Závěť

• Srbsko Zavet (více)

Starý muž jménem Živojin Markovič, žijící v odlehlé vesničce, se modlí, aby jeho vnuk Cane odjel do města, prodal svou krávu a přivedl si manželku. Ve městě se má setkat s dědečkovým nevlastním bratrem, ale ten už nežije. Místo toho se setká s jeho dvěma vnuky, dvěma dobrosrdečnými bratry, kteří jsou ale drobnými zločinci a odborníky na demolice. Cane si s těmito muži brzy rozumí a také se zamiluje do školačky Jasny, kterou si chce vzít, aby splnil slib dědečkovi. Zaplete se do rodinných záležitostí této dívky, zachrání ji i její matku před prostitucí a gangstery, které vede muž jménem Bajo. Vrátí se s nimi do vesnice včas, aby navzdory gangsterům oslavili Živojinovu svatbu se sousedkou. I když Bajo a jeho banda dělají, co můžou, aby všechno zmařili, konají se svatby dvě. (JOJ Cinema)

Raven0

Jak to tak vypadá, Kusturicovi dochází dech (nebo začíná senilita). Zavet je toho typickým příkladem. Souhlasím s uživatelem valdstein0, taková slátanina smrdí Troškovinou. Nejen, že film vůbec není vtipný (neustálé narážky na zoofilii mě opravdu nerozesmějí), ale celý příběh postrádá logiku. Že to u crazy komedie nevadí? Mě tedy ano. Ta jedna hvězda je za povedenou slečinku a pár vcelku originálních nápadů (ale za boha si už nevzpomenu, které nápady to byli a to jsem film viděl před slabou hodinkou). Jo jo, kde jsou ty časy Undergroundu či Arizona Dream... ()

Teebo

Rozhodně se nejedná o tak dobrý film jako Černá kočka, bílý kocour, kde jsem dával stejné hodnocení. Obvykle, když váhám, kolika hvězdičkami hodnotit, rozhodnu se pro nižší počet. Ale tady by tři byly prostě moc málo. Protože něco tak pozitivního, ztřeštěného a šílenými nápady překypujícího se jen tak nevidí. Mentalitu všech postav v Kusturicových komediích prostě miluju, všichni jsou hrozní sympaťáci. Natočit dobrý vtip, to dlouhodobě považuji pro filmaře jako žánrově nejtěžší úkol, a povedené komedie jsou pro mne nejvíce nedostatkové zboží. Takže doufám, že se mi ještě nějakého podobného kousku ze Srbska dostane. V tomto případě je škoda především přepálené stopáže - být film o půlhodinu kratší, bylo by to bez váhání. ()

hanagi

Kusturicovu poetiku a obrazovou magičnost totálně přebíjí řada většinou přisprostlých a trapných scének. Připadala jsem si jak na tobogánu - sotva zasvítil nějaký světlý moment, tak následně jsem se propadla až do studu. ()

Master19

Opět parádní Kusturicova jízda plná neopakovatelných zápichů (vytuněné trabanty, kostkované košile...) a chytlavé hudby. Některé vtípky byly opravdu na hranici grotesky, ale proč ne, vždyť je to jedna velká legrace. ()

Autogram

Rovnako šialené, ako každý iný Kusturica, ale pre mňa o niečo viac stráviteľné. A možno práve tým, že je to šialené o niečo viac a nad príbehom sa netreba nijak zamýšľať. Splniť poslednú vôľu nemusí byť pre chlapca jednoduché, ale ukáže sa to ako ako veľmi zábavné a nakoniec aj príjemné. Inšpirácia z amerických filmov v štýle Sám doma je očividná, akurát tu je brutálnejšia a vyložene iba pre dospelých. Svadba, pohreb, streľba a sex, to všetko zmiešať naraz za zvukov balkánskej hudby je skutočné šialenstvo. Do všetkého sú len tak mimochodom zamiešané aj kruté životné pravdy, ktoré chvíľami nútia k zamysleniu. Ale naozaj len na moment. –––– Hitler vraždil z nenávisti. Dnešné mocnosti vraždia z ušľachtilých dôvodov. ()

BuryGol

Tak tohle bylo ujetý i na Kusturicu. Jeho rukopis je znát a určitě je to kvalitní snímek. Ale pár blbostí to celkově trošku kazej. Příběh je vtipnej a dobře to utíká. Herečka, co hrála Jasnu mi bude asi hrát i ve snech. No a muzika je tady klasicky výborná. ()

