Kasandřin sen

• USA Cassandra's Dream (více)

Bratři Ian a Terry se topí po krk v dluzích. Nečekanou záchranu jim nabízí bohatý strýček Howard. Věc má však háček. Jeho peníze nemají zrovna nejčistší původ a jeho aktivity jsou předmětem policejního vyšetřování. Ian a Terry by pro něj mohli udělat "laskavost", za niž se jim štědře odmění. Dokážou bratři odolat nabídce, která je sice za hranicemi legálnosti, zato však velmi lákavá? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

HiddenDragon

"Jedina jistota, kterou muzes cekat, je smrt." Uz uvodni dramaticka hudba ukazuje divakovi, ze tohle opravdu nebude detektivni komedie jako predchozi "Solokapr" (2006). Jenze thriller (nebo spis psychologicke drama) o vrazde, resp. zlocinu a trestu, prilis Allenovi nesedi (i kdyz je dle toho jasne, jak ma rad Dostojevskeho). V "Match Pointu" (2005) se mu to nejakym zazrakem opravdu povedlo - melo to jiste kouzlo, alegorii s tenisem, zajimavou pointu... V tomhle filmu se snazil o neco podobneho z trochu jineho uhlu, a pro me to tentokrat tak presvedcive nedopadlo. Zajimavym napadem je ustredni dvojka, pohodovych a kamaradskych bratru, kteri bez druheho neudelaji ani ranu, ale financni situace a nabidka ne uplne cisteho businessmana, strycka Howarda, jim zmeni zabehle zivoty a predstavy o tom, co je spravne a co ne. McGregor i Farrell se snazi a ve vetsine scen jsou dobri, ale pak jsou zde momenty, kdy jim proste ty emoce a vnitrni zvraty nezeru. Zvlast Farrell, ktery se psychicky hrouti na me pusobil zvlastne - sice pije, bere prasky, trese se....ale taky ma stale dokonale nagelovane vlasy. A takovych minidetailu zde bylo trochu vic, ze jsem se do tech jejich vnitrnich rozporu nejak nedokazal vzit. Nektere dialogy jsou i na Allena zbytecne filosoficke a zkratka celemu pojeti by sluselo opravdu neco mene ukecaneho, zato vice atmosferickeho a temnejsiho, jak to dela treba Aronofsky. Allen to pojal klasicky po svem a prislo mi to misty (zvlaste zaverecny zvrat) trochu krecovite. Ale mozna napodruhe zmenim nazor. Zatim jsem s hodnocenim pri zemi. ()

Peiper2

Pro mě hodně rozporuplnný film, o kterém v podstatě pořádně nevím, co si mám myslet. Předchozí dva Woodyho filmy - Match point a Sólokapr - se mi líbily a to hodně, ale todle mi přišlo takové nemastné neslané. Zatímco Match point byl pln napětí, Cassandra´s Dream napětí postrádá a místo toho po většinu filmu sledujeme rozhovor mezi dvěma bratry. Není to rozhodně špatný film, jenom jsem asi čekal trošku něco jiného. Silnou stránkou jsou uvěřitelné herecké výkony, především Ewan McGregor hraje výborně a u Allenových filmů tradičně příjemná hudba. Dávám silnější 3*, na více to tentokrát prostě není. ()

vorenus

Vrchol dosáhl W.A. v M.P. čekal jsem stejnou pecku, ale nedočkal jsem se.C.F. opět na jedničku, ale děj je opravdu velice předvídatelný.Tak jsem čekal na závěrečnou pointu, která mě v M.P. vyrazila dech.Tady ovšem pouhý standart. ()

bila.tecka

Nečekal bych u Woodyho Allena odfláknutý scénář nebo špatně napsané postavy, tyhle dvě věci jsou u tohoto snímku největší předností. Problém vidím ve zvoleném rytmu, statická kamera nechává herce předvést, co v nich je, ale diváka brzy otráví. Woody, příště se do krimi žánru raději nepouštěj.. ()

