Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

Aniki

Tento snímek stále řadím k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno. Velkou měrou se na tom pochopitelně podílí Day-Lewis. Herec svou roli, zprvu cílevědomého, později vážně duševně nemocného a svému okolí nebezpečného psychopata, zvládl více než na výbornou. Skvěle mu však sekunduje bazilišek a velkej slizoun Dano. Pokud bych měl vypíchnout ještě nějaký herecký výkon, pak to bude O'Connor, který zde představuje Lewisovo "cinknutého" nevlastního bratra. Anderson na sebe může být hrdý, film se mu vyvedl na eminente. ()

fiasko

Známka: A; „Aren't you a healer and a vessel for the holy spirit?“ Stříbrné doly a ropa. Kalifornie na přelomu století. Komplexní rozklad postavy - z ustaraného otce do zrůdného magnáta. Paul Thomas Anderson zrežíroval a napsal moderní klasiku, o které se už bude navždy mluvit. Rozhodně jde o jedno z nejlepších fikčních historických dramat vůbec. Obsahem a úmorně pomalým tempem film míří spíše na náročnější publikum. Natahované nádherné záběry na samotné prostředí bez dialogů vás vtáhnou do děje. Vývoj hlavního hrdiny/padoucha Daniela Plainview, ztvárněn naprosto brilantně Danielem Day-Lewisem, je samotným meritem snímku. Na scénu ovšem přichází i obvykle vyšinutý Paul Dano, který na svůj věk tehdy předvedl též neskutečný výkon. Greenwoodův soundtrack je doslova nádherný a skvěle vystihuje pocity z nesnesitelně nekonečného bytí ve vyprahlé poušti. No a samotné finále výborně dovysvětlí název filmu a je závěrečnou pěstí do ksichtu od Andersona. Bravo! ()

Kinofil

|| R || Paramount || Rozpočet: $25 mil. || USA: $40 222 514 - ČR: 1 785 090 Kč - Celkem: $76 437 630 || Daniel Day-Lewis je prostě pan herec. Kdykoliv se ukáže, strhává svým výkonem na sebe veškerou pozornost a jinak tomu není ani u Až na krev. Na paty mu však solidně šlape Dano se svým pánbíčkovským výstupem místního faráře, který za prachy z ropy touží vybudovat vlastní sektu. Přestože je tu zásadní vztahová linka otce se synem, kterého po nehodě a neochotě se o něj starat odvrhne, aby ho čase opět přijal, zásadní, mě daleko více zaujala linka s těžbou ropy na počátku 20. století, kdy pro peníze obětuje pan Plainview i svého syna. Vše totiž díky tomu má takový špinavý westernovský nádech a s Andersonovou režií oscarový look, že se ho nejde nabažit. Kamery si kalifornské pusté pláně neskutečně vychutnávají po vzoru coenovské Tahle země není pro starý, která filmu Až na krev Oscary vyfoukla. Názvy obou filmů pak skvěle zachycují vyznění jejich příběhů, kdy zde ke konci, v dnes již ikonické, scéně na krev, po hektolitrech ropy, opravdu dojde. Je to fenomenální podívaná, byť na plné docenění tohoto snímku mi schází lepší pochopení příběhu čili tedy další zhlédnutí. 80%. ()

pafka

NAprosto tvrdy a despoticky otec a podnikatrel, ktery se jen tak nedal a tvrde makal na svem zbohatnuti. Daniel Day Lewis ve skvelem snimku, ktery by nemel zadnemu kinofilovi chybet v kategorii Videl jsem. Super poctiva filmarina. ()

Fin_429

,,Paul Dano je Bůh. Daniel Day-Lewis je ďábel." (NEJEN!) Tito dva jsou bořiči mýtů. Dokázali uspět. Ten film je tak dokonale napsaný, zrežírovaný a ozvučený, že na tom miluju každý jediný aspekt, který dotváří tak dokonalý kino zážitek. Připadal jsem si jako v roce 1911 (a 1927).  Jako bych znovu sledoval Krakatit  - což nemyslím příběhem, ale hudbou a atmosférou, protože ta se už od začátku dala krájet. Tak hutný film. Tak výborný. Byl jsem beze slov. Tak bych to udělal já. Tak bych to napsal já. Jakoby byl Paul Thomas Anderson můj dlouholetý přítel a četl mi z hlavy. No, tak doufám, že takový bude i další film na seznamu. 10/10 ()

saladín.

