Kasandřin sen

• USA Cassandra's Dream (více)

Bratři Ian a Terry se topí po krk v dluzích. Nečekanou záchranu jim nabízí bohatý strýček Howard. Věc má však háček. Jeho peníze nemají zrovna nejčistší původ a jeho aktivity jsou předmětem policejního vyšetřování. Ian a Terry by pro něj mohli udělat "laskavost", za niž se jim štědře odmění. Dokážou bratři odolat nabídce, která je sice za hranicemi legálnosti, zato však velmi lákavá? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

BMW12

Výborný snímek a výborné výkony Ewana a Colina. A Woodymu Allenovi taky začínám přicházet na chuť, tady to zvládl skvěle jak scénaristicky tak i režisérsky. A ten konec celkem překvapivý, nečekal jsem, že to takhle dopadne. :-) ()

honajz

No dobře, Woody se zaměřil na morální drama ve stylu svých oblíbených antických tragédií. Jenže to celé natočil jak pro puberťáky, kdy závěrečná scéna je "vysvětlovací" tak, až brní uši. Žánrově nic extra, podobných snímků existuje spousta a líp odvedených, snad jen atmosféra městečka a přístavu s věčně zachmuřenou oblohou má jakousi atmosféru. Jinak nudný film, jehož zápletku a zákruty zkušenější divák odhalí hned u první scény u rodinného stolu. ()

anais

Woody jako obvykle sehnal skvělé obsazení, ale jednoduchou zápletku tentokrát nedokázal plnohodnotně rozvést na celovečerní film. Není tu moc humoru, ale bohužel ani napětí. Celou dobu je jasné, kam to spěje, a když dojde na závěrečnou scénu, zbyde vám v mysli pachuť stařeckého moralizování. Jako by se Woody v anglických reáliích nedokázal povznést nad otřepané motivy přetvářky, sociální nerovnosti a anglických klišé. Přitom námět mohl posloužit za základ skvělému thrilleru, ale Allen prostě nedokázal přitvrdit. Postavy neustále melou o tom samém a chybí tu jakýkoliv zvrat. I přes to všchno jsem se paradoxně nenudil, Woody odvádí svůj standard. Jen mi to tentokrát přišlo tak nějak plytší a nepropracovanější. ()

hrona

Neskutečně, skutečný příběh. Pánové McGregor a Farrell by si rozhodně zasloužili ceny za naprosto dokonalé výkony. Díky za takové filmy Pane režisére ()

Thomick

Ve výsledku pěkná poklona antickym tragédiim, ačkoli se nemůžu ubránit dojmu, že Allen notnou dobu až povážlivě tápal. Přespříliš ukecanou první půlku nakonec vykoupila ta druhá s dokonalym Colinem na čele. ()

Sofia

Jestliže Woody zamýšlel vytvořit drama podobné antické tragédii (paralela k názvu filmu), tak se mu to dokonale podařilo. Ani předposlední Match Point nebyl takové dramčo. Herecky ani scénáristicky se filmu nedá nic vytknout (Ewan McGregor i Colin Farrell opravdu excelují), přesto film na mě zapůsobil jaksi nedodělaně – např. občasné násilné střihy mezi jednotlivými scénami, příliš přímočará a klišovitá psychologie postav (Ianova přítelkyně – „rádoby“ herečka a mrcha jdoucí po penězích, Terryho přítelkyně – hloupoučká a naivní holka z předměstí apod.). Jakoby to vzal Allen z rychlíku jako přestupní stanici mezi dvěma filmy (což asi opravdu udělal, jeho další film je už skoro dokončený). Já osobně dávám přednost Allenovým komediálním kouskům. ()

claudel

Božský Woody se po tradiční bláznivé komedii Sólokapr pustil do vážnějších vod. Cassandra´s Dream v něčem nápadně připomíná Match point a to zejména dva hlavní hrdinové - u postavy Colina Farrela jsem nalezl styčné body s postavou Scarlett Johansson v Match point, zatímco postava Ewana McGregora se podobá záletníkovi Rhys-Meyersovi. Woody chce asi dokázat a dokazuje, že umí natočit nejen komedie plné vynikajícího humoru, ale také lidská dramata. Napětí opravdu graduje a sám jsem netrpělivě čekal, kam příběh dospěje. Nemohu v zásadě příběhu nic vytknout, přesto mě Match point chytnul víc. A nyní vzhůru na Vicky Cristina Barcelona! ()

