla utéct, ale určitý sadismus ve mně mi to nedovolil. Po pravdě nedokážu říct, jestli je to samoúčelná úchylárna nebo se tvůrci doopravdy snažili něco podstatného říci. Děda byl perverzní chlápek a smysl jeho příběhu mi poněkud uniká. U syna jsem se v případě závodu rychlojedlíků skoro smála, protože to všichni protagonisté brali tak smrtelně vážně, ať vědomě či ne, filmařům se podařila výborná nadsázka. Bohužel zbytek příběhu vyzněl poněkud do ztracena. V případě poslední části jsem nevěděla, jestli mám "hrdinu" litovat nebo se radši pokřižovat. Navíc mě tato část postavila před dilema, kdo je větší magor, jestli syn nebo ten šílený doktor Mengele, který zneužil preparátorovo zoufalství. Po dlouhém zkoumání jsem dospěla k závěru, že ne děd, otec a syn jsou největší vyděděnci a tak trochu mentálně labilní lidé, ale právě zrůdnost a klid doktora mě přesvědčili o tom, že právě on je pro mě největší "padouch". Každopádně hodnocení pro mě nebylo vůbec jednoduché, film je dost nejednoznačný, dá se vyložit prakticky jakkoliv. 1* dávám za nápady (doktor Freud by z nich měl opravdu radost), 2.* za kameru a mizanscény a nakonec 3.* si zaslouží samotný závěr filmu. Celkově bych snímek hodnotila slovy nesmrtelné Amandy Palmer: the girls are crying, the boys are masturbating ()

P/\/EL

audiovizuální bizarnost, trochu na efekt, ale je to dobré, nevím, jestli posouvá nějaké hranice, možná nezkušeného diváka, otrlý divák viděl už horší věci - starší věci (opravdu perverzní jsou hlavně různé horrory, pornofilmy, snuff filmy..ehm..), Amon Tobin - no parádní soundtrack, Peter Greenway natočil to Zoo nebo tak nějak, jak tam ti hoši spachájí sebevraždu se záměrem natočit časosběrně rozklad vlastníh těl, ale.....dobře..radši se na to mrkněte sami, je to z konce 80. let, tady teda jde náš "umělec", člověk, který nenechází v realitě mnoho radostí, preparuje zvířata, ono to zní bizarně, ale kde bychom bez těhto lidí byly, kdysi na školách, všechny ty vycpaniny, Národní muzeum :), tak dneska už ti orly asi tolik neletí, ale jaksi stejně je jasný, že tam tvůrci krájí do prasete, možná i do někoho na pit...ach pardon, já se v tomhle nevyžívám, ale neznechucuje mě to jako ostatní, to, co si lidé provádějí dnes a denně, to je nepředstavitelně horší, myslím realitu, vím, právě proto nechcete nic takového už vidět ve filmech, ale tady jde o jiné věci, v umění moc lidí takto daleko nezašlo, teda sebevražd bylo, i rámci různých akcí, ale tohle je něco, co se nestalo, působí to samozřemě příliš přestylizovaně, ale povrchní to až tolik moc není. Bizarnosti nás fascinují....vemte si třeba takového Damiena Hirsta, stala se z něho superhvězda a to nemusel umět ani trochu zpívat, hrát v nějakých megalomaniích hollywoodských, stačilo aby naložil do formaldehydu apod. pár zvířátek, od ovce po žraloka a hnedle se úspěch se stamiliony (liber) dostavil, Damien měl ale v plánu si slávu a peníze vychutnat za života, dobře, náš svět je zvrácený a svět umění také, ale né tím, že jsou tam třeba lidé, kteří pracují s mrtvolami a fotí s nimi zvláštní kompozice, umělecký svět je zvrácený svojí povrchností a komerčností a snoby všude kolem.....jde hlavně o peníze, o co jde, tomu jeho klientovi, samozřejmě o navštěvovanost té galerie apod., ikdyž samozřejmě ho podobné věci fascinují, smrt a nesmrtelnost tedy ve smyslu uchování, taková ta staroegyptská, uchovat tělo, aby.....vždyť víte..........pak jsou i předchozí příběhy, tak vana, kolébka, rakev, postel, trochu zprofanované symboly, ale ten koloběh - to převracení působí parádně, je to samotářích, 1. a 3., prostřední příběh zase o zvrácené době, což éra socialismu, u nás i tam, o jejich verzi socialismu teda toho moc nevím, sppousta věcí podobná, něco horší, něco lepší než u nás, soutěže jedlíků byly, četl jsem jednu povídku od Šimka a Grossmana, jsou dodnes, u nás, v Americe, jsou to prasárny, ale chodí na to dost lidí.............zvracení, nj, je to hnusné, nesmíte si to brát příliš osobně, možná je lepší se dívat nalačno.....nebo..já nevím..........život je nechutný, tak kdyby si někdo náhodou myslel, že je na světě všecko fajn a všecho hezký...tak..neni a to, co je hnusný má taky svůj....jistej..půvab..teda.....je to zvláštní, ale tohle umí fotka, film, z hnusných věcí dokáže udělat věci zajímavé, nj, chybí tam spousta vjemů, všechny ty pachy, hehe, jasně, že to u toho Preparatora muselo pěkně zapáchat.....starý tlustý - bizarně udělaný...ale v pohodě...na toho ze Star Wars sice nemá, ale v pohodě..........ježiš, v Americe je těhle lidí a to je fakt humáč.......KFC, Mekáč, jasně, že to žerou denně... Radek99 ***** jojo, souhlasim, socialismus - levné žrádlo pro všechny, ale možná, že kupodivu dnes je obezita snad i rozšířenější, ono totiž spartakiády (tamto žraní je v rámci...spartk. viz. ty transparenty) byly hlavně o opravdickém sportování - tedy pohybu celého těla, no a co ještě...komunisté chtěli sice zformovat, vyšlechtit nového člověka :) :), propagoval se sice materialismus, ale nový člověk neměl hledět pouze na hmotné statky, nakonec si myslím, že se jim podařil opak, z lidí se stali lidé hamižnější, chamtivější, co se snaží si nahrabat, nakonec začli krást uplně všichni, sice v malém, ale.....no, dobře, Egypt Radka napadl taky, ale tam to byly složitější procedury, tady teda si neodpustím, že takto by to možná nešlo, úplně, ehm, vypreparoval si všechny vnitřní orgány??? plíce?? krev mu rozháněla po těle umělá pumpa, no, já nevím, řekněme, že byl tedy v tomto smyslu génius, ale....né, náhodou je to slušně udělané...na filmu je rozhodně třeba si nejvíce cenit řemesla a kreativity.......ačkoliv mě uplně všechno vizuálně nebralo, je tam celá řada velice povedených jízd a pohledů z ptačí perspektivy a pěkných kompozic.......ale lesco až tak zajímavé není..................no a když si vezmu, co třeba točej v Asii, no ty jojo, to jsou větší uchyláci.....třeba Itchy the Killer, možná se nehodí uplně tohle srovnání..ale......jako...taky ultrastylizace..tam teda jde spíše o násilí.......a je toho tuna.........Cronenberg....třeba....ty masa a podobný věcičky... () (méně) (více)

