Závěť

• Srbsko Zavet (více)

Starý muž jménem Živojin Markovič, žijící v odlehlé vesničce, se modlí, aby jeho vnuk Cane odjel do města, prodal svou krávu a přivedl si manželku. Ve městě se má setkat s dědečkovým nevlastním bratrem, ale ten už nežije. Místo toho se setká s jeho dvěma vnuky, dvěma dobrosrdečnými bratry, kteří jsou ale drobnými zločinci a odborníky na demolice. Cane si s těmito muži brzy rozumí a také se zamiluje do školačky Jasny, kterou si chce vzít, aby splnil slib dědečkovi. Zaplete se do rodinných záležitostí této dívky, zachrání ji i její matku před prostitucí a gangstery, které vede muž jménem Bajo. Vrátí se s nimi do vesnice včas, aby navzdory gangsterům oslavili Živojinovu svatbu se sousedkou. I když Bajo a jeho banda dělají, co můžou, aby všechno zmařili, konají se svatby dvě. (JOJ Cinema)

kolemjdouc

Kusturica opět pracoval svérazně jak s režií tak scénářem.Klasika.Z jeho tvorby nemám pocit že si z lidí na Balkáně dělá srandu  ale že ti lidé si to tam užívají.Na rozdíl z dojmu z našich filmů.Kusturica nepreferuje nějaké velké okecávačky ve scénáři  aby tím zabil čas ale věnuje se akcím, což je velmi náročné vzhledem ke stopáži filmu.Jednou na kopci jednou v nížině=neustálé přesuny.Žádné zdlouhavé,unylé pohledy do kamery ale pěkně se maká....Naposledy Kusturica natočil film v roce 2016 a pak ho to asi přestalo bavit .Lidem se tam změnily asi hodnoty. ()

Angelino

Tradičný Kusturica. Naturalizmus, pudovosť, tradičný srbský vidiek, zbrane a dostatočne absurdný príbeh, aby ste odpustili všetky logické nedostatky. K tomu osvedčený Miki Manojlovic v roli hlavného zákeráka. Závet síce už tak nenadchne ako napríklad Underground, ktorý sa stal minimálne v mojich kruhoch kultovou záležitosťou, ale určite nesklame. ()

Saj

Mezi debilitou a genialitou je tenká hranice a ve filmu je obojího dost, každopádně Emir je jiná liga ()

DannyBoy80

Jedním slovem slátanina. Kusturica recykluje balkan snad v každém filmu a nepřináší už nic nového. Balkánská dechovka je fajn, ale pokud jede na pozadí filmu v podstatě neustále, pak je strašně otravná. Přiznám se, že jsem to nedokoukal. ()

vander19

Keď som zistil, že v TV daváju Testament a navyše je to balkánsky film od Kusturicu veľmi som sa potešil. Ešte aj obsah tu na CSFD mi napovedal, že to bude dobré. Očakával som srbský vidiek, humorné situácie a občas tvrdšie slová. A zo začiatku je to presne podľa tohto scenára. No, ale po čase sa film preklopí do mesta a tam sa mi to už tak nepáčilo. Film je ako na horskej dráhe, v niektorých momentoch geniálny, ale potom chvíľami príšerne nudný. Žiaľ u mňa to nie je viac ako 60% a to aj napriek Lietajúcemu Čestmírovy, čim sa zrejme Kusturica hlási ku českej filmovej škole (bývalý študent FAMU). ()

mosnak odpad!

