Kasandřin sen

• USA Cassandra's Dream (více)

Bratři Ian a Terry se topí po krk v dluzích. Nečekanou záchranu jim nabízí bohatý strýček Howard. Věc má však háček. Jeho peníze nemají zrovna nejčistší původ a jeho aktivity jsou předmětem policejního vyšetřování. Ian a Terry by pro něj mohli udělat "laskavost", za niž se jim štědře odmění. Dokážou bratři odolat nabídce, která je sice za hranicemi legálnosti, zato však velmi lákavá? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

pivo

Cassandra´s dream je prvý film ktorý som videl od Woodyho Allena a ak mám pravdu povedať, bol som mierne sklamaný. Viem že je to úplne iný štýl, ako točí normálne, ale aj tak. Najväčší problém vidím už v samotnom scenári. Hercom často dáva do úst nezmyselné repliky, postavy kecajú buď o ničom, alebo sa snažia povedať nejakú dôležitú životnú múdrosť. Ďalej je tu strih, scény na seba síce časovo nadväzujú, ale inak človek často len pozerá na jednu, zrazu strih a sme už úplne niekde inde. Čo sa mi ale páčilo, že nikdy neukáže Terryho ako vyhrá. Vidíme ho prehrávať a požičiavať si peniaze a v ďalšom zábere už natešene rozpráva o tom, ako zrazu začal mať šťastie a vyhral kopec peňazí. Hudba nebola síce zlá a hlavne v tých napínavých scénach pomáhala budovať atmosféru, ale inak často prebila samotné dianie na plátne a nie ho iba dotvárala. A okrem toho Philip Glass zas neprišiel s ničím novým, ale len recykluje sám seba. Čo musím pochváliť sú herci, však kvôli nim som to hlavne pozeral. Colin Farrell tradične dokonalý a Ewan McGregor rovnako. Naprosto sa k sebe hodili, ťažko si predstaviť lepších bratov. Len je škoda, že sa spolu objavili práve v takomto, podľa mňa vcelku priemernom filme. ()

kikuka

..Mighty Aphrodite podobne poukazovala smerom ku greckemu divadlu, hoci predsalen viac smerom ku komedii..drama o dvoch bratoch, v ktorej sa stastena na viac krat vyzvrtala, aby to vsetko dopadlo tak, ako dopadlo..skoda len, ze chybalo napatie, nejake tie sympatie, ktore by ma viedli k hlbsiemu interesu o osud(ovost) postav..ano, vyborne zahrane, vyborna hudba, kamera..ale asi mam predsalen radsej woodyho "jazzove" filmy..toto trochu postradalo smrnc.. ()

baribal

podle mě asi nejméně allenovský film, tím nechci říct, že by se mi film nelíbil. Co mi asi nejvíce chybí je výrazná ženská postava. Že se jedna o film woodyho allena je zřejmé až v posledních minutách, kde se sejde veškerá ironie osudu. ()

Cimr

Oceňuji odvahu člověka, jenž 40 let točil nějakým stylem, úplně své zaběhnuté stereotypy změnit. V tomto filmu skutečně nic nepoukazuje na to, že by šlo o Allenův snímek. Není tu ani jedna ironická hláška, ani jeden intelektuál a dokonce ani nehraje jazz, nýbrž Glass. Jenže otázkou je, jestli by se právě v tomto případě švec neměl držet svého kopyta. Film je obrazově a zvukově na slušné úrovni, ale pořád si člověk říká - ,,na to, že to dělal Allen, tak to má moc hezký obraz a zvuk" a nikoli ,,ten film má moc hezký obraz a zvuk". Ač mám pro Woodyho velkou slabost, musím přiznat, že tento film inspirovaný antickými dramaty nic nevytahuje z šedého průměru. V dnešní době už jsme podobné příběhy viděli několikrát a nutno říct, že byly dotaženy mnohem dál (třeba Reservoir Dogs nebo, když už tu máme toho Farrella - V Bruggách). U Match Pointu ta Woodyho proměna ze směšného panáčka na seriózního tvůrce thrillerů zafungovala, ale zde tak nějak chybí něco, proč by si to divák měl zapamatovat a pustit si to znovu. Možná jsem konzervativní, ale už se těším na další komedii z Manhattanu. ()

verbst

108 minut uteklo jak voda. Je to mé druhé setkání s Allenem. Nevím jak mu jdou komedie ale tragédie jsou skoro bezchybné. Přidejte si k tomu McGregora a Farrela a spokojenost je největší 85% ()

