Kasandřin sen

• USA Cassandra's Dream (více)

Bratři Ian a Terry se topí po krk v dluzích. Nečekanou záchranu jim nabízí bohatý strýček Howard. Věc má však háček. Jeho peníze nemají zrovna nejčistší původ a jeho aktivity jsou předmětem policejního vyšetřování. Ian a Terry by pro něj mohli udělat "laskavost", za niž se jim štědře odmění. Dokážou bratři odolat nabídce, která je sice za hranicemi legálnosti, zato však velmi lákavá? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Duotone28

Celkom zaujimavy filmik...aj ked na luxusnu stvorecku mu chybal lepsi spad...Takto len priemerik...aj ked woodyho lubim. Nazdar ()

Nosdrolomo

Vypadá to jako by se Woody Allen rozhodl natočit Londýnskou trilogii na Dostojevského téma Zločin a trest. Tři různé filmy (Match Point, Sólokapr, Kasandřin sen), tři zločiny, troje rozuzlení. Rovněž se setkáváme s ne úplně takovým Allenem na jakého jsme zvyklý. Sice neustále protkává filmy svými standardy, ovšem zdají se býti přístupnější a většina Woodyho fanoušků oprávněně tvrdí, že by ho na první pohled nepoznali. Kasandřin sen obsahuje tradičně skvělý scénář a hlavně excelentní výkony hlavních představitelů. NA Colina a Evana je vyloženě radost pohledět tak neváhejte :-) P.S. taky Vám to připadalo jako by si jel Terry vyčistit hlavu do Brug? ()

Eldrick

Dvě nuly ztvárněné McGregorem a Farrellem nahlas s ní o tom, jak zbohatnou. Pomoct jim v tom má bohatý strýc, ale jen pod podmínkou, že odstraní jeho problémového společníka. Jak hitchocockovské, jak provařené téma. Těžce naivní film, kde Colin hraje ubrečenýho automechanika, jehož koníčkem je hra na trubku! Woody, ty seš fakt egocentrickej, staromódní magor, když musíš do každýho svýho filmu cpát svoje předpotopní zájmy každý postavě! I na Allena je to až moc ukecaný vzhledem k tomu, že se to tváří jako thriller. Navíc to vůbec nepůsobí fatalisticky bezvýchodně, jak by mělo. Herci se snaží tak moc, až na někoho můžou působit dojmem, že přehrávaj. ()

Parlay

Ewan McGregor a Colin "Raskolnikov" Farrell herecky excelují a Woody "Dostojevskij" Allen vše pevně drží v pažích. Philip Glass zkomponoval vážnou hudbu, která snímku notně dodává na naléhavosti a ve výsledku se tak jedná o velmi silný filmový zážitek. Zločin. Trest. ()

Rafik

Nemůžu si pomoct,ale nová Woodyho éra, kde už nehraje ve svých filmech a točí mimo Manhattan, mě oslovuje tak o 50 procent míň, ty filmy jsou skvěle napsané,ale nebaví mě tak jako ty starší. Je to škoda. Přísloví k filmu: Lépe je klidně jíst cibuli nežli jíst slepici a pořád se ohlížet. ()

Sheldra

Murphyho zákon říká: "Co se má podělat, to se podělá." Ian s Terrym si o průser přímo říkají, jeden přehnanou cílevědomostí, druhý zálibou v sázkách a příliš silným hláskem svědomí. Ale co naděláte, když potřebujete prachy stůj co stůj - a že to ty dva stojí opravdu hodně. Dvojka Farrel a McGregor jsou možná velké hvězdy, ale nezdá se mi, že by jim to tady bylo nějak na překážku. Pro mě jednoznačně jeden z těch lepších Woodyho filmů poslední doby...nějak nám vážní, hergot. ()

