Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

• USA Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (více)

Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí... (oficiální text distributora)

Hafran

Balast samoúčelného zpívání, které jenom zpomalovalo děj, aniž by něco přidávalo, nezachrání ani již po tisící stejná jednoduchá, avšak na můj vkus již příliš efektní Burtonova estetika. Velké morální finále a teatrálně roztomilí herci (Spall, Rickman, Cohen) nakonec uchrání 3*, které však nezakryjí že jsem se během filmu mnohokráte nudil. Pro mě nejslabší Burtonův film hned po Planetě opic. ()

filmmovier

Burton a Depp stvořili další povedenou podívanou, tentokrát ovšem trošku slabší. A to že se pustili do muzikálu, to je vůbec neobvyklé. Čekal jsem dost napětí, to se konalo, ale u hudebních kousků jsem se celkém smál. Deppovi a Heleně to nakonec dost dobře ladilo a písně jsou celkem vydařené. Opět je tu ta správná burtonovská atmosféra a temné barvy, které mám v jeho filmech fakt rád. Pěkné jsou i masky a kostýmy. Úvodní soundtrack je mrazivý a povzbudí k dalšímu sledování. Dobrý je tu i Alan Rickman, který se v podobných filmech v poslední době objevuje dost často... No a finále je napínavé a brutální, krev je nakonec nejbarevnější věc filmu. Celé je to opět tak chladné a mrazivé, ale vtip filmu také rozhodně nechybí. 90%. ()

Estrellita

Tim Burton je prostě úchyl. Nevím, jak to dělá, ale s každým dalším filmem od něj si ho víc a víc vážím. Pomalu přistupuju na jeho hru, hledám smysl tam, kde zaručeně není, a s každým záběrem na typicky burtonovský Londýn se propadám hlouběji a hlouběji do jeho světa. Tímto si tohoto kdysi mnou neoblíbeného režiséra přidávám do TOPky. Sweeney Todd je přehlídkou dobrých herců z Harryho Pottera (Helena Bonham Carter - Belatrix, Alan Rickman -Severus Snape, Timothy Spall - Peter Pettigrew, Jamie Campbell Bower -Gellert Grindelwald) a pohádkově pojatým hororem, kde stříká krev barvy nezralého rajčete, kde se do pirohů melou lidské prsty i s nehty a kde nikdo nepostrádá desítky lidí, kteří jsou k holiči a nevrátí se zpět. Písně jsou slušné, Johnny excelentní jako obvykle a démonická Helena Carterová dokonale okouzlující. 80% ()

Mr.Ripley

Můj obrovský dluh vůči Timovi je konečně splacen a já se stále nemohu otřepat ze závěrečné katarze, všeobjímající kontroverze a vizuální preciznosti. Tohle dílo se nesmí "jen" vidět, ale především prožít do posledního osudného odzpívaného tónu! Připisuji na seznam Must See a budu doufat v nejbližší jevištní nastudování, leč obávám se že Češi na tohle nebudou mít dostatečné koule. ()

David.Darco

Neskutočne mi Burton trafil do vkusu, keďže som fanúšik hororov, ale aj muzikálov. Vynikajúco zladený strih s kamerou a audio stránkou. Pre mňa určite na 4,5*, ()

Lachtaan

Tim Burton ještě před nezajímavými Disenyovkami jako byl loňský pokus o reimaginaci Dumba uměl tvořit pořádně temné thrillery, kterými si získal nejen mé srdce i pozornost. Sweeney Todd je totiž filmem, který plynule odsýpá a ani v přebytečných zpívaných úsecích se nestíháte nudit. ()

Motinski

Svojím spôsobom brutálny a odporne krvavý film (nato že sa nachádzame v mainstreame), ktorý má výtvarné bezkonkurenčnú výpravu s mrazivým príbehom a top hercami. 5* nedávam iba preto lebo mi nesadlo muzikálové zasadenie a niekedy mi to až liezlo na nervy. ()

Avathar

Skvost! Temná, cynická, šibeničným humorom presiaknutá balada... Vynikajúci casting (všetci herci sú bezchybní), skvelé piesne ("Epiphany" a "My Friends" forever!), ktoré sú bravúrne podané (všetci herci to IMHO odspievali uchádzajúco) a k tomu dychvyrážajúca temná štylizácia. Burton opäť nesklamal! 100% ()