Srbská verze českých filmů "Western Story" a "Kameňáků"! Kdyby to byl český výtvor,tak ty tvůrce na ČSFD většina uživatelů usmaží za živa! Ale vždyť je to přece úžasná srbská jízda,né? Já si to teda nemyslím. Vrcholem bylo když se skupinka (vyloženě hnusných) herců, bavila o tom jak bych chtěli přefiknout krávu,kozu atd. Mělo to být vtipné - ALE NEBYLO! :-( 0% ()

Marina111

Šialená kusturicovská jazda za ženou a ikonou, plná divných sexuálnych praktík, znásilňovaných zvierat, srbských mafiánov, skvelej hudby, vynálezov, lietajúcich cirkusantov, bordelov a iných úsmevných zvráteností - a najmä je tu jeden sympatický dedko, jedna sympatická (a uznávam, že aj krásna) dievčina, a jeden zvláštny chlapec, ktorý je tak nesympatický, až je sympatický - no a aby nebolo humoru málo, odohrá sa aj čosi ako "stret" všetkého možného a nemožného (svadba, pohreb, cirkusant, kanec... čo len ne/chcete.) Suma sumárom: trošku mi to pripomenulo Slnce seno, trošku Sám doma, trošku O bohoch a ľuďoch - a trošku ma to aj rozosmialo. Spokojnosť? Áno. Nadštandardná? Nie. Ale k štyrom hviezdičkám stačí... ()

bidja

Musím se přiznat, že mi Kosturica a jeho alegorie na život na Balkánu již trochu lezou krkem. Trochu jako by se zasekl. A hlavně mám pocit že, to s tou karikaturou místního života přehání. Nicméně stále se na to dá dívat a místy se člověk i od srdce směje. ()

arcticsky

Zběsilá komediálně - parodická jízda za svižného rytmu balkánské hudby. Za celé dvě hodiny jsem si nestačil vydechnout, tak mne to strhlo. ()

Murphy722

Komedie, ač by mnozí řekli šílenost a úchylárna! Ale já si ji zamiloval už jen pro postavičky, které jsou výborně napsané a svéráznost Srbska a Balkánu. Hudba od Kusturicova bráchy je výborná a šije s Vámi celou dobu filmu. Chtíč napodobit Ameriku a jít ji co nejblíže naproti byl neuvěřitelný! Proto zde není co řešit! Plný počet! Nezapomenutelná scéna, jak bratři jdou do toho bordelu! ()

Filomena.I.

Blízka stavu „u vytržení“ s bránicí lochtající hleděla jsem na kouzelného dědu a strojek patentního budíku (byť v chatrči polorozpadlé), jenž rovnati by se mohl s vynálezy proslulými vynálezců věhlasných. A ve chvílích těchto rodilo se zalíbení v tvůrci počinu tohoto ztřeštěného. Slátanina bláznivě komediální, prošitá nití gangsterské parodie a zdobena pohádkovým krajkovím o „hloupém“ Honzovi a zlém drakovi (mafiánu) chtivém uchvátit nevinnou pannu do svého doupěte nočního klubu. Přes mnohé groteskní, jímavé, odvážné, ztřeštěné a další nemožné situace zabrání mu v tom Honza - dědečkův vnuk vydavší se s rancem a kravkou v veliký svět (totiž do nejbližšího městečka) - s pomocí neohrožených bratrů Dlouhého a Chudoduchého, draka zneškodní a Honza navrch pohlednou nevěstu získá. *** Bojištěm dobra a zla prolínají se další pitoreskní postavičky dodávající příběhu správnou šťávu a náboj. Úlet nad úlet, dominantou jsou však spíše volné pády do pastí a skrze krytiny střešní, nepočítáme-li létající kulky. Přeci jen jedna Blueman „vlaštovka“ ulétlá z cirkusu příběhem prolétává. Propadnuvšíc se střechou kostelíka, stane v ději šťastného konce svatebního, zazvoní zvonec a mně zbývá říci „No to je konec!“ a poděkovat Emiru Kusturicovi za bláznivý zážitek z jeho neobyčejné Závěti. ()

Kerbello

Dobře, možná ten konec je už trošku moc, ale je to asi ta nejlepší šílená komedie, co jsem kdy viděl. A jsem rád, že je to právě Srbsko, které nám se svým balkánem ukazuje, že americké komedie jsou prvoplánové a nudné a že to vážně není to, na co bychom se měli dívat, když se chceme pobavit. ()