fmash

Zdaleka ne všechny Allenovy filmy patří k mým oblíbeným a musím konstatovat, že groteska Kasandřin sen mezi ně rovněž nezapadne. Problém nevidím v tom, že tento kousek je spíš konverzačka (což by u Allena nepřekvapilo asi nikoho, navíc to v porovnání s jinými jeho kousky zas tak užvaněné není) snadno přenositelná na divadelní prkna. Že se jedná o odkaz na antické divadlo je omíláno od názvu, přes přímé náznaky v dialozích až po jednoznačný pocit, který film vyvolává. Skoro se divím, že nevystupoval chórus, ale na druhou stranu - tenhle styl už má Allen dávno za sebou. Aby nevznikla nějaká mýlka: vůbec bych Allena nepodceňoval ani jako tvůrce, ani jako znalce svého oboru; nepochybně velice dobře věděl, co dělá. Tragikomedie dvou bratrů, kteří zoufale, stejně jako by tomu bylo v případě většiny z nás, přemáhají sami sebe, aby dělali věci, které ve skutečnosti dělat nechtějí, je vlastně dost přesvědčivá. Hudba, jež snímek dost stylizovaně provází, diváka nenechává na pochybách o tom, že se něco chystá - jediné, co jako divák nevíte, je, jestli se tomu nakonec zasmějete, nebo ne. Allen na stará kolena opravdu hodně zcyničtěl, navíc si už (dávno) může dovolit svého diváka pošťuchovat. Kasandřin sen svědčí o tom, že tak i činí - zatímco v běžné grotesce se nepříjemným patáliím smějeme (jsou-li dostatečně bizarní, jako je třeba uklouznutí po banánové slupce), u tohoto filmu nám úsměv hořkne na rtech, byť o bizarnosti patálií hlavních hrdinů nemůže být pochyb.         Kasandřin sen hodnotím pozitivně, líbily se mi některé momenty (například když neustálé přehánění přešlo do náhlého, byť krátkého, zklidnění ve scéně, kdy se otec zmiňuje matce o svém snu o synech). Líbil se mi rozdíl mezi bratry, jak byl postupně vykreslován. Také jejich zoufale amatérský přístup. A pár dalších věcí. Ale, jak jsem už napsal v úvodu, celkově nejevím nadšení. Prostě mi tyhle příběhy tolik nesedí, cynismu mám dost svého a po pravdě řečeno: velkou část filmu jsem se dost nudil. ()

Carlossss

Král je mrtev! Ať žije král! Woody je opravdu zpět, ale útočí s úplně jinými prostředky než jak jsem byl zvyklý. Žádné sáhodlouhé intelektuální rozhovory, žádné břitké, sarkastické poznámky, žádný ukňouraný malý človíček z New Yorku. Jestli je to dobře nebo ne nechám posoudit na vás. Já jsem si Cassandra´s Dream užil. Nevylučuju ale, že za většinu z mého kladného hodnocení můžou pánové Farrell a McGregor, protože oba byli prvotřídní... Kdyby tohle měl být tvůj poslední film, Woody, odešel bys na vrcholu a víc než stylově... ()

Scylla

Dramatický příběh dvou bratrů, který místy připomíná antickou tragedii zmiňovanou v samotném filmu. Filmu nechybí napětí, morální dilema i slušné herecké výkony, myslím ale, že by mu slušela kratší stopáž. ()

MartinNDL

Žádně polínko polité benzínem nebo křičící děcko do ohně zdejších komentářů nepřiložím. Řeknu jen rutinní "miluji tě" před spaním, aby se ta děvka paranoidní zase jednou nebála, že je něco jinak. Takže ano, je to perfektně řemeslně zpracované řecké drama bez větších přesahů, Colin s Ewanem hrají naprosto úchvatně a jejich bratři jsou ze stejného penisu do tytéž dělohy. Akorát si myslím, že černého humoru je tu dostatek na to, aby v kolonce žánr přibyl výraz "komedie".A Woody, klidně se přestěhuj natrvalo do Evropy. ()

Martin741

Reziser Wudy Allen toci po svojej 70 -ke nie velmi povedene filmy, obcas je tal nieco schopne /Do Rima s Laskou/, obcas nejaka bieda /Whatever Works/. Tento film patri do priemeru. ma sympaticky namet na hrane zakona, dvojicu vybornych hercov ako Ewan mcGregor /Trainspotting, Lov Lososu v jemenu, Star Wars/ a Colina Farrella /Troy, V bruggach/, ktori film pekne tahaju a staraju sa aj o herecke vykony. K nim sa priradi este Tom Wilkinson /Lovci lvu/ a krasna Hayley Atwell /Captain America 1,2/. Reziser Allen aspon na reziserskej stolicke odviedol zrucnu rutinu. 60 % ()

dezorz

W. Allen ma jednu vyhodu. Dokaze natocit akykolvek zaner a naviac, svojskym sposobom (neuroticky sekane dialogy). Cim je starsi, tym mu to v Anglicku ide lepsie. Ale na druhej strane, nebyt svoj svojskosti, jeho posledne filmy su scenaristicky nevyrazne. Priznajme si, keby slo o ten isty film, alle v titulkoch by meno W.A chybalo, nedal by kazdy o bod menej? ()