dvopet

Se svými pěti hvězdami jdu jak se tak zdá trošku proti proudu ostatních komentářů. Když jsem odcházel z kina, byl jsem převelice spokojen, ale když se mi v hlavě rodilo hodnocení, poletovalo někde kolem silných čtyřech cípatých bodíků, ale víc ne. Říkal jsem si jestli té krve nebylo přece jen trochu moc a jestli celý děj má dostatečnou sílu. Po opakovaném shlédnutí filmu jsem si jej natolik oblíbil, že nemůžu dát jiné než maximální hodnocení. Nemám co bych panu režisérovi vytknul. Filmový Sweeney Todd se stal jedním z mých mála oblíbených muzikálů a podotýkám, že Burtonovskou formou stále ještě nejsem přesycen. Herecké obsazení klaplo perfektně, o Deppovi nemohu pípnout ani slovíčko aniž bych nechválil, Rickman opět perlí, zařazení Barona Cohena klaplo na jedničku. Nejlepší výkon však podle mě odvedla Burtonova femme fatale Helena Bonham Carter. Všemi zmiňované negativum a to sice Deppův (a nejen jeho) zpěv já naopak vnímám jako velké pozitivum. Strašně se mi líbí že používá zcela svou civilní hlasovou formu a že herci nebyli tlačeni do umělých hlasových manýr. Že vám to přijde nelibozvučné a falešné? AŤ SI! O to více je to uvěřitelnější. Váš problém. Proboha, hudba sama o sobě nevisí jen na tom, nakolik čistě je po pěvecké a instrumentální stránce podána. Mohou být interpreti a muzikanti kteří krákají jako vrány a svůj nástroj zvládají pouze průměrně a přesto jsou schopnit vytvořit něco, z čeho sálá stejná síla jako z té nejlépe odehráné a odezpívané opery. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je vždy POCIT!! ()

Belbo

Nevím jak moc budu opakovat už řečené. Burton je originální režisér se silně osobytým stylem a oblíbenými/zažitými herci. Ďábelský holič má typicky burtonovskou výpravu, herce a snad i tykostými, kameru a ty technické blbůstky kolem. Dívat se na obraz a nevnímat děj jde třeba u R. Scotta. Jak většina z nás ví, Burton není R. Scott. Co Sweeney Todda ubíjí nejsou muzikálová pěvecká čísla ani herecké výkony, ale Burtonova neschopnost spojit do vyváženého celku mluvenou a zpívanou(emoční) rovinu. Půl hodinová krátkometrážní stapož by kanibalským orgiím slušela víc než bezvládné až nudné prodlužování nenávisti a pomstichtivosti k světu, spojeném s prořezáváním krků ať vinných či nevinných Nebýt muzikálového experimentu, mohl Holič kandidovta na film roku. Bohužel ()

Charlizee

Muzikály mě moc neberou, ale pro Burtona mám slabost. Obrazově pro mě naprosto uchvacující, krásné burtonovské obrazy, které jako bych viděla u sebe doma na zdech:-) S dějem je to malinko horší. Dá se říct, že nebýt ze začátku narychlo vylíčených okolností a později přerývaným příběhem Anthonyho a Johanny (bez kterého bych se vcelku obešla), tak příběh stagnuje. Kupodivu to ale nevadí. Na herce je proč se dívat a trojka Bonham Carter - Rickman - Depp je pro mě jako balení 3 v 1 (myšleno 3 moji oblíbení herci v 1 filmu:-) Bez zpěvu by film byl pro mě stravitelnější, ale na druhou stranu jsem ráda, že existuje muzikál, který si zvládnu pustit ještě jednou, možná i dvakrát:-) ()

PeterNet

Co říci? Můj nejoblíbenější herec, herečka a režisér se podílejí na jednom filmu. Navíc muzikály mám moc rád. Očekával jsem opravdu hodně, ale tento film předčil mé očekávání na plné čáře. Pěvecké výkony samozřejmě nebyly dokonalé, ale dostačující. Z Deppa přímo vyzařovala čistá zloba a nenávist. Výborné kostýmy – naprosto oprávněná nominace na Oskara! Depp byl výborný a můj nejoblíbenější človíček ve světě filmu - Helena Bonham Carter byla úžasná. Příběh jsem předem neznal a moc se mi líbil. Burtonova režie takřka dokonalá. Co takřka? Dokonalá! Jak říká Ilicka – prohlídka města na začátku filmu je opravdovou technickou lahůdkou. Sacha Baron Cohen byl taky skvělý – kde ten vzal takový přízvuk, to nechápu. Má nejoblíbenější scéna je při skladbě „My Friends“ – tam vidím v Deppovi opravdu čiré zlo (mimochodem tuhle skladbu si od shlédnutí filmu zpívám vždy při holení). Několikrát jsem se i dobře pousmál. Jsem nadšen, lepší to být nemohlo. Můj největší filmový zážitek v rámci kina. ()

markuc

Novy Burtonuv film me zaujal. Necekal jsem tolik zpevu, ale velmi me potesil a nakonec jsem mu i prisel na chut, libila se mi atmosfera filmu i herecke vykony - proste krimi muzikal podle meho gusta. ()