Vesecký

Pět hvězdiček za příjemnou zábavu; tenhle film se Emiru Kusturicovi skutečně vydařil. Trošku jsem nad tou bláznivinou váhal, ale všechno rozhodla závěrečná pasáž, kde se hovoří, že asi začal 3. světová válka. : "Takhle to naposled vypadalo, když Hitler napadl Polsko." "No, jenže Hitler napadl Polsko z nenávisti, dnešní mocnosti vraždí z ušlechtilých pohnutek!" Nádherná satira, nevím, jestli by prošla v České televizi... Dílko skutečně svěží, začíná se s praštěnými vynálezy dědečka, posledním obyvatelem zapadlé horské vísky, kde zrušili školu, děd posílá vnuka do města, aby prodal krávu, koupil mu svatý obrázek a přivedl si domů ženu. U dědy zůstává kyprá sousedka, o kterou usiluje bohatý záletník, ale děd mu strojí dobré úklady. Chlapec přijde do města, dostává se mezi bandu organizovaných zločinců, ale vnuci pobratima jeho otce se nakonec dají na správnou stranu a pomohou Canovi ke štěstí. Ta holčina byla ovšem překrásná, jen být o čtyřicet let mladší... ()

nonick1

Po skvělé Černé kočce, bílém kocourovi  jako by Kusturica zapomněl, že nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky. Anebo - což je ještě horší - zapomněl, jak natočit dobrou komedii. ()

ddf76

Velmi slaby na Kusturicu. A jeste kdyz to srovnam s Cerna kocka, bily kocour, tak to je opravdu cajicek. Dve hodiny nudy, jen sem tam nejaky for. Tezka nuda. ()

Narciska

Dobrý příběh, příjemné herecké výkony a vtipnost. Osobně jen nemusím Kustoricu, resp. jeho pohled na svět, jež "realistickým" přístupem tvoří grotesku a groteskně přistupuje k filmovým schématům jako je mafiánská či romantická komedie... Styl ad absurdum nemusím a příliš skečů, barev a aby toho nebylo málo, ještě sice dobré, ale stejně výrazné hudby, jen tříští mé vnímání, ale je to asi jen o tom, že mi tenhle styl nesedí... Možná moje chyba, že se beru tak vážně :( ()

Ippolito

Závěť je teprve druhým Kusturicovým filmem, který jsem zatím zhlédla, a můžu říct, že na mě ani zdaleka tak nezapůsobila jako Život je zázrak. Jak tu bylo již mnohokrát řečeno, příběh Závěti je dosti pohádkový, na můj vkus až příliš jednoduchý a nepropracovaný. Humor je tu trošku ostřejší než v „Životu“ a je postavený především na vulgarismech a sexu se zvířaty :-D Jinak mi tady taky chyběla i nějaká hlubší sonda do politických a společenských záležitostí Srbska, která mě v předchozím filmu tak zaujala. Těch stříleček na mě tady bylo taky až až. Kdo ví, jak bych na Závěť pohlížela, kdyby byla prvním filmem od Kusturici, který jsem viděla, ve srovnání s „Životem“ ale dávám 4*. ()

BOURQUE

Vďaka Kustiricovi teraz dostaneme obraz o živote jednoduchých ľudí (sedliakov) žijúcich na vidieku v Srbsku. Vďaka zobrazeniu tak mnoho charakterov vo filme dostaneme úplný obraz o problémov obyčajných a neobyčajných ľudí. Celkom zábavne a jednoducho sú zvýraznené vo filme základné otázky a odpovede života. Ako vždy, aj tu sa potvrdí, že láska prekoná všetky prekážky. Tí bohatí to tušia, tí chudobnejší to vedia a cítia. To je podstatný rozdiel. Pozn.: Mne trošinku vadilo tých mnoho škaredých slov :(. Ale to je len môj osobný názor. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()