Píše se rok 1939. Anglická lady Sarah Ahleyová odjíždí do Austrálie. Lord Ashley mezitím v buši shromažďuje stádo dobytka pro armádní účely. Téměř na celou oblast má však monopol dobytkář Leslie King Carney. Sarah odveze na farmu Faraway Downs Honák, kterého jí lord poslal. Na farmě Sarah zjistí, že jejího muže podle zde žijících bělochů proklál oštěpem domorodý šaman Král George... Sarah se seznamuje s malým míšencem Nullahem a jeho matkou Daisy, kterou správce farmy Neil Fletcher zneužívá. Šaman Král George, který je jeho dědečkem, ho naučil domorodému zaklínání a dorozumívání se zpěvem na dálku. Sarah Nullaha zachrání před policií, která bere rodinám míšence k asimilaci. Šaman cítí, že Sarah zemi, kterou Fletcher proklel, vyléčí... Když Sarah zjistí, že Fletcher pro Carneye kradl lordův neznačkovaný dobytek, propustí ho. Účetní King Flynn jí poradí, aby pokračovala v manželově plánu – nahnat dobytek do hlavního města Darwinu a narušit tak Carneyův monopol pro armádu. Sarah s lidmi z farmy a Honákem ženou stádo o patnácti stech kusech k Darwinu. Fletcher jim v tom chce zabránit a zažene dobytek k útesu. Splašené stádo udupe Kinga Flynna, který před smrtí Honákovi prozradí, že lorda Ashleye zabil Fletcher... Před útesem stádo zastaví zaklínáním Nullah. Dochází jim ale voda a King George je vede přes rozsáhlou pustinu. Po písečné bouři všechny zaklínáním znehybní. V Darwinu se právě šíří zpráva, že všichni v poušti zahynuli, když Sarah.s přáteli přižene stádo do města a jako první i do lodi. Sarah s Honákem slaví vítězství nad Carneyem... Sarah s Honákem zvelebují farmu, Nullah žije u nich. Carney se pokusí farmu koupit, ale neuspěje. Fletcher dostal výpověď. Jenže se nehodlá vzdát –úkladně zavraždí Carneye, vezme si za ženu jeho dceru a dobytkářská společnost přejde na něj. Vyhrožuje Sarah, že odvede i Nullaha, když mu svou farmu neprodá... (TV Prima)

CZ_Milka

Snahu udělat z tohohle velkofilm někdo docela přehnal. Je to moc dlouhé, řeší se tam až moc věcí a přitom mi přijde, že se většinu filmu nic neděje a docela to nudí, všechno se nakousne a pořádně nedořeší, navíc to má několik konců, nechápu. Pár pěkných momentů a záběrů, zajímavá pasáž s hnaním dobytka, zbytek filmu je o ničem. ()

pold odpad!

Baz Luhrman vzal scénář k špatné telenovele, doplnil ho svým typickým přínosem - kýčem, kýčem a ještě trochou kýče, donutil slušné herce předvést výkon hodný již zmíněné telenovely, pak už jen v postrprodukci barevně zmršit všechno, včetně záběrů na krajinu - voilà: Austrálie. Jestli si něco zaslouží označení sračka, tak je to tohle "dílo". Jediné co už chybělo byl Choséarmando nabízející, jestli si někdo nechce promluvit. ()

gonzo

Nafouklá, nesoustředěná a rozbředlá nuda. Aspoň průměrné hodnocení za skvělou scénu s kravami na útesu. Bazi, proč? ()

nakamura

Krásný příběh! Nechybí romantika, drama, napětí, ale ani humor... Nádherné dobrodružství, které budete sledovat s radostí i dojetím, pokud vám nevadí trocha toho kýče a happy end, ale to vám rozhodně neublíží a tenhle film je ukázkou toho, jak plynule propojit první odlehčenou romantickou část s druhou, kdy do osudů hrdinů vstoupí válka a znovu tak zamíchá děj, který spěje sice k předvídatelnému, ale přesto krásnému konci - a vy si stejně budete po celý čas filmu přát, aby to tak dopadlo. ()