Historik

Bezútěšný, až depresívní film. Od Woodyho Allena bych to tak úplně nečekal. Ale, jak se ukázalo, umí i tohle. ()

Sandiego

Bohužel tato poloha se mi u Allena příliš nelíbí. Kasandřin sen je ještě chladnější než Match point, postavy ničím nebaví a Farrell mi ke konci přišel pěkně otravnej. Navíc jsem těžko filmu přicházel na chuť, až druhá polovina se dá nazvat solidním psychologickým thrillerem, kterých však jsou desítky a tento snímek z nich rozhodně významněji nevybočuje. ()

GodComplex

Wow, cumim na to jak prase na novy vrata, protoze se Woodymu povedlo vyborne drama, temer zcela odprostene od jeho typicky sebezamerenych radoby vtipnych a radoby intelektualnich postupu. Reziser se poucil ze zoufale spatneho Match Pointu a vytvoril neco v podobnem stylu, nicmene mnohem lepsi ve vsech smerech. Skveli herci, dikybohu bez Woodyho, naopak s presvedcivou dvojici McGregor-Farrell doplnenou excelentnim Tomem Wilkinsonem. Zdaleka nejlepsi update v ramci Woodyho filmografie ale spociva v zahozeni vsech tech prisernych jazzovych usnich destruktoru typickych pro vetsinu jeho filmu a nastoleni spoluprace s jako vzdy vybornym Philipem Glassem, jehoz hudba poskytla dokonaly atmosfericky background zejmena ke druhe pulce. Dalsim plusem je tema filmu tocici se kolem financi, kdy Allen zobrazuje jak vrazedny muzou mit dopad pokud nekdo podlehne kapitalisticky zerrorovane ideologii jejich primarni dulezitosti. Nejzasadnejsi scena dokonale zobrazujici hlavni myslenku je konec, kdy zatimco ustredni muzska dvojice proziva sve fatalni finale, jejich girls si vesele nakupuji nove oblecky. Tezce realisticke a poucne, zeny ve spolecnosti zastavaji pozici jakychsi $$$ cucajicich parasitu a je to jen muzska demence, ktera na tuhle hru pristoupi, snad tenhle snimek alespon par lidem otevre oci. Z tech asi 10ti zasadnich Woodyho kousku, ktere jsem zatim videl je Cassandra's Dream naprosto jednoznacne nejlepsi! Skoda, ze je to ve Woodyho portfoliu spise vyjimka. 7/10 ()

MissJ

Tak slabý a bohužel i tupý film jsem od Woodyho ještě neviděla. Tytam jsou jeho typické intelektuální narážky a především humor, na který se vždycky těším. To by tak nevadilo, kdyby tady všechny postavy jen polopaticky "neodpřednášely" své repliky, bez jakékoliv přidané hodnoty. Celkově jsem z toho měla dost trapný dojem. Uklidňuje mě jen fakt, že jeho dva nejnovější filmy mě opět potěšily. ()

Freemind

Chápu, že leckomu se toto dílko může zdát "ukecané" a rozvleklé, žádná vizuální kouzla, kamera se pohybuje jen velmi decentně ... Mě začalo v žaludku šimrat až při druhém shlédnutí - brilantně sepsaný scénář, charakteristické, ale zdaleka ne šablonové postavy, cit pro detail. Woody umí, film sice od začátku do konce pluje bez násilnější gradace, ale má svoji atmosféru a rozhodně nutí k zamyšlení. ()

Alementina

Nemuzu si pomoc, ale nudilo me to uz od zacatku. Ani nedokazu rict, co mi tak hrozne na celym filmu vadilo, pritom Woodymu nelze uprit, ze si umi pohrat se slabymi strankami cloveka a svedomi... to nekdy dokaze bejt kurevsky tezka vec. ()

