V řetězech

Black Snake Moan

V reťaziach

Drama / Thriller

USA, 2006, 116 min

Zvláštní snímek, ve kterém se mísí nečekaně velká dávka dějové invence s klasickými hodnotami a černobílými postavami. Mezi Ricci a Jacksonem to nečekaně silně jiskří a Thimberlake opět potvrdil, že umí hrát. Nicméně i přesto, že je film zajímavý a v mnoha ohledech velice neobvyklý, jeho plochost je ve finále stále silnější a děj spěje k nestydatě sladkému finále s kterým si drsný úvod a v něm nastolené laťky vcelku protiřečí. Zajímavý počin, ovšem jednou a dost.(7.12.2008)

Black snake moan je "jiný" film, další slovo mě prostě nenapadá. V čem? Nejvíce asi v nepředvídatelnosti, ale ne v takové té šokantní - otočení o 180°a více stupňů. Děj před vámi plyne a často se stáčí do míst, kam to nečekáte, ale ve výsledku to nepůsobí jako chytrý kalkul nebo mazaná konstrukce, ale jako naprosto přirozený vývoj věci. Black snake moan je prvoplánovitě o blues, o hudbě, skrz níž jsou vyjádřeny emoce, o hudbě, která sama o sobě uvolňuje a také ovlivňuje .... a pak tu je onen příběh. Mladá žena, jež své frustrace zahání promiskuitou versus postarší zhrzený bluesman, který se jí snaží pomoci. To vše zasazené v zajímavém prostředí venkovského zapadákova, kde všichni znají všechny (respektive kurvu od vedle a pasáka odnaproti). Tohle dílko je celkově velmi vyvážené, režie je sice umírněná, ale není nudná, oba herci v hlavních rolích předvádějí nadstandard. Nad tím vším se vznáší citlivě a velmi výstižně vybraná hudba. Nebýt nic moc konce, tak by to u mě nebylo "pouhých" 80%.(3.7.2007)

Nečekaně pěkný film. Čekal jsem ujetou perverznost a dostal jsem film, který je stejně nabitý životem jak ta bluesová hudba co v něm pořád hraje. Herci byli parádní.(1.10.2007)

velmi prijemny film s uzasnym Jacksonom, sexy Xtinou a presvedcivym Justinom...(19.1.2011)

• gudaulin

Když jsem četl ty nadšené komentáře a sledoval vysoká bodová hodnocení, na moment mě napadlo, že jsem sledoval jiný film, resp. že bych se měl podívat ještě jednou, a pak jsem si uvědomil, že ještě jednou by se jako obvykle měli podívat ostatní.:-)) Pochopitelně dvě hvězdičky jsou vzhledem ke kvalitě řemesla, ať už jde o režii nebo herectví, kruté, jenže ten scénář... Filmu, kde nevěřím postavám, dialogům, vzájemným reakcím a vyústění děje, můžu těžko dát vyšší preference. V některých momentech jsem při poslechu laviny frází vyloženě trpěl. Zápletka je od počátku do konce přitažená za vlasy a ve druhé polovině a zejména při svatebním vyvrcholení silně zavání kýčem. Jestli zpětně hledám důvod, proč ztrácet se řetězi čas, pak je jím Christina Ricci v hlavní ženské roli. Má takové charisma, že utáhne i slabý film, jde o jednu z nejtalentovanějších mladých hereček současné americké scény. Ten volně visící řetěz jí mimochodem opravdu sluší. Jen jsem měl pocit, že ho kdykoliv může stáhnout a vláčí ho pouze pro moji potěchu. Celkový dojem: 40 %.(18.1.2010)

• - Elektrická gitara, na ktorej hrá Lazarus (Samuel L. Jackson), je značky Gibson ES-335. (misterz)

• - Spoiler: Hovorí sa, že pôvodne mal film skončiť tak, že Ronnie (Justin Timberlake) počas scény, kde Rae (Christina Ricci) spieva "This Little Light of Mine", zastrelí Lazarusa (Samuel L. Jackson). Režisér Craig Brewer sa však rozhodol, že bude lepšie, ak skončí happyendom. (misterz)

• - I když Christina Ricci (Rae) sama o roli požádala, přesto později vyčítala studiu, že většinu času byla před kamerou jen ve spodním prádle. (Terva)