zanetta

Tvůrci tvrdí, že nám Austrálie pomůže pochopit život na tomto kontinentě. Střetává se tu několik kultur, několik charakterů lidí a několik národností. Děj se odehrává za druhé světové války, někdo se snaží přežít, jiný chce válku přečkat a jiný na ní vydělat. Vypravěčem příběhu je malý míšenec původních obyvatel a bělocha, kterého nazývají „karamel“, není ani bílý, ani černý. Nepatří nikam, avšak na svůj věk je velmi vyzrálý a má podivuhodné schopnosti po svém dědu „čarodějovi“, který celý příběh doprovází. To filmu dodává záhadnost a nutilo mě to se zamyslet, zda tací lidé mohou existovat. Prostřednictvím příběhu se ocitáme v Severním teritoriu a režisér Baz Luhrmann zachycuje nádherné přírodní scenérie, kterými jsou přeháněny stáda krav a koňů. Když člověk uvidí to množství dobytka, ten dusot splašené zvěře je naprosto očarován a od promítacího plátna se neodtrhne. Líbí se mi, že film není přeslazený milostnými scénami, ale dobrý dojem z filmu mi trochu zkazil až moc velký happyend. Závěr mohl být podán i více tragicky, protože válka milost nezná. Zkrátka v závěru bylo moc náhod, které by se asi ve skutečném životě nestaly. ()

kpt.Marťas

Pojďte, budu vám vyprávět příběh. Je to příběh z dob, kdy jěště existovala velkolepá barevná melodramata, aristokratické emancipované ženy se dokázaly posadit na koně a muži na sebe dokázali vylít džber vody. A bude to příběh o vyprávění příběhů... Je to vynikající pocta a posunutí žánru. Každá klišoidní scéna je dovedena jěště kousek dál, kde nikdy nebyla. Všechno je veliké a úžasné. První polovina je naprosto úchvatná, hrdinové jsou vtipní a dojemní a scéna s ženoucím se stádem na útesu kulervoucí. Pak se to ale maličko zlomí a druhá polovina nedrží tolik pospolu. Nedržela by, kdyby nebylo malého Nullaha, protože ať se děje co se děje, ten vás vždycky k tomuhle filmu přizpívá. Najde si vás. To mi věřte. ()

kacudzde

Romantický velkofilm o bohaté paničce, hrubém dobytkáři, adoptovaném míšenci, hnaní dobytka přes celou Austrálii a druhé světové válce. Viděno v kině 30.12.2008. ()

Earendil1

Opravdu pěkný oddychový film, který se nesnaží zastírat svojí "béčkovost". Zvlášť chválím výkony Nicole Kidman, která si natáčení evidentně užívala. Hugh Jackman odvádí svůj standardní výkon. Akorát v akčních scénách jsem chvílemi nechápal, proč mu z dlaní nevyjedou adamantinové drápy :) Skvělým tahem bylo zapojení Brandona Walterse jako míšence, který výborně propojil skrze svého filmové dědečka, "krále Jiřího" anglickou a domorodou Austrálii. Za zmínku pak stojí i výkon Davida Wenhema, který opět nepromarnil příležitost "to show his quality". A nejlepší scéna z celého filmu? Určitě ta s klokany a Nicole Kidman :) ()

Warapeidza

Po relativně dlouhé době opět velkofilm takový, že nedělá tomuto slovu ostudu. Celé bych to rozdělil na tři části- úvod je výborně našlápnutý, takřka neodtrhnete oči od plátna. Do druhé části patří zejména putování se stádem dobytka, a všechny strasti okolo toho, opět nádherné scény (obracení stáda na útesu si budu pamatovat asi hodně dlouho), škoda trošku useknutého konce této části, ale asi už nebyl čas, i tak je totiž celé dílko dlouhé až až... Třetí část je pak hodně rozvláčná, navíc víceméně tušíte, co asi bude následovat... Neříkám, že je to špatné, ale už to není úplně ono. Zdá se mi, jakoby ta městská část byla už víceméněm filmem ve filmu, úplně mi nepasuje do poetiky vyprávění částí předhcozí a nezachraňuje to ani dojemný (a opět předpokládaný) konec... Úplně mi tam neseděla N.Kidman, občas jsem jí prostě nevěřil ty její přechody z jednoho druhu etrémního chování do druhého. Hugh Jackman vvýborný, ovšem scény s malým "karamelem" a jeho učitelem pro mě představují asi nejsilnější zážitek z celého filmu a celé Austrálii zaslouženě vévodí... Škoda těch drobných mušek, které mi brání přidat ještě jednu hvězdičku navíc, ale celkově jsem byl velmi příjemně překvapen... ()

Thrill

Vizuálně nádherný kousek, a nebýt nesmyslně dlouhé stopáže a kýčovitého scénáře, byl by to i dobrý film. Takto pouze Pearl harbor II. ()

