Rozhovor s nepřítelem

(festivalový název)
  • Slovensko Rozhovor s nepriateľom (více)
všechny plakáty

Dramatický príbeh, spracovaný na motívy rovnomennej novely Leopolda Laholu, o hľadaní princípu ľudskosti. Dej sa odohráva počas jedného dňa na konci druhej svetovej vojny v drsnej zasneženej krajine, cez ktorú nemecký vojak vedie svojho zajatca na smrť. Dejovú líniu tvoria spomienky postavy vojaka partizána vypočúvaného ruským komisárom a rozpráva príbeh o svojom zajatí. Nemecký vojak Helmut Kampen s menším nemeckým vojenským konvojom odprevádza zajatého partizána, ktorému sa neskôr za istých okolností podarí utiecť. Komisár zisťuje ako je možné, že ho nemci nezabili a vojaka obviňuje z kolaborácie. Tento dobový žánrový film bude spracovaný netradičným moderným spôsobom. Progresívna montáž začleňujúca autentické zábery súčasných vojnových konfliktov je tu v priamej konfrontácii s príbehom konca 2.svetovej vojny. (oficiální text distributora)

Autogram

Neuveriteľne zdĺhavé a prefilozofované. Ako krátkometrážny film by to ušlo, ale roztiahnuť to do takýchto kolosálnych rozmerov je trestuhodné. Mohol to byť zaujímavý kraťas. ()

Kangaxx odpad!

Po dlhej dobe mi omylom padol zrak na televíznu obrazovku a čo nevidím? Dvaja vojaci stavajú snehuliaka, pričom jeden z nich z freudovského hľadiska analyzuje problematiku nesprávnosti vojny a jej dopadu na podvedomie jednotlivých vrstiev obyvateľstva. Proste ďalšia slovenská avangardná blbosť, v ktorej sa filozofuje aj nad tým, akým spôsobom treba zaviazať šnurovačky... O tom, že herci nedokážu rozoznať divadelný výstup od statia pred kamerou nemá zmysel hovoriť, na to sme si už zvykli z iných projektov našej "veľkolepej" televíznej produkcie. ()

made1

Nechápu úplně, proč se tento film neobjevuje v červených číslech. Až na místy kostrbatější střih to bylo moc dobré. Kamera stála hercům až u tváře a snad i právě proto bylo lehčí vžít se do pocitů obou hlavních představitelů. Navíc, hudba byla opravdu povedená. ()

Bobek15

Dve hodiny putovania nemeckého vojaka s jeho zajatcom? No dobre, keď myslíte. Veď napríklad v takej Telefónnej búdke to fungovalo skvele. Obsah rozhovoru a herecké prevedenie postáv (K. Sutherland si dokonca musel poradit iba s hlasom) navodilo strhujúcu atmosféru a dokonale rozvŕtalo ich charaktery. Avšak v tomto prípade celý rohovor tvorí iba nečŕtanie čiastkových filozofií a úvah o ľudskosti a zmysle života, ktoré však ako celok nedávajú zmysel a iba veľmi ťažko v nich budete hladať hlbšie posolstvo. 3* dávam zato, ze je to SLOVENSKÝ film a oceňujem akúkoľvek snahu istým spôsobom pozdvihnúť úroveň sloveskej filmovej tvorby a fakt, ze sa "naškriabali" peniaze na nakrútenie normálneho dvojhodinového filmu, ktorý má však ešte stále ďaleko od toho, aby sa mohol porovnávať s inými kvalitnými (minimálne) európskymi filmami. ()

kebom

Scenár trebalo ešte päť ráz prepísať, vynechať prázdne scény a vybrať iných hercov mladšej generácie... Inak slušný pokus. ()