Sfinkter

Výborně zpracovaný pohádkový Londýn se zpívajícím Deppem. Děj má myšlenku a Burton nic nešil horkou jehlou, liboval jsem si v každém detailu. ()

haushinkaa

Tomuhle se říká paráda. Úžasně temná atmosféra, která propůjčuje místnosti, ve které se nacházíte, opravdový nádech historického Londýna + krvavá jatka pod rukama holičského mistra. Tenhle film zaujme, ať už je to tím, že jde o muzikál (a že jim to všem zpívalo dost dobře...), nebo je to potemnělými barvami doplněnými jasně červenou, což považuju za mistrovský tah, nebo je to zajímavým příběhem a morbidní pekárnou, na tom nesejde... Obsazení bylo úžasné, zloun Rickman jako obvykle nezklamal. Sweeney Todd se mi jednoduše líbil a pro mě to byl nejočekávanější film roku. A nutno říci, že naplnil, ba i předčil, všechna má očekávání. ()

Samuel7

Co se mi na tomto filmu vlastně líbilo? Herecké výkony, jak jinak... Depp i Helena Bonham Carter jsou skvělí, z Deppa mi běhal mráz po zádech, cítil jsem k němu nenávist a trochu se ho i bál. Výtvarná stránka také vytváří působivou temnou atmosféru. To je ale vše, co se mi na filmu líbí. Jinak jako by byl natočen bez srdce, násilí je odporné, hnus, až se mi chce zvracet. Někdy nemusí být vidět vše, a při sledování těchto krvavých scén mi přišlo, jako by to nebyl Burton, ale někdo úplně jiný.... Nevzpomínám si na žádný film, který by se mi takto zhnusil, podle mě nejhorší jeho dílo. Přesto se snažím zůstat objektivní, a tak za těch několik kladných aspektů dávám alespoň dvě hvězdy. ()

Sokkk_y

Geniální továrna na filmy z jiného světa Burton & Depp s.r.o. mě chytila do svých spárů a nepustila mě dokud film nekončil. A to jsem si myslel, že éra muzikálů mě už minula. Ovšem zdá se, že ne. Perfektní hudba dokonale korespondovala se scénářem a obojí bylo v tak hezké harmonii, že divák jen mohl relaxovat. Tedy jen do té doby, než se na plátně objevila ďábelská dvojice Depp & Carter s jejich ne moc obvyklou manufakturou. To pak začala stříkat všude krev a po kinosálu se rozlévala vůně masových koláčků. Vše za doprovodu pozitivně šíleně otextovaných písní. Nesmím také zapomenout na menší vedlejší štěky charismatického Alana Rickmana a mladého Eda Sanderse. Film jako celek tedy působil temně, místy trochu i děsivě, sem tam možná smutně a kažodpádně také nechutně pro některé povahy se slabším žaludkem (kam tedy naštěstí díky mamince a tatínkovi nepatřím). A já jsem rád, že Burton opět nezklamal. ()

JimmyII

Tímhle kusem se mi Burton trefil do oka jako snad ještě nikdy předtím - a to je co říct! Ve Sweeney Toddovi se mu podařilo zbavit muzikál otravných a nepřirozených velkolepých tanečních čísel a okořenit ho extrémně brutálním, ale nekonečně groteskním dějem. Johnny Depp je jako vždycky fantastický - démonický Sweeney Todd a jeho stříbřitý pramínek je snad ještě zajímavější postavou než střihoruký Edward. A co na tom, že Depp nezpívá dokonale a čistě, když zpívá příjemně a neprofesionálnímu uchu jeho projev prostě musí lahodět? Parádně mu sekunduje i Helena Bonham Carter a především temný a odpudivý Londýn očima Tima Burtona, který z něj udělal doslova "město hříchu". Celkově je stylizace klasicky propracovaná a hudba, kterou tentokrát nesložil Danny Elfman, vzhledem k adaptaci muzikálu Stephena Sondheima, je výborná. A třešničkou na dortu pro mě byl nepitvořící se a bez přízvuku mluvící Sacha Baron Cohen a zpívající génius Alan Rickman! ()

SG_ever

Bohužel. Chtěl jsem, ale nejde to. Vraždy postrádají logiku a celkově je vše groteskně přitažené za vlasy, ale ne tak jak to dělá Burton obvykle, bohužel. A navíc film místy dost nudí. Vše zachraňují bezvadní herci, ale to je na Burtona málo. Temné, depresivní a a místy až nesmyslné. (60%) ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

27.01.2014

Johnny Depp a Sacha Baron Cohen (Borat, Bruno) už se na stříbrném plátně setkali jednou – ve Sweeneym Toddovi Tima Burtona. Spolupráce se jim očividně zalíbila, chtějí si ji tudíž zopakovat, a to v… (více)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (více)

Alenka v říši přízraků

Alenka v říši přízraků

15.12.2007

To snad napadne každého v souvislosti s plány Tima Burtona natočit adaptaci slavné pohádkové knížky Lewise Carrolla. Za týden má světovou premiéru hororový muzikál Sweeney Todd: The Demon Barber of… (více)