Majeros

Film má své zvláštní kouzlo, takže doporučuji. Určitě bude mít i spoustu kritiků, protože není moc časté vidět najednou prvky westernu prolínající se s druhou světovou válkou a japonci.. A navíc, když tam vystupuje ještě domorodý křovák King George, tak to se opravdu jen tak nevidí. Je to jakýsi multi-nation film fakt zvláštní.....jednou na koni a pak za volantem auta, hmmm ()

cernymotyl

Film je dlouhý jak nohy krásné slečny a přesto mi v něm něco chybělo. Některé scény jako by byly vystřižené a přitom tam logicky měly být. Vizuálně naprosto úchvatné, ale v příběhu nic nového. Pro mě nejvíc nezářila Kidman ani Jackman, ale kluk Karamelka. ()

Formanka

Přibližně první půlhoďku jsem přemýšlela, jestli to není parodie..no, ten malej prcek Nullah (?) je fakt překrásný, talentovaný dítě a dobře se na něj koukalo a celkově scény s domorodci mi připadaly nejzajímavější. Ale musim říct, že kdybysme to nesledovali 4 a aktivně se netrumfovali, kdo dění na monitoru vtipněji okomentuje, tak bych hodně brzy odpadla nudou. Příroda krásná, patetický záběry Jackmana..protože se mi nelíbí ani jako herec ani jako chlap, tak jsem je neocenila. Nic jsem od toho nečekala, nic moc jsem nedostala. V pohodě. ()

Tonička

Původně jsem chtěla dát dvě hvězdičky, ale marně přemýšlím, za co by si je ten film mohl zasloužit. Takže jedna za snahu, že se někdo obtěžoval tohle natočit a sestříhat (jestli ovšem nějaký střihač ruku k dílu vůbec přiložil). Jinak hrůza, téměř tři hodiny diváckého masochismu a sebemrskačství. ()

Phillippus odpad!

Keď človek letí už desiatu hodinu z Melbourne do Londýna, nechce sa mu spať, nepodávajú práve obed, urobí všetko, aby sa zabavil. Zapol som Austráliu.Pláže som videl naživo, prírodu takisto, nemal som potrebu to vidieť aj vo filme. Pri tom cestovaní cez celú Austráliu som sa mal asi smiat, no zívalo sa mi (predtým som spal tých deväť hodín v kuse), keď dorazila na farmu, odpadol som úplne. Nuda, nevtipnosť (to akože sa snažili, ale vôbec im to nešlo), ubíjajúce čakanie na jasný koniec. Zaspal som, filmu, ktorý ma uspí dávam nekompromisne odpad! ()

Olafa

Luhrmann zbytku světu představuje drsnou krásu a a až trestuhodně neznámou část austrálské historie. Tento příběh vypráví prostřednictvím Hugh Jackmanna, který je sexy a drsný jako šmirglpapír a skrz extrémně protivnou a první 3/4 filmu přehrávající Nicole Kidman. Krásná hudba a ryzí romantika je jen kulisou pro historická fakta. Film se mi líbil, ale ten překotný začátek, ve kterém se člověk nemohl zorientovat, si mohl Luhrmann odpustit - v jeho Moulin Rouge to přeci jen fungovalo lépe. ()

JaguarN

Austrálie není špatný film, ale k dokonalosti mu přece jen něco chybí. Musím říct, že prvních 90 minut (přesně do příjezdu do Darwinu) mě hodně bavilo, potom se to ale celé tak nějak prapodivně rozplizlo a "rozteklo" do stran, jako kdyby režisér a scenárista najednou nevěděli, co chtějí natočit. A tak plácali a nastavovali a plácali a nastavovali, jako když pejsek a kočička vařili dort... :-) Kdyby se trochu umravnili a film byl o 20-30 minut kratší, tak by to byly (i přes tu prvoplánovitou přeslazenost) pěkné čtyři hvězdy, takhle ale musím jít o jednu dolů. Takže 60 %. ()

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

24.02.2011

Velkolepá Austrálie sice jen s potížemi vydělala na svůj rozpočet, ale Baz důvěru producentů neztratil. Studio Warner Bros. mu na novou adaptaci legendárního románu F. Scotta Fitzgeralda The Great… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Hugh Jackman nezpívá – houká

Hugh Jackman nezpívá – houká

04.01.2009

Hlavní hvězda (promiň, Nicole) aktuálního velkofilmu Austrálie zřejmě nemá chuť na další epickou romanci. Jméno Hugh Jackman totiž už nefiguruje v zamýšleném obsazení ambiciózního 3-D muzikálu… (více)

Luhrmann a ekonomická krize

Luhrmann a ekonomická krize

23.12.2008

Velkohubá prohlášení studia 20th Century Fox o „titanicovském“ potenciálu Austrálie se naplnila snad jen v tom smyslu, že klokaní epos šel komerčně rychle ke dnu. Baze Luhrmanna to však nezlomilo,… (více)