LucLucky

Allenova pozdější tvorba, konkrétně thrillery Match Point & Cassandra's Dream se mi zamlouvali daleko více než jeho komedie. Stejně jako v Match pointu i zde je velice kvalitní scénař a hlavně brilantně zahrané duo bratrů ( C. Farrell je spolu s Di Capriem asi nejlepší ze současných mladých herců) + k tomu si připočtěte výbornou hudbu ve vypjatých scénách a nemáte co řešit. Více takových thrillerů Woody ! ()

Scytale

Woody Allen mě v posledních letech na poli psychologického krimi nepřestává udivovat. Po snobském a nudném, ale místy velmi zajímavě psychologicky a panicky vyostřeném Match Pointu, přichází ještě zajímavější kousek. Tentokrát nemám výhrad a jednu velkou hvězdičku za neurotického C.Farella. ()

dopita

Zdlouhavý, nepříliš věrohodný a jen průměrně zrežírovaný. Kdyby byl příběh zpracovaný jako divadelní hra, asi by mu to sedlo líp. Jeden ze slabších kousků Mistra. ()

adam9

Drama, u kterého jsem se do oné vraždy Mr. Burnse smál, nevím proč, prostě mi to přišlo srandovní, jak se bavili o té vraždě a nejen o ní, nýbrž celkově (ano, já vím, jsem divný). Ovšem poté napětí houstlo, Woody Allen opět ukázal, jaký dokáže život být. Skvělý scénář, výborné herecké obsazení a výkony, prostě špička film a utvrzení v tom, že tohoto pána režiséra můžu, a to hodně. ()

F.W.Colqhoun

Snímek je hluboce stižen tím, pro což jsem odvážně vyvinul termín "Syndrom Vrchní, prchni” (v literárních kruzích známo též jako “tragická osudovost”). Postavy OD PRVNÍ MINUTY zjevně ženou do průseru, a přestože nejsem aktivním fandou řeckých tragédií a schází mi tedy přímý komparativní materiál, Allenova interpretace je o to přesvědčivější, oč je civilnější. Dialogy sice trochu šustí papírem, nicméně to je něco jako Allenův trademark (který v návalech sebereflexe vysvětlovává jako důsledek nadměrného sledování otitulkovaných švédských filmů, ha ha ha), ale to, jak s nimi nakládají herečtí představitelé (McGregor, Farrell a hlavně dechberoucí Wilkinson) je činí mně, neznalého ani britských poměrů,naprosto uvěřitelnými. Nekompromisní režijní šroubování napětí donutilo moji přítelkyni, která film v neděli večer zvolila přes mé námitky ve vyhlídkách na allenovskou bžundu za program, označit tvůrce za “někdy vážně zlého člověka” a snímek za “strašné svinstvo” - jak jinak než v dobrém. Podepisuji. Sice klasičtější, ale silnější než Match Point a možná i velmi podobný Lumetův “Než ďábel zjistí, že seš mrtvej”, s nímž alespoň v mé zkušenosti tvoří neodělitelnou sourozeneckou dvojici. Ostatně málokteré filmy se pro pomyslná bratrství hodí více... ()

Hanys_

Po Match Point další netypický Allen. Ale tentokrát boužel ne tak výborný. Allen jako tvůrce charakterů prostě krapet selhal (co udělal v druhé půlce s Farrellovou postavou vážně zamrzí) a ten prapodivný závěr taky k jeho top scénám rozhodně nepatří. 5.5/10 ()

Stružák

Tohle je režisérova nejlepší detektivka. Film má skvělé tempo, napětí, dobře zvolenou hudbu a celou plejádu skvělých herců (kde exceluje hlavně Colin Farrell a v malé roli také Tom Wilkinson). Na druhou stranu to není film, u kterého bych seděl s pusou dokořán nebo o něm následující den hořečně vyprávěl kolegům v práci. Ale možná, až uvidím Kasandřin sen podruhé, pátou hvězdu přidám. Takhle hodnotím "pouze" HODNĚ dobrou čtyřkou. ()

ti88na

Zaujímavá dráma, s dobrou zápletkou a výborne zahraná dvoma ústrednými predstaviteľmi. Príbeh bol veľmi komplexný, mohol sa preto zdať miestami trochu zdĺhavý, možno až nudný, ale musím uznať, že to takto bolo dobré. Dodávalo to punc reálnosti tomuto bizarnému príbehu o hraniciach ľudskosti, rozdielnosti a sile svedomia. ()