NALBERTik

LOOOOOL !!! Todle ze je drama ? :D Vesnický McGiver v důchodu, banda potrhlých "ničemů", létající čestmír s finální hláškou : "nevíte výsledky italské ligy?" a spousta dalsich naprosto úleťáckých hlášek a fšemožných pyczovin :DDD čelal sem vicemene vsecko, jen ne toto :DD Ale klobouk dolů, povedlo se to a určitě nad tim ještě parkrat budu svijet !!!! ()

Pethack

Tak tohle už od začátku smrdělo těžce průserovým happyendem, cesta k němuž byla dlážděna scénkami a "humorem", který by seděl snad Troškovým komediím či co já vím komu ale rozhodně ne flmu takového režiséra, který přivedl na světlo tohoto světa Underground. Jebu jim takové ztřeštěnosti! Jebu jim trapné netopýry a raketomet ve zvonici a vůbec... zahrajte mi Kalašnikov. ()

mohamedsfinger

Tak tohle je ujetost na entou!!! Ze začátku jsem v tom viděl jenom nějakou balkánskou koninu, ale když Tsane dorazil do města vše se změnilo na poctu béčkovým filmům plnou geniálních absurdit. Raketomet ve střeše vesnického kostela? Nemám slov... a Jasna byla nádherná, jen ten Tsane se mi zdál poněkud mladý, ale to vůbec nevadí. Zatím čtyři, ale mám pocit, že po dalším zhlédnutí se mážeme dostat i výše. ()

klúčik

Kosturica je zvláštny režisér. Tento film , to nebola komédia , ale paródia na spôsob života na Balkáne. Vystihuje povahu balkáncov. Toľko streľby som nevidel ani vo vojnovom filme... Niektoré situácie boli zábavné, ale celkovo to je neuveriteľná somarina.... Dávam 60%. ()

klukluka odpad!

JohnnyD to sem napsal za mě. A celkem trefil i hodnocení. Já to narozdíl od něj nedokoukám. A přidávám přesvědčení, že je to okoplej, špatně pochopenej Jakubisko. Netočit to Kusturica, tak je tady ta Troškovina v černejch. Takhle to má aktuálně nesmyslných 75%. Kusturicu jsem měl přesně do dneška v režisérské TOP10. Byl to omyl. ()

Teg

Kusturica se opět vybarvil a natočil krásný film ... každopádně konec je hodně ulítlej (jízda na rakvi) a jak říkal ten stařík na svatbě.. "Tady smrdí provokace" ... 95% ()

Witta

Pro me asi nejzabavnejsi a nejbizarnejsi Kusturicum film. Nevim jestli to takhle bude vnimat kazdej, ale me fakt pobavil. A kdyz nic jinyho tak tam minimalne jednou za 5 minut proleti Flyingman:-) ()

Mazlik4

Kusturica míří do mé TOP10!!! Jeho přístup a pojetí filmu od základu bortí všechny zažité filmové zvyklosti. Ačkoli Závěť není vyloženě film, pro který bych si běžel do DVD shopu - pokoukání je to jedinečné. Zase geniální práce se zvířátky, postavy, hlášky, scénky, bomba přestřelky, šílený konec... ()

Bohemák

Skvělá komedie. I ten, kdo nemá rád komedie ve stylu Podivné dědictví či filmů se Šimonem a Matoušem, určitě těch pár facek a kopanců do rozkroku ocení jako součást velice pestré mozaiky gagů, hudby, krajiny a trochu citovějších scén. ()

POciSEM

Kusturica me totalne odrovnal. Cerna kocka,bily kocour byl ulet ale zavet je nuklearni pecka. Dokonale absurdni komedie s famoznim hudebnim doprovodem,nezapomenutelnymi hereckymi vykony a kotatkem Marijou Petronijevic do ktery sem se stejne jako Tsane okamzite zamiloval. Nemuzu taky vynechat ultimatni bratry Krvokapice,mafianskyho bosse Baja co rad stary pipky,jeho poskoky co vypadaj jako by utekly z Jedlickarny a Jasninu maminu ucitelku Dragicu Gicu. Musel bych tady vypsat uplne vsechny kdo v tom filmu hraly protoze kazdej zene film svyma hlodama do moji top 10. Necekal sem ze ji budu tak rychle menit ale je to pro me nejlepsi komedie za poslednich 10 let ()

Hanys_

Kusturicova schopnost vdechnout život takovým šíleným postavičkám je prostě neuvěřitelná. Závěť je další balkánská pecka, která má sice trošku pomalejší rozjezd (a tím pádem zbytečně šílenou stopáž), ale jinak ji není skoro co vytknout. Emir by měl točit tak často jako Allen. 7.5/10 ()