Agoran

Neuvěřitelný film. Jak už zde někdo zmínil, tak je to naprosto vypilovaná antická tragédie. Vše ubíhá naprosto přímo, ale přesto vás, i díky skvělým hereckým výkonům hlavních představitelů, mrazí v zádech. Už jsem myslel, že k Woody Allenovi mi drama sedět nebude (což o to - Match Point se mi líbil, ale nebylo to ono), avšak tohle dílo mě přesvědčilo o opaku - jasně jsem viděl mistrův rukopis a vychutnal jsem si ho. 9/10 ()

ad

Woody u mě opět zaválel, i když to jsou především maličkosti, kterými mě tentokrát dostal do stavu diváckého vrnění. Děj Kassandřina snu je jednoduchý, překvapivě krutý a nemilosrdně ironický (nadhled a odstup Allenovi jako autorovi zůstávají, paradoxně jsem se zasmál víckrát než u Scoop). Herci to ale vše zvládli dokonale - vedle dokonale fungujicí dvojce Farrell/McGregor zaslouží nekonečný obdiv především Tom Wilkinson - a své udělala i přesná Glassova hudba... Rozhodně v současné době nadprůměr, který ale nemá smysl srovnávat s tím nejlepším od Allena (většinou je to přece jen trochu jiný žánr, ale i Match Point je trochu jiná liga). Jestli ale bude jeho tvorba pokračovat v podobném duchu, nebudu rozhodně proti :) ()

zuzinka2

Po Match pointu jsem jsem se těšila na další film Woodyho Allena, který se odehrává v Anglii a popravdě řečeno jsem byla lehce zklamaná, neboť i když s výbornou hlavní dvojící, tak se mi to tolik nelíbilo. Ale i tak mě příběh o osudovém rozhodnutí dvou bratrů, kteří se s činem, jenž udělali vyrovnávají každý po svém, bavil. Silnějších tři hvězdičky ()

tomtomtoma

Upraveno v listopadu 2020. Kasandřin sen je zlomyslně krutou anekdotou sarkastického klauna. Zločin a trest tady klaun nepodává v nesnesitelné přednosti prominentního bytí, ale stává se psychedelickou hříčkou. Kasandřin sen, to je náhlé a nekompromisní ukončení bezstarostné lehkomyslnosti a romantické nevinnosti mládí, místo něhož je nastolena diktatura dospělosti se ztrátou iluzí a bez připravenosti k niterné zodpovědnosti. Klaun s cynismem nešetří, filmová novela stéká po kapkách do zvětšujících se ran tříselných slabin, klaun sedí na kraji, klátí nohama a do větru zpívá nihilistickou posedlost. Hlavní obětí klaunova černého humoru je Ian Blaine (zajímavý Ewan McGregor), mladík, toužící po povznášejícím luxusu vysoké finanční hry. Navíc srdce je uchváceno ženskou marnivostí, a připraveno skládat jí k nohám přísahy i osobní oběti. Klaun pokouší hranice lidské morálky. Klaunovým pokusným objektem je Terry Blaine (zajímavý Colin Farrell), Ianův bratr, podléhající lehce svodům tepajícího adrenalinu a sázek. Lehkomyslné mládí věří a zírá v ochotnou ruku bohatého strýčka. Důležitou postavou je Howard Swann (příjemný Tom Wilkinson), veleúspěšný strýc bratrů v globálním rozpínání byznysu plastické chirurgie. Úspěch je příkladem i klaunovou úkladnou výstrahou. Pomoc požaduje vysokou cenu. Hlavní ženskou postavou je Angela Stark (pozoruhodná Hayley Atwell), mladá a atraktivní herečka, podmaňující si svou nevyzpytatelností přepychem okouzleného Iana. Výraznější postavou je také Kate (příjemná Sally Hawkins), Terryho snoubenka, bezelstně očekávající společný harmonický život. Z dalších rolí: opatrný a bytostně skromnější otec bratrů a restauratér Brian Blaine (John Benfield), svého manžela nepodporující matka bratrů a Howardova sestra Dorothy Blaine (Clare Higgins), pohledná servírka a Ianova známost Lucy (Ashley Madekwe), Howardův obchodní partner, též jeho akutní noční můra Martin Burns (Phil Davis), či Ianův finanční partner v kalifornských hotelech Jerry (Andrew Howard). Film Kasandřin sen je nemilosrdně cynickou hříčkou klauna, vyznávajícího nihilismus. Antická tragédie, a ruský klasicismus, a žádostivá anekdota, klaunova další variace na jeho časté téma dokáže zaujmout i pobavit. ()