Akční / Krimi / Thriller / Drama

Kanada / USA, 2008, 100 min (SE: 103 min)

Z dalšího potenciálního Silent Hillu se vyklubal druhý Doom, jenž se musí od začátku do konce prát se scénářem, jehož autor se chtěl zjevně zcela vykašlat na akční stránku věci a odsoudit tak Maxe Paynea čistě do vod detektivního podprůměru. Proto nehodlám na Mooreův podíl plivat, ale naopak ho relativně chválit. Mám totiž pocit, že nebýt jeho, mohlo to dopadnout mnohem, ale mnohem hůř. Takhle má Max aspoň špetku atmosféry, už od úvodního nástupu vládne parádní stylizací a akční scény nepostrádají grády. Škoda, že jich není víc. O tom, že byl Wahlberg fajn pak nehodlám diskutovat. Jasně, dějiny se tu (opět) přepisovat nebudou, ale rozhodně teď nemám chuť vyrazit do Hollywoodu a natrhnout někomu p_del. Na to zjevně stačí sestava ortodoxních fanoušků předlohy. (Což nechápu, protože děj hry je vesměs béčko jako řemen a jeho zakomponování do plytké střílečky je omylem považováno za geniální.) 5+/10 a dal bych si akčněji laděnou dvojku.(30.10.2008)

Je to celkom dobrý akčný kriminálny film, ktorý je filmovou adaptáciou slávnej počítačovej hry. Má pomerne dobrý príbeh o policajtovi, ktorého rodina bola pred tromi rokmi zavraždená, čo ho zmenilo a tak sa z neho stal ostatnými neobľúbený samotár, ktorý žije len pre nájdenie ich vrahov. A práve sa zaplietol do série brutálnych vrážd, ktoré by mohli s hľadanými vrahmi súvisieť a tak začne prípad vyšetrovať, pričom ho stopy vedú až k vysokým miestam a mnoho ľudí je proti tomu, aby sa mu podarilo uspieť. Spracovanie je ale veľmi rozporuplné, ak chceli tvorcovia uspieť, v prvom rade si mali ujasniť, čo vlastne chcú točiť. Keďže sa malo jednať o adaptáciu akčnej hry, tak by som očakával plnohodnotný akčný film, čo ale neplatí, lenže problém je, že toto nefunguje ani ako pravá kriminálka, keďže dej je až príliš jednoduchý a celý ten nápad s drogami mi pripadá ako z nejakého braku, čo nemá v serióznom filme čo robiť. A navyše to vôbec nefunguje ani ako dráma o problémovom hrdinovi, ktorý sa nevyrovnal s minulosťou, na to je to jednoducho až príliš hlúpe. Ale napriek tomu, že tú nezvládnutosť cítiť prakticky stále, nemôžem si pomôcť, ale mne to nejakým zvláštnym spôsobom sadlo. Väčšinu času sa síce nič výraznejšie zaujímavé nedeje, ale dá sa na to pozerať a v poslednej tretine sa to už aj slušne rozbehne. Akcie je tu málo, čo je škoda, keďže sa vydarila. Tvoria ju iba prestrelky, ktoré sú perfektne natočené, odohrávajú sa vo veľmi dobre zvolených prostrediach, majú slušný počet zabitých a chválim aj výber zbraní, obzvlášť na prácu brokovnice je skutočne radosť pozerať. A tak škoda, že sú až v poslednej tretine a navyše ma mrzí, že väčšinou sa strieľajú iba policajti. Herecké obsadenie je celkom slušné, ale problém je s postavami. Mark Wahlberg mi celkovo sedí, ale toto moc nezvládol, vôbec som mu to neveril a navyše na detektíva nepôsobí práve najbystrejšie, Mila Kunis ma už celkom bavila, ale nemá moc priestoru, Beau Bridges mi zase prišiel väčšinu času zbytočný, podobne aj Chris O'Donnell, ktorý ale nakoniec ani moc priestoru nemá a hlavný záporák Amaury Nolasco sa hodí tak na druhotriedneho zabijaka a nie na hlavného záporáka, na to nemá žiadnu charizmu. Čo sa týka réžie a technickej stránky, chválim vizuálnu stránku, na tú je skutočne radosť pozerať, ale inak to absolútne nefunguje v žiadnom ohľade. Filmovú adaptáciu tejto látky som si teda predstavoval určite úplne inak, síce nie som práve počítačový hráč, ale hry som predsa len hral a Max Payne je pre mňa tou najlepšou vôbec. Toto je jednoducho nezvládnuté, nedotiahnuté, neakčné, bez nejakých lepších nápadov, ale ako som spomínal, aj napriek množstvu záporov mi to sadlo a to dokonca aj opakovane a preto to lepšie hodnotenie. Objektívna kvalita filmu- 53%, film sa páči mne na 74%.(3.3.2009)

• Le_Chuck

Ťažká podpásovka, ktorá bolí fandov (o fanatikoch nehovoriac) gemblerskej modly dvojnásob. Pojem herná adaptácia tu dostáva z časti úplne nový význam, lebo inteligencia zlých panáčikov na plátne je presne na úrovni tých herných. T.j. nascriptovnaých tak, aby sa v pravý čas objavili pre Maxovou hlavňou a o ich mohol efektne rozprášit na molekuly. Žial filmový, tak spraví asi raz (!?!?!). Obrazy krásne, príbeh v pohode, Valkýri detto, ale stále nerozumiem čo vlastne chcel Moore riešiť. Je úplne ako filmová Mona, totálne mimo mísu. 40%(16.11.2008)

• Slasher

Hrůza. Filmový Max Payne selhal, brilantní atmosféře své herní předlohy se nedokázal přiblížit ani po prdel. Po všech stránkách propadák - nudná, nezajímavá a nesouvislá slátanina, pouze s občasným náznakem něčeho lepšího. Pozitiva, snad jen sníh a hezké pohledy na NYC.(16.3.2009)

Absolutně zpackané, škoda. Vizuálně skvělé, natočené taky, ale ten scénář je hrůza. Příběh se nevyvíjí a jde absolutně mimo diváka. Mark Wahlberg byl jako Max Payne dobrá volba, u mě si to potvrdil, ale Mila Kunis ne. Hrála toporně a navíc jí to vůbec neslušelo (je to ta stejná co hrála v Kopačkách?) mohla si role prohodit s novou bondgirl - Olgou Kurylenko – má na první pohled větší herecký talent a navíc je znatelně více „hot“. Ludacris jako poručík – hrůza – stejně jako jeho hip-hoperský akcent – v každé scéně mě iritoval. Slabších 5/10* dávám hlavně za poslední dvacetiminutovku a zmíněnou vizuální stránku filmu. Těším se na druhý díl a doufám, že si někdo dá tu práci a napíše Maxovi pořádný scénář, tedy pokud druhý díl bude jak „slibuje“ scéna po závěrečných titulcích.(20.11.2008)

• - V hre je "Valkýra" syntetická droga, ktorú gangstri použili na Maxa Payna dva krát. (vander19)

• - Viac ako 15 týždňov trvalo navrhnúť a pomocou počítača vytvoriť Valkýry. (Greenpeacak)

• - Mark Wahlberg bol za tento film v roku 2008 nominovaný na Zlatú malinu, v kategórii najhorší herecký výkon. (Jello Biafra)