Kasandřin sen

• USA Cassandra's Dream (více)

Bratři Ian a Terry se topí po krk v dluzích. Nečekanou záchranu jim nabízí bohatý strýček Howard. Věc má však háček. Jeho peníze nemají zrovna nejčistší původ a jeho aktivity jsou předmětem policejního vyšetřování. Ian a Terry by pro něj mohli udělat "laskavost", za niž se jim štědře odmění. Dokážou bratři odolat nabídce, která je sice za hranicemi legálnosti, zato však velmi lákavá? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Wormboy

Fuu...toto bol Woody? Tak ako podotkol Jojinecko, nie je tu takmer nic, co by tento film spajalo s jeho predchadzajucou tvorbou. To by vsak nemuselo byt naskodu. Cassandra´s dream je vsak limonadovy odvar velkych greckych tragedii, ktore su tahane dramou a hercami. Drama tu este ako tak funguje, avsak herci absolutne nie. Nikdy by som nepovedal, ze herci takeho kalibru aku su McGregor a Farrell, dokazu zahrat nieco skutocne tak zle. No a napokon hudba, Glass sa sem vobec nehodi a uz mi to pripada, akoby vykradal sam seba. Pre mna je Cassandra´s Dream spolu s Melinda Melinda najhorsi Woodyho film. 2,5/5* ()

pufina

Na první pohled to působí jako obyčejné drama, ale dámy a pánové, tohle je drama od Woodyho Allena - to má ten správný šmrnc! ()

necisty

Tak šíleně dobrá atmosféra, že jsem byl nervózní za ty dva už při prvním pokusu. Jsou to skvělí herci a Woody je dokonalý režisér. Hodně originální téma, fakt jsem na to hleděl bez vydání jediného hlásku. K tomu parádní hudba. Najednou mi dochází že loď, kterou to začínalo a jmenuje se po ní celý film, tam vlastně celou dobu není:). Lodí to začíná a končí. A končí to vážně brilantně. ()

Juto

Toto je úplne nekompromisný film. Všetko je tu úžasné dialógy, vývoj postáv a herectvo. Akákoľvek akcia sa odohráva mimo kamery a hoci sa jedná o krviprelievanie, na obrazovke nevidíme kvapku krvi. 8/10 ()

O´Hara

Možná to nechápu, možná na to jen nemám náladu, ale každopádně je to ted´ pro mě velké zklamání. Čekal jsem rozhodně víc. Před nedávnem jsem viděl s Colinem V Brugách a to byl panečku jiný nářez..... ()

mortak

Spíš než film to připomíná divadelní hru ve stylu Henrika Ibsena. Takový "Než dábel zjistí, že seš mrtvej" se stejnou zápletkou je se svými filmovými prostředky a temným finále úplně někde jinde. Jenže Woody sedí v hledišti a inscenuje na scéně Dějství prvé: Akt I, Akt II...Nekritizuji to, mám modelová morální dramata typu Nepřítel lidu či Paní z námoří (zmíněný Ibsen) velmi rád, jen čekám od Woodyho trochu něco jiného, něco jedinečného. Takhle si řeknu: dobrý film od Allena, ale vzhledem k Ibsenovi nebo Bergmanovi (scénář) či Lumetovi (filmové prostředky) jde o slabší kousek. ()

emo

Tento film mi spočiatku pripadal ako milo absurdná komédia, avšak rýchlo sa zmenil na veľmi slušnú drámu. Nebyť hviezdneho obsadenia, neviem či by ma nejak extra zaujal. Spracovanie bolo na môj vkus až príliš konzervatívne... ()

papaJA21

Nejméně povedený snímek Woodyho Allena. Dva bratři se díky svému životnímu stylu dostanou do situace, kdy je čeká osudové rozhodnutí. Spáchat zločin a tím si zajistit pohodlnou budoucnost, nebo zůstat čestnými a čelit následkům předchozích přešlapů. Zápletka jako z osudové tragedie je však postavena úplně na vodě a k tomu podpořena strašlivě nevyrovnanými hereckými výkony Farrella a Mcgregora. ()