kolemjdouc

film pro ty kdo umějí pochopi Allena.Pokud jste sledovali Farrela tak jste mohli mít pocit že hraje jak on.Jeho gesta i způsob mluvy..Je to opravdu herec ten Collin.Jinak film o dvou bratřích kteří každý řeší jiné dilema.jeden jak zabít a tím zachránit strýce a druhý jak připravit o život člověka a ve svém nitru se srovnat s tím,že zabil - až se z toho zblázní.McGregor se s Farrellem skvěle doplňují.Myslím že toto byl jeden z nejlepčích výkonů McGregora.Dobré bylo že film byl v původním znění s titulky. Českými herci namluvený by nebyl to ono.Takhle divák měl možnost sledovat i emoce v hlasu herců ()

Káronoš

Už když sem o filmu slyšel, říkal jsem si režie Woody a hl. herci talentovaný Ewan a Colin jako sourozenci, co tomu muže chybět? Musím přiznat že zápletka byla poněkud mrazivě realistická, protože hodně lidí stojí ve stejné situaci jako bratrové a hodně lidí udělá to onu osudovou chybu. Jedná se o film alá život je ironická svině, splň si svůj sen a nes za to následky. Nejvíce mě dostala scéna kdy si oběť vraždy připíjí s bratry a pronese přípitek "na život" což je sarkasmus jako brno už při pomyšlení na jejich plán. Celkový dojem byl velice zdrcující, ale velice slušný. Precizní obsazení a režie. Hodnocení: 7/10 ()

dormouse

Woody Allenova záliba v psychologických dramatech o vině a trestu dopadá na diváky tíživě a neodvolatelně jako trest na zločince. Příběh dvou bratrů, kteří se kvůli penězům a dívce zapletou do zločinu, je podobně jako Match Point situován do Londýna. Záběry města i anglického venkova jsou stylizované do skoro umělé krásy, možná měly kontrastovat s tragedií, která se na plátně mezi dvěma bratry odehráva. Příběh jakoby přenesený z pera ruského velikána mi ale nepřipadal v současnosti moc uvěřitelný. Mám raději Woodyho Allena na jisté půdě humoru a sebeironie. I když Collin Farrell a Ewan MacGregor dělali co mohli, víc jak 60% ze mne nedostanou. . ()

Disease

Na thriller je tam příliš zřetelný Allenův styl, takže je to poněkud bezzubé a ukecané. Jako drama celkem slušné, čili neurazí, ale ani nenadchne. V jiném obsazení by bylo hodnocení o něco slabší. ()

derryl

Antická tragédie dvou bratrů, které dožene touha po lepším životě ke krutému a nelidskému činu. Myslím si, že tento film je Allenovým osobním dílem, které předčí jeho dramatické filmy a zároveň posunuje jeho filmografii k zásadnějším metám, ve kterých se chce vyjadřovat k niterným koutům lidských duší a otevřený konec napovídá, že vyzrál k psaní velkých románových příběhů. ()

Piškotka

Podobné Match Point. Stará dobrá Anglie, britští herci, ale i téma hodné Shakespeara - být či nebýt, žít či nežít... Oba bratři obtížně kočírovali své vášně, vzájemně se doplňovali a až po osudové události se ukázalo, jakými jsou protipóly. Závěr se nešťastně zvrhl, zato oba ušetřil možných výčitek. Výborný C. Farrell a jeho plejáda všemožných grimas, E. McGregor na mě působí urozeně a uhlazeně. ()

Schuldiner

Takové odlehčené drama, které mě rozhodně nijak nezklamalo. Jen to zkrátka srovnávám s jinými Allenovými filmy... Proto jen tři hvězdy. Jak nemam rád McGregora, vlastně Farrella jsem donedávna taky nemusel, tak tady mi oba přišli v pohodě. Zapadli, zahráli na výtečnou. Celkově - nic převratného, nic závratného, nic světoborného, jen takový malý příběh o tom, když se někdo dá na scestí... kvůli penězům... Vždy aktuální téma. Asi navždy. --- 70% --- ()