Marina111

Pre tých, ktorým sa film páčil, odporúčam literárnu tvorbu Leopolda Laholu. Pre tých, ktorým sa film nepáčil, tiež odporúčam tvorbu Leopolda Laholu. Jeho myšlienkové pochody a spôsob, ako ich pretavuje či začleňuje do naozaj nezabudnuteľných príbehov totiž musia tých, ktorým sa film páčil, doslova nadchnúť - a tých, ktorým sa film nepáčil, presvedčiť, že chybou nie je predloha ... Ale nakoľko cieľom filmového komentára nemá byť propagácia beletrie, ešte sa narýchlo vyjadrím k filmu : ja patrím do prvej skupny. Mne sa film páčil. Iste, nie je to typický film, dokonca ani typicky artový film, ale mal čosi do seba. Človek sa však naňho musí jednoducho naladiť. ()

mira007

Německý voják vede slovenského partyzána na popravu a filozofují - patetické, akademické, básnické, nereálné a hlavně nevěrohodné. Spíše divadelní herectví o dvou lidech. Film, který si za pár korun udělali tvůrci sami dle slov Marka Igondy a který měl docela i úspěch na festivalech, ale já osobně jsem to moc nedocenil, jsem fanda historických filmů, jenže v tomto případě to znamená, že si Igonda oblékl německou uniformu a samopal a Bárta si oblékl něco po dědovi a výprava byla komplet. Herecké výkony výborné za dvě hvězdy. ()

vojo

Prečo tri hviezdičky? Prvá za odvahu natočiť na Slovensku film. Druhá za úspešné zohnanie financií a dokončenie filmu. a tretia za samotný film. Hneď mi to pripomenulo skvelé Barabášove Zvony pre bosých, no toto je žiaľ dlhá divadelná hra prenesená do prírody. Je strašne vidno, že ide o divadelných tvorcov. Keby sa vyhodili niektoré zbytočné dialógy, trochu lepšie sa to natočilo, niektorí herci by neprehrávali nebol by to vôbec zlý film. Takto to na mňa pôsobí ako amatérizmus za "veľké" peniaze. Vsuvky s archívnymi zábermi boli fajn, no celkovo to chcelo skrátiť na rozumných 90 minút možno aj o kúsok menej. ()

sehe odpad!

Keďže som Rozhovor s nepriateľom dopozerala dokonca,budem asi masochistka.Filozofické úvahy nemeckého vojaka vedúceho slovenského partizána po zasneženom lese,doline a ich akademický rozhovor,ktorý nie a nie skončiť,strašná dramatická hudba k tomu,kamera zachytávajúca vždy jedno oko,jedno ucho(akože stráášne umelecky),žiadne jazykové bariéry medzi rusom,nemcom a slovákom hovoriacimi o antickej dráme a popri tom všetkom, stále bežiaca Monika Hilmerová.Ľutovala som hercov Igondu,Bártu i Farkaša,ale v záverečných titulkoch vyšlo najavo,že boli spolupáchatelia a podieľali sa na tomto strašnom,hanbím sa napísať, slovenskom filme.Scenár,kamera,hudba,réžia,herci zle.Chcela som dať * za zasneženú prírodu,ale veď toto bolo horšie,ako telenovela. ()

winstonik odpad!

Namiesto variácie na Kachyňov Kočár do Vídně sa koná príšerne patetický, prehraný, amatérsky, mŕtvy a nudný film, ktorý je násilne prepísanou literárnou predlohou. Filmová katastrofa, ku ktorej všetko podstatné napísal Radko. ()

Prubner

Tvůrci asi chtěli vytvořit filozofický film, který by kladl některé závažné všelidské otázky. Jenže podle mě to měli udělat skrz nějaký zajímavý poutavý příběh, z kterého by si diváci poselství odvodili sami. Tvůrci však místo toho nechali o těchto abstraktních filozofických tématech mluvit hlavní postavy v dlouhé debatě, což mi připadá dost polopatické. Navíc si k tomu nevybrali vhodné postavy, protože moc nevěřím tomu, že by obyčejný německý voják a obyčejný partyzán byli schopni spolu diskutovat na této myšlenkové úrovni. Kdyby to byli dejme tomu dva vysocí důstojníci, v civilu profesoři filozofie, to by bylo jiné kafe. Po filmařské stránce se autoři taky moc nepředvedli. Režisér se vyžívá v detailních záběrech a zvláštních záběrových kompozicích, ale chybí tomu nějaký řád a koncepce. Řekl bych, že hoši měli kameru poprvé v životě a zkoušeli všechno možné, jen tak, bez nějakého záměru. Nicméně vyslovené otázky jsou docela zajímavé a vlastně jsem se ani moc nenudil. ()

magu

Ak sa takýmto smerom má uberať slovenský film, tak nech sa radšej nikam neuberá. To bolo strašné! Od reality vzdialené. Alebo mali vojaci počas vojny čas na takéto vykecávačky? O tom ma nikto nepresvedčí...Za herecké výkony jedna hviezda, inak o ničom. ()