StanislachKo

Tento film nie je dobrý... Pripisujem to hlavne scenáristickej bezradnosti, ktorá so sebou počas celého filmu plieska ako ryba na suchu až sa stáva nechcenou paródiou /to NECHCENOU podtrhávam/, ďalej réžia hercov (oboch hlavných predstaviteľov inak považujem za výborných hercov) asi tiež nebola v poriadku, keďže som jednému ani druhému ani na sekundu jeho rolu neuveril. A do toho absurdne a nelogicky vykrádaný Stanko Kramer (najciteľnejšie viditeľné pri práci s kamerou). Hodnotenie by som najradšej dal ešte nižšie, ale faktom je, že som bol napriek vyššie uvedenému celú dobu vtiahnutý do deja (a zvedavý čo tí dvaja idioti zase poserú). :) ()

andrii

V kruhu rodinném. "Strýčku, my to tedy bereme." Oč nás žádáš, rychle vyřídíme, slibujeme. Peníze se nám jaksi rozkutálely, tvé měšce jsou stále plné a my ruku natahujeme. Nenecháme se vyvést, necháme se vyvézt. PLUJEM…pro radost, PLUJEM…do budoucího životního přístaviště…PLUJEM... věcí volby…PLUJEM... přes mrtvoly. Neměli dost toho, co měli. Zatoužili posunout se vpřed, žít život ve vatě. Chtěli tolik zažít svět, který si vysnili. Mysleli si, že o ně stojí, ale byl to poplach planý, podlý, lživý bratr, jen chimerický komfort krevním poutem vykoupený. Ewanova letora to dává, drží nervy pod zámkem, ale výčitkami zatížená je vyděšená povaha, "deanovsky" rozpolcený Colin. Osudné rozhodnutí jim vaz zlomí. Věštba jednou stanovená se naplní, nikam se neschováte před ní…BYE, BYE BOYS´ DREAMS... BY WOODY. ()

SeanLSD

Pokračovanie moralistickej línie MATCH POINTU, ale tak trochu nasilu. Dlho to zachraňujú herci, ale potom príde situácia deus ex machina a veľká, zaujímavo rozohratá dráma končí nasilu a tak akosi niijako... - a je mi jedno, či aj to má odkazovať na antickú tragédiu, ako divák som bol tým zbabelým útekom pred originálnym autorským riešením znudený a sklamaný... Allen už nedokáže prekvapiť a dookola variuje sám seba. ()

LeoH

Zas jedna Woodyho variace na Dostojevského, tentokrát svým způsobem ještě přesnější a nesmlouvavější než ty minulé. Základní jistoty zůstaly, jak je u vážných Allenovek známe a někteří i máme rádi („Nezajímá mě samotné zabíjení. Zabíjení je tam proto, aby ti hoši mohli mluvit o vině a o Bohu,“ praví sám mistr ve skvělých Hovorech o filmu), mnoho věcí je jinak. Už žádné výpůjčky od jiných režisérů, rukopis tohohle pozdního období je nový, úsporný, příliš si nehraje na nečekanost, většinu času zhruba víte, co asi tak může následovat, a smažíte se v tom, jak si poradit se svými vlastními pocity vůči postavám a jejich konání, pokud jste tedy ten typ. Není to úplně příjemné, když vás film zavede do těchhle končin myšlení, pro někoho může být pohodlnější reagovat únikem do pohrdání předvídatelností děje a „těmi moralizujícími kecy“. — Úsporné a přesné je třebas i vykreslení Angely a Ianova vztahu k ní, toho zoufalství, kdy chlap cítí, že jeho vysněná ženská stojí pěkný kus nad ním a udělal by cokoli, aby jí byl hoden. Jako bych se viděl. — Abych to neprotahoval, ano, myslím, že se hodně povedlo. Dávám jen ****, protože mi tu chybí něco navíc, co mají tematicky příbuzné Zločiny a poklesky (humor, širší životněfilosofický záběr, jakýsi mladický zápal – tehdy bylo Woodymu teprve čtyřiapadesát :-) – a dokonce i malinko optimismu) i Match Point (vnitřní vášeň – MP ji nejen zobrazuje, ale má ji v sobě, zato u Kasandřina snu by si člověk mohl říkat, že Woody už pozapomněl, co to vášeň je, kdyby po něm nenásledovala Vicky Cristina Barcelona). Přesto dobré, ba skvělé, rozhodně překonává většinu Woodyho komedií i půlkomedií z tohoto tisíciletí. Nechápu, jak to u nás mohlo nejít v kinech. ()