Janek

McGregor není herec pro Woody Allena. Za to Colin Farrell zde předvádí totožnou kvalitu jako V Bruggách. ()

Ilicka

Dva bratři, jeden chybný krok. Stejně jako v Match Pointu téma zločinu a trestu, ale jinak. Ewan McGregor a Colin Farrell byli opravdu přesvědčiví filmoví bráchové a Farrell se zde asi připravoval na roli v McDonaghových Bruggách. Tragédie vystupňovaná, avšak ne tak, jako v Match Pointu. Stále ale nadprůměr. ()

mm13

Vcelku fajn, ale zatiaľ čo istú odťažitosť bolo pri barcelónskom výlete možné považovať za autorský zámer, tu už je jej priveľa. Zároveň ale nedokážem nadhodiť, čo tomu vlastne chýba, pretože ťažko niečo. Má to dobre napísané a schopne zahraté postavy (Colin Farrell nikdy nebol presvedčivejší), vynikajúcu zápletku so šťastne voleným rozuzlením... možno však tomu chýba vášeň - mohol byť Allen o čosi drsnejší, cynickejší, jedovatejší. V príbehu o "láske" toho všetkého bolo akurát, v prípade temnej rodinnej krimi to ale chcelo dvojnásobné dávky. ()

Richie666

Woody Allen je machr. Pořád si dokáže udržet nadhled a pořád přesně ví, co dělá. Nepotřebuje si na stará kolena získávat masové publikum a netouží se nikomu zavděčit. Snímek nepřetíká hlubokou filozofií a nevyniká nevídaným, divák nemusí být intelektuál, aby tento film dokázal docenit. Možná právě tato skutečnost není Allenovým fandům po chuti, ale to je jejich blbost. Cassandra´s Dream je rozhodně super film, kterých se v dnešní době už tolik nevidí. ()

seale

Nakonec dodatečně přidávám jednu hvězdu, protože čas prověřil můj pocit. Je to výživné sousto, ač Allenovky spíš nemusím, tohle se mu opravdu povedlo. ()

ScarPoul

Woody Allen nám naservíroval ďalšiu pochúťku s upršaného anglicka a podobne ako u Match pointu je hlavným cieľom vražda. Krutá a nemilosrdná ale pre dobrú vec aspoň tak to zo začiatku vyzerá. Farrell a McGregor sa zhostili svojich úloh naozaj presvedčivo a ich bratsku lásku, súdržnosť aj starosti im krásne veríme. Dokonca vo väčšine filmu Farrell zatienuje McGregora svojim depresívnym správaným, ktoré je naozaj presvedčivé. Philip Glas opäť skomponoval hudbu, ktorá vistihuje atmosféru filmu a podčrtáva načrtnutý dej aj správanie postáv. Najlepšie na tomto filme je že Woody nám neukazuje samotný akt vraždy aj keď sme tam s hlavnými hrdinami osobne. Skôr ako o vražde je tento film o rodine čo je spomenuté na začiatku a troška je to ovplyvnené antickými tragédiami, ktoré sú tam teiž spomenuté, takže máte pocit že sa pozeráte na antickú tragédiu zo súčastnosti, ktorá síce nie je dokonalá ale rozhodne má čo ponúknuť a je zaujímavá. Ja si osobne myslým že spojiť dve herecké elity, ktoré ešte čakajú na svoju veľkú príležitosť bol najlepší kastingový ťah roku 2007. ()

Lacike

Zase raz Allen namiesto svojej tradičnej vzťahovky natočil niečo z iného žánru. Tentokrát krimidrámu o dvoch bratoch, ktorý sa dostanú do finančných problémov a rozhodnú sa to vyriešiť vraždou. Lenže vyrovnať sa s tým nebude také ľahké a tak to všetko speje k tragickému vyústeniu. Bohužiaľ film žiadne veľké dejové zvraty neponúka. Celý čas sa to odohráva až príliš predvídateľne a na druhej strane príliš nefunguje ani ten tragický rozmer celej udalosti. Pritom jak McGregor tak aj Farrell predvádzajú solídne výkony a hlavne vďaka nim film nenudí. Ale tuctový scenár a nenápaditá réžia im podkopáva nohy. Výsledkom je film na jedno pozretie a Allen by sa mal radšej držať komediálne ladených vzťahoviek. 5/10. ()

bouncer

Oproti Sólokapru (který byl pro mě velkým zklamáním) zlepšení, ale pořád to má k mém oblíbeným filmům od Woodyho dost daleko...průhledný příběh, klasicky dobří herci a zápletka, která by vydala na kraťas a ne na celovečerák... ()