Aureolka odpad!

Nic úchylnějšího jsem v životě neviděla... A to vážně, pokud chcete natahovat na zvracení jako já - po celou dobu filmu - doporučuji ke zhlédnutí. ()

KharDemon odpad!

Pribeh o nicem ponauceni zadne atmosfera odpudivejsi nez doba Herci jeden hnusnejsi a nechutnejsi nez druhy Sam sobe se divim ze jsem to dokoukal az do konce...:-( Bylo to asi zvedavosti protoze jsem cekal nejake rozuzleni,ponauceni nebo co ja vim Na filmu neni vubec nic zajimveho a ani nevim proc to komentuju protoze pri pohledu na sve komentare me bude vzpominka na tenhle hnus desit Vubec nechapu o jake nesmrtelnosti tam byla rec kdyz se tomu poslednimu zoufalci odkutalela hlava nekam mezi sracky sveho vypreparovaneho zbachrateleho otce Vsichni ti tri hnusaci umreli v zapomeni vlastnich sracek a nechutnosti takze o nejakem vyssim smyslu tohoto filmu se neda mluvit Nekdy se musim pozastavit nad bodovanim ostatnich lidi... Fuj tajbl a jeste jednou fuj tajbl Nekoukat... ()

K.e.a.n.e.80

Dobře tenhle maďarskej úchýláček. Místní intelektuálové se předhánějí v odborných výrazech a masturbujou u toho, jako muž v prvním příběhu. Až ke hvězdám. Já to viděl takhle. Režisér dostal k sobě asi ty nejodpornější lidi v celým Maďarsku a natočil praso úlet. Závod v rychložraní ve mě jenom umocnil pocit, proč nesnáším vyžraný lidi. Při pohledu na ty nechutný prasata jsem si představil, jak volám strejdovi do Mělníka s žádostí o zapůjčení jateční pistole. Ale jinak to byla sranda. ()

JWK

Nevím jak to pořádně popsat. Popíšu tedy moje pocity. Ten film nelze po shlédnutí zapomenout. Ten film je divný. Ten film je fascinující. Ten film si musím jednou za rok prostě pustit a emoce vyvolává pořád stejné. Syrové. K dokonalosti už jen chybí aby s filmem běžela i pachová stopa. To by potom pro sledování musel být fasován pořádný kýbl na zvratky pro každého diváka. No prostě paráda... Jestli to myslím ironicky nebo ne... to nechám čistě na vás a vašem ne/zvráceném gustu. ()

goodridge

Zaujímavé! Taxidermia vyvoláva vo mne zvláštne pocity, ktoré nie sú ani negatívne ani pozitívne. Dej núti diváka sa riadne zamyslieť. Určite stojí za zhliadnutie. Som rád, že aj maďarská kinematografia už vie v dnešnej dobe vytvoriť kvalitný filmový počin. ()

Bulywif

Netřeba popisovat, třeba vidět! Pro mě osobně György Pálfi definoval nový filmový žánr a donutil neodvracet zrak i za cenu možných psychických poruch...přesněji - dalších psychických poruch. ()

Conriocht

Tento film bol pre mňa tým istým, ako Nahý obed v knižnej podobe od W. S. Borroughsa, čiže mentálny klistír zbavujúci naivity a pozitivizmu. Je to choré, je to zvrátené, je to úchylné, je to geniálne. Ale pre milovníka tuctovej popcornovej zábavy asi ťažko stráviteľné. Záverečná scéna prekonala všetky moje literárne znalosti, a to nie som žiadny bežný "úchyl". Bravo! ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007