markuc

Woody Allen sam bez sebe nema ten svuj puvodni naboj, film je rozvlacny a "ukecany" (coz v pripade Woody Allena bylo k dobru, tady to ale "kazi" dojem). Film vypravi o finacni situaci a jejim reseni dvou rivalu,ale bratru. Snimek neni nicim zajimavy a fanouskum Allena ho nelze doporucit. ()

Sfinkter

Mám rád tyhle komorní příběhy. Obyčejní lidé, pochopitelné problémy, rozhodnutí, která neunesete. Allen se oprošťuje od humorné tvorby, i přesto čistokrevné drama ještě neumí. Lépe řečeno umí, ale svým velmi osobitým stylem, kde je velký prostor pro symboliku a tragické vtipy. ()

kinghome

Peníze jsou všechno a sebezáchova je silnější než rodina. Přesně tohle je téma tohoto úžasného filmu, Kasandřin sen je film, kterému jsem se dlouho vyhýbal už jen kvůli tomu debilnímu názvu, vážně to zní jako nějaká telenovela, ale dostal jsem perfektní temné drama, které se zamýšlí nad tím, co jsou lidi schopný udělat, když jsou na dně a naskytne se jim možnost splnit si vše. Jeden je v prdeli kvůli dluhům a druhý má plány do budoucna a novou ženskou na kterou chce udělat dojem, tak si půjčuje prachy všude možně. Prostě jsou oba v prdeli, tak přijmou kšeftík od svého strýčka a až poté se ukážou pravé tváře hlavních hrdinů. Precizně odvyprávěný příběh s úžasným Farrellem a McGregorem. Oba hrají skvěle a věřil jsem jim jejich role. Ten konec mě dostal, hlavně protože jsem to vůbec nečekal. Jsem rád, že jsem překonal ten debilní název a na film jsem se koukl, jediná chybička je hudba, která je někde fakt přehnaná a kazí dojem, ale jinak jde o famózní dílo Woody Allena. ()

_DAVE_

Povedene drama o dvou mladych bratrech kteri se vlivem zivotnich okolnosti dostali do situace kdy maji zabit cloveka pro penize, aby si udrzeli svoje zivotni standarty. kazdy se ale s takovou situaci vyporada po svem. ()

Cushing

W.A. není Američan. Není to ani Evropan, aspoň ne dnešní. Je to antickej Řek a židokřesťan v jednom -- aspoň někdy. Remember M. A.? ("Mighty Aphrodite"? ha ha ha -- one of the best!) A tenhle pozdní filmek je, myslím, toho důkazem. Jak krásná moralita -- a jak stále platná, na věky věkův. Román na plátně. A jaký. Úžasný. Úchvatný. Zdrcující. Otázkou je, jestli je přesvědčivý. Nevím. Já bych řek na osmdesát procent, když už bych měl hrát roli žida trhovníka. Jako že nehraju. No -- někde jsou rezervy, nejspíš ve scénáři, možná i střihu a gradaci. Ale to nevadí. Ten film je dobrej, a víc než to: VELMI DOBREJ, proboha. Říká jasně a nanejvýš zábavně, že některé hranice jsou nepřekročitelné. Tabu. A tabu funguje ve všech společnostech, o tom žádná, nejen v těch primitivních. I když .. které dnes nejsou primitivní? A které jsou? Sáhni na život bratra svého -- bližního svého -- a zničíš všechno, na čem byl tvůj svět (ten malý chudý pseudosvětíček) vystavěn. Amen. Miluju morality. Tak nějak nás přibližujou středověku. Aspoň to. O antice necháme si zdát... ()