Terva

CITÁT - Tu loď musíme mít. Budeme ji splácet.......... A ještě jeden citát hned z úvodu. Nakonec se každý může spolehnout jen na svoji rodinu.......... Kasandřin sen je název plachetnice a je to opravdu pěkná loď. Život je tragická událost a Woody Allen to dokáže přenést na plátno až to zamrazí. Duchaplné dialogy, životní kréda, příjemné barvy, nevtíravá hudba a zajímavé rozuzlení. Colin Farrell je čertík a nikdo nikdy netuší co vyvede. Ženy tu jsou krásné a tak je na co koukat. CITÁT - Půjč mi pět tisíc........ Pak má v rámci "rodiny" strýček Howard jedno nečekané přání a drama začíná. Dá se vytušit, jak to celé dopadne až tedy na ten samotný konec, to jsem nečekal. CITÁT - Jsme rodina a od života můžeš očekávat jen smrt........ ()

jahol

Zajímavý paradox. Všechny vedlejší postavy jsou napsány moc dobře, ale u těch hlavních se mi zdá, že scénáristovi nezbyla energie a došel k názoru, že to ústřední dvojka svým permanentním charisma utáhne tak jako tak. Škoda. Colin Farell ani Ewan McGregor nemají co hrát a každý z nich vystačí v podstatě se dvěma výrazy (jedním před a jedním po) během celého filmu. A tak jsou sice detaily téhle moralitky(?) až překvapivě výstižné, ale poskládat do nerozdrobeného atmosférického celku se je Woody Allenovi nepodařilo. Výsledkem je filmík, od kterého sice neodejdete, ale na konci si říkáte, že kdybyste tak učinili, zase byste až tak o moc nepříšli. Allen chce na stará kolena točit pořád něco jiného a dopadá to čím dál hůř. Přesně uprostřed mezi dvěma a třemi hvězdičkami, zaokrouhleno nahoru, protože ze mne úplně nevyvanula dobrá nálada z pár epizod Monty Python Flying Circus, které jsem viděl předtím (konkrétně šlo o naprosto úžasný Roční závod o největšího pitomce vyšší střední třídy). ()

joehot

Woody tne do živého, hustí atmosféru a kouzlí s psychologií postav, ale přesto "něco" chybělo, co by z filmu udělalo absolutní kumšt. Za zmínku stojí kromě hudby tradičně skvělého Philipa Glasse především výkony McGregora a Farrella v titulních rolích bratrů "Raskolniků" nepostrádají vysoké kvality, přičemž i vztah mezi nimi je naprosto uvěřitelný. Takže otázka je - kam až jsme ochotni dojít pro úspěch? To je tématem filmu a nejen příběhu bratrů, nýbrž i strýčka Howarda či přítelkyně McGregorovy postavy ("Vyspala by ses s režisérem pro roli?" - "Záleží na tom, o jakou roli by šlo.") ()

Crazer

Tento film mi připadal být prázdným, bez duše, bez emocí. Více zde převládají negativní vlastnosti než pozitiva. Ewan i Colin doslova vyždímali z tohoto snímku co se dalo, ale na více než slolidních 70% to u mě nevytáhli. Hodně mě oslovilo, jak zde byla zfilmována krize jednoho z bratrů a jeho postupná, zvyšující se deprese. No jo, co je člověk schopen udělat pro 100 tisíc liber. Toto beru jako příklad, kdy peníze dokáží rozvrátit samotnou rodinu. ()

F.man

Ne ne, tentokrát to není ani v nejmenším neurotický Woody Allen, ale "jen" fajn thriller. Nemám s ním žádný závažný problém, ale taky mě v něm nic neoslnilo - tedy spíše pohodový průměr... After all I've done for you, it should be automatic. Family is family! Blood is blood! You don't ask questions. You protect your own. ()