CoMyJenVíme!?

What the #$*! Do We (K)now!?

What the Bleep Do We Know!?

Dokumentární / Drama

USA, 2004, 109 min

100 % - Co my jen víme?! (záměrně nepíšu ani film, ani dokument) má minimálně jedno obrovské pozitivum: můžete si na něm otestovat, jak jste na tom s nasloucháním alternativním myšlenkám. Vesměs všichni, kdo tady dali "odpad!", to označili za pavědecký nesmysl. Přitom vědecky smýšlející člověk by správně měl za nesmysl označit pouze to, co lze vědecky vyvrátit, nikoliv to, co nelze vědecky dokázat. Věda například kategorii Bůh nebere na vědomí, přesto jeho neexistenci nikdy nedokázala. Stejně jako X dalších kategorií, s nimiž si neví rady, a tak je nálepkuje jako "pavědecký nesmysl". Kategorické odmítání něčeho, co neumím dokázat, je sektářství. Ať se vám to líbí, nebo ne. A podotýkám, že v tomto komentáři nijak nehodnotím myšlenky obsažené v Co my jen víme?! - pouze přístup k jejich naslouchání.(17.5.2009)

• sonnak

Neposadí vás na zadek, ale zaručeně vám zvedne náladu. Což u dokumentů není zrovna obvyklé. Tento, téměř dvouhodinový, se snaží prostřednictvím argumentů jakýchsi vzdělaných lidí s několika tituly sdělit v podstatě "jen" to, že člověk je něco víc a vesmír má svůj řád. Což nakonec není tak málo a někoho to může i potěšit. Zjistíte, že obraz Boha, jak jej v současné době vnímá new age, má spoustu společných rysů s objevy z oblasti kvantové fyziky, a tudíž fungování vědy a víry, ruku v ruce, není do budoucnosti (leč asi vzdálené) zase až taková utopie. To vše spojené příběhem o labilní němé fotografce, kterou si oblíbíte i přes to, že chvílemi leze na nervy. Pozitivně laděný konec zanechá příjemný pocit z možné lepší budoucnosti, o což autorům evidentně šlo. Věřit či ne, to už je na každém z nás. Subjektiv: Parafrázuj jak je libo, "nesmiřitelný skeptiku, zavilý ateisto, přízemní materialisto". John Hagelin (3x kandidát na prezidenta USA) Ig Nobel: The awards are sometimes veiled criticism, most often, however, they draw attention to scientific articles that have some humorous or unexpected aspect. Deepak Chopra "Deepak Chopra je ve skeptických kruzích velmi dobře znám jako člověk, který rád mluví o kvantové mechanice, ačkoliv jí vůbec nerozumí. Nádherný pseudoargument, který by padnul naprosto na kohokoliv, jen tak dál. Jestli přecijen nerozumí QP, medicínu ovládá...navíc zde jde jen o jeho spolupracovníka, takže nerozumim tomuhle "argumentu". JZ Knight - Ramtha To je ženská, blondýnka! =P David Albert Opravdu se údajně rozzlobil nad finálním sestřihem, nicméně je to podle Tebe "solidní vědec" jen proto, že se proti filmu nakonec postavil. Snaha najít každou špínu je až moc průhledná, promiň...(12.1.2007)

• Pilda17

4/10 = 40%(8.3.2011)

Moc hezký dokument (podobný Secretu) k zamyšlení. Hlavně skvěle natočený ! - na to, že je to vlastně jen "pouhý" dokument, jsem koukal jak je opravdu dobře provedený. Moc se mi líbila taneční scéna na párty - ta byla skvěle natočená. K samotnému obsahu dokumentu se zde nechci rozepisovat, když tady vidím ta rozporuplná hodnocení. Nechci se s nikým dohadovat. Myslím si svoje. Já vím, že to funguje.(18.11.2009)

• Z0oMb3E

Predstavte si že ste Boh! Ťažké, ani nie, pretože žijeme v Matrixe. Momentálne sa nachádzate v nie moc hlbokej kóme a realita ktorú momentálne prežívate je tvorená na základe spomienok a slepačích drbov praxujúcich zdravoťáckych študentiek ktoré vám utierajú počas dňa zadok. Celý svet sa točí okolo vás a čo nevidíte neexistuje. Každá bolesť, každý cit a myšlienka je podmienená procedúrami vykonávanými na vašom tele, len váš mozog týmto podnetom priradil odpovedajúcu situáciu z bežného života. "Žijete" len v myšlienkach, tak môžete vyzerať ako chcete, dosiahnuť čo len chcete, byť čím len chcete...To je ale poriadna kopa sračiek, že? A pri sledovaní sa na nás podobné ale i otravnejšie spiritualistické hyperkecy valia v nekonečných vlnách. Bláboly "vedcov" ktorý už v rámci svojej reputácie nemajú čo stratiť balia jedi-istickú silu do kvantového alobalu a vydávajú to za niečo vedecké. No 109 minút sa točíme okolo 500 ročnej myšlienky "Cogito ergo sum". Vedľajšia zápletka (životom sklamaná fotografka) je jediný dôvod hviezdy!(25.6.2012)