G3orgig odpad!

Když se mě někdo zeptá na nejlepší film, který jsem kdy viděl, tak nejsem schopen jednoznačně odpovědět. Ale při dotazu na ten nejhorší odpovím bez váhání "Rozhovor s nepřítelem". Tuto koncentrovanou nudu jsem měl možnost zhlédnout před několika lety na karlovarském festivalu a dodnes si vybavuji, jak jsem z kina odcházel s pocitem, že poslední dvě hodiny života byly čisté utrpení. Je pravdou, že občas se tam vyskytl nějaký umělecký prvek, ale to nic nemění na tom, že to zkrátka byla neuvěřitelná nuda, srovnatelná snad jen se zíráním na holou zeď. Přiznávám se, že jsem neznal knižní předlohu, se kterou by to celé možná bylo o něco málo stravitelnější, ale takhle z toho bohužel mám svůj nejhorší zážitek spojený s kinem. ()

Brano odpad!

Tak priblblý vojnový film dokážu natočiť len Slováci. Nezmyselný scenár a tie dialógy hrôza. Celý dej je jeden veľký nezmysel a k tomu ešte veľmi nesympatický Bárta v hlavnej úlohe. Po polhodine som to už radšej vypol. Neodporúčam, strata času. Jeden z top najnudnejších filmov, aký som kedy videl. ()

brtko

Dve hodiny neskonalej nudy. Herecké výkony síce nie sú zlé ale scenár je priam katastrofálny. Tie stupidné rozhovory hrajúce sa na existencializmus či konflikt v hlave záporného hrdinu jednoducho znejú akoby ich napísal študent strednej školy. Trochu ma to mrzí pretože film pôsobil sprva ambiciózne, no pochovala ho neprofesionalita štábu od kamery až po réžiu. ()

arbakel

Je zaujimave ako sa bez prispevkov zo statneho rozpoctu zrodi film, ktory je zaujimavy a kvalitny. Je to svieze dielo natocene mladym nadanym slovenskym reziserom, ktory zaujme nie len slovenskeho divaka, ale ma ambicie byt uspesnym aj na medzinarodnych filmovych festivaloch. Uspech sa dostavil uz na prvom festivale v Berline a aj vdaka tomu bude film predstaveny na svetoznamom filmovom festivale v Cannes. Moje hodnotenie je 75%. ()

egan odpad!

Skutočne nezabudnuteľný filmový zážitok. Komédia storočia. Odporúčam všetkým - treba vidieť, inak neuveríte! ()

Kenji

Netuším prečo má tento film tak málo hviezd. Manželka ma neustále ťahá na nejaké slovenské filmy do kina. Väčšinou sa jedná o vzťahové sračky, ktoré nemajú žiadny dej, nie sú to komédie ani drámy, nesmejete sa, ani neplačete. Žiadny zážitok. Toto bol prvý slovenský film, ktorý mal dej. Seriózny dej. Postavy neriešili kto sa s kým vyspal a kto sa s kým vyspí a akú má z toho traumu. Riešili partizánov aj komunistov. Pre mňa to bolo najväčšie prekvapenie aké som na tunajšom filme zažil. 5 nedávam len preto, že tie represie s komunistami boli už príliš zdĺhavé, ubrať 15 minút a dal by som 5* ()

kokofek

Velmi zvláštní až tak , že jsem nepochopila co tím chtěl básník Patrik Lančarič říci.Myslím, že jsem divák náročnějších filmů,ale ač jsem se snažila nešlo to. ()