"Losing my soul, but at least it's fun". Inak to prevypravat neslo (mimochodom dost nevdacny namet, celkom by ma zaujimalo co k nemu pritiahlo Andersona). Also: American Psycho ()

david666

Nevím, ale po Tahle země není pro starý další mírné zklamání. Šílená stopáž filmu - na to, že je film tak dlouhý se tady podle mě zas tak nic moc neděje. Navíc mi připadlay některé skoky v ději trochu nešikovné a násilné. Příběh je to sice pěkný, ale typicky americký. D.D.L hraje skvěle. Také nesmím zapomenout na postavu kněze - u jeho vymítání démonů jsem se fakt pobavil - to byl dobrý blázen, který si mohl s ústředním hrdinou podat ruku. Za nejsilnější považuji 2 závěrečné scény filmu. "Skončil jsem." ()

DonFrolimo

Freska je zatracene dobre slovo, take se objevilo uz v prvnich kritikach Sinclairovy knihy. Staticke, barevne, dobre udelane. Lec na skvely film to nestaci. Bezcasi, nulovy syzet, predem rozdane karty, promena naftare je vlastne nutna, ale tyhle funkce tu nemaji zadnou podporu, krom dokonale vytvarnosti (horici vrt je omamny, prisli jsme do salu vubec strizlivi?). Boj mezi naftarem a prorokem, to jsou teprve ty minuty cerne a mastne jako ropa, na ktere vlastne porad cekame, jen se v masivu te udesne stopaze takrka ztraci. Ale preci jen stoji zato si na ne pockat, pokud take radi, kdyz film roztrhne platno a uderi vas do brady. Ja sam nevedel, zda mi ma mraz behat po zadech ci se mam smat. Nakonec nelze opomenout vykon DDL, oskara si plnym pravem zaslouzil - jako Plainviewa bych jej potkat nechtel, tedy - klobouk dolu. ()

gu-staff

Pojem naftařská sága vyvolá u mnoha lidí vzpomínku hlavně na ožralou Lindu Gray, chlapáckýho Patricka Duffyho a šmejda Larryho Hagmana. Ale tohle je trochu jiná polívčička. Drsnější, uvěřitelnější, krutější, sobečtější, mnohem líp režírovaná, a hlavně : Daniel Day-Lewis, to on tenhle film "udělal". I když v podstatě se celý film přetahuje s opravdu slizkým Paulem Danem o to, kdo je vlastně dobrej, a kdo zlej. Ale to už si budete muset po skončení filmu ujasnit sami. 95% ()

morricone

Bohužel mám naprosto jiný názor než ostatní zdejší kritici.Mě se tento film snad ani nelíbil.Hrozně pomalu se to rozjíždí ,ty dlouhé sekvence mě baví v Tenkrát na západě ale tady ??Přitom námět dobrej , určitě se z toho dalo vytřískat více ale fakt nevím .Snad jsem to nepochopil nebo to holt není můj šálek kafe. ()

mouzi

to je pekne, jak lide udelaji pro penize cokoli :) Daniel Day-Lewis - famozni vystup a mlady Paul Dano ma urcite naslapnuto do dalsich kvalitnich snimku ()

blackout

"Say it, like you mean it". Neuveritelny hlas, jeho modulace a intonace mi jeste po trech dnech zni v usich. One man show az do uplneho konce. Nadcasove dïlo po obsahove a audiovizualni strance nemajici remeslnou chybu. Mne vsak doslova odpudil celkovy chlad a absence jakychkoliv hrejivych emoci a tempo snimku, ktere plyne stejne od zacatku az do konce. Jako by to natocili roboti, moc dokonale a tak nelidske. Stejne nelidske jako Mr. Plainview. ()

vlada-xxx

.....Genialni Day-Lewis cely film neutahne a ja jsem se chvilemi nudil.. scenar mne rozhodne nepolozil a tak nejak v nem vidim bila mista....slabe ctyri hvezdicky ()

prener

Překvapivě lidský příběh, který jedinečným způsobem zobrazuje různé lidské zvláštnosti, zvrácenosti a reakce v závislosti na různých cílech. To vše má poklidně plynoucí, ale napjatě živé tempo. Navíc iluze počátku dvacátého století je tu zvládnuta velmi dobře. ()

Callie

Při předávání Oscarů, jsem celkem s nadějí sledovala Coenovi a s trochou despektu D.D. Lewise. Speciálně vybrané scény, které Akademie vybrala pro ilustraci filmu.Uřvaný DDL mě spíš odpuzoval. Pak film viděl můj kamarád a prý nic moc, proto jsem ho neustále odkládala. Z nouze na něj došlo a došlo k totální explozi. Naprosto úžasné spojení vizuální a zvukové stránky, dokonalá filmařina, která se nerozmělňuje vzpomínkami na hrdinovo nešťastné dětství, vztahem k ženám, které ve filmu ani snad nefigurují a podobnými berličkami. Ani zde nevystupuje starý černoch nebo černá služka..Drsné, depresivní, pohlcující veškerou pozornost. Nebudu tady vynášet do nebe herecký koncert DDL , ale film jako celek mi vzal pro následující noc klidný spánek. Myslím na něj ještě týden po té. A to je snad nejlepší vizitka. Myslím, že se vážená Americká Akademie zase jednou sekla. Asi měla uši i oči obalené ropou . ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)