Tirion

Moralizujicí příběh s trošičku nedotaženým koncem, který zasloužil trošku hodnotnější rozuzlení. Příběh se sice hooodně dlouho rozjíždí, ale pak stojí za to. McGregor a Farrell ždímají ze scénáře maximum. Poctivá Allenovská filmařina a krásném prostředí. ()

Kaluž

Tak tohle je vážně slabota (i po druhé projekci). Hudba a kamera sice nemá chybu a ústřední duo McGregor - Farrell také celkem ujde, ale ten scénář je snad jenom legrace, ne? Opravdu podprůměrný film. Pozn.: Nedávno vyšla výtečná knižní publikace plná rozhovorů s panem Allenem zasazených do různých období jeho tvorby. Doporučuji všem Allenofilům. Eric Lax: WOODY ALLEN - Hovory o filmu ()

Maq

Film jak podle Dostojevského? Pořádně vysoká laťka, nicméně Allen se rozhodně neztrapnil. Zklamal mě jen závěr. Taková dušezpytná analýza měla mít náležité vyvrcholení. Allen se mu vyhnul. ()

rt12

Skvělé obsazení, výborná zápletka, nedostatečné gradování celého filmu a nedotažený až plytký konec. Tak by se dal shrnout Allenův počin, který mě po většinu filmu bavil. Od chvíle výčitek svědomí, byl děj předvídatelný, kápek nudil, konec nebyl překvapivý a působil nepropracovaně. Lepší průměr na čtyři tomu přece jen něco chybělo. ()

PogoJoe

9/10. Tento další nekomediální příběh od Woodyho Allena se podle mého názoru velice povedl a pan režisér mě tím utvrdil v názoru, že ačkoliv se proslavil zejména svými úsměvnými dialogovými taškařicemi, také vážného tématu se umí zhostit s mistrovstvím velkého tvůrce. Hlavní klady spatřuji ve výtečném scénáři a skvělých hereckých výkonech zejména ústředního dua McGregor-Farrell, kteří si zde zahráli dva bratry, kteří sní o lepších zítřcích a ze své zoufalé situace, do které spadnou, nevidí jiné východisko, než souhlasit s něčím, co se příčí jejich uvažování a výchově. Oba charaktery, zejména ten Farrellův, jsou zahrány velmi výstižně a uvěřitelně a divák rozhodně nemůže tušit, kam ho tento silný příběh zavede a jak to vše skončí. Vše působí reálně, režisér k látce přistoupil citlivě, nevyhýbá se zdánlivě nadbytečným, ale přesto důležitým detailům, které dotváří specifickou atmosféru snímku, který je doplněn taktéž padnoucím výběrem hudby. Není to plných 5 hvězdiček, ale celkové zpracování a příběh mě zaujal, něco mi dal a po shlédnutí jsem měl příjemný pocit krásně stráveného večera. Woody jednoduše umí. | Režie: *****, Scénář: *****, Herci: *****, Hudba: ****, Výprava: ****, Kamera: ***** ()

Vampireman

Bomba. Originální a velice dobrý scénář, hodně hustá atmosféra, hudba Philip Glass, typická Allenova režie, velmi dobří bratři. Ve srovnání s Match Pointem má Cassandra's Dream mnohem méně klišé a humoru a je o to mrazivější a napínavější. 4,5*. ()

swed

Kdo nemá peníze, těžko najde v životě štěstí. Smutné, ale pro dnešní dobu platící dvojnásob. Na tuhle klíčovou myšlenku je (umě) naroubována moralita o tom, kam až jsme pro vlastní spokojenost schopni zajít. Psychické rozpoložení postav je věrohodné, stejně jako herečtí představitelé obou bratrů (Farrell, McGregor) a nesmím zapomenout ani na výborného Toma Wilkinsona. Dalším správným tahem bylo zasazení filmů do britských reálií, které působí lépe a přesvědčivěji, než např. ty americké (čehož si je režisér evidentně vědom a vydatně to také využívá). Jeden zásadní problém ale film má: Allen neříká nic, co bychom už sami dávno nevěděli. Pointa snímku je proto nevýrazná a těžko nás donutí hlouběji přemýšlet o tom, co jsem za předešlé minuty viděli. "Kasandřin sen" je tak o něco horší, než byl předchozí Woodyho vážný počin ("Match Point"), ale kvalita se mu upřít nedá. 7/10 ()